شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چشمه

چشمه

چشمه سرزمین آبهای گرم شفابخش ، آفتاب ، سواحل شنی و یک شهر توریستی است. این شهر در ۹۴ کیلومتری غرب ازمیر قرار دارد در منتهی الیه شبه جزیره ای به همین نام واقع شده است. چشمه از سوی کشتی رانان و دریا نوردان بنام بندر کوچک نامیده می شود .

این نام بواسطه چشمه های آب سردی که در طول زمان افزایش یافته به این منطقه داده شده است . شهر ۳۰۴;on که در ۱۵ کیلومتری شمال چشمه قرار دارد در شرق چشمه که بندر Erythral بود در کالم بورنو در سالهای ۱۰۰۰ پیش از میلاد یک محل مسکونی کوچک بوده است . شهر باستانی Erythral که در روستای ۳۰۴;ldiri چشمه کشف شده و نیز قلعه چشمه که از دوران عثمانی پا برجا مانده همراه با کاروانسرای ، چشمه های فراوان و نمونه های معماری شهری همه از منابع تاریخی و باستانی این شهر است.

در تپه وسط شهر ، و در حفاری هایی که در اکروپل انجام یافته و امروز آثار آن دیده میشود مجسمه های کوچکی که بعنوان هدیه به عبادتگاه Athena Pallas تقدیم شده بود پیدا شده است . مهمترین اثر بدست آمده ، مجسمه زنی متعلق به دوره Arkaik می باشد که هم اکنون در موزه باستان شناسی ازمیر نگهداری میشود. در چشمه همه ساله جشنواره بین المللی موسیقی در ماه ژولای برگزار می شود.

● تاریخ :

چشمه که در قرون اولیه بنام Cyssus خوانده میشد در کرانه غربی آناطولی یکی از ۱۲ شهر ۳۰۴;on در سالهای ۱۰۰۰ پیش از میلاد بوده است. این شهر در واقع اسکله شهر Erythral بوده است . Erythral در قرن ششم پیش از میلاد یکی از شهرهای مهم و توسعه یافته آن زمان بود. Erythral در قرن ششم پیش از میلاد یکی از شهرهای مهم و توسعه یافته آن زمان بود . Erythral که دارای یک بندر بسیار محافظت شده بود با کشورهایی همچون مصر ، قبرس و کشورهای غربی ارتباط برقرار نموده و روابط تجاری خود را توسعه داده است.

پس از حاکمیت لیدی و پرس تحت حاکمیت روم و بیزانس مانده است . چشمه دوران سلجوقی ، عثمانی ، خاندان آیدین و مجددا" عثمانی را به چشم دیده است.

● آب و هوا :

چشمه دارای آب و هوای مناطق مدیترانه ای است و در معرض بادهای شمالی قرار دارد . هوای چشمه بسیار گرم است .

● راه ارتباطی :

▪ جاده زمینی :

مرکز ارتباطی چشمه ، ازمیر می باشد که ۷۷ کیلومتر آن یک جاده اسفالته باریک و ۸۰ کیلومتر آن اتوبان می باشد. گردشکرانی از طریق راههای زمینی ، هوایی و دریایی به ازمیر می آیند سپس با اتوبوسها به چشمه و ایلدیری می روند . این اتوبوسها در شلوغ ترین روزهای فصل گردشگری نیز به سهولت این نیاز را برطرف می نماید. چشمه که مرکز شهرستان است آخرین ایستگاه اتوبوس و مینی بوسها می باشد. اتوبوسهای شهرداری و مینی بوسهای گردش گران به سایر پلاژها از قبیل چیفتلیک ، دالیان ، آلاچاتی ، رئیس دره و اواجیک می رسانند .

ـ تلفن ترمینال : ۷۱۲۶۴۹۹( ۰۰۹۰۲۳۲)

▪ مسیر دریایی :

بین چشمه و جزیره ساکیز سفرهای منظم دریایی بوسیله کشتی انجام میگیرد .گردشگرانی که از یونان با کشتی به چشمه می آیند فاصله بین چشمه و جزیره ساکیز را بوسیله کشتی های ترک و یونانی حمل میشوند . فاصله بین چشمه و جزیره یکساعت است . همچنین گردشگرانی که از چشمه به خارج از کشور میروند می توانند به بنادر باری و Brind۳۰۵;s۳۰۵; ایتالیا مسافرت نمایند. کشتی هایی که سفرهای منظم بین ازمیر- چشمه - کوش اداسی - یونان و ایتالیا انجام می دهند نیز به این بندر می آیند.

ـ تلفن بندر : ۷۱۲۶۰۰۵ (۰۰۹۰۲۳۲)

● اماکن دیدنی :

▪ قلعه چشمه :

در سال ۱۵۰۸ از سوی سلطان بایزید دوم ساخته شده است . این قلعه ویژگی کامل معماری عثمانی را دارا میباشد. این بنای تاریخی بعنوان محل جشنواره بین المللی موسیقی چشمه مورد استفاده قرار می گیرد . جشنواره بین المللی چشمه همه ساله در بین تاریخهای ۷-۲ ژولای در این مکان برگزار میشود. در مقابل قلعه مجسمه شیری حسن پاشا دریانورد الجزایری الاصل قرار دارد.

▪ کاروانسرای :

این کاروانسرای که در سال ۱۵۲۸ از سوی سلطان سلیمان قانونی ساخته شده است دارای ۲ طبقه می باشد. این بنای تاریخی امروزه بعنوان هتل مورد استفاده قرار می گیرد . در این مکان که اشیاء کادوئی ، پوشاک ،چرم و فرشهای نفیس عرضه می گردد یکی از مراکز خرید و فروش بشمار می رود . شبهای آن نیز بویژه با رستورانها بارها و دیسکوتک ها اوقات خوشی را برای گردشگران فراهم می آورد.

● آبهای گرم

▪ آبهای گرم چشمه :

آبهای گرم چشمه که در فاصله ۵ کیلومتری چشمه بروی جاده ازمیر- چشمه و در کنار ساحل دریا قرار دارد ، همراه با پلاژ خود یکی از مناطق کمیاب در جهان است .دمای آب در حدود ۵۸ درجه است. برای هر نوع روماتیسم مزمن ، نارسایی متابولیزم از قبیل چاقی ، راشیتیزم ، بیماریهای پوستی و زنان و بیماریهای دردناک مجاری ادراری و جگر مفید است . در اطراف چشمه های آبگرم ، تاسیسات استراحتی مدرنی ساخته شده است . در این استراحتگاهها نیز استخر و حمام هایی به ویژه آبهای معدنی وجود دارد. اتوبوسهایی که از ناحیه اوچ کویولار حرکت می کنند مسافرین را از چشمه به این مکان می آورند.

▪ آب گرم و گل شیفنه ( رئیس دره ) :

در ۵ کیلومتری شمال شرقی آب های گرم چشمه و بروی یک شبه جزیره کوچک در خلیج شیفنه واقع شده است و در اطراف آن استراحت گاه و غذاخوری های فراوانی وجود دارد . این آبها برای درمان روماتیسم ، راشیتیزم،بیماریهای زنان،مجاری ادراری، معده ، روده ، اگزما و بیماریهای پوستی از قبیل زخمهای خونی مفید است.

● بندر های کشتی های تفریحی :

▪ بندر کشتی های تفریحی :

در استان ازمیر بویژه در جنوب شبه جزیره چشمه ، یکی از گذرگاه های اصلی کشتی های تفریحی ترکیه بوجود آمده است . مسیر چشمه به کوش آداسی یکی از مکانهایی است که زیربنای توریزم کشتی های تفریحی در انجا توسعه فراوانی یافته است. اسکله بندر چشمه شامل بندر کشتی تفریحی و بندر تجاری، ظرفیت پهلوگیری ۲ کشتی کوچک را دارد . بندر کشتی تفریحی با ظرفیت پناهگاهی ۱۵۰ قایق طراحی شده است . این بندر در زمستانها به قایق های ماهیگیری و در تابستانها به کشتی های تفریحی ارائه خدمات میدهد.

▪ اسکله آلاچاتی :

در جنوب شهر آلاچاتی قرار داشته و همانند بهشتی برای کشتی های تفریحی است . ظرفیت این اسکله ۸۰ قایق است . امکانات فراوانی برای پناه گرفتن قایقها بوجود آمده است .

▪ بندر کشتی تفریحی چشمه - آلتین یونس :

ظرفیت آن ۷۰ قایق بزرگ و ۴۰ قایق کوچک بوده و کلیه خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری ارائه میگردد. این بندر می تواند به قایق هایی که شبها در اینجا متوقف میشوند خدماتی از قبیل آب و برق ، تلفن ، تعمیر و نگهداری ارائه نمایند.

● فعالیتهای ورزشی :

▪ کمپ - کاروان :

در بندر بزرگ و بندر پاشا ، محوطه هایی برای کمپ و خانه های ییلاقی وجود دارد.همچنین پلاژهای طبیعی و محوطه های کمپ موجود در ناحیه ۳۰۴;ldiri که شهر باستانی Erythral در آن قرار دارد مناسب برای بهره برداری است.

▪ شکار :

برای علاقمندان به شکار نیز مکان بسیار غنی و مناسبی است . جالب ترین و هیجان انگیزترین شکار ، بدون شک شکار خوک است . شکارچیان میتوانند پس از اخذ مجوزهای لازم از مقامات مربوطه ، به شکار خوک بروند. کبک و خرگوش نیز در چشمه فراوان است . بیشترین فصلی که این حیوانات به وفور یافت می شوند ماههای سپتامبر الی دسامبر می باشد. در طی این ماهها شکار آزاد است . علاقمندان به شکار در ماههای زمستان نیز می توانند به چشمه مسافرت نمایند.

▪ سورف بادی :

آلاچاتی یکی از مناطق بسیار جالب و متنوع اروپا برای ورزش سورف می باشد. مرکز سورف با پوشش گیاهی بی نظیر خود بشکل V ساخته شده است.

این مکان با تنوع شرایط بادی و محوطه ایده آل سورف ، یکی از مراکز بسیار مهم اروپا برای ورزش سورف می باشد.

آب دریا بسیار کم و مسیر وزش باد عموما" از شمال است . شدت باد در بین ماههای ژوئن الی اواسط ماه سپتامبر ۶-۴ است . در بین ماههای آوریل الی اکتبر به میزان ۵۰% بادهای جنوبی می وزد و امواج زیبایی بوجود می آورد. زیباترین ویژگی آلاچاتی ، وزش از سمت چپ و ایجاد امواج منظم حتی در هنگام وزش بادهای سنگین است. همسو بودن مسیر وزش باد با جریان آب ، سهولت بی نظیری برای سورف بازان بوجود آورده است . آلاچاتی از نظر این نوع بادها مطمئن ترین منطقه در نوع خود می باشد. در این منطقه ۴ نوع باد ، شبه جزیره چشمه را نوازش می کنند. این بادها در طول سال همراه چشمه می باشند.

● درخت سقز :

درختان سقز که برای اولین بار در ۶۰۰۰ سال قبل در چشمه دیده شده اند یکی از مکانهای دیدنی منطقه است . از این درختان مربای سقز و راکی سقز تهیه می شود . سقز علاوه بر آشپزخانه ، در تولید رنگ و دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

پزشکان یونان قدیم از سقز داروهای مختلفی برای بیماری هاری ، مارگزیدگی ، ناراحتی معده و بیماریهای معده و کبد می ساخته اند. پس از قرن دهم شهرت سقز از شهرت جزیره سقز فراتر رفت و شهرت جهانی یافت.

● موزه ها

▪ موزه چشمه :

در این موزه که در قلعه تاریخی قرار دارد تعداد ۳۲۰ اثر باستانی ۱۲۶ عدد اثر Etnografy و ۳۱ عدد سکه و جمعا" ۴۷۷ اثر تاریخی به نمایش گذاشته شده است . این آثار اکثرا" از مناطق Erythral ، چشمه ، آلاچاتی و کالم بورنو بدست آمده است.

ـ تلفن موزه : ۷۱۲۶۶۰۹ (۰۲۳۷)

ـ ساعات بازدید : ۳۰/۸ الی ۱۲ و ۱۳ الی ۱۷

ـ روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه

● خوردنی ها :

در چشمه اولویت غذاها با محصولات دریایی و بویژه انواع ماهی و میگو است.

مربای انجیر مخصوص چشمه ، کوروسیکما ، ران غاز ، شیر بادامی و ساندویچ کبابی از غذاهای لذیذ منطقه است. خربزه های شیرین و کنگر فرنگی چشمه به تمام نقاط جهان صادر میشود.

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون خوردن شراب انگورهای چشمه و زیتون

- بدون دیدن قلعه چشمه

- بدون توقف در آبهای گرم چشمه

بر نگردید.

▪ تلفنهای ضروری :

ـ فرمانداری : ۷۱۲۶۸۴۱ - ۷۱۲۶۶۱۵ (۲۳۲-۰۰۹۰ )

ـ اداره اطلاعات گردشگری: ۷۱۲۶۶۵۳ (۲۳۲-۰۰۹۰ )

ـ شهرداری : ۷۱۲۷۱۸۵ (۲۳۲-۰۰۹۰)

ـ پلیس : ۷۲۳۰۲۳۴ (۲۳۲-۰۰۹۰ )

ـ بیمارستان : ۷۱۲۰۷۷۷ (۲۳۲-۰۰۹۰ )

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.