شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

توریسم سقط جنین و گسترش فزاینده نگرانی های اخلاقی پیرامون آن

توریسم سقط جنین و گسترش فزاینده نگرانی های اخلاقی پیرامون آن

در چند دهه اخیر و با گسترش آزادی‌های قانونی در حوزه سقط جنین به مادران در هر یک از مراحل عمر نوزاد، بسیاری از زنان و دختران کشورها و ایالت‌هایی که هنوز در محل اقامتشان، فاقد این آزادی‌ها هستند، برای سقط روانه کشورهای دیگر می‌شوند. نویسنده این مقاله با اشاره به اینکه این‌گونه توریسم از دیرباز وجود داشته، معتقد است که با وجود انبوهی از زنان فقیر و اقلیتی که نمی‌توانند از این سفرهای خارجی بهره ببرند، چالش‌های اخلاقی فراروی توریسم سقط جنین، همچنان باقی خواهد ماند.

مخالفان سقط جنین نگرانی شدید خود را از گسترش «توریسم سقط جنین» اعلام می کنند.

با توجه به انتشار اخباری در مورد اعتصاب فعالان بخش سقط جنین در اسپانیا، به دلیل حمله عده‌ای از مردم به این کلینیک‌ها، شهروندان آمریکایی، در ماه‌های اخیر اصطلاحی نوظهور به نام «توریسم سقط جنین» را در رسانه‌های کشورشان می‌شنوند.

در پایگاه اینترنتی www.Lifesitenews.com که مدیران آن رویکردی مخالف سقط جنین دارند، از اسپانیا به عنوان «ملکه سقط جنین اروپا» یاد شده است که مردم سراسر قاره اروپا می‌توانند به سادگی و در مراحل مختلف عمر جنین، به این کشور سفر کنند و از خدمات کلینیک‌های مربوطه استفاده کنند.

در نوامبر سال ۲۰۰۷ میلادی نیز این پایگاه خبر از امکان سقط قانونی جنین‌هایی با حداکثر هجده هفته عمر داده بود، چرا که با توجه به اصلاحات قانونی به عمل آمده از سوی پارلمان سوئد، زنان سوئدی و گردشگران خارجی می‌توانند همانند بسیاری دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در کلینیک‌های درمانی این کشور به سقط جنین‌های خود بپردازند. به دنبال طرح این موضوع در پارلمان، تعدادی از نمایندگان دموکرات مسیحی هشدار داده بودند که تصویب این قانون می‌تواند به گسترش توریسم سقط جنین بیانجامد.

البته با نگاهی به تاریخ معاصر می‌توان دریافت که این‌گونه توریسم از دیرباز وجود داشته است. چرا که به ویژه در ایالات متحده و بسیاری دیگر از دولت‌ها، تا چند دهه قبل، مقررات بسیار سخت‌گیرانه‌ای در این مورد وضع شده است.

سوزان کوهن از اعضای «انستیتوی تحقیقاتی گوتماشر» در مقاله‌ای که در ماه می‌۲۰۰۳ میلادی نگاشته، چنین می‌نویسد: «مسئولان نیویورک، سقط جنین را در سال ۱۹۷۰ میلادی قانونی کرده بودند و نیازی به ارائه مدارک سکونت در این ایالت نیز وجود نداشت. بدین ترتیب خیلی زود، سفر به نیویورک به عنوان گزینه‌ای مناسب جهت سقط جنین زنان ثروتمند و متمکن آمریکایی مطرح شد، چرا که در گذشته، این زنان باید برای انجام یک سقط ایمن و قانونی به شهر لندن مسافرت می‌کردند.

البته به عنوان زنی که در این شهر بزرگ شده، به خوبی به خاطر دارم که بسیاری از دوستان حامله‌ام تا پیش از آن سال، روانه مکزیک، سوئد، ژاپن و یا پورتوریکو می‌شدند. اما در مقابل، زنان طبقه‌های فقیر جامعه به ویژه زنان فقیر و کم‌ سن و سال، باید به نتایج مخاطره‌آمیز سقط‌های غیر قانونی و نا ایمن در محله‌های بدنام تن می‌دادند و البته نرخ مرگ و میر این زنان نیز بسیار بالا بود. هر چند زنان طبقات متوسط گزینه‌های بیشتری در دسترس داشتند.»

توریسم سقط جنین در ایرلند نیز مطرح است. بنا به اعلام مدیران مؤسسه غیر دولتی زنان ایرلند، در هر هفته بیش از دویست زن و دختر ایرلندی برای سقط جنین‌های خود راهی انگلستان می شوند، چرا که در ایرلند و ایرلند شمالی، چنین کاری قانونی نیست. بررسی‌های یک مؤسسه مطالعاتی نیز نشان می‌دهد که در بیست سال اخیر، یک میلیون زن و دختر ایرلندی برای سقط ایمن و قانونی به کلینیک‌های انگلستان به ویژه در شهر لندن مسافرت کرده اند.

امروزه در سراسر دنیا، هزاران انجمن غیر دولتی در جهت مبارزه با همه انواع قانونی سقط جنین‌های ناخواسته، فعال هستند. (به جز مواردی که جان مادر به خطر می‌افتد و یا جنین با بیماری‌های خاصی رو به‌ روست). چرا که در اکثر کشورهای غربی، بسیاری از موانع قانونی برداشته شده است. تعدادی از شرکت‌های بیمه نیز در تبلیغات خود از تأمین مالی هزینه‌های سقط جنین نام می‌برند.

اما در اروپای شرقی، هنوز هم مقررات سختگیرانه‌ای با حمایت کلیسای کاتولیک وجود دارد. مثلاً دولت لهستان، سختگیرانه‌ترین قوانین ممکن را در این زمینه وضع کرده است و زنان لهستانی مجبور به سفر به سایر کشورها می‌شوند. هر چند به دلیل فقر اقتصادی حاکم بر این مناطق، چنین امکانی برای اکثر زنان میسر نیست.

در مجموع، من معتقدم که با شکل‌گیری جریان توریسم سقط جنین، همانند بسیاری دیگر از حوزه‌های اجتماعی، بازندگان اصلی، زنان فقیر و رنگین‌ پوست و اقلیت و مهاجر خواهند بود

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.