شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نوشهیر

نوشهیر

اطلاعات عمومی : مساحت ۵۴۶۷ کیلومترمربع، جمعیت ۳۰۹۹۱۴(۲۰۰۰) شمارة ترافیک (پلاک) استان: ۵۰ شهرستانهای تابعه: آجی گول، آوانوس، درین کویو، گل شهیر، حاجی بکتاش، کوزاک لی و اورگوپ می‌باشد.

● گل شهیر:

در ۲۰ کیلومتری نوشهیر قرار دارد. مجموعة متشکل از مسجد، مدرسه و چشمه بدستور کارا وزیر مهمت سید پاشا صدراعظم عثمانی در این شهر ساخته شده است. کلیسای عزیز (jean)‌و شهر زیرزمینی سیواسا گوگچه توپراک از مکانهای دیدنی این شهر می‌باشند.

● کوزاک لی:

این شهر که تقریباً درصد کیلومتری شمال نوشهیر قرار دارد از نظر توریسم سلامتی در جایگاه مهمی قرار دارد. آب گرمهای معدنی کوزاک لی با توجه به گروه بندی اتحاد آب گرمهای آلمان غربی، محتوی کلسیم، سدیم و کلر بوده در گروه آبهای شفادهنده A و C‌قرار دارد. از آب گرم های معدنی کوزاک لی در درمان بیماریهای روماتیسم غیرالتهابی، سفت شدن مفاصل بیماریهای پوستی، بیماریهای کرونیک التهابی زنان، تصلب شرایین، و بیماریهای قارچی نتایج خوبی بدست آمده است.

● آجی گول:

این شهرستان بین شهرستان آکسارای و نوشهیر قرار دارد و فاصلة آن تا نوشهیر تقریباً ۲۰ کیلومتر است. قدیمی‌ترین منطقه اسکان در این شهر مربوط به ۸ قرن قبل از میلاد است. در نزدیکی روستای آغللی از توابع شهر صخره‌ای وجود دارد که بر روی سنگهای این صخره اطلاعاتی مربوط به وضعیت سیاسی و کارهای اجرائی رهبری آن دوران (Gec Hithit)‌جای دارد. در این کویو: در مسیر راه نوشهیر- ینده قرار دارد. اسم قدیمی او «مله گوبیا» است و فاصله‌اش تا نوشهیر ۲۹ کیلومتر است. در این شهر رودخانه و آب جاری وجود ندارد. آب مشروب اهالی این منطقه از چاههائی به عمق ۷۰-۶۰ متر تأمین می‌شود و به همین علت این شهر درین کویو(چاه عمیق) نام گرفته است. در این شهر، شهر زیرزمینی به عمق ۸۵ متر قرار دارد. این شهر زیرزمینی تمام خصوصیات یک شهر زیر زمینی را دارد.

● چگونه می‌توان به این شهر رفت:

▪ راه زمینی: از هر مسیری امکان رفتن به این شهر وجود دارد.

▪ تلفن گاراژ عمومی اتوموبیل : ۲۱۳۴۰۲۵(۳۸۴-۹۰+)

▪ فرودگاه: فرودگاه این شهر تا مرکز شهر ۳۰ کیلومتر است.

از مرکز شهر با اتوبوس، سواریهای خطی و تاکسی می‌توان به فرودگاه رفت.

● مکانهای دیدنی:

موزه ها، آوانوس، اورگوپ، حاجی بکتاش، گوره مه، مصطفی پاشا، دره ایحلارا، کایماکلی، شهرهای زیرزمینی، قلعه ها، آب گرمهای معدنی و چشمه های معدنی مسجد و کلیساها، پارک های ملی و مناطق حفاظت شده، مناطق کنترل پرندگان، سیاحت با بالن.

● موزه‌ها و جاهای مخروبه :

▪ موزة نوشهیر:

▪ موزة حاجی بکتاش:

ـ آدرس: خ . نوشهیر، حاجی بکتاش

ـ تلفن: ۴۴۱۳۰۲۲ ۳۸۴

▪ موزة اورگوپ: آدرس: خ. قیصریه شماره ۳۹ اورگوپ

ـ تلفن: ۳۴۱۳۴۰۸۲ ۳۸۴

▪ موزة باستان شناسی حاجی بکتاش:

در این موزه باستانشناسی واقع در شهرستان حاجی بکتاش دو انبار آثار باستانی، آزمایشگاه و کتابخانه وجود دارد. آثار بدست آمده از حفاریهای سولوجا- کاراهویوک در کنار آثار باستانی تونچ قدیم، مجموعه تجارتهای دسته جمعی Hitit, Assur ، Phryg، روم، روم شرقی آثار etnografik مختلف به نمایش گذاشته شده است.

▪ موزة بدون پوشیدة گوره مه:

این موزه در یک صخره قرار دارد که در ۱۳ کیلومتری نوشهیر و دو کیلومتری دهستان گوره مه واقع شده است. در این مکان در قرن چهارم الی سیزدهم میلادی صومعه نشینی فشرده‌ای به حیات خود ادامه داده است. تقریباً در همة صخره‌ها، کلیسا، محل غذاخوری، و مکانهائی برای نشیمن وجود دارد. موزة روباز امروزی گوره‌مه به عنوان آغاز سیستم آموزشی صومعه مورد قبول قرار گرفته است. محل بعدی این سیستم آموزشی در مناطق سوغانلی، ایحلارا و آچیک سرای بوده‌اند. کلیساها با دو نوع تکنیک رنگ آمیزی شده اند. نوع اول رنگ آمیزی مستقیم یعنی سطح صخره را راست و صاف کرده رنگ آمیزی می‌کنند، نوع دوم رنگ آمیزی است که با تکنیک (tempra)secco و fresco انجام می‌گرفته است. موضوعاتی که در کلیسا کار شده از انجیل و زندگی حضرت عیسی(ع) گرفته شده است. در موزة روباز گوره‌مه صومعة دختران و پسران، کلیسای عزیز باسیل، کلیسای المالی، کلیسای عزیز باربارا، کلیسای یلان لی، کارانلیک کلیسا، چاروق لی کلیسا و توکالی کلیسا قرار دارد.

▪ موزة نوشهیر:

زلوه – آوانوس – آک تپه – کلیسای چاووشین، شهر زیرزمینی کایماکلی، دهستان کایماکلی، شهر زیرزمینی درین کویو، آچیک سرای – گول شهیر- کلیسای St.jean در گل شهیر- شهر زیرزمینی اوزکوناک، آوانوس در دهستان اوزکوناک شهرزمینی مازی در اورگوپ – کلیسای تاتالرینگ در آجی گول و پاشاباعلاری – آوانوس- چاووشین

▪ موزة اورگوپ

● سفال گری- کوزه گری:

از زمان هیتیت ها در آوانوس بوسیله چرخ سفالگری – کوزه گری و ساختن انواع ظروف گلی انجام می‌شده است. این صنایع دستی از قومی به قوم دیگر و از پدر به پسر انتقال داده شده و تا به امروز رسیده است. از کوههای آوانوس و از بستر رودخانة کیزیل ایرماق خاک های نرم و روغنی را جمع‌آوری کردن بعد از الک زدن و مخلوط کردن با آب بحالت گل در می‌آورند و با چرخی که با پا می‌چرخد از روی دستگاه با مهارت خاصی گل را عبور داده و به آب شکل می‌دهند و بدینوسیله ظرف مخصوص بدست می‌آید. ظروف تولید شده در کارگاهها که به آنها (islik) می‌گویند در کوره های مخصوص که سوخت آنها کاه و غیره می باشد از هشتصد درجه تا هزارودویست درجه گرما بخوبی می‌پزند. انواع و اقسام ظروف گلی، ظروف آب، بشقاب، کاسه دم پهن، و ظروف شناخته شده گلی- سفالی تولید می شود .امروزه آوانوس به عنوان صنایع دستی و مرکز خرید و فروش «کاپادوکیا» شناخته می‌شود.

● اورگوپ:

این شهر در ۲۰ کیلومتری نوشهیر قرار داشته یکی از مراکز مهم منطقة کاپادوکیاست. این شهر در گوره‌مه در طول تاریخ اسامی چندی بخود گرفته است. در دوران بیزانس Osiana (Assiana) ، Hagios Prokopios ، در دوران سلجوقیان باش حیصار و در زمان عثمانیها قلعة بورگوت و از سالهای اولیه جمهوری نیز نام اورگوپ بخود گرفته است.

● حاجی بکتاش:

این شهر در ۴۵ کیلومتری نوشهیر و در مسیر جاده نوشهیر – کرشهیر قرار دارد. در نتیجه حفاریهائیکه در مرکز شهرستانها انجام گرفت آثار باستانی به دست آمده و متعلق به دوران عصر تونچ قدیم، هیتیت، Hellenistik,Frig و زمان روم در موزة باستانشناسی حاجی بکتاش به نمایش گذاشته شده است. در نزدیکی روستای کارابورنا که فاصلة چندانی با حاجی بکتاش ندارد و در توپا (Topa)‌و سیواسا صخره‌نویسی یادبود کارابورنا متعلق به دوران هیتیت وجود دارد.

▪ حاجی بکتاش ولی و بکتاشیگری:

اسم اصلی او محمدبن موسی است تاریخ تولد و سال مرگی وی بطور قطعی مشخص نیست اما احتمال این است که وی در بین سالهای ۱۲۱۰-۱۲۰۹ میلادی به دنیا آمده در بین سالهای ۱۲۷۱-۱۲۷۰ از دنیا رفته است. با توجه به حکایات و روایات اهل نیشابور بوده است. دوران طفولیت و جوانی را در خراسان گذرانده است. در کانون یا مدرسة استاد احمد یسوی علوم فلسفه، اجتماعی و علوم مثبت فرا گرفته است. حاجی بکتاش در دوران بحران سیاسی و اقتصادی حکومت سلجوقیان و در زمان تجزیه حاکمیت آنان از خراسان به آناتولی آمده، و در این مناطق از روستائی به روستای دیگر ، از شهری به شهر دیگر مدام مسافرتها کرده و سعی نموده است اتحاد ترکها را برقرار و محکم نماید و برای اسلامی شدن و ترک شدن آناتولی زحمت زیادی کشیده است. دو مدرسه ای در شهرستان حاجی بکتاش کنونی که نام قبلی آن سولوجا کاراهویوک بوده تأسیس و به آموزش و تربیت جوانان مشغول شده است. او در این مدت سعی کرده که زبان و فرهنگ ترکی را از تأثیر خارجی محفوظ نگهدارد. حس انسان دوستی و گذشت و خوش بینی او باعث گردید تا در مدت کوتاهی فکر و اندیشة او در میان مردم منتشر و از طرف آنان مورد قبول واقع شود. «نتیجة راهی که مطابق علم پیش نمی‌رود تاریکی است» ، « زنان را به خواندن و نوشتن وادار کنید» اختیار دست و زبان کمر خود را داشته باشید» «تحقیقات و بررسی یک امتحان واضح و روشن است» «هرچه را که جستجو می‌کنی در خود جستجو کن» «فراموش نکنید که حتی دشمنتان نیز یک انسان است.» سخنان کوتاه ذکر شده در بالا فلسفة حاجی بکتاش ولی را بشکل زیبائی نمایان می‌سازد. طرز تفکر او نسبت به دنیا با بیانیه جهانی حقوق بشر مربوط به سال ۱۹۴۸ یک مفهوم مشترک را منعکس می‌سازد.

● نوشهیر – تاریخ پارک ملی گوره‌مه

▪ محل: منطقة آناتولی مرکزی، در داخل محدودة مرزهای استان نوشهیر قرار دارد. برای رفتن به این منطقه از سمت غرب و جنوب در مسیر جادة آنکارا- آدانا، مسیر آکسارای به نوشهیر و از سمت شرق و شمال شرق از مسیر قیصریه به اورگوپ می‌توان از راه زمینی به منطقه مزبور رسید.

▪ خصوصیات: پارک ملی در آناتولی مرکزی در منطقة آتشفشانی کوه حسن داغی و کوه ارجیس قرار دارد. منطقه از فلات، جلگه‌ها، و پوشیده از گیاهان کوهستانی، تپه های بلند، و از دره های پوشیده از رسوبات آبرفتی، دره ها و از تپه های بلند فرسایش شده از خاک و دره‌های جدا از هم و هم چنین سطوح صاف تشکیل شده است. مخروطی شکلهای آتشفشانی بزرگ در ارجیس و حسن داغی از شمال قسمتی از دره قیریل ایرماک، و بعضی از قسمتها پوشیده از مادة طبقات الارضی باز است که حاکم بر اراضی مزبور است تشکیل گردیده است. منطقه پوشیده از مواد مذاب یا طبقات الارضی جالب توجه است که محتوی معماری کلیسای بیزانس و از تاریخ هنر دینی دوران مهمی را به نمایش گذاشته است. بخاطر خصوصیات منطقه کسانیکه در این منطقه زندگی کرده‌اند توانسته اند از تاثیرات جنگ و استبداد حکومتهای مرکزی در امان و دور باشند. این منطقه بخاطر داشتن پستی بلندیهای بسیار و دوری از راههای اصلی، برای کسانیکه می‌خواستند خود را مخفی کنند و یا از نظر دینی در انزوا قرار گیرند مکان مناسبی شده است. در این منطقه حیات و زندگی صومعه‌ای اواخر قرن سوم میلادی و آغاز قرن چهارم میلادی شروع شده و به سرعت توسعه پیدا کرده است.

صومعه‌ها، کلیساها، محل‌های غذاخوری، حجره‌های کشیش، انبار، محل تولید شراب بصورت کنده کاری شده و با نقاشیهای دیواری تزیین یافته اند. هم چنین در داخل منطقه مراکز اسکان اورگوپ، آوجیلار، اوچ حیصار، چاووشین، ینی زلوه متناسب با فرهنگ گذشته منطقه گوره‌مه زندگی روستائی و کشاورزی را منعکس ساخته مجموعه مناطق تاریخی و طبیعی را تشکیل میدهد. تشکیل ژئومورفولوژیک بی نظیر گوره‌مه که در بالا شرح داده شد، ساختار منظرة زیبائی شناسی و ساختار تاریخی و نژاد شناسی از عناوین اصلی منابع غنی پارک ملی می‌تواند محسوب شود.

▪ جاهای دیدنی: دریچه های تشکیل شده از مواد طبقات الارضی جالب توجه آتشفشانی، در عین حال معماری کلیسای بیزانس و تاریخ هنر دینی به نمایش گذاشته شده از جاهای دیدنی هستند که در اولویت می‌باشند. هم چنین مراکز اسکان اورگوپ، آوجی لار، اوچ حیصار، چاووشین و ینی زلوه متناسب با فرهنگ گذشتة منطقه گوره مه به علت اینکه زندگی روستائی و کشاورزی را منعکس می‌سازد برای کشاورزان بسیار جالب توجه است.

خدمات و پذیرائی موجود در پارک: متناسب ترین زمان جهت دیدار از پارک ملی بین ماههای ۱۵ مارس الی ۱۵ نوامبر می باشد. در داخل پارک خطوطی برای راه رفتن جهت دیدار از ارزشهای فرهنگی و مناظر طبیعی مشخص شده است. دیدارکنندگان از بسیاری از هتلها و پانسیونها که در داخل پارک و در مکانی نزدیک ساخته شده می‌توانند استفاده نمایند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.