شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جاده های خالی از سفراند

جاده های خالی از سفراند

تابستان که از راه می رسد، به یاد روزهای سفر و مسافرت می افتیم و این گونه است که بهانه ها هم شروع می شود. بهانه هایی از دو جنس متفاوت.روزهای گرم تابستان علاوه بر اینکه به لحاظ گرمی هوا و شرشر عرق ریختن، طاقت فرسا و تا حدودی غیر قابل تحمل می شود، برای قشری از مردم، اسباب دردسر و دعواهای خانگی است.

چون وقتی اسم تابستان می آید، بهانه های کودکانه و بعضا همسر!! برای رفتن به سفر و تفریح و مسافرت شروع می شود و این آغاز ماجرایی است که مرد خانه را مجبور می کند روزهای گرم تابستان را در کنار سختی ها و دشواری های زندگی، رها کرده و فقط به این موضوع فکر کند که چگونه می تواند با این بهانه ها کنار بیاید.

متاسفانه شرایط اقتصادی حاکم بر طبقه حقوق بگیر و کم درآمد جامعه به گونه ای است که این قبیل خانواده ها مجبور می شوند برای برقراری توازن بین درآمد و هزینه ها، از برخی نیازهای ثانویه (که البته می توان آنها را در لیست نیازهای اولیه نیز قرار داد) چشم پوشی کنند تا شاید بتوانند امورات روزمره زندگی را بگذرانند.

لذا، وقتی برنامه های زندگی را مرور می کنند، به ناچار مقوله هایی مثل خرید کتاب، لوازم بازی و سرگرمی بچه ها و در نهایت، رفتن به گردش و سفر را از لیست اولیه حذف کنند و بنا را بر این بگذارند که شاید روزی از راه برسد تا آنها هم سفری به اماکن زیارتی و تفریحی داشته باشند!! با تغییرات مدیریتی در راس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شاهد طرحها و برنامه هایی هستیم که مختص دوره جدید مدیریت در این سازمان است که طرح سفرهای ارزان قیمت، از جمله این برنامه ها به حساب می آید که با هدف تشویق مردم به انجام سفر به خصوص برای اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه تهیه شده است.رحیم شمایی، البته معتقد است که "وقتی سفر افزایش پیدا کند، قیمتها نیز کاهش پیدا خواهد کرد".اما بعد از گذشت دو سال از ارائه چنین برنامه و طرحی، هیچ حرکت جدی در زمینه ارزان شدن سفر به خصوص برای اقشار کم درآمد و حقوق بگیر جامعه شاهد نیستم که از آن بتوان به عنوان یک برنامه موفق نام برد.

آنچه را در سالهای اخیر شاهد آن هستیم، ارائه آمارهایی از سوی مسئولان این حوزه است که متکی به عبور خودرویی مردم از شهرهای مختلف است!!در واقع; بر اساس همین رویه است که مسئولان حوزه گردشگری، آمار سفرهای نوروزی (سال ۸۷) را بیش از ۷۱ میلیون سفر اعلام کردند و مدام بر این نکته تاکید داشتند که افزایش سفر، نشان از بهبود وضعیت معیشتی مردم دارد. در صورتی که وقتی یک نفر برای رفتن به تبریز، مجبور است از شهرهای کرج، قزوین، زنجان و... بگذرد، نمی توان چنین تلقی کرد که او چند سفر انجام داده است. قرار بود برای ایجاد سفرهای ارزان قیمت، با همکاری ارگانهای دولتی "بن سفر" میان کارمندان توزیع شود که همان زمان (سال ۸۵) از سوی مدیران سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام شد آئین نامه سفرهای ارزان قیمت نیز تدوین و به هیات دولت ارسال شده و به زودی اجرایی می شود.

البته ناگفته نماند که طرح ارائه بن سفر به صورت مقطعی در برخی ارگانهای دولتی اجرا شد اما نتوانست رضایت مردم را برای انجام سفر جلب کند. چرا که اولا، افراد مجبورند از مراکز اقامتی استفاده کنند که سازمان معرفی می کند و ثانیا، سایر خدمات بن سفر به گونه ای نیست که هزینه ها را کمتر کند. لذا می بینیم که این طرح تا حدودی شکست خورده و خود مسئولان مربوطه نیز با وسواس و حساسیت خاصی از این طرح صحبت می کنند.

● کشته شدن ۸ هزار مسافر تابستانی

از سوی دیگر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از کشته شدن بیش از ۸هزار تن در تصادفات تابستان پارسال خبر داد. سردار محمد رویانیان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی در کشور گفت: توصیه اکید ما این است که رانندگان از عجله و شتاب خودداری کنند;هنگام خوابآلودگی رانندگی نکنند و ضمن بستن کمربند ایمنی از صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی جدا خودداری کنند. وی با اشاره به این که بیش از۸هزار تن در تصادفات تابستان پارسال در کشور زخمی شدند، افزود: بر اساس تدابیر اتخاذ شده، ماموران پلیس راهور قاطع تر از تعطیلات نوروز امسال با رانندگان متخلف برخورد می کنند و به هیچ وجه از برخورد با برهم زنندگان نظم عمومی در راه ها کوتاه نمی آیند; چرا که این افراد ضمن بروز خطر برای خود و سرنشینان خودروشان، برای سایر رانندگان هم خطرناکند. رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر این که در راستای تشدید برخورد با متخلفان رانندگی، ابطال گواهینامه های رانندگان دارای تخلفات حادثه ساز در تابستان ادامه خواهد داشت، افزود: همچنین دارندگان گواهینامه های یکساله در طول یک سال اول رانندگی خود، اجازه تردد در جاده ها را ندارند و ماموران پلیس راه در صورت مشاهده، گواهینامه آنها را ابطال می کنند.

سردار رویانیان تاکید کرد: متاسفانه هر ۲ روز در کشور به میزان سقوط یک هواپیمای ۱۵۰ نفره تلفات تصادفات رانندگی داریم که امیدواریم با کمک مردم بتوانیم روند کاهش کشته های تصادفات را در تابستان امسال هم شاهد باشیم.بر اساس گزارش معاونت گردشگری و ستاد تسهیلات سفرهای کشور، جمع کل مسافر ورودی به استانهای کشور در نوروز ۸۷، ۷۱ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۷۴۲ نفر بوده است، در حالی که این تعداد در سال ۸۶، ۵۵ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۲۴۵ نفر بوده است که این امر نشانه افزایش ۲۹ درصدی تعداد مسافران نوروزی است...اگر بخواهیم به این آمار و ارقام بسنده کنیم، دیگر جای هیچ نگرانی برای بهانه سفر نیست. البته اگر بخواهیم باور کنیم، چراکه باور آن کمی سخت و تا حدودی غیر قابل قبول است. چگونه است که بیش از ۷۱ میلیون سفر در نوروز ۸۷ صورت گرفته اما وقتی با مردم مواجه می شویم، می بینیم جز قشر محدودی از طبقه ای که به قول معروف دستشان به دهنشان می رسد و مشکلی برای سفر ندارند، مابقی مردم جرات اینکه حتی دو سه روزی از خانه خارج شوند را ندارند. در حال حاضر، اگر یک خانواده چهار نفره بخواهد سه روز نه بیشتر در مشهد اقامت گزیند و وسیله سفر آنها، اتوبوس یا قطار باشد، حداقل نیازمند ۳۰۰ هزار تومان پول است. مگر درآمد ماهانه یک کارمند یا کارگر بخش دولتی و خصوصی چقدر است که بتواند چنین پولی را هزینه کند و اگر بخواهد هزینه کند، قطعا مجبور است از سایر هزینه ها بزند که شامل کرایه خانه، اقساط بانکی و... است که آن هم شدنی نیست.حالا فرض کنید بخواهیم با هواپیما سفر کنیم و این سفر به سایر شهرهای تفریحی کشور ادامه یابد. آن وقت قطعا با هزینه های کمرشکن مواجه خواهیم شد که امکان تامین آنها از عهده قریب به اتفاق مردم کشور خارج است. بنابراین، پدر خانواده هر روز را با بهانه ای، جواب بهانه های کودکانه و بعضا همسر خود را می دهد تا فردا که از راه برسد و بالاخره در انتظار پایان روزهای گرم تابستان، لحظه شماری می کند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.