شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دمشق قدیـمی ترین ناحیـه مسکـونی جهـان

دمشق قدیـمی ترین ناحیـه مسکـونی جهـان

سوریه در خاورمیانه قرار دارد که پایتخت آن شهر تاریخی دمشق است. دمشق قدیمی‌ترین شهر جهان به حساب می‌آید و قدمتش به هزاره سوم قبل از میلاد می‌رسد. این شهر تا به امروز به طور پیوسته محل سکونت انسان بوده و بافت تاریخی آن با بیش از ۱۲۵ عمارت باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.شهر دمشق در زبان عربی شام خوانده می‌شود. لغت «شام» از ریشه کلمه «شمال» در زبان عربی گرفته شده است زیرا شهر دمشق یکی از شمالی‌ترین شهرهای عربی باستان بوده است، لذا کلمه «شام» را برای این شهر در نظر گرفته بودند. بعدها دمشق که ریشه زبان آرامی دارد و به معنای «مکان پرآب» است، برای این شهر باستانی انتخاب شد.دمشق با جاذبه‌های تاریخی و زیارتی‌اش یکی از مکان‌های مورد علاقه جهانگردان است.

این شهر با عمارت‌های تاریخی و مذهبی متعلق به دوره‌های مختلف از شهرت جهانی برخوردار است.به دمشق که بروید، محراب امام سجاد (ع) و مقبره مطهر حضرت زینب کبری (س) و مقبره تعدادی از صحابه حضرت محمد (ص) از جمله عبدا... بن جعفر بن ابی‌طالب، مقبره حضرت رقیه دختر امام حسین (ع) و قبری که منسوب به بلال حبشی است را می‌بینید. همچنین هنوز محلی که مسیحیان در آنجا غسل تعمید می‌کردند، وجود دارد.

در دمشق بازارها، قصرها، تکایا و حمام‌های تاریخی بسیاری است که هریک دارای ارزش تاریخی و فرهنگی خاص خود است.

● مردمان دمشق
مردمان این شهر بسیار خونگرم و مهمان‌نواز هستند. در این شهر گروه‌های نژادی و قومیت‌های گوناگونی از جمله عرب‌ها هندی‌ها، ایرانی‌ها، ارمنی‌ها، کردها و ترک‌ها دیده می‌شوند. مردمان این شهر به غذا و خوراک خود اهمیت زیادی می‌دهند. قهوه و چای نیز بهترین نوشیدنی آنان محسوب می‌شود. آنان بسیار خانواده‌دوست هستند و تمام تلاش‌مردان در جهت رفاه و آسایش خانواده است. مردان عصرها به قهوه‌خانه‌ می‌روند و به همراه دوستان خود چای و قهوه میل می‌کنند. چایخانه‌های سیار در بازار دمشق نیز معروف است. چای‌دارها قوری‌های بزرگ برنجی به پشت خود می‌بندند و برای مردم در کوچه و خیابان چای می‌ریزند.زنان دمشق در حیاط خانه خود که مشرف به بیرون نیست و پر از درخت است، همه کارهای خانه خود را انجام می‌دهند.

همچنین زنان مهمانی‌های مفصل زنانه می‌گیرند و اتاق‌ها را با پشتی پر کرده و برابر هر پشتی یک قلیان و میز کوتاهی می‌گذارند و روی میز ظروفی مملو از میوه و تنقلات از جمله انجیر خشک، برگه‌های زردآلو و هلو است. کوفته، دلمه و پیراشکی گوشت نیز از غذاهای متداول سوری‌هاست. در ضمن زنان خانه‌دار رسم دارند غذاها را در سینی گرد قرار داده ودر برابر مهمانان خود بگذارند.

دوغ نیز یکی از نوشیدنی‌های مورد علاقه مردمان سوریه است که در مهمانی‌های زنانه، خواستگاری‌ها رواج زیادی دارد و دختران دم‌بخت در این مهمانی‌ها به انتظار می‌نشینند تا موردپسند قرار گیرند.

● جغرافیای سوریه
سوریه با ۱۸۵۱۸۰ کیلومتر مربع، هشتاد و هفتمین کشور جهان است که در جنوب‌غرب قاره آسیا کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب‌شرقی، اردن در جنوب، فلسطین در جنوب‌غربی و لبنان در غرب واقع است.

آب‌وهوای آن در کناره‌ها و نواحی جنوب‌غربی معتدل و مرطوب و مدیترانه‌ای است و در سایر نقاط، گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با ۴۱۸۲ متر ارتفاع است.

بندرهای مهم سوریه عبارتند از: لاذقیه، طرطوس و بایناس که در کنار دریای مدیترانه واقع است.

● مذاهب و فرقه‌های مذهبی
۸۶
درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۱۳/۵ درصد را مسیحیان تشکیل می‌دهند. حدود پنج هزار یهودی نیز در دمشق و اطراف آن زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور عربی و دیگر زبان‌ها کردی، ارمنی و آرامی است. این کشور از سال ۱۹۴۶ استقلال خود را به دست آورد و از زیر سلطه فرانسه خارج شد؛ دقیقا یک سال پس از پایان جنگ دوم جهانی.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.