شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

رعد و برق غیر گردشگری در آسمان گردشگری ایران

رعد و برق غیر گردشگری در آسمان گردشگری ایران

متاسفانه مشکل اصلی ما اینست که برخی از کسانی که مدعی ما هستند, بسیار ظاهر بین اند و انصاف را هم رعایت نمی کنند

همایش نوآوری و شکوفایی در صنعت گردشگری که در ۲۹ تیرماه سال جاری برگزار گردید حاوی مضمونی نو، و پیامدی نو با موضوعات نو و شگفت آفرینی بود که از سوی معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی مطرح شد.

در این همایش اسفندیار رحیم مشایی ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت ایران امروز با مردم آمریکا و مردم اسرائیل دوست است هیچ ملتی در دنیا دشمن ما نیست و این افتخار است، ما مردم آمریکا را از برترین ملت های دنیا می دانیم.

مشایی سپس در قسمت دیگری از سخنانش گفت هر منطقی که بتواند در آینده ابیاتی داشته باشد که ۳ عنصر آدم، خدا و جهان را با هم تنظیم کند از نظر آئین و مکتب، آینده از آن اوست.

وی آنگاه با بیان این که در آینده نژاد و کشور معنا ندارد و آینده از ان انسان هاست افزود هر منطقی که به خط کشی بین انسان ها بیانجامد منطقی است که در دنیا خریدار ندارد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی سپس با تاکید بر این که ما با هیچ کس در دنیا جنگ نداریم، ما در ۸ سال جنگ فقط دفاع کردیم و حتی یک روز هم نجنگیدیم با صراحت گفت:

ایران، امروز با مردم آمریکا و اسرائیل دوست است هیچ ملتی در دنیا دشمن ما نیست این افتخار است البته ما دشمن داریم و ناجوانمردانه ترین دشمنی ها در دنیا به ملت ایران صورت می گیرد. ما مردم آمریکا را از برترین ملت های دنیا می دانیم.

این سخنان با واکنش هایی مواجه شد و روز بعد مشایی پس از جلسه هیات دولت در پاسخ به خبرنگاران درباره اظهارتش توضیح داد:

منظور من از مردم اسرائیل، مردم فلسطین و یهودی هایی است که در سرزمین فلسطین زندگی می کنند نه یهودی های مهاجر و صهیونیست ها، زیرا ما اصلا صهیونیست ها را قبول نداریم وی همچنین به خبرنگاران گفت عین جمله من در یک بحث کلی این بود که عنوان کردم افتخار ملت ایران این است که امروز بین ملت های دنیا، هیچ دشمنی ندارد، نه ایران دشمنی با ملتی دارد و نه با مردم هیچ کشوری در دنیا حتی اسرائیل.

مشایی در توضیح به خبرنگاران با جداسازی «مردم» از «حکومت» و اشاره به تذکرات دوستان اظهار داشت: مگر می توان گفت مردم دنیا مشکل دارند؟ مردم دنیا مشکل ندارند مشکل در بعضی از حکومت هاست و درباره سخنان اخیرش افزود:

دوستان تذکر به جایی به من دادند که شاید برداشت های دیگری از این صحبت ها بشود اما مگر هیچ کس در دنیا می پذیرد که در چنین سطحی در نظام سیاسی ایران، فردی رژیم صهیونیستی را رژیم مشروعی بداند این حرف، خنده دار است.

اما این توضیحات هم به هیچ وجه نتوانست «رد» سخنرانی او را درباره دوستی با ملتها در همایش نوآوری و شکوفایی صنعت گردشگری هموار سازد و همچنان سخنانش بحث انگیز بود.

روز ۶ مرداد علی لاریحانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس با موضع گیری صریح و کم سابقه ای به پاره ای اظهار نظرهای غیر مسئولانه بعضی مسئولان اشاره کرد و گفت:

برخی اظهارات در مورد مردم اسرائیل و آمریکا که وسیله تبلیغاتی رسانه ای بیگانه شده تاسف آور است. مدیران با درک شرایط کشور باید سنجیده سخن بگویند و مراقب باشند که سخن باید بنده انسان باشد. حریف هیچگاه اصلاحات بعدی شما را مورد توجه قرار نمی دهد.

سخنان لاریجانی تلویحی، کوتاه، پرمعنا و آزاردهنده و اثرگذار بود و مشایی بیش از دو هفته نتوانست آن را تحمل کند و شاید هم به تذکر دوستان در صدد جواب برآمد و بالاخره روز ۲۰ مرداد در گفتگو با رسانه ها درباره نقل سخنانش و واکنش بعضی ها گفت:

با افتخار اعلام می کنم که مردم ایران به هیچ وجه دشمن پذیر نیستند و در میان مردم دنیا هم دشمنی ندارند، مردم ما با همه مردم دنیا دوست هستند حتی با مردم اسرائیل!

آنگاه به اشاره به تذکر لاریجانی اظهار داشت من برای رئیس مجلس نوشته ام که اسرائیل برای همه دنیا خسارت آور است و بیش از هر کس دیگری نتایج دوام و بقای آن متوجه مردم آن کشور است و هیچ فرقی هم نمی کند که این مردم یهودی باشند یا مسیحی و یا مسلمان.

به نظر من مردم ایران با مردم آمریکا و اسرائیل فرقی ندارند. من از هیچ کس نمی ترسم چون اگر می ترسیدم از این حرف ها نمی زدم.

● هزارمین بار

رحیم مشایی آنگاه با بیان این که رئیس جمهور بارها تاکید کرده که رژیم اسرائیل اصلا فلسفه وجودی ندارد و ما با این رژیم جنگی نداریم بلکه برای آزادی مردم مسلمان، یهودی و مسیحی که تحت سیطره این رژیم زندگی می کنند می جنگیم گفت:

بنابراین برای هزارمین بار اعلام می کنم که ما با مردم دنیا دوست هستیم حتی با مردم آمریکا و اسرائیل.

وی در مورد برتر دانستن مردم آمریکا نیز اظهار داشت، من گفته ام مردم آمریکا از نظر ارتباطات از برترین ملت ها هستند و حیف است با این ویژگی از عمق اندیشه های فرهنگی مردم ایران بی اطلاع باشند و افزود: متاسفانه مشکل اصلی ما اینست که برخی از کسانی که مدعی ما هستند، بسیار ظاهر بین اند و انصاف را هم رعایت نمی کنند.

آنگاه با اشاره به شرایط موجود گفت هر سال در آمریکا ۲ تا ۳ میلیون نفر برای اعلام بی کفایتی بوش، رئیس جمهور تظاهرات می کنند که باید به آنها احسنت گفت.

 

بی حساب و کتاب

یک روز بعد، یعنی فردای مصاحبه مشایی، گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بود در این همایش لاریجانی با صراحت در پاسخ به اظهارات برخی مسئولان که ما با مردم اسرائیل دوست هستیم گفت: این زبان جمهوری اسلامی نیست و در مجلس نیز تاکید کرده ام این که ما با مردم اسرائیل دوست هستیم، چنین چیزی نیست زیرا «مردم» اسرائیل یا فلسطینی هستند که باید گفته شود فلسطینیان و یا همان کسانی هستند که خانه های مردم فلسطین را غصب کرده اند که ما با این ها دوست نیستیم.

لاریجانی با بیان این که نظام جمهوری اسلامی برای خود منطقی دارد و ما در مورد اسرائیل چنین لسانی نداریم گفت آنچه مقام معظم رهبری اعلام کرده اند حجت است در این باره نباید دچار افراط و تفریط شویم.

لاریجانی همچنین در مورد برتری مردم آمریکا نیز گفت: مردم آمریکا مانند مردم سایر دنیا هستند و برتر نیستند. ما با مردم آمریکا دشمن نیستیم اما این به آن معنی نیست که بگوییم آمریکایی ها متمدن ترین مردم دنیا هستند.

آنگاه لاریجانی با بیان اینکه این اظهارات به گونه ای دیگر برداشت می شود و فشارهایشان را زیاد می کنند و بی حساب و کتاب عمل کردن برای ما مضر است گفت باید کاملا عاقلانه و هوشیارانه عمل شود.

توضیحات رحیم مشایی در جهت توجیه و تصحیح مطالبی که در همایش نوآوری و شکوفایی در صنعت گردشگری عنوان شده بود نتوانست کارساز شود انتقادات به مرور توسعه بیشتری می یافت انتقاد کنندگان در مجلس یا محافل مذهبی و سیاسی و دانشجویی ابتدا عنوان کردند که رحیم مشایی باید حرف های خود را پس بگیرد و از مردم عذرخواهی کند و بعد از توضیحات و توجیه هایش اعلام کردند که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خاطر سخنان نادرستش باید استعفا بدهد و برکنار شود.

● بیانیه نمایندگان

اسفندیار رحیم مشایی که به کمیسیون مجلس دعوت شده بود با تمام توضیحاتی که داد نتوانست اعضای کمیسیون را قانع کند و متعاقب آن بیانیه ای از سوی ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس صادر شد که طی آن از رئیس جمهور خواستند تا موضع گیری معاونش را محکوم سازد و با وی برخورد کند.

در این بیانیه آمده بود: زمانی که برای اولین بار این سخن عجیب و مغایر با سیاست های اصولی جمهوری اسلامی و مخالف صریح مواضع امام عظیم القدر و مقام معظم رهبری را معاون رئیس جمهور آقای رحیم مشایی عنوان کرد این تصور ایجاد شد که ایشان مرتکب یک اشتباه سیاسی شده که با تسامح قابل اغماض است ولی هنگامی که این موضوع با این جمله تکرار شد که «برای هزارمین بار و قوی تر از گذشته اعلام می کنم» یک زنگ خطر جدی در این مقطع در نظام به صدا درآمده که نشان از یک انحراف غیرقابل بخشش در زمینه یکی از مهمترین مسایل سیاسی خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

در قسمتی دیگر از این بیانیه چنین آمده مفاهیم سیاسی امروزه ملت دارای ویژگی های خاصی است ما با همه ملت ها و اکثر کشورها دوست هستیم اما سرزمینی به نام اسرائیل را به رسمیت نمی شناسیم تا در آن سرزمین ملتی به نام ملت اسرائیل را به رسمیت بشناسیم، در زمینه این نظریه که «زمان آن گذشته است که یک دین بر همه جهان مسلط شود» این نظریه خلاف نص صریح قرآن کریم که می فرماید: «لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون ...» و با مبانی اعتقادی ما در مورد مهدویت و اصل ظهور منافات آشکار دارد و این نشان دهنده عدم آشنایی با معارف قرآنی و مذهبی است.

آقای مشایی اگر این دانش سیاسی را ندارد که کسانی که آنها را مردم اسرائیل می نامد، همان اشغال گران خانه های میلیون ها فلسطینی مظلوم و آواره هستند و همان کسانی هستند که بدنه ارتش رژیم صهیونیستی را تشکیل می دهند و همان کسانی هستند که ۱۱ هزار زن و مردم و کودک فلسطینی را در سیاه چال ها شکنجه می کنند و همان کسانی هستند که رژیم غاصب نامشروع صهیونیستی را به وجود آورده اند حق ندارد از تریبون جایگاه معاونت رئیس جمهور این موضوع ذلیلانه و حقیرانه را اتخاذ کند. او اصلا صلاحیت قرار داشتن در چنین مسئولیتی را ندارد.

● خطای هزار برابر

در همین ایام، یعنی جمعه ۲۵ مرداد آیت ا... سیداحمد خاتمی نیز در نماز جمعه با اشاره به سخنان مشایی این سوال را مطرح ساخت که در شرایط کنونی کشور آیا جا دارد که برخی مسئولان اجرایی بگویند با مردم اسرائیل دوست هستیم، مردم آمریکا برترین افراد در عرصه ارتباطات عمومی هستند؟! اصلا این سخن، سخن نادرستی است و بعد، طی توضیحات مشروحی تاکید کرد ملتی به نام ملت اسرائیل نمی شناسیم فقط و فقط ملت فلسطین است.

خطیب نماز جمعه تهران خاطر نشان کرد با توجه به این که این حرف بازتاب نادرست بین المللی داشته گوینده این سخن باید به سرعت حرف خود را پس بگیرد و از ملت بزرگ ایران به خاطر این موضع گیری نا به جایش عذرخواهی کند، نه این که بگوید هزار بار می گویم، زیرا حرف خطا را هزار بار بگویی خطای هزار برابر است.

آیت ا... سیداحمد خاتمی با بیان این که نظامی اسلامی سیاستش روشن است تاکید کرد هیچ یک از آحاد این ملت رشید اجازه نمی دهند کسی بر خلاف مبانی سیاست خارجی ترسیم شده از سوی امام (ره) و مقام معظم رهبری در جایگاه مسئولیتی سخن بگوید.

● تعصب های جناحی

انتقاد و اعتراض از ناحیه شخصیت ها، گروه های سیاسی و مذهبی فراتر رفت و به آنجا کشید که مراجع عظام تقلید نیز در پاسخ به استفتا مخالفت خود را با اظهارات رحیم مشایی بیان داشتند. آیت ا... ناصر مکارم شیرازی در پاسخ مشروحی به یک استفتا اعلام داشت، شک نیست که رژیم اسرائیل و مردم آن، هر دو مخالف اسلام و مسلمین هستند آنها زمین های مسلمانان را غصب کرده اند و مرتبا شهرک سازی می کنند و ساکن آن زمین های غصبی می شوند اگر ضربه ای به مسلمین وارد شود جشن می گیرند.

اگر رژیم آنها از مسلمین شکست بخورد (مانند شکست مفتضحانه جنگ ۳۳ روزه) به حکومت خودشان اعتراض می کنند. خلاصه آن چه سبب شکست مسلمین شود نشاط آنهاست و آنچه سبب پیروزی مسلمین است سبب ناراحتی آنها می شود. نقشه های توسعه طلبانه رژیم و مردم آن جا بر کسی پوشیده نیست با این حال چگونه می توان واژه دوستی با آنها را بر زبان آورد. چه لزومی دارد کسانی که این گونه فکر می کنند جزو همکاران رئیس جمهور محترم باشند. هنگامی که ۲۰۰ نفر از نمایندگان مردم به چنین کاری اعتراض کنند مفهومش این است که بیش از دو سوم مردم این کشور با چنین سخنی و چنین افکاری مخالفند.

انصاف ایجاب می کند تعصب های جناحی را کنار بگذاریم و به سرنوشت و منافع کشور و نظام بیندیشیم و بر اندیشه امام (ره) در این زمینه استوار باشیم.

● الفبای اسلام و انقلاب

آیت ا... نوری همدانی نیز در پاسخ به استفتا عده ای از دانشجویان سراسر کشور به طور مشروح اعلام داشت: عداوت و دشمنی مردم متعهد ایران با اسرائیل خون آشام که با نقشه استعماری، مردم فلسطین را آواره و این سرزمین را غصب و با ادامه قتل و کشتار و جنایات فراوان و ساختن شهرک ها، همفکران صهیونیستی خود را از کشورهای دیگر به این سرزمین جلب کرد، از الفبای اسلام و انقلاب است.

آیت ا... نوری همدانی پس از تشریح چگونگی به وجود آمدن اسرائیل توسط استکبار و استعمار جهانی خاصه انگلستان و آمریکا و اثرات مخرب این رژیم در منطقه و اشاره به کلام امام راحل که اسرائیل باید محو شود و نتایج جنگ ۳۳ روزه حمله اسرائیل به لبنان و پیروزی حزب ا... در شکست نیروهای مهاجم اعلام داشت:

بنابراین هرگز شایسته نیست رئیس جمهور محترم کسی را که فکر و فرهنگش در حدی باشد که نتواند این حقیقت را درک کند و یا از لحاظ ادبی قدرت بیان این مطلب را ندارد و یا آن قدر شهامت روحی ندارد که به اشتباه خود به طور صریح اعتراف کند و عذر بخواهد این چنین شخصی را مشاور خود قرار بدهد و یک پست مهم دولتی را به او بسپارد تا نه تنها اعتراض به جای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بلکه، اعتراض و ناراحتی همه ملت آگاه و متعهد ایران اسلامی را به دنبال داشته باشد.

 

اسلام شناس

ماه طوفانی مرداد در حال سپری شدن بود و تنور اعتراض و انتقاد به مشایی و حرف ها و نظریه هایش همچنان داغ داغ. در این مدت دو مرجع تقلید و فقیه عالیقدر مخالفت شدید خود را در قالب استفتا با نظریات و حرف های او اعلام کرده ۵۷ نماینده مجلس به رئیس جمهور تذکر داده و ۲۰۰ نماینده بیانیه شدید الحنی صادر نموده و خطیب جمعه تهران گفته بود که باید حرف های خود را پس بگیرد و از ملت به خاطر موضع گیری نا به جایش عذرخواهی کند نه این که بگوید هزار بار می گویم زیرا حرف خطا را هزار بار بگویی خطای هزار برابر است اما:

مشایی آرام، و استوار و با قدرت بر مسند خود تکیه زده نه تنها هیچ گاه سخنان خود را اشتباه ندانست و یک قدم از موضع اعلام شده اش عقب نشینی نکرد بلکه در مقام دفاع از خود گاه مطالبی را عنوان می کرد که به راحتی نمی شد تشخیص داد که کدام طرف انتفاد کننده و متعرض است.

سکوت معنی دار رئیس جمهور و برگزاری سفر وی به ترکیه با حضور اسفندیار رحیم مشایی و عکس های متعددی که این دو را در کنار هم نشان می داد و نیز همراهی مشایی در مراسم پرتاب کاوشگر ایران، در روز میلاد حضرت مهدی (عج) در جمع معدود کسانی که حضور داشتند انتشار عکس و تصویر و فیلم مراسم از تلویزیون و رسانه های نوشتاری و بصری، همه موید آن بود که خللی بین این دو به وجود نیامده و هنوز اسفندیار رحیم مشایی کاملا مورد تایید رئیس جمهور است همچنان که احمدی نژاد در یک پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) نیز او را یک اسلام شناس نامید.

● پیام دوستی و مهر

نامه اسفندیار رحیم مشایی به حداد عادل و سخنرانی در مراسم ثبت معنوی نیمه شعبان ۳۰ مرداد همچنان حکایت از پایبندی و صراحت وی بر مواضعش داشت و طبعا در غلیان احساسات منتقدین بسیار موثر بود.

در قسمتی از نامه وی به رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس آمده بود:

پیام ایران به مردم همه جهان، پیام دوستی و مهر است و بین مردمان و قدرت مداران و سردمداران تفاوت قائل است.

دامنه این نیک اندیشی و دقت نظر تا به آنجا گسترده است که همواره حتی مردم یهودی و مسیحی سرزمین های اشغالی را نیز شامل بوده است چنانکه مقام معظم رهبری در تبیین راهبرد منطقی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله فلسطین... در جهت تعیین تکلیف یهودیان و مسیحیان ساکن سرزمین های اشغالی، ریختن آنان به دریا و یا آتش زدن آنان را که از ناحیه برخی شخصیت های سیاسی شهیر عرب مطرح شده بود با ذکر نام آنان مطرود دانستند.

امروز براساس نظر کارشناسان و از جمله بیان ریاست محترم جمهور در دیدار با سفرا، بسیاری از ساکنان غیرمسلمان این سرزمین (که عمدتا از عناصر فقیر و ضعیف بوده و از نقاط مختلف دنیا و از جمله آفریقا به امیدهای واهی به آنجا کوچ داده شده اند) نیز از داشتن امنیت و آرامش مایوس و از این رژیم منحوس ناراضیند. مبارزه با ظلم وظیفه همگان است و یاری رساندن به ظالمان نیز مشارکت در ظلم است.

از این رو همه پشتیبانان صهیونیست ها در داخل و خارج سرزمین های اشغالی، شریک جنایات صهیونیست ها بوده و به طور طبیعی مشمول مبارزه و جهاد برای احقاق حق مبارزان فلسطینی و لبنانی در باز پس گیری سرزمین اشغال شده خود هستند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.