شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اسکندرون

اسکندرون

اسکندرون در ساحل خلیجی به همین نام قرار داشته از شهرهای مدرن تابعه استان هاتای می باشد. این شهر که به کوههای نور مانند که دیواری در پشت سرش قرار دارد تکیه داده یک مرکز گردشگری سرسبز و گرم در تمام فصول بوده و یک بندر تجاری فعال می باشد.

● تاریخ :

در سال ۳۳۳ پیش از میلاد ، اسکندر کبیر پادشاه مقدونیه که دردشت ۳۰۴;ssos امپراتور ایران داریوش سوم را شکست داده بود زیربنای شهر Alexandretta را بنیان نهاد . اسکندرون دوره های روم ، بیزانس و عثمانی را تجربه کرده است .

● آب و هوا :

آب و هوای اسکندرون آب و هوای مدیترانه ای است .

● راه ارتباطی :

▪ جاده زمینی :

از اسکندرون امکان رفت و آمد از طریق جاده های زمینی به تمام نقاط کشور فراهم گردیده است.

▪ تلفن ترمینال : ۶۱۶۳۶۳۱ (۰۰۹۰۳۲۶) راه آهن : از اسکندرون امکان رفت و آمد از طریق راه آهن به تمام نقاط کشور فراهم گردیده است.

▪ تلفن ایستگاه راه آهن : ۶۱۴۰۰۴۴ (۰۰۹۰۳۲۶) مسیر دریایی : از اسکندرون در هر هفته ۲ سفر رفت و برگشت دریایی به قبرس برقرار می باشد. تلفن بندر : ۷-۶۱۴۶۱۹۵ (۰۰۹۰۳۲۶)

● اماکن دیدنی :

آرسوز یکی از مراکز مهم گردشگری منطقه است . علاوه بر دریا و سواحل شنی با دارا بودن بندر ستونی ، بندر فرانک ، خرابه های شاتو ( شاتو انتظامی ) ،قلعه شالن ، قلعه ساری سکی ، قلعه باکراس که از نظر کنترل جاده عربستان اهمیت دارد و در داخل آن یک کلیسا ساخته شده ، ستون یونس که بنا بر عقیده مردم ، حضرت یونس در این مکان از شکم دلفین بیرون آمده و اکنون فقط اثری از آب ورودی مدخل اسکندرون باقیمانده و کلیسای منجنیق از دیگر مکانهای دیدنی شهر است.

درخت چنار تاریخی به ارتفاع ۲۰ متر در روستای خضر بی قرار دارد و احتمالا" قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد ، شهر و بندر باستانی المینا ، ارزین ، خرابه های بندر و قلعه ساخته شده توسط جنوائیها واقع در شمال غربی شهر ۳۰۴;ssos که پادشاه مقدونیه اسکندر کبیر در این مکان امپراتور پرس داریوش سوم را شکست داده است، پرستشگاه ، آب انبارهای موجود در خرابه های شهر ۳۰۴;ssos نیز از دیگر دیدنی شهر است.

‌● پایاس :

شهرپایاس ( یاکاجیک ) که در دامنه کوههای نور واقع شده یک شهر ساحلی است که نام آن در عصر باستان بیاس Bias بوده است . مجتمع سوگوللو محمد پاشا که ساختمان آن در سال ۱۵۷۴ از طرف معمار سینان به پایان رسیده است. به پایاس مرکز استراحتی و بندرگاهی مهمی را بوجود آورده است . اطراف قلعه پایاس که در غرب مجتمع واقع گردیده و آب مورد نیاز کشتی های خارجی را تامین می نمود خندق می باشد این قلعه دارای ۸ برج می باشد.

در پایاس به جهت بهره برداری از قلعه باقیمانده از دوران صلیبیون و به جهت نزدیکی به دریا در قرن ۱۶ از سوی سلطان سلیم اسکله ، گمرک ، کارخانه کشتی سازی ، برج و مجتمع ساخته شده با برجهای کوچک مرزی مرتبط نموده است که سالیان طولانی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

● برج جن :

این برج در بالاترین نقطه یک تپه در فاصله بین مجتمع و ساحل دریا ساخته شده و از دوران صلیبیون و یا جنوایی برجای مانده است. برج جن دارای یک موقعیت نظامی است.

● کوه سامان ( سامان داغ ) :

یک شهر بندری مهم است که در ۳۱۰ پیش از میلاد از سوی سلفکیها ساخته شده است . شهر باستانی Seleucia Pieria که سکونت در آن از Paleolitik آغاز گردیده ، بندر گاه دولت و آنتالیا نیز پایتخت شده است . St.Paul از حواریون حضرت عیسی اولین سفر خود به تارسوس را از این بندر آغاز نموده است .معبد DOR نیز در این مکان قرار دارد . در دوره Selefkos رومی بعنوان یک پایگاه دریایی مورد استفاده قرار گرفته است. بندر در مدخل رودخانه عاصی ساخته شده و دائما" در خطر پرشدن با رسوبات بوده است. در قرن اول میلادی امپراتور روم Vespasianus جهت جلوگیری از این خطر ، تونل ۱۳۳۰ متری Tittus-vespasianus را ساخته است . در نزدیکی این تونل ۱۲ گور سنگ متعلق به دوران روم قرار دارد . غاری که این گورها در آن واقع شده و بنام غار بشیکلی نامیده میشود مشهورترین و وسیعترین غار است.

● معبد St.Simon :

مرکز طریقت تارک دنیا در قرن پنجم میلادی است که در بلندترین قله سامان داغ ساخته شده است . سیمون پس از فرا گرفتن علوم پایه دینی در یک معبد ،خود را در حجره ای در خارج از شهر زندانی نمود. پس از سه سال زندگی نیز بالای یک کوه که در نزدیکی شهر قرار داشت رفت و خود را با زنجیر بک یک تخته سنگ بست و بدون خارج شدن از دایره ای که بدور خود کشیده بود به زندگی خود ادامه داد. معبد سیمون از طرف مسیحیان جهان زیارت می شود.

▪ بدون دیدن برنگرد

ـ بدون شنا کردن در آرسوز

ـ بدون دیدن مجتمع پایاس سوکوللو محمد پاشا

ـ بدون زیارت معبد St. Simon در سامان داغ برنگردید.

▪ زنجیره ارتباطی :

ـ شهرداری اسکندرون

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.