شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آلانیا

آلانیا

آلانیا ، با پلاژهای وسیع ، آثار تاریخی ، هتلهای مدرن ، رستورانهای ماهی ، کافه و بارها مکان بسیار ایده آلی برای تعطیلات است . قلعه سلجوقی که در قرن ۱۳ ساخته شده و مانند تاجی بر سر شعبع جزیره آلانیا قرار دارد اولین استقبال کننده از گردشگران است . علاوه بر این قلعه بسیار جالب اسکله کشتی سازی بی نظیر و قلعه ۸ ضلعی و تاریخی دختر نیز از مکانهای دیدنی آلانیا است . کافه و بارهایی که بندر را احاطه کرده اند در ساعات شب و در طول بندر ، بوتیکهایی قرار دارند که صنایع دستی ، لباسهای چرمی ، جواهرات ، کیفهای دستی و کدوهای آبی رنگ ویژه منطقه را برای فروش عرضه میکنند . اگر از کشف غارها لذت می برید می توانید غار داملاتاش را زیارت کنید.

موزه Entografya نیز در نزدیکی این غار قرار دارد . بوسیله قایق می تواند ۳ غار را ببینید. غار فسفری با سنگهای فسفری ، غار دختر که دزدان دریایی زنان اسیر را در آن زندانی می کردند و غار عاشقها. وادی رودخانه دیم که در ۱۵ کیلومتری شرق آلانیا قرار دارد محل ایده آلی برای استراحت است . آلانیا که همه سواحل آن قابل شنا کردن است به معنای واقعی بهشتی سرشار از افتاب ، دریا و سواحل شنی است.

● تاریخ :

الانیا بعضی مواقع از سرزمین Kilikya و بعضی مواقع نیز جزء سرزمین Pamfilya محسوب شده است . سپس به ترتیب تحت حاکمیت هیتیت ها ، یونانی ها و رومی ها در آمده اند . این شهر که بواسطه جنگ و اشغالهای متعدد تخریب گردیده بود از سوی رومی ها مجددا" ساخته شد . در دوره بیزانس نیز به آن نام Kolonoros به مهنای کوه زیبا داده شد. علاء الدین کیقباد اول از حکمرانان سلجوقی در قرن ۱۳ نام شهر را به علائیه تغییر داد . آلانیا که در اواسط قرن ۱۳ به اشغال کارامان ها در آمده بود در سال ۱۴۷۱ ضمیمه سرزمین عثمانی گردید.

● آب و هوا : آب و هوای آلانیا ، معتدل مدیترانه ای است . زمستانهای بارانی و مرطوب و تابستانهای گرم و خشک است . میانگین گرمای سالانه آن ۱۹ درجه و دمای آب دریا ۲۱ درجه است .

● راه ارتباطی : آلانیا در ۱۳۵ کیلومتری آنتالیا قرار دارد . در مسیر جاده آنتالیا به آلانیا اماکن مسکونی و توریستی فراوانی وجود دارد . اتوبوسهای خصوصی در هر ۱۰ دقیقه از مسیر ترمینال اولاش عبور میکنند.

▪ جاده زمینی : خطوط منظم اتوبوس و تاکسی وجود دارد. تلفن ترمینال : ۵۱۳۲۶۵۰ ( ۰۰۹۰۲۴۲)

▪ مسیر هوایی : نزدیکترین فرودگاه به آلانیا ، فرودگاه آنتالیا در ۱۳۰ کیلومتری آن است. تلفن فرودگاه آنتالیا : ۳۳۰۳۲۲۳ (۰۰۹۰۳۴۲ ) راه آهن : نزدیکترین ایستگاه به آلانیا ، در استان بوردور قرار دارد.

▪ مسیر دریایی : بندر آلانیا برای کلیه کشتی ها با ظرفیت بالا مناسب است . این بندر هم اکنون هم برای کشتی های تجاری و هم برای کشتی های توریستی مورد بهره برداری قرار می گیرد . در طول فصل گردشگری کشتی های توریستی بین آلانیا و شهر گیرنه در قبرس شمالی در حرکت می باشد. مهمترین گمرک قبرس شمالی نیز در این شهر قرار دارد.

● اماکن دیدنی :

۱) قلعه و برجها :

▪ قلعه آلانیا :

قلعه آلانیا تنها قلعه باقیمانده از دوران سلجوقی است که تا به امروز حفاظت شده است . در سال ۱۲۲۵ در محل خرابه های قلعه روم ، از سوی سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد قلعه جدیدی ساخته شده است . این قلعه دارای ۸۳ برج و ۱۴۰ کنگره است . این قلعه که دارای ۳ ردیف حصار می باشد از قلعه های درونی و بیرونی تشکیل یافته است . این قلعه شامل کلیسای آیا یورگی ، مسجد سلطان سلیمان قانونی ، آرامگاه سلطان آکشابه ، حمام سلجوقی ، اماکن باستانی ، آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین ، آب انبارهای کوچک و بزرگ ، فانوس دریایی و زندان بوده و یک خزانه تاریخی است .

▪ قلعه سرخ (K۳۰۵;z۳۰۵;l Kule ) :

این قلعه که نام خود را از سنگهای بریده شده قسمتهای تحتانی . فوقانی گرفته ، در سال ۱۲۲۶ ساخته شده است . بین جبهه شرقی و غربی این قلعه که هنوز هم با استحکام زیادی سرپا ایستاده است بواسطه موقعیت محل استقرار آن ، دارای یک اختلاف ارتفاع ۲ متری است . این قلعه ۸ ضلعی دارای ۵ طبقه است . از وسط طبقه همکف تا طبقه پنجم یک پلکان وجود دارد . این قسمت که بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار می گرفت ، ستون فقرات قلعه محسوب می گردد. طبقه همکف بعنوان موزه Etnograf۳۰۵; مورد استفاده قرار می گیرد .

● شهرهای باستانی :

▪ خرابه های محمودلار ( Leartis-Learti ) :

این محل که کلیسای بزرگ نیز خوانده میشود در دامنه های کوتاه و بلند سواحل این شهر ساخته شده است . در این شهر که در ۲۲ کیلومتری مرکز استان قرار دارد کلیساها ، حمام ها ، آب انبارها ، خانه های مسکونی ، یک تاتر کوچک ، جاده های ستونی و عبادتگاهها وجود دارد.

▪ خرابه های Syedra :

شهر Syedra در قرن سوم پیش از میلاد و در تقاطع مرزی روستاهای کارگاجی و سکی ساخته شده است . قسمت مرکزی شهر در بالای تپه ها قرار دارد و بر طبق کتیبه های بدست آمده از شهر Syedra و اطراف آن مشخص میگردد که این شهر از دوران روم باقیمانده است . چارچوب درب ورودی تاریخی شهر هنوز هم سالم است . در دوطرف جاده های ستونی ، آثار تاریخی و موزائیک هایی که برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گرفت ساخته شده است . در داخل شهر نیز ۳ استخر ( حوضچه ) که احتمالا" بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار میگرفت وجود دارد.

▪ شهر بندری Lotape ( آیتاپ ) :

آیتاپ در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا قرار دارد . جاده ساحلی امروزی از وسط این شهر از دوران روم عبور میکند. این شهر بنام لوتاپه همسر پادشاه Antichus نامگذاری شده است . شهر دارای یک بندر به ابعاد ۱۰۰-۵۰ متر است . بازدید از قلعه این شهر که در بالای یک تپه بسیار مرتفع و بصورت یک شبه جزیره ساخته شده بسیار مشکل است ولی دیدن مناظر از آن مکان خستگی را از تن بدر می کند. جاده باستانی لوتاپه ، حمام ، کلیسا ، نکروپل و آکروپل آن در میان سایر شهرهای باستانی دارای استحکام بیشتری بوده و بهترین از سایرین پا برجا مانده است . گورهای تک اتاقی سرپوشیده نیز از دیگر آثار باستانی این شهر است .

▪ کارخانه کشتی سازی سلجوقی :

عمق این کارخانه که در سال ۱۲۲۸ ساخته شده ۴۴ متر و طول آن ۵/۵۶ متر و دارای ۵ چشم می باشد. این کارخانه برای مقابله با خطرات احتمالی از سمت جنوب ، با یک قلعه دو طبقه دو اتاقه تقویت شده است.

● مساجد :

▪ مسجد ( قلعه ) سلیمانیه :

این مسجد که دارای ویژگیهای معماری عثمانی است در قرن ۱۶ بروی یک عبادتگاه سلجوقی ساخته شده است . نقوش درب و پنجره ها ، یکی از بهترین نمونه های کنده کاری سبک عثمانی است .

▪ مسجد امیر بدرالدین :

این مسجد که امروز مسجد آندیزلی And۳۰۵;zl۳۰۵; نامیده میشود نام خود را از درخت سرو اطراف خود گرفته است . در این مسجد که در سال ۱۲۲۷ بدستور امیر بدرالدین ساخته شده یک مناره متوسط سنگی ساخته شده و منبر آن یکی از نمونه های جالب کنده کاری است.

▪ مسجد آکشابه سلطان :

آکشابه سلطان یکی از اولین فرماندهان قلعه آنالیا است . این مسجد از سوی وی در سال ۱۲۳۰ ساخته شده و در غرب آن یک مغازه با سبک ویژه وجود دارد.

● کاروانسراها :

▪ سرای آلارا :

در ۹ کیلومتری شمال رودخانه آلارا از دریا و در محدوده مرزی شهرهای آلانیا و ماناوگات ساخته شده است. کاروانسرای آلارا که در ۳۵ کیلومتری آلانیا قرار دارد در سال ۱۲۳۲ از طرف سلطان علاء الدین کیقباد در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع و کاملا" از سنگهای بریده شده ساخته شده است . برجک نگهبانی، چشمه ای که هنوز هم ویژگی خود را حفظ کرده ، مسجد و حمام آن ، هنوز هم توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

▪ کاروانسرای شارپسا :

در قسمت بالای جاده آسفالته آلانیا - آنتالیا و در ۱۵ کیلومتری شهر ساخته شده است . این کاروانسرا در زمینی به وسعت ۸۵۰ متر مربع از سوی غیاث الدین کیخسرو دوم پسر علاء الدین کیقباد در بین سالهای ۴۶-۱۲۳۶ ساخته شده است .

● غارها :

▪ غار داملاتاش

▪ غار بیوک دیپسیز

▪ غار چیمن ایچی

‌▪ غار دیم

▪ غار بلدیبی

▪ غار دریا

● سایر غارهای مهم :

▪ غار حاص باغچه :

در شیب محله حاص باغچه کوچک و در ۴ کیلومتری شهر قرار دارد . این غار بسیار بزرگتر از غار داملاتاش است و بعلت عدم تحقیقات جامع ، اطلاعات زیادی از آن در دست نمی باشد.

▪ غار کادی اینی :

در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان و منطقه چاتاک قرار دارد. در اطراف این غار اماکن برای پیک نیک وجود دارد.

▪ غار کورسانلار ( دزدان دریایی ) :

این غار محل نگهداری و انبار کالاهای مسروقه و نیز پنهان کردن دختران اسیر از سوی دزدان دریایی بوده است. دهانه این غار که حدودا" ۱۰ متر عرض و ۶-۵ متر ارتفاع دارد برای ورود قایقها بسیار مناسب است . در داخل غار می توان سنگهای رنگارنگی که مانند گنبد مساجد روی انسان را می پوشاند و نیز تاریکی مسیر شمال را مشاهده نمود.

▪ غار عاشق ها :

درب ورودی غار عاشق ها حدود ۲ متر بالاتر از سطح دریا بوده و انسان براحتی می تواند وارد آن شود. این درب با ستون ، استالاگتیت و استالاگمیت تزیین شده است.

▪ غار فسفری :

مدخل ورودی این غار که مشابه به غار کورسانلار می باشد نیز امکان ورود قایقها را به داخل فراهم می نماید. رنگهای تشکیل شده در کف دریا بسیار جالب است .

● پلاژها :

بر خلاف اکثر دهکده های ساحلی ، پلاژهای آلانیا در مرکز شهر نیز وجود دارد . وادی رودخانه دیم که در ۱۵ کیلومتری شرق آلانیا قرار دارد محل بسیار ایده آلی برای استراحت است. سواحل شنی Avsallar نیز که در ۲۵ کیلومتری غرب آلانیا است یکی از مکانهای زیبا برای گذراندن تعطیلات می باشد . چنانچه از آلانیا به سمت شرق یعنی به طرف قاضی پاشا حرکت کنید سواحل شنی بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد . آتیاپ که بندر تاریخی در ۳۰ کیلومتری شرق آلانیا است و هنوز هم آثار روم را محافظت می کند یکی از مراکز مهم گردشگری و پلاژ است.

● Rafting :

مناسب ترین مکان برای انجام ورزش رافتینگ ، رودخانه دیم که به دریا می ریزد و در ۶ کیلومتری شرق شهر قرار دارد . در کنار این رودخانه تاسیسات ورزشی Alraft که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی آلانیا می باشد قرار دارد که مکان مناسبی برای این ورزش است.

● کوهنوردی :

کوهنوردی در این شهر در سالهای اخیر توسعه یافته و کوههای آک داغ با ارتفاع ۲۴۵۱ متر و کوه جبرلی رئیس با ارتفاع ۱۶۴۹ متر مکان مناسبی برای این ورزش است . کوه آک داغ از سوی وزارت گردشگری بعنوان مرکز گردشگری ورزشهای زمستانی اعلام گردیده است.

● Triatlon آلانیا :

برگزاری این جشنواره ورزشی که همه ساله در ماه اکتبر ودر سطح بین المللی برگزار می شود از سال ۱۹۹۱ آغاز شده است . این جشنواره که از سوی کانال تلویزیونی Eurosport برای همه کشورهای جهان پخش می شود شامل شنا ، دوچرخه سواری و دو میدانی است که بدون انقطاع انجام میگیرد.

● شکار :

آب و هوا ، جغرافیا و پوشش گیاهی منطقه ، محیط بسیار مهم و مناسبی برای شکار حیوانات بوجود آورده است. جهت حفاظت از گوزن که تعداد آن ها بطور چشمگیری کاهش یافته ، ممنوع گردیده و شکار بزهای وحشی نیز تحت کنترل در آمده است. در محدوده آلانیا تقریبا" هر نوع ماهی را می توان صید کرد.

کمپ : در اطراف آلانیا امکان کمپ با کاروانهای خودرویی و غیره وجود دارد.

● موزه ها

▪ موزه باستان شناسی :

قدیمی ترین اثر موجود در موزه آلانیا که آثار باستانی و Etnograf۳۰۵; را در خود جای داده و به نمایش گذاشته کتیبه ای به زبان فینیقیه متعلق به سال ۶۲۵ پیش از میلاد است که در اطراف آلانیا بدست آمده است . برنز ، مرمر ، خشت پخته شده ، شیشه و موزائیک های متعلق به دوران Hellenist ، روم و بیزانس و نیز کتیبه ای به زبان کارامان ( قرن ۷-۵ پیش از میلاد ) ، همچنین سکه های متعلق به دوران کلاسیک Hellenist، روم ، بیزانس ، سلجوقیان ، عثمانی و جمهوریت در قسمت باستان شناسی این موزه قرار دارد . در قسمت Etnograf۳۰۵; موزه نیز آثار اسلامی - ترک ، آثار واگذار شده از اداره آموزش متوسطه دوره ونیز گلیم ، پوشاک ، خورجین ، سلاحها ، ظروف ، دستبند و گردنبند ، دستخط ها و غیره که نشانه ای از ویژگی Etnograf۳۰۵; منطقه بوده و از نواحی اطراف آلانیا جمع آوری گردیده و نگهداری میشود .

▪ موزه Etnograf۳۰۵; قلعه سرخ :

این بنای تاریخی که در سال ۱۲۲۶ جهت کنترل بندر و با اهداف نظامی ساخته شده یکی از هنرهای بی نظیر دوران سلجوقی بوده و اکنون سمبل آلانیا شده است . پس از انجام تعمیرات در سالهای ۵۳-۱۹۵۱ در سال ۱۹۷۹ نیز در طبقه ورودی این بنای تاریخی قالی ، گلیم ، پوشاک ، وسایل آشپزخانه ، سلاح ، آلات و وسایل توزین ، لوازم روشنایی ، وسایل بافندگی و چادر های صحرایی ویژه ناحیه آلانیا که نمونه روشنی از فرهنگ منطقه است را به نمایش گذاشته و این قسمت را بصورت یک موزه در آورده است .

● خوردنی ها :

آلانیا بواسطه آب و هوا و مکان خود ، از نظر تنوع میوه و سبزیجات بسیار غنی است. علاوه بر غذاهای سبزی، سوپ عروسی، حلوای گاوی آن نیز مشهور است.

● خریدنی ها :

در آلانیا انواع فروشگاه ها برای تامین کالاهای داخلی و خارجی مورد نیاز توریست ها وجود دارد. لباسهای ابریشمی پرورش یافته در منطقه تولید می شود بسیار مشهور است .

▪ بدون دیدن برنگرد

ـ بدون دیدن قلعه آلانیا و گردش در قلعه سرخ

ـ بدون دیدن غار داملاتاش

ـ بدون دیدن موزها

ـ پیش از خوردن ماهی های محلی

ـ و بدون خریدن روسری های ابریشمی برنگردید.

▪ نشانی و تلفنهای ضروری

ـ شهرداری : ۵۱۳۲۱۱۱ (۲۴۲-۰۰۹۰ )

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.