شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آیوالیک

آیوالیک

آیوالیک که یکی از شهر های با لیکسیر می باشد با پلاژها و آب تمیز دریا و با سواحل زیبای احاطه شده از طرف باغات زیتون یک مرکز تاریخی و تفریحی با آثار باستانی فراوان است .

● تاریخ :

آیوالیک در عصر آنتیک با نام کیدونیا که به معنای یک نوع به وحشی بود نامیده میشد. در عصر اولیه تحت حاکمیت M۳۰۵;sya ، هیتیت ، فریق ، لیدی ، در قرن وسطی تحت حاکمیت روم و یونان و از قرن ۱۵ نیز تحت حاکمیت ترکان بوده است . رومیان و ترکان سالهای سال در کنار یکدیگر زندگی کرده اند. در قرن ۱۹ و آغاز قرن بیستم ، اهالی روم که دوران طلایی خود را بسر می بردند در سال ۱۸۲۱ در قیام یونانی ها شرکت کردند در نتیجه بخش اعظم شهر تخلیه گردیده و سپس علیرغم اینکه اجازه بازگشت به شهر را یافته اند لیکن هیچگاه به دوران گذشته خود بازنگشته است . علیرغم اینکه امروزه با آثار زیادی از دوران گذشته برخورد نمی شود لیکن قطعات سفالی متعلق به دوره روم و Hellesnist قابل مشاهده است.

● آب و هوا :

آیوالیک با بیش از یکصد کیلومتر نواحی ساحلی ، آب و هوای مخصوص به خود را داشته و در معرض توفان های دریایی قرار دارد . در تابستانها نیز بادهای مدیترانه ای بر گرمای شدید آن تاثیر گذار است.

● راه ارتباطی : از طریق جاده های زمینی از بالیکسیر و سایر استانها می توان به آیوالیک مسافرت نمود.

▪ تلفن ترمینال : ۳۱۲۱۱۰۰ ( ۰۰۹۰۲۶۶)

● خوردنی ها :

در رستورانهای مخصوص ماهی که در سواحل آیوالیک و بویژه در سواحل جزیره جوندا قرار دارند می توان از خوردن ماهی مشهور منطقه بنام پاپالینا Papalina ، محصولات دریایی ، مزه ها و غذاهای سبزی مشهور منطقه اژه لذت برد .

● اماکن دیدنی :

▪ جزیره جوندا ( علی بی ) :

این جزیره که راه آیوالیک به دریای آزاد را بسته است بوسیله یک پل به شهر متصل شده است . در فصل تابستان در هر ساعت سفر دریایی با قایق ها به این جزیره برقرار میشود . در جزیره تعداد زیادی کلیسا و عبادتگاه وجود دارد . بزرگترین کلیسای این جای عکس جزیره Taksiyarhis نام دارد . ناقوس بزرگ این کلیسا در موزه برگاما قرار دارد. از مناطق مرتفع جزیره می توان مناظر بسیار زیبای تنگه و جزایر را مشاهده نمود. در رستورانهایی که بطور منظم در مرکز جزیره قرار دارند می توان با خوردن ماهی مشهور منطقه بنام پاپالینا و نیز محصولات دریایی، مزه ها و غذاهای سبزی، شام لذیذی را صرف نمود.

▪ سفره شیطان :

در بالای کمپ جنگل کاج قرار دارد . تپه که از تراکم مواد یک آتشفشان قدیمی بوجود آمده بشکل یک سفره دایره مانند است . در داخل یک قفس آهنی نیز یک جای پای بزرگ که بنا به روایت متعلق به شیطان است قرار دارد. از سفره شیطان که یک تپه مرتفع مشرف بر جزایر و جنگلهای کاج آیوالیک است می توان زیبایی بی نظیر غروب آفتاب را تماشا کرد. در این ناحیه یک رستوران نیز وجود دارد.

▪ خانه های آیوالیک قدیمی :

دربها ، دستگیره ها ، پنجره ها ، کنده کاریهای چوبی و سنگی خانه های قدیمی ، خاطره زمانهای قدیم را زنده می کند.

● پلاژها

▪ پلاژهای ساریم ساکلی :

در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد . این پلاژ با سواحل شنی که دارای ۷ کیلومتر طول و ۱۰۰ متر عرض می باشد محل استقرار مهمانخانه ها ، کافه تریا جای عکس و رستورانها و کازینوهای فراوان است . پلاژ شاهین کایا که در امتداد این پلاژ قرار دارد نیز دارای ساحل شنی بسیار تمیزی است.

▪ آلتین اوا :

آلتین اوا که یکی از نواحی زیبای آیوالیک می باشد دارای سواحل تمیزی است . این ناحیه که در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد با گردشگاهها و استراحتگاههای داخل جنگل ، مکان بسیار ایده آلی برای پیک نیک می باشد. علی چتین کایا : یک پلاژ عمومی با ساحل شنی و تمیز در کرانه شمالی شهر قرار دارد.

● منطقه دوبا :

▪ (پلاژ شهرداری ) :

بروی جاده منتهی به جزیره علی بی قرار دارد.

▪ جزیره جوندا (علی بی) :

در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد . اطراف جزیره ، پلاژ طبیعی است.

● مساجد و کلیساها :

▪ مسجد ساعتلی :

در مرکز شهر و در محله عصمت پاشا قرار داشته و از سوی رومی ها محلی بعنوان کلیسا ساخته شده و از سال ۱۹۲۸ بعنوان مسجد مورد استفاده قرار می گیرد.

▪ کلیسای Taksiyarhis :

این کلیسا که در سال ۱۸۷۳ ساخته شده و با سنگهای حجاری شده خود توجه همگان را بخود جلب می کند در بخش چشمه پایین قرار دارد . این محل ، اولین محله شهر بود که مسیحیان و مسلمانان در کنار هم زندگی می کردند. کوچه های اطراف آن و بافت معماری آن به سبک نئوکلاسیک می باشد. کلیسا از نظر ویژگی معماری ، حجاری سنگهای مرمر ، تزیینات سقف شامل موضوعات مذهبی ، تصاویر مربوط به زندگی حضرت عیسی از لحظه ولادت تا وفات ، پرتره های نقاشی شده بروی پوست ماهی یکی از آثار بسیار جالب شهر است که هنوز بدون تخریب پابرجا مانده است.

▪ کلیسای ایا نیکولا (Aya Nikola ) :

در جزیره علی بی واقع شده جای عکس است و با چینی کاریهایی که موضوعات دینی روایت شده در تورات و انجیل را به تصویر کشیده تزیین شده است.

▪ عبادتگاه Ay۳۰۵;s۳۰۵;۲۸۷;۳۰۵; :

به این عبادتگاه که نام ترکی شده آن Ay۳۰۵;s۳۰۵;۲۸۷;۳۰۵; شده و در دنباله شمالی جزیره علی بی در منطقه پاتریچا قرار دارد پس از عبور از روستای اول و دوم می رسیم . قسمت اعظم ویژگیهای مخصوص جای عکس بخود را حفظ کرده است .

▪ عبادتگاه LEKA :

این عبادتگاه که در کرانه شمالی مدخل ورودی تنگه دالیان به خلیج قرار داشته و از بین درختان زیتون مشاهده میشود ، ویژگیهای خاص خود را حفظ نموده و بیانگر تلاش کشیشان برای ساخت آن است.

● غواصی :

آیوالیک علاوه بر غنای تاریخی و فرهنگی ، از نظر زیباییهای کف دریا و غواصی در آن بویژه در اطراف جزیره ها یکی از مراکز بسیار مهم است.

● سایر اماکن دیدنی :

▪ جزیره گوورجین :

یکی از اماکنی که خداوند آن را مقدس شمرده و در خلیج پاتریچا قرار دارد جزیره گوورجین نام دارد. عبادتگاه داخل جزیره از قرون وسطی تا به امروز باقی مانده است.

▪ چاملیک ( جنگل کاج) :

در اطراف شهر و در تپه مشرف به شهر قرار دارد . تپه با درختان کاج پوشیده شده است .

▪ بدون دیدن برنگرد

ـ بدون دیدن غروب در سفره شیطان

ـ بدون خوردن ماهی در جزیره جوندا و دیدن کلیساها

ـ بدون غواصی در جزیره آیوالیک

ـ بدون ورود به دریا از طرف ساریم ساکلی

ـ بدون گردش و قایق سواری در اطراف جزیره

ـ بدون خریدن زیتون و روغن زیتون بر نگردید.

▪ زنجیره ارتباطی

ـ اداره گردشگری استان

ـ استانداری بالیکسیر

ـ شهرداری بالیکسیر

ـ دانشگاه بالیکسیر

ـ منطقه صنعتی بالیکسیر

ـ شهرک کوچک صنعتی بالیکسیر

ـ اتاق داروسازان بالیکسیر

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.