شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

معبد گارنی

معبد گارنی

معبد گارنی، یکی از آثار باستانی ارمنستان است که در سی کیلومتری ایروان، پایتخت ارمنستان قرار گرفته است. بنای گارنی را باقی‌مانده‌ای از دوران مهرپرستی می‌دانند که برای پرستش خورشید، به عنوان مهرابه ساخته شده بود.

معبد گارنی، تنهای نیایشگاه غیرمسیحی باقی‌مانده در ارمنستان است. این معبد چیزی حدود هشتاد سال پیش از میلاد در دوره یونانی مآبی ساخته شد. در سال ۱۶۷۹ میلادی، بر اثر زلزله‌ی شدیدی تخریب شد که برای اولین بار خرابی‌ها بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۰۹ میلادی بازسازی شدند. در سال ۱۹۳۰ میلادی نیز دوباره بازسازی شد.
در منطقه‌ای که معبد گارنی قرار دارد، تعداد زیادی چارچوب در و پنجره، سنگ نوشته و گچ بری پیدا شد که به بناهای تاریخی گوناگونی مربوط است. تاریخ بنای قلعه گارنی برمی‌گردد به هایک ناهابت که به نام گارنیک نوه نتیجه هایک نامگذاری شده است. 

معبد گارنیمعبد گارنی

این مجموعه شامل قسمت‌ها و بناهای مختلفی است؛ بنای اصلی معبد، محل عبادت بوده است که تاریخ ساخت آن به قرن اول میلادی برمی‌گردد. این بنا به دستور پادشاه تیرداد اول در سال ۶۶ میلادی ساخته شد و به خدای مهر تقدیم شد. در اینجا یک حمام اختصاصی است که مربوط به دختر خسرو پرویز، خواهر تیرداد سوم است. این حمام شامل حوضچه‌های آب گرم، سرد و حمام بخار است. قسمت جالب این حمام کاشی‌کاری‌های کف آن است که از پانزده رنگ طبیعی ساخته شده است و در آن ماهی‌های دریا به تصویر کشیده شده‌اند. در مرکز این نقش‌ها تصویری از یک زن و مرد که نماد خدای اقیانوس است به چشم می‌خورد. تخته سنگی نیز در محوطه معبد گارنی دیده می‌شود که روی آن کتیبه‌ای به زبان یونانی حک شده است. اگر عازم ارمنستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم تماشای این معبد تاریخی را از دست ندهید.

 

 

منبع: http://dalahoo.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.