شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سلجوق

سلجوق

در غرب منطقه اژه و در کیلومتر ۷۳ جاده ازمیر - آیدین قرار دارد. فاصله سلجوق تا پلاژ پاموجاک که دارای یک ساحل شنی عالی است فقط ۹ کیلومتر است.

● تاریخ :

افس بر اساس نویسندگان عصر باستان مانند Smyrna در حدود سه هزار سال پیش ساخته شده است . لیکن وقتی سمیرنا ساخته می شد. افس یکی از شهرهای بندری آن دوره محسوب می شد. پس از استلای DOR ، ion ها که به سواحل اژه آمده بودند در افس ساکن شدند و سپس در دوره حاکمیت لیدیا شهر خود را توسعه بخشیدند . در افس هم اکنون نیز آثار تمدن ion ، روم ، بیزانس ، سلجوق و عثمانی دیده میشود. ساکنان افس شهر خود را که در زلزله دوره رومیان کاملا" تخریب شده بود را در دوره تیبریوس مجددا" ساختند . لیکن این بار بجای سبک Helenistik ، افس با سبک رومی ساخته شد. افس که بطور روزافزونی اهمیت سیاسی و اقتصادی آن افزایش می یافت با آمدن مریم مقدس و سکونت St.Jean در این محل به یک مرکز دینی بسیار مهم تبدیل نمود. سپس با پر شدن بنادر فعال Susayi , Sart که بروی مسیر دریایی قرار داشت ، این شهر که غیر قابل سکونت شده بود از سوی امپراتور بیزانس justinyen ۵۶۵-۵۲۷ بروی تپه Ayasuluk ساخته شد و با سکونت در اطراف کلیسای St. Jeanاین شهر را ترک نمودند. در سال ۱۰۹۰ شهر به اشغال ترکان در آمد . بدین ترتیب این شهر در طول تاریخ خود ۵ دفعه بواسطه اشغالها و یا زلزله تخریب شده بود مجددا" ساخته شده است.

● آب و هوا :

در این منطقه که دارای ویژگی آب و هوایی مدیترانه ای است تابستانها گرم و خشک و زمستانها نیز معتدل و پر بارش است . در این منطقه برف نمی بارد و دمای هوا به ندرت به زیر صفر می رسد. آب و هوای معتدل آن امکان انجام ورزشهای آبی و طبیعی را در ۱۰ ماه سال فراهم نموده است.

● راه ارتباطی

▪ جاده زمینی :

ترمینال اتوبوسرانی در مرکز شهر قرار دارد . به همه نقاط ترکیه سفرهای منظم اتوبوسرانی برقرار است. برای ازمیر در هر نیم ساعت اتوبوس و مینی بوس وجود دارد. از اینجا بعنوان مرکز می توان به پاموک کاله (Heirapolis ) ، میلت ، پرینه و دیدیم می توان همه روزه رفت و آمد نمود. همچنین می توان بوسیله تاکسی و یا مینی بوس به خرابه های افس ، سلجوق- کوش آداسی و سلجوق - پاموجاق و نیز بوسیله تاکسی به کلیسای مریم مقدس رفت و آمد نمود.

ـ ایستگاه راه آهن در خیابان چنگیز توپل قرار دارد.

ـ تلفن : ۰۰۹۰۲۳۲۸۹۲۶۰۰۶

▪ مسیر هوایی :

ـ در اطراف شهر باستانی افس یک فرودگاه برای هواپیماهای کوچک وجود دارد.

ـ تلفن فرودگاه افس ۸۹۲۶۴۴۷ (۰۰۹۰۲۳۲)

● اماکن دیدنی :

▪ خرابه های افس :

اولین آثاری که در بدو ورود به افس به چشم می خورد آثار متعلق به Vedius Gymnasium می باشد. Vdius Gymnasium : در قرن دوم میلادی از سوی یک ثروتمند اهل افس و بنام ودیوس آنتونیوس ساخته شده است . محوطه شرقی ، سالن مراسم مرکزی ، اتاق رختکن و حمام های آن دارای ویژگی های مخصوص آن دوران بوده و یک ساختمان با عظمت و محل آموزش ورزشی و فرهنگی می باشد.

▪ استادیوم :

پس از ودیوس گیمناسیوم در سمت چپ استادیوم که در آن کلیه مسابقات ورزشی ، بازیهای المپیک و مسابقات ارابه رانی در آن برگزار میگرید کلیه نیازهای ورزشی و فرهنگی را تامین نمود.

▪ آکروپل Akropol :

در تپه مقابل استادیوم که بعنوان آکروپل تلقی میگردد یک بنای متعلق به قرن ششم پیش از میلاد قرار دارد . در سمت شمال غربی تپه یک پرستشگاه متعلق به سالهای ۳۵۰ پیش از میلاد قرار دارد. حمام های بیزانس : پس از استادیوم بنای حمام های بیزانس دیده میشود.

▪ کلیساهای دوگانه ( کلیسای کنسول ) :

کلیساهای دوگانه که در مقابل حمامهای بیزانس قرار دارد اهمیت بسزایی برای جهان مسیحیت دارد. این کلیسا که از تجمع کنسولها در سالهای ۴۳۸-۴۳۱ بوجود آمده ساختمانی به ابعاد ۵/۲۹*۲۶۵ متر است . این ساختمان که در قرن یازدهم میلادی و در دوره رومیان به کلیسا تبدیل گردید به مریم مقدس هدیه گردیده و در سومین جلسه ای که برگزار گردید تصمیم تولد کاتولیزم اتخاذ گردید. با توجه به اینکه این کلیسا یکی از ۷ کلیسای اولیه جهان مسیحیت بود امروز نیز دارای اهمیت فراوانی است. در قرن هفتم از سمت دربی که از محوطه کلیسا باز میشد کلیسای دوم ساخته شده و به همین جهت نام این کلیساها به کلیساهای دوگانه معروف گردیده است . این ساختمان جدید شامل محل سکونت عالمان دینی می باشد. با توجه به اینکه این کلیسا به مریم مقدس هدیه گردیده بود ، کلیسا و اطراف آن به یک مرکز دینی تبدیل شده است. حمامهای بندر : حمام که برای اولین بار در قرن دوم میلادی ساخته شده است در قرن چهارم در دوره امپراتوری کنستانتینیوس تعمیر گردیده و بعضی تغییرات در آن داده شده است.

▪ جاده بندری (Arkadiane ) :

برای دیدار از خرابه های افس ، یک جاده مفروش شده از سنگ مرمر در مقابل حمام ها قرار دارد که تا بندر امتداد یافته است. در سمت چپ و راست این جاده با شکوه که عرض آن ۱۱ متر و طول آن ۵۳۰ متر است ستونهای مرمری وجود دارد که هنوز هم پابرجاست. در این جاده که مراسم استقبال از پادشاهان و آئین های مذهبی و نمایشهای بسیار مهم در آن برگزار می گردید بعنوان جاده ای که ثروت و کالاها را به بندر متصل می نمود بنام جاده بندری نامیده می شود.

▪ تئاتر :

تئاتر که یکی از زیباترین بناهای موجود در خرابه های افس است تقریبا" بصورت سالم باقیمانده و تا همین اواخر در جشنواره هایی مانند فستیوال افس براحتی قابل استفاده بود . این تئاتر که ظرفیت آن ۲۵۰۰۰ نفر بود برای اولین بار در دوره Helenestik ساخته شده ولی بنای تئاتری که تا به امروز باقیمانده در دوره امپراتور Cladius مجددا" ساخته و در دوره امپراتور تیریانوسTrianus ۱۱۷-۹۸ خاتمه یافته است.

▪ جاده مرمری :

جاده مرمری که طول آن حدود ۴۰۰ متر است و از درب Magnesia واقع در جنوب شرقی افس تا درب Koresos واقع در شمال غربی امتداد می یابد در قرن پنجم میلادی مجددا" ساخته شده است.

▪ کتابخانه Celsus :

کتابخانه کلسوس که در کنار آگورا تجاری قرار دارد در سالهای ۱۳۵ میلادی از سوی کنسول آسیا Aguila و توسط معمار رومی Vitruya ساخته شده است . از درب دیوار پشت به ارامگاه Celsus وارد می گردد . هیکل Celsus که در این مکان قرار داشت اینک در موزه باستان شناسی استانبول قرار دارد . دکوراسیون جبهه جلویی این بنا که کاملا" ویژگی معماری روم را نشان می دهد ، یکی از زیباترین نمونه های آن دوران محسوب می شود. ۴ مجسمه زن که در بین کولونهای جبهه جلویی قرار دارد، نشانه عناصر عقل ، قسمت ، علم و مهارت می باشد. اصل این مجسمه ها اکنون در موزه وین قرار دارد.

▪ خانه عشق :

هنگام بالا رفتن از جاده مرمری در تقاطع جاده Kuretler خانه عشق قرار دارد. این خانه جالب که متعلق به قرن یکم میلادی است از یک هال و چند اتاق منتهی به این هال تشکیل یافته است . پرتره های موزیک دختر که در این اتاق قرار دارد احتمالا" متعلق به دخترهایی بوده است که در این مکان کار می کرده اند . وجود یک سیستم برودتی و گرمادهی همانند سیستمهای مدرن امروزی در داخل دیوارهای این خانه عشق بسیار جالب است . در این خانه مخزنهای شراب ، اجاق های بسیار بزرگ ، حمام ها ، اتاق های خواب ، سالنهای کنفرانس و یک کتابخانه با شکوه وجود داشته است.

▪ حمام اسکولاستیکا Skolastika :

این حمام که از سوی اسکولاستیکا بانوی ثروتمند رومی ساکن افس ساخته شده متعلق به سالهای ۴۰۰ میلادی است . این حمام که با سیستم مرکزی گرم می شده نمونه جالبی از استفاده از مرمر می باشد. پرستشگاه هادریان : یکی از زیباترین بناهای حاده Kuretler پرستشگاه هادریان است . از این پرستشگاه فقط جبهه پیشانی آن باقیمانده است. جالب ترین صحنه میتولوژیکی به تصویر کشیده شده در پرستشگاه ، صحنه کشتن گراز وحشی توسط پادشاه Andokios موسس افس می باشد.

▪ چشمه تراجان :

پس از عبور از پرستشگاه هادریان کمی دورتر در سمت چپ چشمه تراجان قرار دارد. مجسمه هایی که خرابه های چشمه را تزئین نموده در موزه افس به نمایش گذاشته شده است.

▪ خانه های کوهپایه ای :

هنگام برگشت از کتابخانه Celsus به جاده Kuretler در کوهپایه های سمت راست کوه بلبل خانه های مسکونی ثروتمندان افس قرار دارد . این خانه ها در سالهای اخیر بازسازی و بصورت واقعی آن در آورده شده اند ، با پلکانهای عریض بصورت عمود بر جاده بوده و دیوارهای آن با موزائیک و چینی کاریها تزیین و با سنگهای مرمر مفروش گردیده اند.

▪ پرستشگاه Domitian :

این بنا اولین پرستشگاهی است که در افس بنام یک امپراتور ساخته شده است . درست در مقابل Agora دولت و در بهترین و زیباترین مکان شهر قرار دارد. Domitian که فقط سر و دست آن بدست آمده مجسمه بسیار بزرگی بوده است که امروزه در موزه باستان شناسی ازمیر و پائین دست ورودی پرستشگاه نیز در موزه افس نگهداری می شود.

▪ کاخ شهرداری (Prytaneion ) :

در سمت راست کاخ مجلس که مکان مقدسی در افس به شمار می رفت تخت سنگی Hestia قرار دارد. در این مکان یک آتش مقدس بطور دائم روشن بود. Prytaneion محل انجام امور سیاسی ، برگزاری مراسم و جشن های مهم و بار عام بود . پیدا شدن ۲ Artemis افس در این مکان ، نشانه آن است که Arytaneion از نظر این نیز یک مکان بسیار مهم بوده است.

▪ ادئون :

ادئون که در قرن دوم میلادی از سوی Publis vediusAntonius از ثروتمندان اهل افس ساخته شده در دوره خود دارای پوشش چوبی بوده است.

▪ پرستشگاه Artemis :

میدانیم که اولین محل سکونت اهالی افس در محلی که این پرستشگاه قرارداشت بوده است. پس از آنکه این پرستشگاه بر اثر زلزله تخریب گردید با کمکهای امپراتور روم اهالی افس این پرستشگاه را مجددا" و با عظمت بیشتری ساخته اند . از پرستشگاه ارتمیس افس که یکی از عجایب هفتگانه جهان است امروزه فقط آثاری از پایه های آن باقیمانده است .

▪ کلیسای St. Jean :

این کلیسا که در قرن ششم میلادی از سوی امپراتور بیزانس Justinyen و بنام St. Jean ساخته شده در بالای تپه Ayasuluk قرار دارد. ابعاد این کلیسا که دارای گنبد و به شکل صلیب بوده و درب ورودی آن از سمت غرب می باشد ۱۱۰*۴۰ متر میباشد.

▪ هفت خفتگان :

این بنا که احتمالا" در قرون ۵ و ۶ میلادی ساخته شده یک مرکز دینی بوده است. حسب روایت پیش از قبول مسیحیت بعنوان دین رسمی ، ۷ جوان که از دست بت پرستان فرار کرده بودند به این مکان پناهنده شده و به خواب می روند . آنها پس از ۲۰۰ سال بیدار میشوند . پس از بیدار شدن ، مسیحیت بعنوان دین رسمی قبول شده بود . پس از این اتفاق معجزه آسا، این جوانان پس از مرگ نیز در این مکان دفن و یک بنای با شکوه بنام آنان ساخته شده است . ساختمانی که امروزه پس از حفاری ها بدست آمده در ابعاد یک معبد بسیار بزرگ می باشد که در آن آثار گورهای سنگی حجاری شده و دو کلیسا در آن دیده میشود.

▪ خانه مریم مقدس :

خانه مریم مقدس که مادر مقدس جهان مسیحیت است د بالای کوه بلبل قرار دارد. این مکان مقدس که از سوی مسیحیان بنام Panaya Kapulu نیز خوانده میشود احتمالا" در قرن چهارم میلادی ساخته شده است. پیش از دستگیری و به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع) ، مادرش را به دوست و حواری خود St. Jean سپرده است . St.Jean پس از به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع) ، ماندن حضرت مریم در بیت المقدس را صلاح ندانسته و با همراهی وی از انجا فرار کرده و به این مکان آورده است . St.Jean که وظیفه مقدس نشر دین مسیحیت را عهده دار گردیده بود افس را که بزرگترین شهر دوران خود بود را بعنوان هدف انتخاب و با توجه به اینکه ناخواسته حضرت مریم را به سرزمین بت پرستان ببرد او را در یک کلبه جنگلی در دامنه کوه بلبل پنهان نموده است. میدانیم که St. Jean همه روزه بطور پنهانی حضرت مریم را ملاقات کرده و برای او غذا و آب می برده است. همگان بر این باورند که حضرت مریم تا ۱۰۱ سالگی در این مکان زندگی کرده و در این کلبه وفات نموده است. St.Jean حضرت مریم را در این کوه و در مکانی که فقط خودش از آن آگاهی داشت دفن نموده است. پس از نشر مسیحیست ، از سوی مسیحیان کلیسایی به شکل صلیب در مکانی که حضرت مریم اقامت داشت ، ساخته شده است . این مکان با تعاریف یک راهب آسمانی فلج که قادر به آمدن به ترکیه نبوده است پیدا شده است.

▪ آرامگاه Belevi Mausoleumu :

در سمت راست تقاطع جاده ازمیر و در فاصله ۱۳ کیلومتری سلجوق قرار داشته و پس از Halikarnassos Mausoleum که یکی از عجایب هفتگانه جهان است بزرگترین و مرتفع ترین آرامگاه آناطولی بوده و متعلق به دوران Helenistik می باشد.

● قلعه ها :

▪ قلعه و تپه آیا سولوک :

این تپه در طول دوران مسیحیت نزدیک ، بیزانس و سلجوقی با یک قلعه بسیار محکم حفاظت شده است . حصاری که اکنون نیز پابرجاست در دوره مسیحیت ساخته شده و سپس در دوران سلجوقیان بصورت کامل بازسازی شده است.

▪ کانالهای آب :

کانالهای آب یکی از آثار باقیمانده از دوران بیزانس می باشد. آثار کانال آب بیزانس که از سمت شرق بطرف تپه آیاسولوک در جریان بود در اطراف ایستگاه قطار و در دو طرف جاده آسفالته قابل مشاهده است. کانالهای آب با وضعیت بازسازی شده ، امروزه محل تخم گذاری و زندگی لک لک ها که سمبل سلجوق می باشد شده است. یک کانال آبی دیگر نیز ، کانال آبی است که در کیلومتر ۶ جاده سلجوق - آیدین قرار داشته و متعلق به دوران Agustus می باشد. این کانال بنام Galus sextillus Pollio Aquaduct شناخته میشود.

▪ غارها :

در هنگام بازگشت از روستای شیرینجه و در ۲ کیلومتری سلجوق ، غار Sutni که در دامنه وادی قرار دارد ، مهمترین غار شهرستان محسوب میشود . در این غار استالاکتیت و استالاگمیت وجود داشته و قطرات آب سفید رنگی چکه می کند . زنانی که پس از زایمان شیر کافی ندارند پس از خوردن از این قطرات آب ، و زنانی که قادر به رفتن به غار نباشند سنگهای آورده شده از غار را بروی سینه های خود می مالند و اعتقاد دارند که شیر آنها زیاد میشود.

● مسجد و حمام ها :

▪ مسجد عیسی بی :

این مسجد که در دامنه غربی کلیسای St. Jean در تپه آیا سولوک قرار دارد یکی از آثار دوره سلجوقی است و از سوی عیسی بی در سال ۱۳۷۵ ساخته شده است.

▪ حمام عیسی بی :

همراه با مسجد عیسی بی ساخته شده است . کلیه ویژگیهای یک حمام ترک را دارا می باشد . کلیه مکانها دارای گنبد می باشد. استالاکتیت هایی که محور گنبد را حمل می کنند زیباترین در نوع خود می باشد.

● محوطه حفاظت شده پرندگان :

محوطه حفاظت از پرندگان آبی دریاچه Gevekirse سلجوق ، در شمال شهر باستانی افس و در بین افس و پاموجاک در محوطه ای به مساحت ۱۰۰۰ هکتار قرار دارد. در این محوطه ۴۰-۳۰ نوع پرنده و پستاندار زندگی می کند. در میان آنها پلیکان ،انواع اردک و کبک حنایی و نیز گراز وحشی ، روباه نیز وجود دارد.

● روستای شیرینجه :

روستای شیرینجه که در ۷ کیلومتری سلجوق قرار دارد بافت شهری خود را طی قرن گذشته حفظ کرده است . این روستا با میوه ، شراب و غذاهای سنتی و نیز با بافت و زندگی Otantik خود یک روستای جالب انگیز است.

● موزه ها :

▪ موزه باستانشناسی افس سلجوق :

در این موزه آثار بدست آمده از ناحیه افس و اطراف آن نگهداری میشود . اکثر آثار بدست آمده پیش از جنگ جهانی اول به موزه وین برده شده است. لیکن تمامی آثار قابل حمل بدست آمده پس از جنگ جهانی دوم در موزه محلی قرار گرفته شده است. در این موزه به ترتیب آثاری از دوران Arkaik , Miken ، روم ، بیزانس و ترک به نمایش گذاشته شده است . در بنای این موزه یک طبقه که مساحت تقریبی آن ۵۰۰ متر مربع است چهار سالن و یک محوطه وجود دارد که آثار آن در حفاریهای شهر باستانی افس و بخشی از آن نیز در نواحی نزدیکی مانند کلاروس Klaros بدست آمده و شامل ۵۰۰۰۰ اثر می باشد. موزه شامل دو بخش بستان شناسی و Ethnografya می باشد. به سالنها اسامی مانند سالن آثار خانه های کوهپایه ای ، سالن آثار چشمه ها ، آرتمیس و سالن Ephesus داده شده است .

مهمترین آثار به نمایش گذاشته شده در موزه عبارتند از : گلدانهای Myken بدست آمده از تپه آیا سولوک ، قطعاتی از Artemision ، کتیبه و ستونهای کرونیت از Belevi Mausoleumu ، دو مجسمه آرتمیس افس ، یک چینی کاری با تصویر سقراط ، مجسمه های مختلف بدست آمده بویژه از چشمه ها ، یک نقش برجسته تئودوسیوس Theodosius از پرستشگاه Hadrian و پرتره ها و مجسمه های نیم تنه بسیار ارزشمندی که متعلق به دوران مسیحیت نزدیک می باشد.

ـ نشانی : اوغور مومجو سوگی یولو تلفن : ۸۹۲۶۰۱۰ - ۰۰۹۰۲۳۲ ساعت بازدید : ۱۲- ۳۰/۸ صبح و ۱۹-۱۳ بعد از ظهر ( در تابستان ) ۱۲-۳۰/۸ صبح و ۱۷-۱۳ بعد از ظهر (در زمستان)

▪ موزه لوکوموتیو روباز چاملیک :

موزه لوکوموتیوهای بخاری روباز چاملیک در ۷ کیلومتری سلجوق قرار داشته و بروی زمینی به مساحت ۱۶ هکتار تاسیس شده است . رهبر کبیر ترکیه آتاتورک بزرگ در اثنای مانورهای اژه قرارگاه خود را در قطار سفید رنگ مخصوص خود در این ایستگاه برپا نموده و در طول مانورها با رسیدن به سواحل اژه از این منطقه ، مانورها را پیگیری نموده است. در اینجا ۲۵ دستگاه لوکوموتیو بخاری در انواع مختلف که سن آنها بین ۸۰-۵۰ سال بوده و در راه آهن دولتی ترکیه کار کرده است به نمایش گذاشته شده است.

▪ موزه حمام سعادت خاتون :

ریشه حمامهای ترکیه به حمامهای روم باز می گردد . فرهنگ حمام که در دوره روم اهمیت فراوانی داشت تا اواسط دوره بیزانس تاثیر گذار بوده و پس از آن در کشورهای حوزه دریای مدیترانه و اروپا به فراموشی سپرده شده است. ولی از سوی ترکان مجددا" زنده شده است. در شهرستان سلجوق ۷ حمام قدیمی شناخته شده وجود دارد که یکی از آنها حمام سعادت خاتون نامگذاری شده است . هویت سعادت خاتون بصورت قطعی مشخص نیست لیکن از قرائن موجود چنین بر می آید که یکی از افراد برجسته از نسل آیدین اوغلاری بوده است . این حمام که تاریخ ساخت آن قرن ۱۶ است ویژگی های حمام های سنتی ترک را دارا می باشد و دارای ۳ بخش گرم ، سرد و ولرم می باشد. این حمام که تا سال ۱۹۷۰ بصورت خرابه بود در سال ۱۹۷۲ از سوی موزه افس تعمیر گردیده است .

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن روستای شیرینجه

- بدون دیدن خرابه های افس و خانه مریم مقدس

- بدون دیدن گردشگاه هفت خفته

- بدون دیدن موزه باستان شناسی افس برنگردید .

▪ تلفنهای ضروری :

ـ فرمانداری : ۸۹۲۶۳۶۶ -۰۰۹۰۲۳۲

ـ اداره اطلاعات گردشگری سلجوق: ۸۹۲۶۳۲۸- ۰۰۹۰۲۳۲

ـ شهرداری سلجوق : ۱۱/ ۸۹۲۶۹۲۵- ۰۰۹۰۲۳۲

ـ شهربانی سلجوق : ۸۹۲۶۰۰۶ - ۰۰۹۰۲۳۲

ـ بیمارستان : ۸۹۲۷۰۳۶- ۰۰۹۰۲۳۲

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.