شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چابهار خنک ترین در تابستان و گرم ترین درزمستان

چابهار خنک ترین در تابستان و گرم ترین درزمستان

شهرستان چابهار با ۱۶۰ هزار نفر جمعیت در منتهی‌الیه جنوب شرقی کشور، در کنار دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد و تنها شهر بندری ایران است که به آب‌های اقیانوسی متصل است. شهرستان چابهار دارای سه شهر چابهار، کنارک و نگور است. اقتصاد مردم چابهار مبتنی بر صیادی و کشاورزی است و در دهه اخیر با تاسیس منطقه آزاد چابهار که یکی از چند منطقه آزاد اقتصادی کشور است، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی در آنجا کارگاه و کارخانه تاسیس کرده‌اند.

شهر چابهار به دلیل مجاورت با فرودگاه بین‌المللی کنارک، از موقعیت مناسبی برای سفرهای هوایی برخوردار است.

بندر چابهار با مساحت یازده کیلومتر مربع هم‌عرض جغرافیایی بندر میامی در شبه‌جزیره فلوریدای آمریکا بوده و شرایط آب و هوایی آن نیز دقیقا مشابه بندر میامی است. شب‌های چابهار در فصل تابستان به دلیل وزش بادهای موسمی تابستانه اقیانوس هند، بسیار دلپذیر و یکی از خنک‌ترین شهرهای ایران در فصل گرما محسوب می‌‌شود. قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی این منطقه، چابهار را به خنک‌ترین بندر ایران در تابستان و گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان تبدیل کرده است.

● گردشگاه‌های چابهار

▪ خلیج چابهار:

خلیج چابهار با جلوه بی‌نظیر طلوع و غروب خورشید در دریا که بدون شک بی‌نظیرترین منظره غروب در کشور محسوب می‌‌شود، همراه با نور کشتی‌ها در آب به هنگام شب و موقعیت نعل اسبی‌اش در کنار اقیانوس هند از جمله دیدنی‌های جذاب و طبیعی است که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌‌کند.

▪ ساحل صخره‌ای:

در چابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشورمی‌باشد، منطقه‌ای وجود دارد که به ساحل صخره‌ای معروف است.

منظره برخورد موج به صخره‌های عظیم که گاهی تا ارتفاع پنجاه متر بالا می‌‌روند، همچنین انواع خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌هایی که روی صخره‌ها همبازی موج اقیانوس و در حال جدال با امواج و صخره‌اند و نسیم روح‌بخشی که در موج می‌‌پیچید، همه اینها جلوه‌های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می‌‌کشند که نظر هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می‌‌کند.

▪ اسکله ماهیگیری:

در چابهار چند اسکله صیادی وجود دارد که دو اسکله صیادی «تیس» و «رمین» از بقیه دیدنی‌ترند. اسکله تیس در داخل محوطه و اراضی سازمان و اسکله رمین در ده کیلومتری شرق شهرستان چابهار قرار دارد. تماشای کشتی‌ها و قایق‌های صیادی و صیادان بلوچ و صید انواع ماهی‌ها و شاه‌میگو که از محصولات دریایی منحصربه‌فرد منطقه است، بسیار دیدنی و خاطره‌انگیز است.

▪ روستای قدیمی تیس:

روستای تیس با قدمتی بیش از دو هزار سال در شمال ساحل و اسکله صیادی تیس قرار داشته و مسجد تیس و بلندای مناره‌اش چشم هر گردشگری را برای دیدن روستای تیس به خود جلب می‌‌نماید.

▪ گِل‌افشان:

در شمال‌غرب چابهار در بیست کیلومتری روستای کهر، در مسیر جاده تنگ – گالک یک پدیده منحصربه‌فرد طبیعی به نام «گل‌افشان» وجود دارد که نظیر آن فقط در سه نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش می‌‌شود. گل‌افشان طی سالیان متمادی با پرتاب گل به اطراف، تپه‌ای از گل به وجود آورده که برای هر مسافر و بیننده‌ای جالب است.

▪ تالاب لیپار:

در پانزده کیلومتری شهر چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار – گواتر و در تنگه‌ای صخره‌ای مشرف به دره‌ای سبز و زیبا، آبگیری به طول سیزده کیلومتر ایجاد شده که آب‌های سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است. در این آبگیر چشم‌نواز، انواع بوته‌ها و درختچه‌ها و انواع پرندگان مهاجر و زیبا مانند چنگر، فلامینگو، حواصیل‌های سفید و خاکستری، طاووسک و باقرقره وجود دارد. در حال حاضر به دلیل خشکسالی، این تالاب فاقد آب است.

● محصولات چابهار

▪ صنایع دستی:

مانند سوزن‌دوزی، پولک‌دوزی، آینه‌دوزی، خامه‌دوزی، منجوق‌دوزی، پشتی و قالیچه بافی، گلیم‌بافی و جواهرسازی است.

▪ پوشش گیاهی:

کرچک، زیتون، خربزه درختی‌ (پاپایا)، تمبر هندی، کنار، خرما، موز، نارگیل، انبه، انجیر معابد، کهور و لول از آن جمله‌اند.

▪ ماهی و آبزیان:

شامل ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره‌ماهی هستند.

● ساحل تیس

در مسیر جاده کنارک – چابهار و در پنج کیلومتری شهر داخل محدوده سازمان، ساحل تیس با آلاچیق‌های زیبا، سینمای روباز و رستوران‌هایی که غذایی دریایی دارند، یک محوطه اقامتی دلپذیر و دیدنی را فراهم آورده است. ساحل تیس به دلیل شیب بسیار کم و ملایم تا صدها متر دورتر از ساحل دارای عمق یکسان و کمتر از ۵/۱ متر است که این امر موقعیت بسیار ایده‌آلی را برای شنای مسافران و گردشگران فراهم می‌‌آورد.

● بندر کنارک

شهر و بندر کنارک در پنج کیلومتری فرودگاه بین‌المللی کنارک قرار دارد و دارای ساحل و اسکله صیادی فعال و زیبا، بافت شهری بومی و جالب، بازار سنتی و صنایع دستی محلی است. این بندر از جمله جاذبه‌های گردشگری چابهار محسوب می‌‌شود.

● تمساح پوزه‌کوتاه

تمساح پوزه‌کوتاه مهمترین موجود حیات وحش چابهار محسوب می‌‌شود که در طبیعت این منطقه زندگی می‌‌کند. بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی‌ها آن را «گاندو» می‌‌نامند، در شهرستان چابهار و بخش دیگر در شهرستان ایرانشهر قرار دارد. این تمساح که از نادرترین انواع تمساج در جهان است، در رودخانه‌های سرباز و باهوکلات زندگی می‌‌کند.

● آثار باستانی و تاریخی

چابهار دارای آثار باستانی و تاریخی متعددی نیز هست. روستا و بندر تاریخی تیس با قدمتی چند هزار ساله بنای تاریخی و قدیمی «قلعه پرتغالی‌ها» روی تپه‌ای در پنج کیلومتری چابهار و مشرف به خلیج چابهار، مقبره امامزاده سیدغلام رسول در نزدیکی میدان شیلات شهر، مقبره‌های سنگی روستای تیس، ویرانه‌های شهبازبند، ساختمان قدیمی تلگرافخانه‌ انگلیس در چابهار، قلعه نوشیروان، محوطه باستانی دمب‌کوه، قلعه گواتر، قلعه پیروزگت و بلوچ‌گت و نیز مساجد قدیمی از جمله آثار باستانی و مراکز تاریخی شهرستان چابهار محسوب می‌‌شوند.

● محوطه سازمان آزاد چابهار

محوطه اصلی سازمان در مساحتی به وسعت ۲۳۰ هکتار ساخته شده است. ساختمان دفتر مرکزی دارای نمای زیبایی با دو بال به شکل پرنده است. مجتمع‌ تجاری، مخابرات و دفتر ندای بهار، بلوارها و خیابان‌ها و پارک اطراف میدان وحدت به محوطه درختکاری شده و گل‌های کاغذی از جمله دیدنی‌های منطقه چابهار به حساب می‌‌آیند که فضای بسیار دلپذیری را برای گردشگران ایجاد کرده‌اند. از همه چیز که بگذریم، زیباترین و سرخ‌ترین غروب را در چابهار می‌‌توان دید. یکی از ویژگی‌های شهرهای کوچک این است که با غروب آفتاب، شهر تعطیل می‌‌شود ولی در چابهار غروب خورشید به مفهوم آغاز دیگری برای تلاش است که تا شبانگاهان ادامه می‌‌یابد. بسیاری از گردشگران از بدو ورود به چابهار خود را برای بازدید و خرید از منطقه آزاد آماده می‌‌کنند. این مجموعه‌ و مراکز خرید که جدا از یکدیگر قرار دارند، با عناوینی چون صدف، پردیس، صالحیار، ابریشم، فردوس، دریا، تیس و... نامیده شده‌اند. مسافران می‌‌توانند از برنامه‌ها و کنسرت‌هایی که در مناطق مختلف شهر در بام‌چابهار، پلاژ دریایی و... برگزار می‌‌شود، لذت ببرند.

● صدور کارت مسافری

مسافران برای خرید بسیاری از کالاها مجبور به تهیه برگ سبز نیستند، اما خرید برخی کالاها مانند لوازم برقی، گردشگران را مجبور به تهیه برگ سبز می‌‌کند. در واقع هر مسافر در سال یک بار می‌‌تواند به میزان هشتاد دلار از انواع کالای وارداتی خرید داشته باشد.

● هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

چابهار دارای هتل‌ها و اقامتگاه‌های مناسبی مانند هتل لیپار، هتل دریایی (بارج هتل)، هتل سپیده، هتل ستاره آبی، مهمانسرای کشتیرانی و... است که در این میان هتل بین‌المللی لیپار ساخته شده توسط سازمان منطقه آزاد در کنار خلیج چابهار و در محوطه منطقه آزاد و نیز هتل دریایی (بارج‌هتل) در محدوده شهر که نیمی از آن روی آب و نیمی دیگر روی ساحل قرار گرفته و به شکل یک کشتی در درون آب دیده می‌‌شود، از دیدنی‌های شهر و منطقه محسوب می‌‌شوند. منطقه چابهار دارای رستوران‌های زیاد با غذاهای متنوع برای گردشگران است.

● صنعت در منطقه چابهار

در حال حاضر ۲۵ واحد صنعتی در منطقه آزاد چابهار در زمینه تولید محصولاتی نظیر کلیدهای مینیاتوری، چای، سندبلاست، بلورجات، دستمال‌کاغذی، موتور جاروبرقی، قند، انواع سازه‌های فلزی، انواع کنسرو ماهی، دئودورانت، قطعات یدکی خودرو، پوشاک، لوازم خانگی نظیر اجاق‌گاز، هود آشپزخانه و... با سرمایه‌گذاری ایرانی و مشترک با خارجی‌ها فعال هستند و به زودی نیز واحدهای دیگری که در مرحله راه‌اندازی هستند، محصولاتی نظیر آرد، تولید و مونتاژ انواع الکتروموتور، انواع رنگ‌های ساختمانی، کنتور برق و... را روانه بازارهای داخلی و خارجی خواهند کرد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.