شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

فتحیه

فتحیه

فتحیه که آن را " باکره دست نخورده سرزمین روشناییها " نام نهاده اند در خلیج فتحیه که جزایر کوچک و بزرگ آن در دریای مدیترانه پراکنده شده واقع گردیده است . پشت فتحیه جنگلهای کاج و مقابل آن بخ سمت شمال باز است . فتحیه از مزارهای سنگی و مقابل قلعه به یک سطح اراضی مسطح و از کاراگوزلرها بطرف دریا توسعه یافته است . در افق این شهر را جزایر شوالیه و کوههای مقابل تشکیل نی دهد. فتحیه با آثاری از پرس ها ، لیکاها ، کاریاها و رومی ها شناخته شده است . غنای فرهنگی ، زیبایی های طبیعی و جغرافیایی بی نظیر ، این شهر را به یکی از مراکز مهم گردشگری تبدیل کرده است .

● تاریخ :

فتحیه امروزی که یک شهر ساحلی در مرز لیکا - کاریا قرار داشت در عصر آنتیک تلمسوس Telmessos نامیده می شد. در مورد تاریخ این شهر اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی بر اساس قدیمی ترین کتیبه های بدست آمده از وجود این شهر از قرن پنجم پیش از میلاد حکایت دارد .تلمسوس به مدت طولانی تحت حاکمیت پرس ها ، اسنکدر کبیر ، روم ، پادشاهی برگاما ، بیزانس ، خاندان منتشر و عثمانیها قرار گرفته است.

● آب و هوا :

آب و هوای این منطقه در تابستانها گرم و خشک و در زمستانها معتدل و بارانی و همانند آب و هوای مدیترانه ای است . میانگین دما در فصل تابستان ۳۰ درجه و در فصل زمستان بیش از ۱۰ درجه است . دمای آب آن در هیچ زمانی کمتر از ۱۶ درجه نمی باشد.

● راه ارتباطی :

▪ جاده زمینی :

سه جاده زمینی موغلا ، آنتالیا و بوردور ، فتحیه را به تمام شهرهای ترکیه متصل می کند.

ـ تلفن ترمینال : ۲۶۲۴۶۸۷ (۰۰۹۰۲۵۲)

▪ مسیر هوایی :

نزدیکترین فرودگاه به فتحیه ، فرودگاه دالامان در ۵۰ کیلومتری و فرودگاه بودروم در ۲۵۵ کیلومتری است . علاوه بر پروازهای منظم هواپیمایی ترکیه در فصول تابستان و زمستان ، در فصول توریزم ، استفاده از پروازهایی که از بسیاری از شهرهای اروپایی نیز انجام می شود می توان استفاده نمود. فرودگاه آنتالیا نیز که در فاصله ۳ ساعت تا فتحیه قرار دارد یکی از مراکز مهم می باشد.

▪ مسیر دریایی :

بندر فتحیه که دارای یک بافت طبیعی حفاظت شده است یکی از مراکز مورد توجه کشتی های تفریحی است . کشتیهای سازمان کشتیرانی ترکیه نیز در ماههای تابستان و در هنگام برگزاری تورهای دریای مدیترانه، در فتحیه نیز توقف می نمایند.

● اماکن دیدنی :

▪ جزیره کشتیها :

بروی این جزیره که بوسیله قایق از دریای مرمره و یا گردشگاه گمیلر به آن رفت و آمد میشود آثار کلیسا و ساختمانهای متعلق به دوره بیزانس که در بین قرون پنجم و یازدهم ساخته شده دیده میشود. بعلت اینکه این مکان یکی از مراکز انتشار مسیحیت بوده است اهمیت خاصی دارد . این جزیره که به نام St.Nicolas نیز نامیده می شود یکی از ایستگاههای تور آبی است.

▪ Araxa :

در ۴۰ کیلومتری فتحیه و در سر چشمه رودخانه باستانی Xanthos ساخته شده است . این منبع آبی فوق العاده ، موضوع حکایت میتولوژیکی شده است . از این شهر که امروزه در محدوده روستای اورن قرار گرفته ، خرابه های حصار ، حمام و کانال آب متعلق به دوره بیزانس باقیمانده است.

▪ Tlos :

در ۴۵ کیلومتری فتحیه قرار دارد . یکی از شهرهای بزرگ فدراسیون لیکا و مرکز ورزشی فدراسیون است. این شهر همچنین محل زندگی قهرمان میتولوژی Bella Foronte می باشد که با اسب بالدار پرنده خود بنام Pegasus به شهرت رسیده است می باشد. این شهر که بر طبق آثار باستانی بدست آمده از حفاریهای باستان شناسی در سال ۲۰۰۰ پیش از میلاد ساخته شده ، قدیمی ترین شهر منطقه محسوب میشود . گورستان این شهر که بروی تخته سنگ طبیعی تشکیل یافته ، با زیباترین گورهای مدل خانه ای تزیین یافته است .گور پادشاهی متعلق به قرون پیش از میلاد که در Nekropol قرار دارد نیز بنام Bella Foronte ساخته شده است .

▪ Letoon :

در ۵۵ کیلومتری فتحیه ساخته شده و مرکز دینی فدراسیون لیکا میباشد.با داشتن سه پرستشگاه که بنام خدایان لتو، ارتیمس و آپولون ساخته شده مشهور می باشد .درلتون که حفاریهای باستانشناسی آن از سال ۱۹۶۲ آغاز گردیده کلیساهای مربوط به دوران اول مسیحیت نیز کشف شده است.

▪ Pinana :

در ۵۵ کیلومتری فتحیه و بروی دامنه آک داغ قرار دارد. یکی از بزرگترین شهرهای لیکا می باشد. در این شهر برای اولین بار مسابقه زیبایی برگزار شده است . این شهر با پرستشگاهی با معماری جالب که بنام آفرودیت ساخته شده مشهور می باشد.گورهای عمومی که به شکل لانه کبوتری آماده شده ، نکروپلیس (Nekro Polis ) را بدون رقیب ساخته است.

▪ Candianda :

در ۲۵ کیلومتری فتحیه و در مرز اوزوملو قرار دارد. این شهر آخرین شهری بوده است که به فدراسیون لیکا ضمیمه شده است . این شهر بواسطه بافت فیزیکی جالب خود ، بر اثر عوامل طبیعی از بین رفته است . تئاتر این شهر در نتیجه حفاریهای انجام شده از طرف موزه فتحیه کشف گردیده و نیز مجتمع استادیوم، سن و حمام و آرامگاههای آن در سالهای اخیر مرکز توجه بسیاری در شهر شده است.

▪ کایا کوی :

زمان ساخت آن بصورت قطعی مشخص نمی باشد ولی بغیر از چند گور مدل خانه هیچ اثر دیگری از آن باقی نمانده است. این منطقه مسکونی رومی بروی Karmillassos که کاملا" تخریب شده در قرن ۱۴ ساخته شده است. نام قدیمی آن Levissi است . کایا کوی که در طول تاریخ با اهالی ۵ روستای ترک همجوار خود در کمال صلح ، برادری و دوستی به سر می برده یکی از منابع غرور انگیز این منطقه است.بر اساس معاهده مبادله جمعیت که در سال ۱۹۲۲ بین دولتهای ترکیه و یونان منعقد گردید مردمان رومی کایاکوی با اهالی ترک ساکن در تراکیای غربی بطور متقابل مبادله شده اند.

▪ تئاتر باستانی تلمسوس (Telmessos ) :

منابع تاریخی از وجود یک تئاتر بزرگ در تلمسوس سخت گفته اند .در حفاریهایی که در سال ۱۹۹۳ از سوی مدیریت موزه فتحیه انجام گردید در عمق ۴-۳ متری زمین که بر اثر فرسایش خاک پر شده بود محل نشستن تماشاگران پیدا شده است . در نتیجه فعالیتهای حفاری که تا سال ۱۹۹۵ ادامه یافت همه قسمتهای این تئاتر که تا به امروز باقیمانده بود کشف و به بیرون آورده شد. این تئاتر که در دوره روم اول ساخته شده و در قرن دوم میلادی مورد بازسازی قرار گرفته بود ظرفیت ۵۰۰۰ نفر تماشاگر را داشته و در دوره بیزانس بعنوان میدان گاوبازی مورد استفاده قرار میگرفته است . امروزه پروژه تعمیر تئاتر تلمسوس که جوابگوی استفاده ۱۵۰۰ نفر است به پایان رسیده است.

● مساجد :

▪ مسجد جزایرلی :

این مسجد در سال ۱۷۹۱ از سوی حسن پاشای الجزایری ساخته شده است . حسن پاشا علاوه بر این مسجد ، بناهای دیگری از قبیل پل ، سرای پاشا واقع در جاده یایلا و قنات آب روستای یاکا را نیز در فتحیه ساخته است.

▪ سرای ها :

سرای های مهم فتحیه سرای ایلیجا واقع در جاده اوزوملو ، سرای انجیر ، سرای کارا توپراک ، (واقع در جاده اینبه جیک ) سرای پاشا ( واقع در جاده کمر- سکی ) سرای دایدور و سرای نال دوکن .

● گور سنگی :

▪ گور سنگهای لیکا :

در داخل شهر قرار داشته و از آثار قرن چهارم پیش از میلاد است این گورها در داخل تخته سنگهای طبیعی که اکنون سجل شهر شده اند کنده شده است. با پلکانهای فراوان و منظم می توان به Am۳۰۵;ntas که زیباترین و باشکوهترین گور سنگ است رفت . این گور سنگ از اراضی مسطح پائین نیز براحتی قابل مشاهده است. با نزدیکتر شدن به آن نیز عظمت و شکوه آن همه را به تعجب وا میدارد. در قسمت میانی ستون سمت چپ ، با حروف قرن چهارم پیش از میلاد عبارت " he pamiasoglu am۳۰۵;ntas " نوشته شده است . هویت این شخص کاملا" مشخص نشده است . در این شهر گورهای Lahit فراوان و جالبی وجود دارد که مهمترین آنها مربوط به دوران لیکاها میباشد. این گور که از داخل دریا سر برآورده است منظره بسیار زیبایی دارد. این گور دارای ۲ طبقه ، حکاکی های چهار گوش روی سطح جلویی و داری یک دریچه به سبک Gotik می باشد. هر دو طرف کتیبه با موزائیک های چینی که جنگها را به تصویر کشیده تزیین یافته و به نظر می رسد که با زندگی این شخص ارتباط داشته باشد.

● قلعه ها :

▪ قلعه فتحیه :

احتمالا" این قلعه که در جنوب فتحیه قرار دارد به شوالیه های اسقف John تعلق داشته است . بغیر از چند نوشته کنده کاری شده روی دیوارها و یک آب انبار که تاریخ ساخت آن مشخص نمی باشد در سطح شرقی این تپه ۲ گور سنگ کوچک و ساده نیز دیده میشود.

● پلاژها

▪ دریای مرده ( اولو دنیز ):

این دریا که از آن بعنوان " بهشتی که خداوند به جهان هدیه داده " یاد میشود دارای یک ساحل شنی ۳ کیلومتری است. در این دریا می توانید لذت پایان ناپذیر شنا کردن در هارمونی رنگهای آبی سیر و روشن که با رنگهای سبز سیر و روشن ادغام شده اند را تجربه کنید. دریای مرده که آب آن در ۱۰ ماه سال ولرم و راکد است یکی ازمکانهایی است که گردشگران داخلی و خارجی بیشترین توجه را به آن ابراز میدارند. اولو دنیز که در فاصله ۱۴ کیلومتری فتحیه قرار دارد و پلاژ Belcekiz را ناحیه ای بنام Kumburnu از یکدیگر جدا میکند . پانسیون ، کمپ ، متل و غذاخوری های بسیار که در بلجه کیز قرار دارند ، در همه ماههای سال خدمات خوبی به مشتریان خود ارائه می دهند . ناحیه کیرداک نیز در مجاورت جنگلهای کاج قرار داشته و دارای ساحل شنی و آب بسیار تمیزی است در ۳ کیلومتری اینجا واقع شده است.

▪ کیرداک :

در ۳ کیلومتری جنوب بیلجه کیز واقع شده یک مرکز استراحتگاهی روزانه و ایده آل با جنگلهای کاج ، ساحل شنی و دریای تمیز می باشد.

▪ وادی پروانه ها :

در فاصله ۷-۵ کیلومتری اولو دنیز ، این جلگه جالب که اطراف آن از سوی کوههایی با ارتفاع متوسط ۳۵۰ متر احاطه گردیده نام خود را از پروتنه های بنام Jarsey-Tiger که در بین ماههای ژولای - سپتامبر دیده میشوند گرفته است . آبشار کوچکی که در تابستان و زمستان جاری است ، ساحل شنی وسیع ، دریای تمیز ، سنگهای کوچک و بزرگ براق و گلهای صورتی که همه جا را تزیین کرده اند بهشتی کوچک در دنیا بوجود آورده اند. راه ارتباطی آن از اولو دنیز بوسیله قایق هاست . در این سرزمین که محل ملاقات سیاحان و گردشگران جهان است ، محله کمپ چادری ، رستوران ، بار ، رختکن ، دوش و غیره وجود دارد.

▪ ساکلی کنت ( شهر پنهان ) :

در فاصله ۵۰ کیلومتری فتحیه در کنار رودخانه کارا چای که دو استان موغلاو آنتالیا را از یکدیگر جدا می کند بطول ۱۸ کیلومتر در یک دره باشکوه که در ارتفاع ۶۰۰ متری است و یکی از عجایب بی نظیر طبیعی است واقع شده است . با تخته سنگهای استوار ، درختان چنار ، و آب های معدنی بسیار تمیز یک مرکز گردشگری بی نظیر برای علاقمندان به کوه نوردی ، پیاده روی و شنا است .

▪ یاکی پارک :

این پارک که در فاصله ۲ کیلومتری روستای کایا قرار دارد و یک استراحتگاه بی نظیر است با صدای جریان آب و آواز پرندگان ، غنای طبیعی و هنر انسان را ادغام و خاطرات بسیار خوشی را برای گردشگران به یادگار می گذارد. گوچک : در ۳۰ کیلومتری فتحیه به موغلا واقع شده است . گوچک که در واقع یک روستای زیبا برای ماهیگیری است در سالهای اخیر به یکی از مهمترین مرکز توریزم کشتی های تفریحی تبدیل گردیده است . علاوه بر بندر گاه طبیعی ، با تپه هایی که با درختان کاج پوشیده شده ، گردشگاهها و جزایر فراوان یک بهشت گردشگری بی مانند است. تاسیسات استراحتگاهی مدرنی که در سالهای اخیر ساخته شده اند گوچک را بسرعت به یک بهشت گردشگری تبدیل کرده است . فاصله گوچک تا فرودگاه دالامان ۲۰ کیلومتر است.

▪ جزایر :

منطقه ای که ماهیگیران اصطلاحا" به آن کارانلیک ایچی می گویند و از جزایر و شبه جزیره کاپی داغ با گردشگاههای بسیار زیبا و فراوانی تشکیل یافته ، یکی از ایستگاههای مسافرتهای آبی است . به این جزایر که به نام ۱۲ جزیره مشهور است و شامل جزایر یاسی جا ، گردشگاه حمام ، گردشگاه کورشونلو ، یاوان سو ، گردشگاه بدری رحمی ، جزیره ترسانه ، گردشگاه گوبون ، بوینوز بوکو ، جزیره گوچک جزیره دوموز (خوک)، جزیره زیتون ، جزیره کیزیل ( سرخ ) می باشد میتوان از طریق تورهای روزانه ای که از فتحیه و گوچک حرکت می کنند رفت و آمد نمود.

▪ گردشگاه کاترانچی :

در ۱۷ کیلومتری فتحیه و بروی جاده موغلا- فتحیه قرار دارد . این گردشگاه که جنگلهای کاج آن تا نزدیکی ساحل دریا ادامه دارد. نمایشگاه جالبی از ادغام رنگهای سبز و آبی است . در داخل جنگل این گرشگاه استراحتگاه ، دوش ، توالت ، رختکن ، آب آشامیدنی ، بوفه و پارکینگ نیز وجود دارد. این گردشگاه محل ایده آلی برای کمپ چادری است .

▪ گردشگاههای اویوک تپه :

گردشگاههای طبیعی شبه جزیره که در دو دهکده ساحلی بزرگ شهرستان را نیز دبر میگیرد شامل گردش گاههای مم پاشا ، کوچوک سامانلیگ ، بونجوکلو ، کوله لی ، آک سازلار ، آکواریوم ، تونچ پیناری بوده و در فاصله بسیار نزدیکی قرار دارد که اهالی منطقه بطور روزانه به آن زفت و آمد می کنند.

▪ گونلوک :

این گردشگاه بی نظیر که در ۱۸ کیلومتری فتحیه و بروی جاده موغلا قرار دارد با درختان فراوان و بسیار خوشبویی بنام گونلوک تزیین یافته است . از شیره این درخت برای درمان بسیاری از بیماریها از قبیل خارش ، آسم ، برونشیت ، زخم معده و ناراحتی های معده و نیز تولید یک نوع روغن مورد استفاده در صنایع آرایشی استفاده می شود.

▪ پلاژ چالیش :

در فاصله ۵ کیلومتری مرکز شهر و در مقابل جزیره شوالیه قرار دارد . در طول ساحل شنی ۴ کیلومتری لأن هتلها ، پانسیونها ، کمپ ها و رستورانهای فراوانی وجود دارد. پلاژ چالیش که یکی از اماکن نادری است که شکوه و زیبایی غروب آفتاب را بخوبی می توان در آنجا مشاهده کرد . علاوه بر محلی مناسب برای ورزشهای آبی ، بواسطه اینکه محل پرورش نوعی لاک پشت بنام Caretta Caretta می باشد نیز یکی از مکانهای بسیار جالب برای گردشگران می باشد.

▪ حصار اونو - اوجیک :

این دو روستای ترک که در منطقه اولو دنیز قرار دارد در سالهای اخیر با افزایش استراحتگاهها ، مراکز خرید و تفریحی توانسته است پتانسیل گردشگری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد . این دو روستا که در نزدیکی اولو دنیز ، باباداغ و روستای کایا که از اماکن جالب منطقه می باشند قرار دارد یکی از اماکن مورد توجه گردشگران بویژه گردشگران خارجی است.

● فعالیتهای ورزشی :

▪ چتر بازی :

از سوی ۶ آژانس سیاحتی در فتحیه ، علاقمندی به چتربازی که از ارتفاعات ۱۹۷۵ متری کوههای بابا داغ انجام می گیرد افزایش بسیاری یافته و شهرت جهانی پیدا کرده است . بواسطه فراوانی و غنای مراکز گرم ، چتربازان پس از پریدن ، به ارتفاعات بالاتری صعود کرده و میتوانند بروی دریا پرواز کرده و از زیباییهای بی نظیر مناظر اولو دنیز و جنگلهای سرسبز اطراف آن لذت ببرند . بابا داغ که شیب آن نسبت به دریا صفر درجه است یکی از مراکز بی رقیب و بی مانند برای چتر بازی از دامنه است.

▪ غواصی :

باشگاه و مدارس غواصی بسیاری در فتحیه وجود دارد که تورهای غواصی برگزار میکنند. Rafting : از سوی آژانسهای سیاحتی ، در رودخانه های اشن و دالامان خدمات Rsafting و کانو ارائه میگردد.

● موزه ها :

▪ موزه فتحیه :

این موزه که در سال ۱۹۶۰ بعنوان انبار موزه تاسیس یافته بود در سال ۱۹۸۷ با خاتمه ساختمان جدید برای بازدید عموم افتتاح گردید. این موزه دارای ۲ سالن آثار باستان شناسی و سالن آثار Etnografy می باشد. در سالن باستان شناسی ، آثار سرامیکی و مجسمه ها قرار دارد. در بین این آثار یک استل Trilingual که در حل لیکچه نقش مهمی ایفا نموده و مجسمه دختر جوان پرنده نیز دیده میشود. در سالن Etnografy نیز نمونه هایی از صنایع نساجی منطقه ، دستگاه روسری بافی ، گردن بندهای نقره مخصوص منطقه دیده میشود . در قسمت روباز نیز آثار سنگی بزرگ ، بنای یادبود Izraza و سنگ گورها به نمایش گذاشته شده است.

ـ تلفن موزه : ۶۱۴۱۱۵۰ (۰۰۹۰۲۵۲)

روزهای بازدید : همه روزه بغیر از روزهای دوشنبه ساعات بازدید : ۹ الی ۱۸ خریدنی ها در بازار فتحیه ، قالی های روستایی منطقه ، روسری های نقش انگوری ، کالاهای پشمی و کرکی ، خورجین ، گونی و گلیم عرضه میشود .

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن دریای مرمره

- بدون رفتن به سرزمین پروانه ها

- بدون خوردن ماهی در گوچک

- بدون دیدن کایا کوی

- بدون خریدن کمان ۳ سیم ساخت فتحیه

- بدون دیدن شبهای ترکیه با حضور نوازندگان و رقاصان محلی

- بدون ماندن در چادرهای کرکی صحرایی برنگردید.

▪ تلفنهای ضروری :

ـ اطلاعات گردشگری : ۶۱۴۱۵۲۷ (۰۰۹۰۲۵۲)

ـ شهربانی : ۶۱۴۴۰۱۷ (۰۰۹۰۲۵۲)

ـ مدیریت بندر : ۶۱۴۱۱۸۷( ۰۰۹۰۲۵۲)

ـ بیمارستان : ۶۱۴۴۰۱۷ (۰۰۹۰۲۵۲)

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.