شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لندن شهری به وسعت تاریخ معاصر

لندن شهری به وسعت تاریخ معاصر

لندن بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر در منطقه انگلستان و پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. مرکز این شهر، باستانی است و به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان محسوب می گردد. لندن در قرون وسطی، شهری کوچک و محدود به چند محله بوده، ولی از چند قرن گذشته، به دلیل مراجعات فراوان به آن، گرداگردش ساخته شده و به شهری بسیار بزرگ تبدیل شده است.

بسیاری معتقدند که لندن امروزی یک شهر نیست، بلکه پارک بزرگی است که مردم در آن ساکن شده اند. این اعتقاد به سبب فضاهای سبز و باز شهری بسیار زیادی است که در آن دیده میشود.

یکی از مراکز مهم مسکونی شهر لندن، شهر باستانی آن است که امروزه دو میلیون نفر را در خود جا داده است. این شهر در سال ها پیش با کمک رومی‌ها ساخته شد. بعد از ساخت شهر لندن، عملا مرکز نهضت‌های بزرگ تاریخ بوده است. در واقع مورخان معتقدند رنسانس انگلیسی با پیشرفت‌های صنعتی و انقلابی و احیای زبان گوتیک همراه بوده است. درهنگام آتش سوزی لندن، این شهر محبوب‌ترین و بیشترین توریست های جهان را داشته.

لندن چهار مکان باستانی مهم دارد: این مکان ها در منطقه وست مینستر قرار دارند. کلیسای باستانی مارگارت، برج لندن، روستای گرینویچ، کاخ و باغ سلطنتی. این شهر یکی از مراکز تجاری ، مالی و فرهنگی عمده در جهان است و تاثیر فراوانی در سیاست، آموزش و پرورش، سرگرمی، رسانه ها، معماری و هنر دارد.

شهر لندن طبق آمارهای رسمی جمعیتی بالغ بر ٧ میلیون نفر (تا نیمه سال ۲۰۰۶) را در داخل محدوده شهری خود گنجانده است و به عنوان پرجمعیت ترین شهر در اتحادیه اروپا مطرح می شود. مساحت این شهر روز به روز افزایش می یابد، به طوری که امروزه شهر از محدوده خودش بزرگ تر شده است و جمعیتش به ٨,٢٧٨,٢۵١ نفر رسیده است. مردم شهر لندن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن، فرهنگ، دین و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه ٣٠٠ زبان گوناگون در این شهر تلکم می شود. به همین خاطر حاکمان بریتانیا و مسولان لندن برخود میبالند و معتقدند که از نظر فرهنگی شهری به وسعت همه کره زمین را دارند. اما آنچه زندگی این همه تنوع فرهنگی و قومی را در کنار هم میسر میکند، خصیصه ذاتی نظم و انظباط انگلیسی است.

لندن یکی از قطب های حمل و نقل بین المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه بین‌المللی گتویک، فرودگاه بین‌المللی استانستد، فرودگاه بین‌المللی لوتن، و فرودگاه سیتی.

به سبب تاریخ طولانی و پر فراز و نشیب بریتانیا در قرون گذشته و همچنین حضور شخصیت های متنوع و متعدد در جای جای این شهر میتوان نماد یادبودی و یا لوحی را یافت که واقعه ای یا خاطره ای را به ما یادآور میشود. با اینحال بهتر است که با یک راهنمای توریستی شهر همراه شوید. هنگام گذشتن از هر منطقه لندن راهنمای شما سیلی از وقایع تاریخی و خاطرات افراد شاخص را به سوی شما روانه میکند به حدی که در خاتمه مشکل میتوانید همه آنها را به یاد آورید. خاصه اگر از منطقه مرکزی و یا همان قسمت باستانی لندن بازدید کنید.

این واقعیتی انکار ناپذیر است که دولت بریتانیا به سبب نقش کلیدی خود در بسیاری از تحولات سیاسی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و هنری جهان، در جای جای لندن میتوان بخشی از تاریخ چند قرن اخیر بخصوص قرن بیستم را جستجو نمود. به همین خاطر کمتر شهر در جهان میتوان یافت که چون لندن چنین خصیصه و توانی داشته باشد.

میدان ترافالگا و مجسمه نلسون در حالیکه رو به کاخ ملکه ایستاده است از جمله بناهایی است که توجه هر بیننده ای را بخود جلب میکند. زیرا ارتفاع پایه مجسمه بسیار بلند است. او همان فرمانده ای است که ناپلئون را شکست داد و پیروزی را برای بریتانیا به ارمغان آورد. همچنین هنگامی که از خیابان مقابل کاخ ملکه و اقامت نخست وزیر عبور میکنید، مجسمه های متعددی از افسران و فرماندهان ارتش انگلستان در زمان جنگ جهانی اول و دوم را خواهید دید. حتی در برخی از میادین مجسمه سربازان توپخانه و غیره دیده میشود.

از آنجا که مردم انگلستان به تاریخ، سنن و آداب خود بسیار اهمیت میدهند، نصب این مجسمه های یاد بود گویای اهمیت تاریخی این افراد است. بنابراین میتوان گفت که جنگ جهانی اول و دوم برای بریتانیا بسیار مهم بوده است.

اما نکته جالب اینکه تنها مجسمه فرماندهان و سربازان نیست که در شهر دیده میشود، حتی مجسمه هایی برای چهارپایانی هم که در جنگ حضور داشتند دیده میشود. اسب ها و قاطرهایی که توپ های جنگی را حمل کردند و سگ هایی که زنده ها را از میان آوار شناسایی میکردند. هنگامی که از موزه نیروی هوایی سلطنتی بازدید کنید میتوانید بوی باروت و انفجار را در پناهگاه های جنگ حهانی دوم را استشمام کنید.

به اعتقاد بسیاری از جهان گردان لندن از معدود شهرهای دنیاست که هر چند بار که به آن سفر کنید باز هم جذابیت و تازگی خاص خود دارد. شاید این احساس بخاطر پویایی و زنده بودن شهر باشد، زیرا لندن شهری است همیشه در حال تکاپو و حرکت. بی تردید اگر لندن بزرگترین قطب اقتصادی دنیا نباشد، یکی ازبزرگترین قطب های اقتصادی دنیاست. حتی در این روزها که وضعیت اقتصادی این کشور مانند سایر کشورهای صنعتی رو به رکود و وخامت گذاشته است.

به اعتقاد بسیاری از روسای تورهای مسافرتی به مقصد لندن، از دیگر خصایص این شهر آنست که هر کس به لندن سفر میکند هنگام خروج غمگین است. زیرا چنان مجذوب این شهر میشود که دوست ندارد آنرا ترک کنند.

درحال حاضر ارتباط مستقیم هوائی بین تهران و لندن توسط شرکت هوائی bmi صورت میگیرد. این شرکت هر روز پروازهای مستقیم بین تهران – لندن را انجام میدهد و مسافران زیادی را بین دو کشور جابجا میکند. از اقدامات جالب توجه bmi آنست که در فرودگاه های مبدا و مقصد خود یک بوفه کوچک برای مسافران بزینس کلاس و فرست کلاس خود ترتیب داده است تا این گروه از مسافران بتوانند هنگام ورود یا خروج دقایقی را در این مکان سپری کرده و امکان ارتباط با اینترنت و حتی شستشوئی کوچک برای تازه شدن مسافران را فراهم آورده است. این امکانات اگرچه کوچک بنظر میرسند اما در مکانی عمومی مانند فرودگاه که گوشه امنی برای تمرکز یافت نمی شود، کاری بزرگ و قابل تقدیر است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.