شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کوی جهیز

کوی جهیز

شهرستانی در ۶۰ کیلومتری موغلا بوده که با باغات مرکبات داخل خانه های روستایی ، دریاچه راکد ، مراتع اطراف دریاچه و کوههایی به رنگ مخلوط کبود و آبی که از دشت تا به دریاچه گسترده شده و دارای مناظر با زیبایی های بی نظیر است .

● تاریخ :

مرکز شهرستان که نام خود را از دریاچه همجوار خود گرفته زمانی روستای دالیان لیکن بواسطه سیلابها و قطع ارتباط آن با موغلا ، به محل فعلی انتقال یافته است . این شهر محل سکونت کاریالی ها و خاندان منتشر اوغلوها شده در دوره سلطان مراد دوم بصورت فرمانداری در آمده است. همزمان با تاسیس جمهوری نیز شهرستانی تابعه موغلا شده است .

● آب و هوا :

در سواحل کوی جهیز دارای آب و هوای مدیترانه ای و در مناطق کوهستانی نیز دارای آب و هوای سرد می باشد. این شهرستان پس از شهر ریزه دارای بیشترین بارش بوده و گاهی اوقات مدت بارندگی در ماههای زمستان ۴-۳ طول می کشد.

● راه ارتباطی

▪ جاده زمینی : از طریق اتوبوسهای ازمیر ، آنکارا و استانبول رفت و آمد میشود . سفرهای درون شهری و سایر شهرستانها بوسیله مینی بوس انجام میشود.

ـ تلفن ترمینال : ۲۶۲۴۶۸۷ (۰۰۹۰۲۵۲)

▪ مسیر هوایی : نزدیکترین فرودگاه به این شهر دالامان می باشد که در فاصله ۳۵ کیلومتری قرار دارد . ترانسفرهای فرودگاهی بوسیله تاکسی و مینی بوس انجام میگیرد.

ـ تلفن فرودگاه : ۷۹۲۵۲۹۱ (۰۰۹۰۲۵۲ )

● اماکن دیدنی :

▪ شهرهای آنتیک خرابه های کائونوس(Kaunos ) :

به نظر می رسد که در ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد اولین ساکنان به این محل آمده اند . لیکیا ، کاریا و رومی ها اولین ساکنان این منطقه بوده اند. در اینجا حصارهای آکروپل ، تئاتر ، حمام رومی ، چشمه مدور ، پرستشگاه ، Agora که در حفاریها بدست آمده از آثار قابل مشاهده است .

▪ گور سنگها :

گور سنگهای موجود در کنار قرعه دالیان در محل اتصال دریاچه کوی جهیز به دریای مدیترانه متعلق به قرن چهارم پیش ازمیلاد می باشد.

▪ مساجد و مقبره ها :

یک مسجد متعلق به دوره منتشر وجود دارد. مقبره بنلیلر ، مقبره ناسوح دده و مقبره کارگین کورو از آثار دینی باقیمانده ودیدنی منطقه است .

● پلها :

▪ آک کپرو ( پل سفید ) :

یکی از اماکن زیبایی است که دارای ارزشهای تاریخی است . این پل در داخل روستایی به همین نام و بروی رودخانه دالامان ساخته شده است . برای این پل که احتمالا" در دوران بیزانس ساخته شده چند کانال آب وجود دارد.

● گردشگاهها :

گردشگاه کولاک منبره که در فاصله ] یک کیلومتری این شهرستان قرار دارد، محل کمپ آغلا در سرچشمه آجیلیک و کمپ توپراک سو از گردشگاههای مهم این شهرستان می باشد.

▪ آب دمای گرم

▪ چشمه و آب گرم سلطانیه :

در سال ۱۰۰ پیش از میلاد از سوی اهالی کائونوس مورد بهره برداری قرار گرفته است . خرابه های این آب گرم تاریخی که در دوره بیزانس با اضافاتی توسعه یافته امروزه در داخل دریاچه قرار دارد. آب های آن برای درمان رماتیسم ، خستگی های روانی ، بیماریهای پوستی و زنان و بیماری های کلیه و مجاری ادراری مفید است . هم از طریق زمین و هم از طریق دریاچه قابل رفت و آمد است.

● پلاژها :

▪ اکینجیک :

به این پلاژ که در ۴۰ کیلومتری جنوبی غربی شهرستان کوی جهیز قرار دارد هم از طریق زمینی و هم از طریق دریا می توان رفت و آمد نمود. به این پلاژ که در واقع یک بندر طبیعی به شمار می رود روازنه بطور متوسط ۶۰-۵۰ کشتی تفریحی پهلوگیری می کند. این پلاژ که یکی از ایستگاههای مهم و اصلی تور آبی است دارای ساحل شنی و دریای بسیار تمیزی است که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

▪ تنگه دالیان :

کسانی که با تور قایق سواری در دالیان در محل اتصال دریاچه کوی جهیز به دریای مدیرانه گردش می کنند در کریدورهایی که ورودی و خروجی آنها معلوم نیست می توانند جنگلهای کاج و سواحل شنی را در هر دو طرف مشاهده کنند.

● فعالیتهای ورزشی کشتی تفریحی :

در مسیر دالیان به مارماریس گردشگاهها ، شبه جزیره ها و پلاژهای طبیعی که در داخل یکدیگر پنهان شده اند وجود دارد. بهشت های گمشده ای مانند اکینجیک ، کارا آغاج و آکسانلار را در این محل می توانید مشاهده کنید.

● خریدنی ها :

صنایع دستی ، عسل ، دست نوشته ها و ابریشم از سوغاتی های قابل خرید این منطقه است.

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن گورسنگها

- بدون شرکت در تور کانالهای گول

ـ دالیان و پلاژ ایزتوزو

- بدون دیدن بازار عمومی

- بدون خریدن تخم ماهی شمعی برنگردید.

▪ تلفن های ضروری :

ـ اطلاعات گردشگری : ۲۶۲۴۷۰۳ (۰۰۹۰۲۵۲)

ـ پلیس : ۲۶۲۴۷۱۳( ۰۰۹۰۲۵۲)

ـ بیمارستان : ۲۶۲۴۷۱۸ (۰۰۹۰۲۵۲)

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.