شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گفتگوی اختصاصی امیر پریزاد با جناب آقای دکتر دادخواه پیرامون عبور مترو از چهارباغ اصفهان

گفتگوی اختصاصی امیر پریزاد با جناب آقای دکتر دادخواه پیرامون عبور مترو از چهارباغ اصفهان

▪ جناب آقای دکتر دادخواه ؛ همانگونه که آگاه هستید برخلاف رای دادگاه اصفهان ؛ مترو به گونه غیرقانونی درپی عبور از میراث ما در اصفهان می باشد .

آخرین تلاش ها به کجا انجامیده است ؟

ـ پیش از آن که به پرسش شما ، پاسخ دهم چند موضوع را بایستی مطرح نمایم

اصولا معماری نماد و نمایش فرهنگ است ، نماد و نمایش تمدن ؛ چگونه زیستن و تفاهم یک جامعه است .

به همین علت شما هنگامی که کاشی و نقش ها و شکل های آن را می بینید و حتی نقش های آبستره ؛ نقش هایی که شما آنرا در طبیعت ذکر نمی کنید و، نمی یابید ، بی اختیار ذهن و زبانتان به سوی ایران و تمدن ایران گسیل پیدا میکند .

پس نهایتا به عنوان یک امر هویتی ، هویت یعنی ارتباط ، یعنی من در جامعه جهانی شاخص باشم و متشخص شوم به دیگر افراد که چه فرهنگ ، چه اندیشه ، چه منش ؛ چه کنش و چه روشی دارم ، همچنین موسیقی ،داستان و اخلاق نیاکان من چگونه بوده است ، به گونه ای در این معماری نمود و نمایش دارد .

پس برای اینکه این بار تمدن کهنسال را من در خورجین خودم داشته باشم و بتوانم این هویت و شخصیت را به نسل های آینده انتقال بدهم باید این میراث های ارزشمند را حفظ کنم ضمن آن که در موضع نگرش جهانی ، ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر این موضوع پای فشرده است و ماده ۳۰ میثاق فرهنگی ؛ اجتماعی هم به این موضوع توجه کرده است .

امری که متاسفانه در زمانه ما ، در جای جای کشور فراموش شده است .

اگر می بینید طاق بستان را به گونه ای رفتار می کنند که پتروشیمی به خودش این اجازه می دهد که در حاشیه مبادرت به احداث خانه های سازمانی می کند ؛

اگر می بینیم برج قانون شکن جهان نما را بعنوان شاخی در مقابل میدان نقش جهان علم می کنند ؛

اگر ما می بینیم که میراث دار برترین میراث فرهنگ بشری یعنی با مقبره کورش کبیر بگونه ای رفتار می کنند که در معرض آسیب و نابودی قرار گرفته است ؛

بدان علت است که مدیران میراث فرهنگی ؛ مسئولیت ، تکلیف و وظایف خودشان را فراموش کرده اند .

و علیرغم اینکه اداره حقوقی قوه قضاییه صراحتا اعلام می کند ، این موارد در زمره امر به معروف و نهی از منکر است آنها مثل اینکه به جای مدد رساندن به این میراث که به عنوان امانت از نسل گذشته در دستان اینهاست تا به نسل آینده بسپارند ، به گونه ای رفتار می کنند که اینها در معرض آسیب است .

اما یک همبستگی فرهنگی بوجود آمده که در مقابل رفتار به دور از حفظ میراث معنوی ؛ مقابله می کند .

در طول تاریخ دادگستری ایران تا قبل از پرونده چهار باغ ، هرگز ، هیچ پرونده ای ۱۵۰۰ موکل نداشته است .

اما فراتر از این ؛ در خصوص سد سیوند ۴۳۵۰ نفر از ایرانیان و ایران دوستان نسبت به این کار وزارت نیرو و میراث فرهنگی اعتراض روا داشته اند .

این یک بارقه ارزشمندی است که نشان می دهد فرهنگ ما ؛ بالاتر از اسلحه و بالا تر از بازوی مسلح سربازان که به پاسداری از مرز ها می پرداختند ، پاسبان مرز فرهنگی این سرزمین است .

بهر جهت در خصوص اصفهان باید گفت که خیابان چهار باغ نخستین خیابان سه سویه جهان است که در زمان تیمور لنگ بنا شده است و بعدها ، از آن تقلید بسیار شده است ودرسمرقند مشابهی از چهار باغ را مشاهده میکنید .

بر این مبادی حفظ آن به این دلایل مهم است .

نخست ، باید هویت چهار باغ و تشخص تاریخی آن حفظ شود و وجود ایستگاه مترو در این خیابان ، باعث تنزل مقام این خیابان است .

چون مردم بعلت سوار شدن به مترو به آن خیابان گسیل خواهند شد و جمعیت اضافه که تمایل به دیدن این خیابان ندارد به این خیابان راه پیدا می کند که از ارزش خیابان خواهد کاست باید فقط بخاطر خود خیابان بیایند مضافا باید اصالت تاریخی آن محفوظ بماند که ایجاد ایستگاه مترو این اصالت را مخدوش می سازد .

دو دیگر آن که ، ازنظر باستانشناسان عبور مترو و لرزش های عبور و مرور باعث آن می شود که به ساختمان هشت بهشت ، ساختمان بازارچه بلند ، ساختمان ارزشمند و یگانه این گیتی ؛ مدرسه چهار باغ ، خسارات غیر قابل جبران وارد خواهد شد مضافا به اینکه ذات خیابان چهار باغ به تنهایی یک اثر تاریخی است واثر طبیعی که ما باید این میراث تاریخی ، فرهنگی ، طبیعی را حفظ کنیم.

بر این مبادی شکایت فرهنگ دوستان و ایران دوستان در دادسرای اصفهان طرح شد .

بازپرس دستور تعطیل و توقف عبورمترو را اتخاذ کرده ، متاسفانه مدیران و مسئولان به این امر حیاتی ، که از موضع نگرش قانونی ، هیچ مقام رسمی ، هیچ اداره دولتی نمی تواند بر خلاف دستور قضایی اقدام کند ، توجه نکردند و مجددا اعلام داشته اند که از همان مسیر مورد اعتراض کارشناسان عبور خواهند کرد !

به همین علت هفته پیش باز هم گروهی از ایران دوستان و ایرانیانی که با این کار ضد فرهنگی مخالف بودند به دادسرای اصفهان آمدند و آقای بازپرس شعبه ۵ تاکید داشتند که هیچکس حق ندارد از این مسیر برود .

ما نیز از ایشان تقاضا کردیم که لطفا مسیری را که مترو می خواهد عبور نماید و حتما باید از خیابان شمس آبادی باشد ؛ را به دادسرا ارائه دهند و برنامه زمان بندی خودشان را اعلام کنند و حتما بازپرس محترم از مسیر بازدید کنند که مبادا بر خلاف حق و بر مبنای زور ، اقدام کنند .

از یاد نبریم که ما فقط برهه کوچکی از تاریخ در این زمین زندگی می کنیم .

ما میراث داران فرهنگ گذشته برای سپردن به آیندگان هستیم .

به نحوی اقدام کنیم که آیندگان به ما خرده نگیرند و ما را خائنان به امانت و حقوق بشر تلقی ندارند .

▪ سپاس بی کران از شما ، که دادخواه هستید

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.