شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کاش

کاش

کاش که یکی از شهرهای مهم لیکیا بود با شهرهای باستانی و آثار تاریخی اطراف خود که متعلق به عصر آنتیک می باشد همراه با سفرهای فرهنگی بسیار لذت بخش ، غواصی های زیر آبی که هیجانات ناشی از زیباییهای دریای مدیترانه را به اوج می رساند ، تورهای پر ماجرای کانو در رودخانه ها، پیاده روی در طبیعت و کشف هارمونی اکولوژیکی ، گردش در غارهای عمیق و تاریک با تجهیزات فنی مدرن ، منظره آبهای جاری از کوههای سر به فلک کشیده ، چتر بازی ، جزایری که سنگهای گرانبهای مدیترانه را به یاد می آورد، تورهای قایق سواری ، غذاهای تهیه شده از محصولات دریایی ، تنوع غذاهای محلی که با سبزیجات صحرایی معطر تهیه میشوند ، میراث چندین ساله ، تنوع و زیبایی صنایع دستی ، غنای فرهنگی و تاریخی و طبیعی کاش و ارتباط با مراکز گردشگری آنتالیا و شهرهای مجاور و با امکانات متنوع توریستی یک شهر رویایی به شمار می آید.

‌● تاریخ :

نام این شهر که بر اساس آثار باستان شناسی بدست آمده هابسوس (Habesos ) بود ، قدیمی ترین نام این شهر باستانی است . شهر آنتیک در تاریخ Antiphellos نامیده میشد. Antiphellos که در تقاطع جاده هایی که مناطق کاریا و لیکیا را به هم متصل می نمود قرار داشت ، در واقع یک بندر تجاری بود . در هنگام سفر پادشاه مقدونیه اسکندر کبیر به آناطولی ، تحت حاکمیت این پادشاهی در آمده است . منطقه پس از مرگ اسکندر در جوانی ، بین Seleukos ها و Ptolemaios ها دست به دست گردیده است. شهر آنتیک در دوره روم اهمیت یافته و در دوران بیزانس مرکز اسقف ها گردیده است. در این زمان در معرض هجوم اعراب قرار گرفته و سپس با ضمیمه شدن به سرزمین سلجوقیان نام Andifli را برای خود انتخاب نموده است . پس از سرنگونی دولت سلجوقی آناطولی ، خاندان tekeogullar۳۰۵; حکومت را در دست گرفت . دولت عثمانی این شهر را در زمان ییلدریم بایزید ضمیمه سرزمین خود نمود.

● آب و هوا :

آب و هوای کاش با ویژگیهای آب و هوایی مدیترانه ، دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهایی معتدل است .

● راه ارتباطی :

▪ جاده زمینی :

از طریق فتحیه ، آنتالیا ، کمر ، کوملوجا ، فینیکه و دمره می توان به کاش رفت و آمد نمود. هنگامیکه از مسیر آنکارا به کاش سفر می کنید پس از گذشتن از شهر بوجاک از دوراهی کورکوتلی پیچیده و از طریق المالی - گومه سفر کنید. بدین طریق مسیر نسبت به مسیر ساحلی آنتالیا ۱۰۰ کیلومتر کوتاهتر میشود. ـ تلفن ترمینال : (۶ خط) ۳۳۱۱۲۵۰ (۰۰۹۰۲۴۲)

▪ مسیر هوایی :

کاش در فاصله ۱۹۲ کیلومتری فرودگاه آنتالیا و در ۱۶۰ کیلومتری فرودگاه دالامان قرار دارد. تلفن فرودگاه : ۷۹۲۵۲۹۱ - ۳۳۰۳۶۰۰ - ۳۳۰۳۰۳۰ (۰۰۹۰۲۴۲)

● اماکن دیدنی

▪ گومبه :

در ۶۰ کیلومتری کاش و بروی جاده المالی قرار دارد. جنگلهای کاج و سروی که در طول راه وجود دارد گویا در تلاش برای پنهان کردن روستاها می باشند. گومبه با آب های سرد و سیب های خوشمزه یک منطقه مشهور است . مراکز پذیرایی که به گردشگران خدمت می کنند با غذاهایی محلی که از سبزیجات معطر منطقه تهیه شده اند برای لذت بردن از طبیعت به کمک می آیند. مرتفع ترین کوه منطقه بنام آک داغ با ارتفاع ۳۰۲۴ متر در این ناحیه قرار دارد. یشیل گول و اوچارسو ، مکان ایده آلی برای فرار از گرمای تابستان و عاشقان پیاده روی است . این منطقه با بستنی که از برف کوههای مجاور تهیه می شود و نیز با شربت برفی خود مشهور است.

▪ کالکان ( کالاماکی) :

در فاصله ۲۵ کیلومتری کاش قرار داشته و در ساحل یک گردشگاه واقع شده است .این منطقه با هتلها ، پانسیونها ، رستوران و مراکز خرید و فروش مناسب ، همه ساله نظر هزاران گردشگر را به خود جلب می نماید. بافت معماری و شهری کالکان تغییر زیادی نکرده است. بندر کشتی های تفریحی هر نوع نیاز لازمه را تامین و بر طرف می نماید. غاری بنام غار دریایی کبوتر که پناهگاه کبوتران بسیاری شده است در ۲ کیلومتری کاش قرار دارد و بوسیله قایق رفت و آمد میشود.

▪ ساکلی کنت :

در ۶۰ کیلومتری کاش قرار دارد . برای رسیدن به دره ساکلی کنت که طبیعتی فوق العاده دارد می باید از یک پل چوبی بطول ۱۰۰ متر عبور کرد . در این دره رستوران و مرکز پرورش ماهی قزل آلا وجود دارد . طول این ۱۸ کیلومتراست که ۶ کیلومتر آن برای پیاده روی بسیار مناسب است . این منطقه مکان ایده آلی برای فرار از گرمای تابستان ، شفا کردن در آبهای خنک و استراحت در زیر درختان تنومند چنار می باشد.

● شهرهای آنتیک :

▪ Antiphellos :

آنچه که از شهر های آنتیک تا به امروز مانده ، گور سنگهای موجود در شمال شهر و کتیبه های سنگی لیکیا می باشد.با شکوهترین این کتیبه ها گور تاریخی لیکیا است که در بین مردم بنام گور پادشاه نامیده می شود و در جاده اوزون چارشی امروزه قرار دارد . ( قرن چهارم پیش از میلاد ) یکی ازآثار مهمی که در Antiphellos بدست آمده، تئاتر آنتیک کاش می باشد .

این بنا که ۴۰۰۰ نفر ظرفیت دارد در قرن دوم میلادی تعمیر گردیده است . این تئاتر که از ۲۶ پلکان تشکیل شده فاقد سن نمایش است . بزرگترین ویژگی این بنا آن است که این تئاتر تنها تئاتری در آناطولی است که جبهه ای بطرف دریا دارد. در سمت شمال شرق تئاتر یک گور اتاقی نوع Dor متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد که بنام آکدام Akdam نامیده می شود نیز قرار دارد. این بنا از برش خوردن سنگهای طبیعی ساخته شده است . ارتفاع این بنا ۵/۳ متر بوده و در داخل آن فیگور ۲۴ دختر که دست در دست هم مشغول رقص می باشند مشاهده می گردد. یک پرستشگاه نیز بروی جاده بیمارستان که جبهه خارجی آن از سنگهای منظم بریده شده قرار دارد. طی حفاریهای انجام یافته مشخص گردید که سنگ زیربنای این ساختمان از دوره روم باقی مانده است.

▪ پاتارا ( Patara ) :

در فاصله ۴۱ کیلومتری کاش قرار دارد . شهر آنتیک در کرانه شرقی بندر واقع گردیده ودر یک اراضی وسیع ساخته شده بود .شهر و بندر در مدخل ورودی یک وادی بطول تقریبی ۳ کیلومتر قرار دارد. بندر پاتارا پس از آنکه با رسوبات رودخانه Xanthos پر شد به وضعیت امروزی درآمد. اولین بار هرودوت از این شهر نام برده است .طبق روایات ، پاتارا ، زادگاه اپولون و موسس شهر Superisi Lykia بوده است . تاریخ تاسیس این شهر فعلا" قرون ۴ و ۵ پیش از میلاد می دانند. شهر در دوره بیزانس نیز موقعیت مهمی بدست آورده است . زیر Saint Nichola که از آن بعنوان بابانوئل یاد میشود اهل پاتارا بوده است. Saint Paui برای عزیمت به روم از پاتارا سوار بر کشتی شده است . پاتارا در دوران اولیه مسیحیت مرکز کشیشان بود. در هنگام ورود به پاتارا و بروی جاده ، گورهای یادبود متعلق به دوره روم از نوع لیکیا دیده میشود. در مدخل ورودی همچنین آثار باقیمانده ظفر تقی ، کلیسای بندر که در زیر آب مانده و حمام حرمالوک ( نخلستان ) قرار دارد . در حدود ۱۰۰ متر جلو تر نیز در حفاریهای اخیر ، راهنمای جاده ای که فاصله بین شهرهای لیکیا را اندازه می گرفت پیدا شده است . این راهنما ، قدیمی ترین تابلو جاده های زمینی جهان است.

حمام Vespasinnus که در شهر آنتیک قرار دارد در بین سالهای ۷۹-۶۹ میلادی ساخته شده است. اگر جاده کنار حمام را ادامه دهیم به جاده اصلی پاتارا که با مرمر مفروش گردیده خواهیم رسید . در ادامه جاده به دیوارهای عریض قلعه بیزانس برخورد می نمائیم . در شرق این قلعه پرستشگاه Korint و در غرب آن نیز کلیسای بیزانس قرار دارد. تئاتر پاتارا در قرن دوم پیش از میلاد ساخته شده و ظرفیت تقریبی آن ۱۰۰۰۰ نفر بوده است . قسمتهایی از تئاتر که با شن پر شده بود تمیز گردیده و بنا بیرون آورده شده است . حفاریهای باستان شناسی در شهر آنتیک پاتارا همچنان ادامه دارد. پلاژ پاتارا بطول ۱۸ کیلومتر ( که در عرض آن بین ۲۸۰ الی ۱۵۰۰ متر متفاوت است ) طولانی ترین ساحل شنی پلاژ در ترکیه است . پلاژ پاتارا که از سوی وزارت محیط زیست بعنوان " منطقه حفاظت شده " اعلام گردیده محل تولید مثل لاک پشت های دریایی Caretta-Caretta می باشد . جهت تداوم محیط اکولوژیکی لاک پشتهای Caretta-Caretta ، تدابیر حفاظتی با حساسیت فراوانی اعمال میشود. در پاتارا که یک منطقه گردشگری شمرده میشود ، تعداد بسیاری تاسیسات پذیرایی و اسکان ، هتل ، متل ، پانسیون ، مراکز خرید و فروش و رستورانهایی که غذاهای سنتی لذیذی ارائه می کنند وجود دارد. در این منطقه همچنین تولید محصولات گلخانه ای توسعه یافته است .

▪ Xantos :

در ۴۵ کیلومتری کاش و در ناحیه K۳۰۵;nik قرار دارد. این شهر در کرانه شرقی رودخانه Xantos ساخته شده و پایتخت لیکیا بوده است .آثار سطحی بدست آمده از اکروپلیس شهر ، تاریخ ساخت این شهر را قرن هشتم پیش از میلاد ثبت کرده است. اولین تحقیقات در مورد شهر آنتیک در سال ۱۸۳۸ از سوی Charles fellows انجام گرفته ولی متاسفانه ، گورسنگها ، یادبود Nereidier ، یادبود Harpyier ، تخت Payave گور شیری به موزه British museum برده شده است. حصارهای شهر در دوره های روم و بیزانس تعمیر گردیده و قسمتهای مختلفی به آن اضافه شده است. در جنوب ، یک درب متعلق به قرن دوم پیش از میلاد قرار دارد. در پشت این درب کمرهای پیروزی امپراتور Vespasianus مشاهده می شود . در جنوب غربی نیز اکروپلیس لیکیا که محل اولیه تاسیس شهر است دیده میشود . خرابه های یک پرستشگاه که احتمالا" متعلق به Artemis بود و نیز اکروپلیس یک کلیسای متعلق به بیزانس نیز وجود دارد. در اکرو پلیس روم در سمت شمال نیز یک عبادتگاه پرشکوه جلب نظر می کند. تئاتر در قرن دوم ساخته شده و متعلق به دوران روم می باشد.

▪ Phellos :

در فاصله ۱۲ کیلومتری کاش و بروی دشت فلن Felen در تپه های مشرف به اطراف ساخته شده است . Phellos در قرن چهارم پیش از میلاد شهر بسیار مهمی بوده است . شهر Anti Phellos بندرگاه Phellos بود. بخشی از حصارهایی که اطراف شهر Phellos را در بر گرفته بودند هنوز هم پابرجاست. گورهای موجود درشهر و نیز سایر گورهای متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد و گورهای سنگی اتاقی ، اطراف شهر را گرفته اند.

▪ ۳۰۴;sinda :

در فاصله ۱۳ کیلومتری کاش و در کنار روستای بلنلی بروی یک تپه ساخته شده است. ۳۰۴;sinda یک شهر کوچک لیکیا بوده و اطراف آن را حصارها در بر گرفته است . در وسط اکروپل موجود در شهر دو گور سنگ نوع اتاقی با نوشته هایی به زبان لیکیا جلب توجه می نماید. همچنین تعداد بسیاری گور سنگی گورهای متعلق به دوره روم تا به امروز باقی مانده است.

▪ (Bezirgan) P۳۰۵;rhs

یک روستای صحرایی مهم است . خرابه های Pirha را می توان با یک پیاده روی ۲۰ دقیقه به خارج از روستا مشاهده نمود. شهر آنتیک در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا ساخته شده است . در این منطقه گور سنگهای فراوانی وجود دارد که جهت همگی آنها بطرف دریا می باشد. گورها نیز به شکل پراکنده ای می توان مشاهده نمود . همچنین مجسمه و گور نیز بدست آمده است که در موزه آنتالیا نگهداری می شود.

▪ Nisa (نیسا ) :

در ۶۰ کیلومتری کاش قرار داشته و یک روستای صحرایی مهم است . محل آثار باستانی در فاصله ۱۵ دقیقه ای روستا ست . نام دیکر این شهر Neiseus می باشد که بروی دیوار تئاتر نوشته شده است . در نیسا آثار باقیمانده از دوران روم و بیزانس قرار دارد. در جبهه جلویی بعضی گورها تصاویر زن و مرد و مضراب دیده میشود. شهر آنتیک دارای Agora و تئاتر می باشد. سکه های ضرب شده در دوره لیکیا در موزه آنتالیا نگهداری می شود.

● فعالیتهای ورزشی :

▪ غواصی :

در سالهای اخیر ، کاش یکی از مراکز مهم غواصی با اهداف گردشگری جهان شده است . باشگاههای غواصی که در بندر قرار دارد همه ساله برای نشان دادن قدیمی ترین مغروقهای مدیترانه ای به گردشگران داخلی و خارجی با یکدیگر رقابت میکنند. در کاش و اطراف آن غارهای دریایی بسیار جذابی وجود دارد. در بعضی از این غارها می توان شنا نمود. و در بعضی ها نیز با وسایل مجهز غواصی کرد.

این غارها عبارتند از : غار دریایی جزیره گل اوا ، غار دریایی جزیره آشیرلی ، غار دریایی گوورچین (کبوتر) و مشهورترین آنها غار ماوی ( رنگ آبی ) است . غار ماوی در ۱۹ کیلومتری کاش و در ۱۶ کیلومتری کالکان قرار دارد.

▪ چتر بازی دامنه ای :

آخرین تحقیقات بعمل آمده نشان داده است که کاش با توجه به ویژگیهای جغرافیایی و آب و هوایی یکی از مناسب ترین مکانهای ترکیه برای چتر بازی( از دانه های کوه ) می باشد. پروازها با تجهیزات کامل و تحت نظر متخصصین انجام می گیرد.

▪ کانو : رودخانه اشن چای که در ۴۵ کیلومتری کاش قرار دارد برای کانو سواری بسیار مناسب است.

آژانس های سیاحتی فعال در منطقه تورهای کانو برگزار می کنند . تورها از ناحیه کینیک Kinik آغاز و پس از طی مسافتی در حدود ۱۵ کیلومتر در سواحل شنی پاتارا به پایان می رسد. بعلت جریان بسیار آرام رودخانه ، هیچ خطری وجود ندارد. مناظر اطراف رودخانه و پوشش گیاهی آن بسیار جالب است . در هنگام برگزاری تور ، فرصت هایی برای شنا کردن ، حمام گل و صرف غذا داده میشود. برای انجام ورزش کانو که در دریا انجام میگیرد ، بوسیله وسائط نقلیه از کاش به روستای اوچ آغیز رفته میشود. پس از سوار شدن به کانوها ، گردشگاههای بی همتا ، زیبایی های تاریخی ، شهر مغروق ( غرق شده) و سینما را دیده و فرصتهایی برای شنا کردن و غذا خوردن داده میشود . مدت این تور ۴ ساعت است .

▪ پیاده روی در طبیعت :

کاش ، با توجه به نزدیکی شهرهای لیکیا به یکدیگر ، برای علاقمندانی که تمایل دارند با پیاده روی از این شهر ها بازدید کنند مسیر پیاده روی ایجاد نموده است. شبه جزیره ، لیمان قاضی ، تپه قدیمی ، Phelios ، کچی اورن ، کوه آساز و گومبه ، مسیرهای دیگری برای پیاده روی می باشد.

▪ توری آبی ( رنگ) :

کاش ، یکی از ایستگاههای مهم و نقاط شروع تور آبی می باشد. قایق هایی که به بندر کشتی های تفریحی کاش پذیرش می شوند امکاناتی از قبیل آب ، برق ، بنزین ، دوش و رختشویخانه ارائه میگردد.

▪ ماهیگیری :

کاش دارای بهترین و تمیزترین آب دریای مدیترانه و بدور از هر گونه آسودگی است . به همین جهت صید ماهی و محصولات دریایی توسعه یافته است . انواع ماهی ها و بویژه کفال در این منطقه صید میشود . همچنین صید خرچنگ و ماهی مرکب نیز رواج داشته و بطور روزانه در رستورانها بفروش می رسد. در سالهای اخیر حوضچه های پرورش ماهی قزل آلا در شهرستانهای گومبه و ساکلی کنت تاسیس شده است.

● پلاژها :

مکان ملاقات دریای آبی و شن های طلایی ، نشانی پلاژهای بی نظیر کاش است . پلاژهای کوچوک چاکیل بیوک چاکیل و الچا گرمه و سیمان قاضی از پلاژهای مهم و محل ایده آلی برای علاقمندان به ورزش شنا میباشد. پلاژ بسیار جالب و حیرت آور کاپو تاش ، در فاصله ۱۹ کیلومتری کاش قرار دارد. برای ورود به این پلاژ باید از ۱۹۲ پله به پایین رفت . رنگ طلایی شفق ها و تلالو همه رنگهای آبی در زیر تابش آفتاب ، از ویژگیهایی است که جذابیت این پلاژ را افزایش می دهد.

● خوردنی ها :

غذاهای سنتی مدیترانه بسیار مشهور است. در منطقه محصولات کشاورزی تازه که در همه فصول بدست می آید ، بصورت روزانه عرضه میشود.انواع غذاهای گوشتی ، محصولات دریایی و سوپ ماهی آن مشهور است.زنبور داری و باغداری در منطقه توسعه یافته است . عسل کاراکووان و عسل کاج از محصولات خریدنی مناسب است . شیره ای بنام گچی بوینوزو (Keciboynuzu) ( شاخ بز) که از گیاهی به همین نام تهیه می شود و بطور فراوانی در منطقه وجود دارد مخصوص منطقه است.

● خریدنی ها :

در کاش و اطراف آن گلیم و بافتنی های دستی تولید میشود . گلیم باراک که مخصوص منطقه است و نیز پارچه ای بنام K۳۰۵;lcar که از کرک بز بافته میشود مشهور است . شال و روسری نیز از محصولات کادوئی منطقه و سوغاتی خوبی برای دوستان و آشنایان است . همچنین صندوقهای جهیزیه از چوب گرده،صندلی های چوبی ، قاشق های چوبی و وردنه نیز از دیگر محصولات منطقه است . جمعه بازار کاش نیز بسیار مشهور است.

▪ بدون دیدن برنگرد

ـ بدون دیدن شهرهای باستانی نواحی اطراف

ـ بدون دیدن شهرهای غرق شده اوچ آغیز را با قایق سواری

ـ بدون چتر بازی و غواصی در زیر آب

ـ بدون خریدن گلیم باراک و صنایع دستی

ـ بدون خوردن عسل کاراکووان ، شیره Kec۳۰۵;boynuzu

ـ بدون رفتن به جمعه بازار برنگردید.

▪ تلفن های ضروری :

ـ فرمانداری : ۸۳۶۱۰۰۴ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ شهرداری : ۸۳۶۱۰۲۰ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ اطلاعات گردشگری : ۸۳۶۱۲۳۸ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ پلیس : ۸۳۶۲۵۹۶ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ ژاندارمری : ۸۳۶۱۰۰۷ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ بیمارستان : ۸۳۶۱۱۸۵ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ اداره بندر : ۸۳۶۲۴۵۵ (۰۰۹۰۲۴۲)

ـ گارد ساحلی : ۸۳۶۲۴۵۵ (۰۰۹۰۲۴۲)

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.