شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سریک

سریک

سریک یکی از شهرهای آنتالیا بوده و جایگاه آسپندوس Aspendos بعنوان مهمترین شهر Pamfilya می باشد. تئاتر آسپندوس که دارای یک دورنمای بسیار عالی بوده و بدون تخریب تا به امروز باقی مانده است ن در حال حاضر محل برگزاری جشنواره های مهم هنری می باشد.

● تاریخ :

شهر سریک در قرن دوم میلادی در Sillion ( که امروزه در نزدیکی یانکوی قرار دارد ) که تحت حاکمیت پادشاهی برگاما بود و نیز در روستای بلقیس ( در دو منطقه ) ساخته شده بود . در سال ۱۸۱۷ بعلت دوری مراکز مسکونی از یکدیگر ابتدا با نام سریکSERIK نامگذاری شده است.

● آب و هوا :

دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهایی معتدل و پربارش بوده و ویژگی آب و هوای مدیترانه ای را دارد.

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون پیاده روی در جاده باستانی اولیمپوس Olympos بطرف ساحل

- بدون شنا کردن در پلاژ چیرالی

- بدون دیدن سنگ آتشین (Khimaira ) را در شب

- بدون اقامت در خانه های چوبی برنگردید.

▪ تلفنهای ضروری اداره اطلاعات گردشگری آنتالیا ۸۱۴۱۱۱۲ / ۷۵۳۱۲۶۵ / ۵۱۳۵۴۳۶- ۰۰۹۰۲۴۲

▪ اداره گردشگری استان ۳۴۳۲۷۶۰- ۰۰۹۰۲۴۲

منطقه سریک واقع در آنتالیای ترکیه شهر قدیمی و توریستی آسپندوس را در خود جای داده است این شهر از دیر باز بدون کوچکترین تغییری همچنان باقی بوده و تیاتوس این منطقه را به یک مکان جذاب هنری تبدیل کرده است .

● مکانهای تفریحی

شهر تاریخی آسپندوس در فاصله ۴۸ کیلومتری شرق آنتالیا قرار گرفته است . ارتباط زمینی با این شهر از طریق جاده آسفالتی که از بزرگراه ماناوگات – آنتالیا جدا می شود امکان پذیر است . این شهر ثروتمند در ۸ کیلومتری شره منطقه سریکک در یک منطقه کوهستانی واقع در حاشیه رودخانه کوپرو چایی بر روی دو تپه بزرگ و کوچک بنا شده است . اسم قدیمی این شهر همانطور که از سکه های ضرب شده در این مکان پیداست اسوادییس بوده است .این شهر در قرن هفتم قبل از میلاد بنا شده است و شاهد حکومت و فرمانروایی عثمانیها ‏‏‏‏‏‏‏‏‏, سلجوقیان , بیزانسها , اسکندر مقدونی و اتحادیه دریایی دلوس آتیک وپرسیها بوده است . شهر اسپندوس که به علت واقع شدن در مصب رودخانه اوریمدون به یک مرکز تجاری و بندری تبدیل شده است و قبلا هم مردمان این شهر به تجارت اسب, نمک , شراپ , و اشیای زینتی ساخته شده از گل سرخ و ذرت میپرداختند. علاوه بر اینها پرورش اسبهای اصیل و با نژاد در این مکان در مشهوریت این شهر مزید بر علت شده است . اثرهای تاریخی این شهر به دو قسمت ساختمانهای بالا دستی و پایین دستی شهر تقسیم می شوند .

در میان ساختمانهای بالا دستی شهر می توان به اکسدرا ,نیمفیوم و ساختمان اجتماعات کاخ و میدان تجمع آن اشاره کرد و درمیان آثار پایین دستی شهر معبد , آبراهه ,حمامها, استادیوم , ساختمان تئاتر ونکروپلها قرار دارد . دیوارهای شهر آسپندوس در دوره هلنیستیک ساخته شده که بعدها هم در دوره بیزانس و رومیها یک سری باز سازیهای برروی این دیوارها انجام گرفته است . یکی از اثرهای مهم تاریخی این شهر ساختمان تئاتر آن می باشد که آن را به یک مرکز هنری تبدیل کرده است . معمار این ساختمان که در دامنه تپه کوچکی قرار گرفته زنون فرزند تدورس اهل آسپندوس می باشد . این ساختمان گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر را دارد , مهمترین ویژگی این ساختمان موقعیت منحصر به فرد آن می باشد . این ساختمان در دوره سلجوقیان به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار می گرفته است. طرحها و نقشهای زیگزاگی که بر روی نیمکتهای سفید رنگ بنای صحنه دیده می شود متعلق به دوره سلجوقیان می باشد .

بخش جاوآی تئاتر به صورت نیم دایره بوده توسط یک دیازومای بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است . سرتاسر پشت جاوآی بالایی را یک گالری بزرگ متشکل از ۵۹ کمر احاطه کرده است . در دو طرف ورودی جاوآ لژهای ویژه خانواده امپراطوریها و رهبران کانونها قرار دارد . ردیفهای اول سالن ارکستر متعلق به سناتورها , قاضی ها و سفیران کشورها خارجی بوده و ردیفهای بعدی نیز متعلق به مسئولین شهر می باشد , خانمها نیز معمولا در ردیفهای بالایی بخش زیرین گالری می نشینند بقیه ردیفها نیز به روی عموم آزاد است . بخش صحنه جاذبترین قسمت ساختمان تئاتر می باشد بنای دو طبقه فاساد بوسیله بلوکهای کونق لمارا ساخته شده است در طبقه زیرین این ساختمان ۵ در برای ورود هنر پیشه ها به روی سن تعبیه شده است درهای کوچک هم سطح با ارکستر نیز به دهلیزهایی که حیوانات وحشی در آن نگهداری می شوند منتهی می شود . بر روی ستونی مثلثی شکل وسط طبقه دوم مجسمه بر جسته خدای شراب , دیونیسوس که حافظ و بنای این ساختمان تئاتر می باشد نقش بسته است .

● سیلیون :

این شهر در قسمت شمال شرقی پرقه در وسط جلگه ای پهناور بر روی یک تپه بلند پرشیپ قرار گرفته است . برای رسیدن به این شهر قدیمی ابتدا بایدجاده ۲۹ کیلومتری آنتالیا – آلانیا را طی کرد و بعد مسیر جاده ای به طول ۵ کیلومتر بعد از روستای اسکی یوروک را پیمود و بعد به این شهر رسید . این شهر در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده و مقر اسقف اعظمی در دوره بیزانس بوده و همچنین این شهر شاهد حکومت سلجوقیان بوده است . بخش غربی این تپه توسط دیوارهایی متعلق به عصر هلنیستیک احاطه شده است این دیوارها مجهز به برجهای دیدبانی ,دروازه ها و راههای ورودی می باشد . در قسمت شمال غربی تپه خرابه های خانه های قدیمی , کوچه ها و در غرب تپه نیز مسجد سلجوقیان , کلیسای بیزانس و آب انبار مشاهده می شود در دامنه جنوب غربی تپه ساختمان تئاتر با گنجایش ۸۰۰۰ نفری واقع شده است .

▪ حتما دیدن کنید

▪ حتما شهرهای تاریخی آسپندوس و سیلیون را زیارت نمایید.

▪ اداره جهانگردی آنتالیا : ۳۴۳۲۷۶۰ ( ۲۴۲ - ۹۰+)

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.