شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قبل از سفر گذرنامه تان را چک کنید

قبل از سفر گذرنامه تان را چک کنید

از آنجایی که گردشگران ایرانی دقیقه ۹۰ برای تعطیلات سالانه خود تصمیم می گیرند و هنوز کمتر کسی می داند که تعطیلات نوروز۸۸ را به کجا می خواهد سفر کند طبیعی است که فکر کنید صحبت از گذرنامه و تاریخ تمدید آن در دی ماه خیلی زود است اما باور کنید آن طور ها هم که می گویند تکنولوژی در بخش صدور گذرنامه آنقدر پیشرفته و سریع نیست که دو هفته مانده به تعطیلات در کشوی میز اتاقتان به دنبال گذرنامه بگردید بنا براین یک بار دیگر از تاریخ اعتبار آن اطمینان حاصل کنید و اگر به هر دلیلی گذرنامه تان را گم کرده اید مطلب زیر را بخوانید.

‌● فقدان گذرنامه

در صورت فقدان گذرنامه، دارنده آن باید با مدارک شناسایی معتبر به اداره کل گذرنامه یا مدیریت گذرنامه استان ها مراجعه کند و ضمن اعلام فقدان، مشخصات گذرنامه مفقود شده در شبکه رایانه ای ثبت و چنانچه موفق به پیدایش گذرنامه شد، مراتب را ضمن تسلیم گذرنامه اعلام تا پس از بررسی های لازم امکان مسافرت با گذرنامه موردنظر میسر شود.کسانی که در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گذرنامه دریافت می کنند، باید تاریخ آخرین خروج از کشور در گذرنامه صادره قید و چنانچه محل اقامت در گذرنامه صادره ایران قید شده، پس از ورود به کشور برای دریافت اجازه خروج از کشور به اداره کل گذرنامه یا مدیریت گذرنامه استان ها مراجعه کنند.

● اطلاعات ضروری برای متقاضیان صدور یا دارندگان گذرنامه

با عنایت به اخذ مدارک توسط دفاتر پلیس +۱۰، متقاضیان از مراجعه به اداره کل گذرنامه خودداری کنند.با توجه به اینکه صدور گذرنامه المثنی به جای گذرنامه مفقود یا مخدوش مستلزم بررسی و انجام تشریفات اداری طولانی است، لذا در حفظ و نگهداری گذرنامه نهایت دقت را مبذول داشته تا از مفقود یا مخدوش شدن آن جلوگیری به عمل آید.

استفاده مجدد از گذرنامه ای که فقدان آن اعلام شده، منوط به اعلام پیدایش و انجام اقدام های لازم است. از همراه داشتن گذرنامه جز در موارد ضروری خودداری شود.با توجه به استفاده های سوء امنیتی از گذرنامه، از تحویل آن به افراد سودجو برای اخذ ویزا، ارز، اقامت و موارد مشابه خودداری شود.

در صورت مفقود شدن گذرنامه مراتب بلافاصله به ادارات گذرنامه در تهران و شهرستان ها و در خارج از کشور به کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران و مقامات محلی اعلام شود.

قبل از مسافرت گذرنامه خود را از نظر مدت اعتبار، اجازه خروج معتبر، نداشتن مشکل ممنوع الخروجی و سایر موارد دقیقاً بررسی کنید تا هنگام مسافرت با مشکل مواجه نشوید.قبل از مسافرت نسبت به تهیه بلیت و اخذ ویزا برای کشورهایی که قصد اقامت یا عبور از آنها را دارید، اقدام کنید.

برحسب قانون کسانی که در خارج از کشور مرتکب اعمال خلاف قانون از قبیل سرقت، کلاهبرداری، خرید و فروش مواد مخدر، ولگردی و فساد اخلاقی و سایر اعمالی که خلاف شئونات جمهوری اسلامی است، شوند از خروج مجددشان جلوگیری خواهد شد ضمناً در برخی کشورهای عربی همراه داشتن قرص های فنوباربیتال، والیوم و... را مواد مخدر تلقی کرده و مانند مصرف کنندگان مواد مخدر با آنان برخورد می کنند.

در صورت مراجعه با مشکلاتی در خارج از کشور که شخصاً قادر به حل آن نیستید، بلافاصله با کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران تماس حاصل کرده تا راهنمایی لازم در اختیار شما قرار گیرد.

ازدواج و طلاق اتباع ایرانی در خارج از کشور باید مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.ایرانیان مقیم خارج از کشور باید بلافاصله بعد از تولد نوزادشان برای صدور شناسنامه ایرانی اقدام کنند. صدور اجازه خروج در گذرنامه های صادره از کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران برای آن دسته از اتباع ایرانی که محل اقامت آنها تغییر یافته یا به لحاظ عدم احراز شرایط اقامت در خارج، محل اقامت آنها کماکان ایران است در حیطه مسوولیت اداره کل گذرنامه ناجاست لذا برای خروج از کشور باید به اداره کل گذرنامه مراجعه کنند. افراد مقیم خارج از کشور که از سفارت جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت خود اجازه خروج مکرر دریافت کرده اند، در صورت معتبر بودن گذرنامه و اجازه خروج از کشور:

الف) چنانچه کمتر از چهار ماه، در ایران توقف کرده اند می توانند فقط برای بار اول در یک سال بدون پرداخت عوارض خروج و سایر دفعات با پرداخت عوارض خروج از کشور خارج شوند.

ب) چنانچه بیش از چهار و کمتر از شش ماه در ایران توقف کرده اند، فقط با پرداخت عوارض می توانند از کشور خارج شوند.

ج) مقیمان خارج از کشور که بیش از شش ماه در ایران توقف کرده و قصد تغییر محل اقامت به ایران و اخذ خروج عادی دارند، باید ضمن درخواست کتبی، مدارک لازم برای اخذ اجازه خروج ارائه کنند در غیر این صورت با ارائه معرفینامه از وزارت امور خارجه برای آنان اجازه خروج صادر می شود.

د) مقیمان خارج از کشور که بیش از یک سال از توقف آنان در ایران می گذرد، مقیم بودن آنها از نظر اداره کل گذرنامه ملغی تلقی شده و محل اقامت آنها الزاماً با ارائه مدارک تغییر یافته تعیین و برای آنان اجازه خروج صادر می شود.

هنگام مسافرت شناسنامه یا کارت شناسایی عکس دار معتبر دیگری به منظور بررسی و رفع مشکلات احتمالی در مرزها همراه داشته باشید.

● محل های مراجعه برای درخواست صدور گذرنامه

متقاضیانی که دارای گذرنامه معتبر بوده و نیاز به اخذ اجازه خروج دارند شامل:

الف) رانندگان برای صدور پروانه خروج رانندگی.

ب) مشمولان با ارائه موافقتنامه از اداره وظیفه عمومی.

ج) کارکنان شاغل در نیروهای مسلح.

د) ایرانیان مقیم خارج از کشور.

در صورتی که نیاز به اخذ اجازه خروج دارند، به اداره گذرنامه واقع در خیابان شهرآرا مراجعه کنند.متقاضیانی که مشخصات آنها در گذرنامه جدید به اشتباه درج شده باشد باید برای اطلاع به اداره کل گذرنامه واقع در شهرآرا مراجعه کنند.متقاضیانی که پس از ارائه مدارک برای آنان گذرنامه صادر نمی شود، دلیل عدم صدور از طریق پست یا تلفن به آنها اعلام می شود.

گذرنامه های صادره پس از دو هفته توسط اداره های پست به نشانی متقاضیان ارسال می شود. در صورت عدم حضور متقاضی، طی سه نوبت مراجعه مامور پست، گذرنامه به اداره گذرنامه عودت می شود و متقاضیان می توانند برای اخذ گذرنامه به اداره مربوطه مراجعه کنند.مبنای صدور گذرنامه پرینت اطلاعات داده شده توسط متقاضی به افسر اخذ مدارک است که به امضا و تایید شخص متقاضی نیز می رسد.

● نکاتی در مورد گذرنامه های مخدوش

در صورتی که گذرنامه شما مخدوش شده یا در صورتی که مهر خروج یا ورود گذرنامه شما درج نشده باشد می توانید شخصاً به واحد صدور گذرنامه محل سکونت خود مراجعه و به شرح زیر عمل کنید:

- ارائه اظهار مبنی بر چگونگی مخدوش شدن گذرنامه

- تنظیم فرم مخصوص مخدوش شدن گذرنامه

- تحویل اصل گذرنامه به انضمام فرم تکمیل شده و درخواست به واحد صدور گذرنامه محل سکونت.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.