شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ماهان, ییلاق خوش استان کرمان

ماهان, ییلاق خوش استان کرمان

تنوع آب و هوایی کرمان موجب پدیدآمدن مناطقی خوش آب و هوا و ییلاقی در این استان شده به طوری که در فصل تابستان این نقاط به محیطی مناسب برای گردشگران غیربومی و مردم این دیار تبدیل می شوند.

یکی از خوش آب و هواترین و مهم ترین مناطق گردشگری استان کرمان، ییلاق ماهان است.

ماهان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان است و در دامنه ارتفاعات تیگران چشمه های متعددی دارد. در نزدیکی ماهان، دره تیگران قرار دارد که مسیر راهپیمایی بسیار زیبایی برای خانواده هاست.

آب جاری باغ شازده ماهان از چشمه های این دره تأمین می شود و در انتهای دره، آبشارها و جلوه های زیبایی از طبیعت به چشم می خورد. شهر ییلاقی «جوپار»، با مناظر بدیع و زیبا نیز در ۳۰ کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد. این شهر با داشتن باغ های بسیار دیدنی و آرامگاه امامزاده حسین علیه السلام یک مکان مطلوب برای گردشگران محسوب می شود.

«راین»، یکی دیگر از ییلاقات استان است که در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد.

این منطقه یکی از خوش آب و هواترین مناطق کرمان به شمار می رود که در دامنه کوه «هزار» بلندترین قله استان و سومین قله رفیع ایران قرار گرفته است.

کوه هزار در اکثر ماه های سال پوشیده از برف است.

در دامنه های شرقی این کوه حدود ۱۰۰ کیلومتری کرمان و ۲۰ کیلومتری غرب راین، آبشار بسیار زیبا و دیدنی قرار دارد که در تابستان ها صدها نفر از مردم کرمان را به سوی خود می کشاند. ییلاق «کوهپایه» از دیگر مناطق کوهستانی و سردسیر استان است که در ۳۰ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد. در دامنه های کوهستانی این منطقه تعداد زیادی چشمه آب شیرین و زلال و بر فراز ده بالای کوهپایه آبشاری بسیار زیبا با چشم اندازی دلفریب وجود دارد. در فصل تابستان و روزهای تعطیل، مسافران زیادی به این منطقه عزیمت می کنند، از این رو کوهپایه جزو روستاهای هدف گردشگری استان کرمان به شمار می آید. در این منطقه تعدادی مجتمع تفریحی برای ارائه خدمات بیشتر به گردشگران ساخته شده است. دهستان «سیرچ» در ۸۰ کیلومتری شرق کرمان نیز از دیدنی ترین ییلاق های این استان است.

درختان سر به فلک کشیده، هوای خنک در تابستان، ارتفاعات پربرف زمستان، رودخانه و به خصوص سرو ۲ هزار ساله آن از جاذبه های گردشگری این دهستان به شمار می رود. وجود چشمه آب گرم جوشان با خواص درمانی از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است. قرار گرفتن سیرچ در مجاورت شهداد و وجود ۲ نوع ساختار طبیعی متفاوت ییلاقی سرد و گرم و سوزان در مجاورت یکدیگر از ویژگی های کم نظیر این دهستان است. «سکنج»، یکی دیگر از روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان است که در جنوب شرقی ماهان و ۵۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.

این منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا دارای ۲آبشار زیبا با حدود ۶ متر ارتفاع است. در این آبادی در امتداد نهری بزرگ به طول چند کیلومتر چنارهایی سر به فلک کشیده وجود دارد که تنومندی بسیاری از آنها گردشگران را مبهوت می سازد. ییلاق «رابر» در ۲۴ کیلومتری بافت، با مناظری زیبا و دیدنی و چشمه سارهای فراوان از دیگر مناطق خوش آب و هوای استان کرمان است. مرکز ییلاقی رابر با هوایی خنک در دامنه کوه شاه واقع شده است. روستای «هنزا» در ۱۹۵ کیلومتری رابر با داشتن درختان کهنسال، چمنزارها، چشمه سارهای فراوان، قلل مرتفع و جنگل های انبوه سرو وحشی (ارس) یکی دیگر از روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان است. «لاله زار» در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی بردسیر هم با آب و هوایی کوهستانی، باغ های زیبا، تنوع شگفت انگیز پوشش گیاهی و همجواری با آبگرم معدنی به یکی از جاذبه های مهم گردشگری استان کرمان مبدل شده است.

ده «بکری»، از توابع شهرستان بم یکی دیگر از ییلاق های مهم استان کرمان است که در دامنه کوه شیر و جبال بارز قرار دارد. کوه های ده بکری از درختان پسته، بادام و بادام وحشی پوشیده شده است. این منطقه به دلیل آب و هوای معتدل از مناطق شگفت انگیز استان کرمان محسوب می شود که در میان مناطق بسیار گرم جیرفت و بم واقع شده است.

در شهرستان جیرفت نیز چند ییلاق خوش آب و هوا از جمله اسفندقه، مسکون، دلفارد، درب بهشت و دوساری وجود دارد. ناحیه خوش آب و هوای «اسفندقه» در ۷۲ کیلومتری جیرفت قرار دارد. اسفندقه، به معنای جایگاه رویش اسفند است و آب معدنی این روستا برای درمان امراض پوستی و مفصلی استفاده می شود. منطقه ییلاقی «مسکون» هم در ۳۰ کیلومتری جیرفت قرار دارد. این ناحیه با مناظر زیبا و هوای خوب یکی از مراکز تفرجگاهی بزرگ تابستانی استان کرمان به شمار می رود. «دلفارد»، واقع در ۳۰ کیلومتری جیرفت و «درب بهشت» در مسیر جاده جیرفت ـ بافت از دیگر ییلاق های مهم استان کرمان هستند. روستای زیبای «دوساری» با داشتن باغ های مرکبات و خرما در ۵ کیلومتری جاده جیرفت - کهنوج و کوهبنان از دیگر مناطق بسیار خوش آب و هوای استان کرمان هستند که هر ساله در فصل تابستان هزاران گردشگر بومی و غیربومی لحظات خوشی را در آنها سپری می کنند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.