شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

میدیات

میدیات

میدیات که همانند ماردین یک موزه شهر است ، در فاصله ۵/۱ ساعتی ماردین قرار دارد . خانه ها ، اقامتگاههای سنگی ، کانالها و کلیسای سریانی با برجهای مناره مانند آن که مشابه ماردین است یادآور یک شهر قرون وسطی است . با ترک آرام سریانی ها ، مرکز شهر به استل در ۲ کیلومتری شهر منتقل شده است . زیباترین نمونه حجاری سنگی در میدیات است . هم اکنون نیز چند استادکار در بازار میدیات فعالیت خود را ادامه می دهند. حتما" باید ببینید. این منطقه بسیار مهم میدیات با نقره کاریهای خود نیز مشهور است . این منطقه که از نظر صنایع دستی نیز بسیار مهم است از نظر گردشگری نیز خیلی جالب است .

عبادتگاه Deyrulumur که در ۱۸ کیلومتری شرق منطقه قرار دارد در سال ۳۹۷ میلادی ساخته شده است. درسال ۶۴۰ میلادی و در زمان خلیفه عمر ، ارتش عرب - اسلام با همکاری سریانی ها ، وارد مزوپوتامیا Mezo Potamya شده و بویژه با دستور خلیفه عمر جهت حفظ این اثر شناخته شده است . در این عبادتگاه قبلا" یک کتابخانه بسیار بزرگ قرار داشت . در میدیات محصولاتی از قبیل خربزه و پسته وجود دارد . همچنین این منطقه در تقاطع تاکستانهای بهترین انگورهای دنیا قرار دارد.

● تاریخ :

این شهرستان که بخشی از Mezopotamya بالا بود در منطقه تور آبدین ساخته شده است . میدیات در کتیبه های آشور در قرن نهم به نام ماتی آته Matiate بمعنای شهر غار نامیده شده است . به احتمال قوی نیز نام خود را از همین کلمه گرفته است.

● آب و هوا :

میدیات که در فاصله ۵/۱ ساعتی ماردین قرار گرفته دارای آب و هوایی مشابه ماردین است . در میدیات که دارای آب و هوایی مختلطی از آب و هوای مدیترانه ایو سردسیری است تابستانها گرم و خشک و زمستانها سرد و پر بارش است.

● راه ارتباطی :

▪ جاده زمینی :

از هر نقطه از ترکیه می توان از طریق جاده های زمینی رفت و آمد نمود.

▪ راه آهن :

از راه آهن ماردین می توان استفاده نمود.

تلفن ایستگاه قطار ماردین : ۲۱۲۵۱۳۶ (۰۰۹۰۴۸۲ )

▪ مسیر هوایی :

نزدیکترین فرودگاه به میدیات ، فرودگاه ماردین می باشد. در روزهای دوشنبه و شنبه هر هفته پروازهای منظمی از استانبول و از طریق آنکارا انجام می گیرد.

تلفن فرودگاه ماردین : ۳۱۳۲۷۱۸ - ۳۱۳۰۰۰۰ (۰۰۹۰۴۸۲ )

● اماکن دیدنی :

▪ مساجد :

ـ مسجد جواد پاشا : در سال ۱۹۱۵ ساخته شده و دارای دیوارهای ضخیم و به سبک مساجد شبستان دار است . در وسط مسجد یک گنبد کوچک وجود دارد .

مناره استوانه ای شکل آن از سنگ میدیات ساخته شده است . دارای ۲ گلدسته بوده و با اشکال هندسی و گیاهان منقوش است.

ـ مسجد بزرگ : در سال ۱۸۰۰ ساخته شده و ۳ طرف محراب آن با تصویر گیاهان منقوش است . مناره آن دارای یک گلدسته می باشد.

ـ مسجد عبدالرحمن : این مسجد که در سال ۱۹۱۵ ساخته شده دارای یک مناره و یک گلدسته است.

● عبادتگاهها :

عبادتگاه دیرالامور : این عبادتگاه که بنام مور گابریل MOR Gabriel نیز نامیده می شود در نزدیکی میدیات قرار داشته و در سال ۳۷۹ بروی یک تپه ساخته شده است . در داخل آن عبادتگاههایی بنام های مریم مقدس ، رسولان ، چهل شهید ، مار شموئل و مار شمعون ، محوطه هایی برای عبادت و اسکان راهب ها و گورستان وجود دارد. این عبادتگاه از سوی کلیسای سریانی بعنوان مرکز اسقف های اعظم نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

▪ عبادتگاه مور گابریل :

این عبادتگاه که در مرکز متروپلیتیک منطقه تور آبدین نیز بوده است ، در ۲۲ کیلومتری میدیات ، در ۲ کیلومتری تپه یایوان قرار داشته و درسال ۳۹۷ از سوی MOR Samuer ساخته شده است . در این عبادتگاه که یکی از قدیمی ترین و فعالترین عبادتگاههای مسیحیان جهان است کلیسای مریم مقدس ، کلیسای چهل شهید ، کلیسای ساموئل ، گنبد Thedora و گنبد مصریها قرار دارد.

● کلیساها :

▪ کلیسای Mort Smuni :

یک کلیسای تاریخی است که در قرون دهم ساخته شده است . بعنوان مرکز متروپولیت نیز مورد استفاده قرار می گرفت . مراسم عید دیدنی نیز در این کلیسا برگزار می شد.

▪ کلیسای MOR Barsaumo :

در سال چهارم ساخته شد و بروی زیر بنای آن مجددا" در سال ۱۹۱۰ بنا گردیده است.

▪ کلیسای Mor Aksanoya :

قدیمی ترین کلیسای موجود در مرکز شهرستان است . در قرن چهارم بروی پرستشگاه بت پرستان ساخته شده است . در سال ۱۹۶۱ با استفاده از آثار باقی مانده آن بازسازی گردیده و در سمت جنوب شرقی خارج از شهرستان قرار گرفته است .

▪ کلیسای Mor Sarbel :

این کلیسا که در مرکز شهرستان قرار گرفته یکی از جالب ترین کلیساهای موجود است.

▪ کلیسای پروتستان :

در آغاز سالهای ۱۹۰۰ ساخته شده است .

▪ کلیسای مریم مقدس :

این کلیسای تاریخی بدون برج متعلق به کاتولیکها می باشد.

‌▪ کلیسای Mor Abraham :

در قرن پنجم از سوی دو کشیش بنامهای آبراهام و هوبل ساخته شده و گورستان مرکزی مسیحیان میدیات در آن قرار دارد. در این عبادتگاه گنبد مریم مقدس قرار دارد.

▪ کلیسای مریم مقدس :

این کلیسا که در روستای آنیتلی قرار دارد دارای یک معماری بینظیر است.

▪ کلیسای Mor Sobo :

آثار باقیمانده از این کلیسا که در قرن ششم و بنام Sobo Mor ساخته شده یک اثر تاریخی مهم است.

▪ خرابه های Hah :

در مورد این خرابه ها که بین روستاهای آنیتلی و کاراگول قرار دارد هیچ منبع مکتوبی وجود ندارد. لیکن آثار یک تمدن بزرگ را دارا می باشد. خریدنی ها : در مدیات هنوز هم صنایع دستی سنتی از قبیل نقره کاری ، سنگ کاری ، مسگری ، گلیم بافی و کوزه گری رواج دارد. بویژه فروشگاههایی که کالاهای نقره کاری عرضه می کنند را می توان بسهولت یافت .

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن کلیساهای بی شمار

- بدون دیدن استادان نقره کار

- بدون خریدن نقره کاریها برنگردید.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.