شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قم

قم

درباره پیشینه قم وتاریخ بنای آن اختلاف نظر وجود دارد نام قم سه بار در شاهنامه فردوسی آورده شده است با این وجود, برخی بنای شهر قم را به بعد از اسلام نسبت می دهند

در زمان سلجوقیان تصدی امور مهم دولت سلجوقی از سوی قمی ها صورت می پذیرفت و فعالیت آن ها در صحنه سیاسی باعث عمران و ترقی قم شد. با حمله مغول، قم بار دیگر به كلی منهدم شد. توجه برخی از حكام مسلمان مغول از جمله سلطان محمد اولجایتو به قم بر آبادانی منطقه افزود. در دهه های پایانی قرن هشتم هـ . ق و در تهاجم تیمور گوركانی شهر بار دیگر ویران و مردم آن قتل عام شدند. در این حمله، دیوار شهر آن چنان تخریب شد كه تا زمان حكومت صفویه، مردم قم نتوانستند آن را بازسازی كنند.

با تصرف قم (در سال ۹۰۹ هـ . ق) توسط لشگریان اسماعیل صفوی که مذهب شیعه داشتند، قم دوباره مسیر رشد و شکوفایی را در پیش گرفت. شهر قم در دوره صفویه از مراكز مهم فرهنگی و فقهی شیعه شد و علمای بزرگی از این شهر برخاستند. نقش زیارتی و مذهبی این شهر نیز در دوره صفویه توسعه یافت.

شاه عباس اول (به علت دشمنی دیرینه صفویه با دولت عثمانی و به قصد کم کردن زوار عتبات عالیات در نجف، كربلا و كاظمین که در قلمرو دولت عثمانی بود , مردم را به زیارت حضرت امام رضا(ع) در مشهد و حضرت معصومه(س ) در قم تشویق می نمود. این كار، در واقع یک مبارزه فرهنگی و اقتصادی علیه دولت عثمانی بود و شاه عباس درصدد بود كه از این طریق، توان اقتصادی آنان را محدود كند. در این دوره قم از نظر اقتصادی و صنعتی نیز مورد توجه بود، و برای رشد صنعتی و اقتصادی آن تلاش های زیادی انجام شد.

از جمله این تلاش ها زیبا سازی و تزیین بناهای حرم و وقف اموالی برای این بارگاه بوده است. به هر حال، آثارمتعدد تاریخی بازمانده از عصر صفوی از یک سو و گزارش های سیاحان خارجی كه در این عصر از قم دیدن كرده اند از سوی دیگر، و هم چنین شواهد تاریخی و مذهبی دیگر، حكایت از آن دارند كه قم در عصر صفویه از شكوفایی خاصی برخوردار بوده است.

با حمله افغان ها به ایران و تصرف اصفهان، قم به عنوان خط مقدم دفاع از اصفهان دچار خسارات سنگینی شد. افغان ها که در قم مستقر شده بودند، تمام مدارس قم را به انبار غله و علوفه برای سربازان سواره نظام تبدیل كردند. حضور افغان ها در قم در دوره های دیگر نیز خسارات اقتصادی مهمی را در بر داشته است. از این میان می توان به غارت تمام اشیای گران بهای آستانه حضرت معصومه(س) توسط اشرف افغان پس از شكست از نادر شاه در مهمان دوست دامغان و به هنگام عقب نشینی به سوی اصفهان اشاره کرد .

در سال ۱۲۰۸ هـ . ق قم به تسلط آقا محمد خان قاجار- اولین پادشاه سلسله قاجار - درآمد. خان قاجار با آتش زدن خانه ها و كشتن مردم، شهر مذهبی قم را بار دیگر دچار ویرانی و مصیبت كرد. پس از وی بیش تر شاهان سلسله قاجار به خصوص فتح علی شاه قاجار، توجه مناسبی به این شهر و بارگاه حضرت معصومه(س) داشتند.

در حال حاضر، قم یكی از مراكز مهم تشیع در ایران و جهان است و علما و محدثین بزرگی از این منطقه برخاسته اند. وجود حوزه علمیه قم بر اهمیت مذهبی این شهر فزونی خاصی بخشیده است. این حوزه در سال ۱۳۴۰ هجری قمری با آمدن حاج شیخ عبدالكریم حایری به این شهر بنیان گذاشته شد و در سال های بعد با ورود علمای دیگر، حوزه های علمی و روحانی كنونی قم تاسیس و توسعه یافتند.

‌● مشخصات جغرافیایی
مركز شهرستان قم از نظر جغرافیایی بین ۵۰ درجه و ۵۰ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۵۶ دقیقه درازای خاوری و ۳۴ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۳۹ دقیقه پهنای شمالی گسترده شده است. قم در ارتفاع ۹۳۰ متری از سطح دریا و در ۱۴۵ كیلومتری جنوب باختری تهران و در مسیر راه های تهران – اراک و تهران - كاشان قرار دارد.

شهرستان قم از شمال به شهرستان های ری و ورامین، از شمال باختری به شهرستان ساوه، از خاوربه دریاچه نمک و شهرستان گرمسار، از جنوب به شهرستان های كاشان و دلیجان و از باختر به شهرستان های تفرش و آشتیان محدود می شود. آب و هوای قم به علت مجاورت با ناحیه خشک ایران نسبتا گرم و خشك و بارش سالانه آن به طور متوسط ۱۲۲ میلی متر است. راه های مناسبی این شهرستان را به نقاط دیگر متصل می كند. این مسیرها عبارتند از:

۱) اتوبان قم - تهران به درازای ۱۴۵ كیلومتر

۲) راه اصلی قم - تهران به سوی شمال

۳) مسیر قم - كاشان به طول ۱۰۳ كیلومتر

۴) راه اصلی قم - سلفچگان به سوی جنوب باختری به طول ۴۰ كیلومتر و مسیر فرعی جنوب باختری به درازای ۵۲ كیلومتر تا روستای نیزار قم، دلیجان و اصفهان. (اطلاعات و آمار مربوط به سال ۱۳۷۵ می باشد).

 

 

منبع: www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.