شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کاخ باکینگهام دریک نگاه

کاخ باکینگهام دریک نگاه

کاخ باکینگهام در لندن از سال ۱۸۳۷ تاکنون محل اقامت دائمی خاندان سلطنتی انگلستان بوده است و از همین رو کاخی است که ارزش‌های منحصربفرد تاریخی، هنری و حساسیت‌های سیاسی و امنیتی هردو را باهم دارد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، کاخ باکینگهام که یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیاست، در سال ۱۷۰۳ برای جان شفیلد، دوک باکینگهام ساخته شد اما از سال ۱۷۶۲ پس از آن‌که جورج سوم، پادشاه وقت بریتانیا و ایرلند این کاخ را برای محل اقامت خود برگزید. این کاخ به محل برگزاری مراسم رسمی و تشریفاتی دربار بریتانیا تبدیل شد.

بدین ترتیب این کاخ نیز همانند هر اثر تاریخی دیگر از آن زمان تاکنون مسیر پرفراز و نشیبی را پشت‌سر گذاشته و امروز با ۷۷۵ اتاق مجزا، سال‌هاست که به اقامتگاه دائمی ملکه و خاندان سلطنتی انگلستان مبدل شده است. اما نه اقامت دائمی ملکه و خانواده‌اش و نه رفت و آمد مداوم شخصیت‌های تراز اول کشوری و خارجی و نه ملاقات‌ها و مراسم رسمی و نه اشیای بی‌نهایت ارزشمند و ویژه هنری و تاریخی این کاخ، سبب نشده که علاقمندان داخلی و توریست‌های خارحی از دیدن این کاخ با تمام زوایا و جزییات آن محروم بمانند، بلکه چنان که در پایگاه اینترنتی رسمی این کاخ آمده، براساس برنامه‌ریزی‌های منظم و کاملاً تخصصی، امکان بازدید از این مکان بسیار حساس تاریخی و فرهنگی حتی بخش‌هایی از این کاخ نیز که اکنون در اختیار ملکه و نزدیکان اوست برای عموم مردم فراهم است.

در واقع صرف‌نظر از بخش‌های عمومی کاخ که در تمام ایام سال مورد استفاده و بازدید گردشگران است، اتاق‌های رسمی این کاخ نیز که با انواعی از اشیا و آثار بسیار ارزشمند از بزرگترین گنجینه‌های خاندان سلطنتی آراسته شده و محل اقامت کنونی ملکه است نیز برای بازدیدکنندگان طی ایام مشخصی از سال (از ماه آگوست تا سپتامبر) آزاد است.

امکان بازدید از این کاخ سال‌هاست که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌طور منظم و مشخص دقیقاً به مدت ۸ هفته طی ماه‌های گرم تابستان فراهم می‌شود.

در این اتاق‌ها آثاری از رامبراند، روبنس، ورومیر، پوسین، کانالتو و کلود قابل مشاهده است و همچنین دستیابی و مشاهده نمونه‌هایی از نفیس‌ترین آثار و اشیا چینی و برخی آثار و نمونه‌های منحصربفرد در مبلمان و تزیینات از هنرهای زیبای انگلستان و فرانسه در این کاخ وجود دارد که با این تمهیدات، از نزدیک دربرابر دیدگان عموم گردشگران و محققان داخلی و خارجی از سراسر جهان قرار می‌گیرد.

این آثار کاملاً از مجموعه آثار فرهنگی - هنری این کاخ که شامل آثاری از لئوناردو داوینچی است و بصورت جداگانه در تمام ایام سال دراختیار بازدیدکنندگان است، مجزاست.

هر گردشگر و رهگذری که در این فصل از سال از لندن می‌گذرد می‌تواند تنها با خرید یک بلیط و بدون پرداخت هرگونه هزینه اضافی برای تهیه سایر وسایل جانبی یا کتاب‌های راهنما، از فرصت بازدید از این کاخ برخوردار شود.

اما از دو سال پیش یعنی از سال ۲۰۰۷ دست‌اندرکاران این کاخ موزه اقدام به برگزاری نمایشگاه ویژه‌ای کردند که طی آن مراسم ازدواج ملکه در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۷ بازسازی شده است. این نمایشگاه امکان بازسازی و تصور مجدد این مراسم را که در روزهای تلخ و تاریک پس از جنگ دوم جهانی توجه عموم مردم را به خود جلب کرده بود، فراهم می‌کند.

این نمایشگاه شامل نمایش لباس عروسی مجلل ملکه الیزابت و نیز تور عروسی ۱۵ فوتی اوست که توسط نورمن‌هارتنل تهیه شده بود. همچنین برخی از جامه‌های مجلل و جالب، متعلق به دیگر افراد و میهمانان شرکت‌کننده در مراسم را نیز به نمایش گذاشته است.

همچنین مشاهده آثاری از انواع جواهرات الماس، یاقوت و زمردها و مرواریدهای غیرقابل ارزش‌گذاری ملکه که در روز عروسی او اهدا شده، برای عموم مردم و بازدیدکنندگان آزاد است.

کاخ باکینگهام مدت دو سال است که به مدت دوماه از سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر دراختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و حتی از طریق خرید الکترونیکی امکان افزودن بلیط بازدید از این کاخ‌ها بر کارت اعتباری ویژه‌ای به نام «لندن پس» برای عموم گردشگران داخلی و خارجی که از لندن بازدید می‌کنند، فراهم شده است.اگرچه به‌دلیل بروز رکود اقتصاد جهانی توریست‌ها رغبت چندانی به سفر و خرید ندارند اما توریست‌های اروپایی به دلیل سقوط بی‌سابقه پوند انگلیس در برابر یورو، امکان بیشتری برای سفر ارزان‌تر به انگلستان بدست آورده‌اند. بنابراین «لندن پس» که دراصل نوعی کارت اعتباری است؛ به گردشگران اجازه می‌دهد از تمام ۵۶ مکان توریستی و جذاب لندن بدون نیاز به اتلاف وقت برای پرداخت وجه و خرید بلیط دیدار کنند.

علاوه بر انواع تسهیلات گردشگری، قیمت بلیط برای کودکان زیر پنج سال رایگان، کودکان زیر ۱۷ سال تقریباً ۸ پوند و برای بزرگسالان ۱۵ پوند تعیین شده است

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.