شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

كشور تونس, سرزمین زیتون

كشور تونس, سرزمین زیتون

کشور جمهوری تونس با ۱۶۳ هزار و ۶۱۰ کیلومترمربع وسعت در شمال آفریقا و در کنار دریای مدیترانه واقع شده است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است.این کشور که ۹۸ درصد مردم آن مسلمان هستند براساس آخرین آمار رسمی، ده میلیون و ۱۷۵ هزار نفر جمعیت دارد و هفتاد و هشتمین کشور جهان محسوب می‌شود و پایتخت این کشور شهر تونس است. جمعیت این شهر حدود هفتصد هزار نفر بوده و در انتهای خلیج تونس قرار گرفته است.

مردم تونس پس از سال‌ها مبارزه با نیروهای استعماری فرانسه سرانجام در سال ۱۹۵۶ میلادی موفق به کسب استقلال و حاکمیت ملی شده و یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۵۷ حکومت جمهوری در این کشور حاکم شد و واحد پول خود را دینار تونس تعیین کردند.جالب اینجاست که پیشینه زیستن انسان‌ها در تونس به دوران پیرینه سنگی حدود دویست هزار سال پیش باز می‌گردد. حدود هشت هزار سال پیش مردمانی از سوی شرق به تونس کوچ کردند. در هزاره سوم پس از میلاد نیز اقوامی از تیره‌های گوناگون از جنوب اروپا به این سرزمین آمدند و در آنجا سکنی گزیدند.

در سده هفتم میلادی، اعراب این سرزمین را فتح کردند و به این ترتیب قوم مسلمان در این سرزمین گسترش یافت که امروزه این کشور جزو کشورهای مسلمان به شمار می‌رود.در سده نوزدهم ایتالیا، فرانسه و انگلیس شروع به دخالت در امور این کشور کردند. فرانسه در سال ۱۸۸۱ میلادی تونس را تصرف کرد. اما مردم تونس پس از ۷۵ سال، استقلال خود را به دست آورند. تسلط فرانسوی‌ها و دخالت انگلیسی‌ها سبب شده که امروزه در این کشور زبان فرانسه علاوه بر زبان عربی متداول باشد ، همچنین بسیاری از مردم نیز به زبان انگلیسی آشنایی دارند.

● شهر مساجد

شهر تونس شهر مساجد است. مسجد زیتونیه یکی از معروف‌ترین مکان‌های مذهبی این شهر محسوب می‌شود.کوی گل‌ها، کوی باغچه‌ها، منطقه بلودر در شمال شهر که باغ وحش هم دارد موزه ملی باردو العمران، المناره والمنار از مکان‌های دیدنی این شهر هستند.

● آب و هوای تونس

گفتنی است تونس خوش آب و هواترین منطقه در شمال آفریقاست، امنیت در این کشور در سطح بالایی بوده و به دلیل مکان‌های دیدنی نیز گردشگران زیادی از کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای فرانسوی زبان به این شهر سفر می‌کنند.در این شهر تنوع غذایی فراوانی وجود دارد و انواع غذاهای محلی، عربی، اروپایی و مدیترانه‌ای برای توریست‌ها سرو می‌شود.هتل‌های لوکس رستوران‌های محلی و مراکز تجاری متعددی در این شهر به چشم می‌خورد. در بسیاری از رستوران‌های محلی صدای سازهای محلی هم به گوش می‌رسد.

● صله رحم

خانواده‌های تونسی به صله رحم اهمیت زیادی می‌دهند همچنین برای ماه مبارک رمضان ارزش زیادی قائلند و همه مردم اعم از فقیر و غنی ماه مبارک رمضان را جشن می‌گیرند و خانه‌های خود را چراغانی می‌کنند. در طی روز به کلاس‌های قرائت و قرآن می‌روند و بسیاری از مردم روزه خود را در مسجد باز می‌کنند.در مساجد سراسر شهر با شیر و خرما از روزه‌داران پذیرایی می‌شود و بعد از برگزاری نماز مغرب دوباره سفره‌های افطاری پهن و غذاهای متنوع در سفره افطار قرار می‌‌گیرد.غذاهای متداول و محلی تونسی‌ها، «بریک» است که با تخم‌مرغ آب‌پز، گوشت جوجه یا گوشت چرخ کرده، پیاز و سیب‌زمینی سرخ شده تهیه می‌شود.«طاجین» نیز یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه مردم این کشور است که در واقع نوعی دسر است که از یک کیک پنیری به همراه تخم‌مرغ و سبزیجات و گوشت تهیه شده است.«فریک» هم نوعی سوپ جو با گوشت ماهی یا جوجه است. مردم تونس عادت دارند همه غذاهای خود را با روغن زیتون سرخ کنند. به طور کلی غذاهایی با گوشت بره، ماهی و سبزیجات مختلف همراه با سس مخصوص جزو غذاهای اصلی تونسی‌هاست.مردم تونس از مهمانان رسمی با غذاهای محلی خود پذیرایی می‌کنند و چای نیز بهترین نوشیدنی بعد از غذا ست.

اما باید اشاره داشت آنچه که برای اولین بار توجه یک توریست را به خود جلب می‌کند، درختان زیتون است که در هر کجای تونس به وفور دیده می‌شود به همین دلیل به این کشور سرزمین زیتون می‌گویند. در پیاده‌رو درخت‌های زیتون به راحتی یافت می‌شود، باغ‌های بزرگ زیتون که خاص مناطق مدیترانه‌ای است، به وفور در این شهر دیده می‌شود. نکته دیگر که باید درباره تونس گفت: این است که مردم این کشور علاقه شدیدی به فوتبال دارند و در جام‌های جهانی اخیر، معمولا در جام‌جهانی حاضر بودند.تیم ملی این کشور در میان کشورهای آفریقایی بسیار قدرتمند است .

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.