شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دیدنیهای استان سمنان

دیدنیهای استان سمنان

استان سمنان در حال حاضر دارای ۴ شهرستان، ۱۴ شهر، ۱۰ بخش، ۲۸ دهستان است. شهرستان های آن عبارتند از سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار. شهرهایتابعه استان نیز چنین اند سمنان مهدی شهر، شهیمرزاد، شرخه، شاهرود، بسطام، تجن کلاته میامی بیارجمند دامغان گرمسار ایوانکی و آرادان.

▪ دروازه ارگ سمنان
یکی از آثار تاریخی و با ارزش دوران قاجاریه است که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بنا شده است. بر سر این تصاویر شاه قاجار بنا شده است.

بر سر در این بنا تصویر تاریخی نبرد رستم و دیو سپید به طرز زیبایی بر کاشیهای هفت رنگ نقش بسته است.

▪ چشمه علی و عمارت آن
این چشمه در ۳۵ کیلومتری شمالی دامغان قرار دارد و از قدیم الایام یکی از نقاط پرجاذبه بوده است. این محل با صفا در قدیم گردشگاه فرمانروایان و سلاطین بود بطوری که پادشاهان اولیه قاجار علاوه بر توجه به شهر دامغان چشمه علی را نیز مورد توجه قرار دادند.

▪ آب انبار افی آباد
در ۱۷ کیلومتری شرق گرمسار ابتدای جاده ارتباطی به علی آباد.

▪ کاروان سرای شاه سلیمانی آهوان
این کاوران سرا که در آهوان در ۴۲ کیلومتری شرق سمنان واقع است در سال ۱۰۹۷ هجری در زمان شاه سلیمان صفوی برای استراحت زایرین امام هشتم که از سمنان و آهوان به مشهد مشرف می شدند ساخته شد اما به غلط کاروان سرای شاه عباسی نام گرفت.

▪ برج چهل دختران
در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سرا راه شهر به محلات ثلاث (کوشمغان زاوغان و کدیور) و بین محله کوشمغان و زاوغان سمنان برج کهنه قدیمی و نیمه مخروبه ای وجود دارد که به نام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می شود.

وجه تسمیه این برج مذکور را چهل دختر که دست از تعلقات دنیوی کشیده و تارک دنیا شده بودند با گل و خشت ساخته اند.

▪ مسجد امام خمینی
این مسجد چهار ایوانی در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. این بنا چهار در ورودی دارد که سردرهای شمالی و شرقی آن با مقرنس های زیبا تزیین شده است. صحن وسیع مهتابیهای متعدد و کاشیکاری زیبا بر شکوه آن افزوده است.

● صنایع دستی و سوغاتی ها
استان سمنان از مراکز قابل توجه صنایع دستی کشور است. در این استان انواع صنایع دستی نظیر قالیبافی، گلیم بافی، نمد مالی، سرامیک و سفالسازی و ... وجود دارد که هر یک از آنها سوغاتی گرانقدری برای بازدید کنندگان از استان محسوب می شوند.

▪ مهمترین صنایع دستی استان سمنان عبارت اند از :

گلیم بافی، قالیبافی، نمد مالی، چاپ قلمکار، سفالگری و سرامیک، دستبافت ها.

 

 

منبع:‌http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.