شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جزيره قشم, رنگین كمان خلیج فارس

جزيره قشم, رنگین كمان خلیج فارس

قشم بزرگترین جزیره ایران از ۲۲ كشور جهان بزرگتر است. لنج، بزرگترین كاردستی دنیاست كه در قشم ساخته می شود.

بزرگترین جزیره غیرمستقل جهان، با همراهی سه جزیره هرمز، هنگام و لارك از جمله جزایر جنوبی ایران اند كه در استان هرمزگان با مركزیت بندرعباس قرار دارند. و این ۴ جزیره می توانند بعنوان مكمل یكدیگر یك مقصد گردشگری جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب شوند.

البته استان هرمزگان دارای ۱۴ جزیره كوچك و بزرگ است از جمله:جزایر تنب بزرگ، تنب كوچك، ابوموسی، كیش، فارور، لاوان، سیری كه در جنوب استان هرمزگان پراكنده اند. كه آنان نیز می توانند بعنوان مقصد گردشگری مورد توجه قرار گیرند اما جزایر چهارگانه مورد بحث ما بدلیل نزدیكی به مركز استان و نزدیكی به یكدیگر و داشتن نسبی زیر ساخت های گردشگری باید در اولویت قرار گیرند .

جزایر قشم، هرمز، هنگام و لارك با سواحل فوق العاده زیبا و چشم انداز زیبا را می توان گنج گردشگری ایران نامید این جزایر طبیعت بكر و حیرت انگیزی ، را در دل خود نهفته دارند.سفر به استان هرمزگان از هوا و زمین میسر است. اما سفر زمینی، مخصوصا با قطار لطفی دیگر دارد زیرا می توانید طبیعت بكر استان را از پنجره قطار بنگرید دره هایی عمیق و نخلستانهایی انبوه كه مسیر قطار تهران بندر عباس از میان آنان می گذرد.

سفر زمینی با قطار به مقصد بندرعباس ۲۰ ساعت است. ولی علیرغم طولانی بودن مسیر، وجود مناظر زیبا در مسیر راه، رودهای خروشان و كوههای سر به فلك كشیده، چشمان مشتاق شما را نوازش می دهد و خستگی راه را از یاد شما می برد.

از نظر جغرافیایی استان هرمزگان و جزایر آن ادامه چین خوردگی های كوه های زاگرس هستند كه در دوران سوم زمین شناسی پدید آمده اند و جزایر در واقع همان كوههای زاگرس هستند. البته جزیره ای مثل كیش وضعیتی متفاوت دارد چون در طول میلیونها سال از روی هم جمع شدن مرجانها تشكیل شده است بنا به یافته های باستان شناسی سالهای گذشته در اطراف بندرعباس احتمال نفوذ فرهنگی و سیاسی حكومت عیلامیان در این منطقه داده می شود ، و قشم نیز احتمال دارد جزئی از همان دولت بوده باشد. ولی این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.

طبق گزارشات تاریخی سردار اسكندر مقدونی سفری اكتشافی به خلیج فارس داشته است و آن منطقه را دارای جزایری آباد یافته بود و می توان به همان گزارشات استدلال كرد كه تاریخ قشم به دوران پیش از میلاد مسیح بر می گردد و بهترین سند موجود وجود منطقه باستانی خربس می باشد .

تاریخ قشم در ارتباط تنگاتنگ با تاریخ بقیه منطقه هرمزگان است و پایگاه اصلی تمدن آن در میناب فعلی بود است كه در زمان ساسانیان رونق زیادی داشته است و در تبادل كالا و تجارت با شرق و غرب بوده است و قسمتی از جاده ابریشم بوده است.مردم قشم مذهبی هستند و این خصوصیت را می توان در زیبایی مساجد در جزیره قشم دید.

برای ورود به مساجد باید پاها را شست. مسجد درگهان، مسجد قبا، مسجد جامع قشم و مسجد رم چاه از مساجد زیبای این جزیره هستند.جزیره قشم برخلاف كیش بازارهای زیبا و مدرن ندارد، فقر را در گوشه و كنار قشم در بین اهالی بومی می توان دید.

و از این جهت است كه باید به گردشگری منطقه توجه ویژه نمود و با ایجاد اشتغال مشكلات را بر طرف نمود.تندیس امام قلی خان، سردار صفوی در میدانی در وسط شهر یادآور تاریخ گذشته و مبارزه با اجنبی است.در داخل شهر قشم قلعه پرتقالی ها را می بینیم برخلاف قلعه پرتقالی های جزیره هرمز،از قلعه پرتقالی ها در شهر قشم چیز زیادی باقی نمانده است.

فقط دیوارهای آن باقی مانده است هتل بین المللی قشم كاملا مناسب گردشگران خارجی است و در وردی هتل سنگ قبر یك مهاجم پرتقالی را با تاریخ ۱۵۹۰ میلادی به نمایش گذاشته اند .غارهای تاریخی خربس، در ۱۵ كیلومتری شهر قشم قرار دارند. و چندین غار تو در تو آهكی در ارتفاع ۳۰ متری، كه گفته می شود زیارتگاه مهری(میترایی) بوده است.

زیارتگاه شاه شهید برفراز صخره و غارهای خربس قرار دارد ، به گفته برخی، یك معبد میترایی نظیر معبد هنزا در ابیانه است. درخت انجیر معابد قشم، درختی است كه برای زردشتی ها نیز مقدس می باشد و همچنین برای مردم قشم مقدس است و كسی نباید به آن آسیب برساند و ریشه هایش در بیرون خاك قرار دارد .

جنگل حرا، در شمال جزیره قشم واقع است. جنگل حرا،جنگلی دریایی است. درخت های حرا به ارتفاع ۶ متر هستند كه آب شور دریا را تصفیه و به آب شیرین تبدیل می كنند، زیستگاه پرندگان مهاجر هستند.و به افتخار حكیم ابوعلی سینا آن را «اوسینامارینا» نامگذاری كرده اند.جالب توجه است كه بدانیم، كشور امارات برای جلب پرندگان مهاجر، اخیرا اقدام به كشت درختان دریایی حرا كرده است.

از دیگر نقاط دیدنی قشم،اسكله رم چاه و باسعیدو هستند.دیدار از جزایر ناز نیز خالی از لطف نیست و می توان در سواحل آنها صدفهای الوان را مشاهده نمود.از مهمترین جدابیتهای این منطقه سواحل زیبا و صخره ای جزیره هنگام است و در بعضی از مناطق ماسه ها همانند اكلیل می درخشند.دره ستاره ها و دره چاه كوه پدیده ای شگفت از فرسایش سنگهای رسوبی زمین است.

دره ستاره ها كه به گمان افراد بومی، در آن ستاره افتاده است و شب ها جن دارد، بسیار دیدنی است و مشابه این اشكال زمین شناسی یا ژئومرفولوژی را ما تنها در آمریكا می بینیم. كه توریستهای بسیاری را می توانند به خود بكشند دره یا تنگه چاه كوه دره ای به عمق ۱۰۰ متر نمایش دیگری از فرسایش سنگهای رسوبی است.

گنبد و غارهای نمكی در جنوب جزیره قشم قرار دارندو در یك جاده خاكی ما را به آنجا می رساند كه دسترسی به آن مشكل است، لایه های نمك كه مربوط به دوره های جدید زمین شناسی هستند در برخورد با گسل های پوسته زمین بالا آمده و گنبدهای نمكی را به وجود آورده اند.در داخل این گنبدهای نمكی، غارهای نمكی قرار دارد.غار نمكی شماره ۳ قشم با ۶هزار متر طول، بزرگترین غاز نمكی جهان شناخته شده است.درون این غار رودخانه ای مارپیچ به عمق یك متر با استلاكتیت و استلاگمیت هایی اعجاب آور انسان را به شگفتی وامی دارند.

از دیگر جاذبه های جزیره قشم ، دلفین ها و لاك پشت های پوزه عقابی آن هستند كه زیستگاه آن ها در خلیج فارس است.امروزه دیدار از تخم گذاری لاك پشت های پوزه عقابی یكی از جاذبه های گردشگری جزیره به شمار می رود.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.