شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دریاچه گهر, نگین اشترانکوه

دریاچه گهر, نگین اشترانکوه

دریاچه گهر از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است که در ۱۲۱ کیلومتری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود واقع شده، این دریاچه همچون نگینی در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۱۶ دقیقه تا ۹ درجه و ۱۷ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۱۸ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی در ارتفاع ۲۳۵. متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته و شامل دو بخش به نامهای گهر بزرگ (کله گهر)و گهر کوچک(کره گهر)می باشد. وسعت گهر بزرگ حدود ۱.. هکتار و عمق دریاچه بین ۴ تا ۲۸ متر و عرض آن بین ۴.. تا ۸.. متر و طول آن ۱۵.. متر می باشد میزان بارش سالیانه در منطقه حدود ۹۳۱ میلی متر است که بیشتر بصورت بارش برف می باشد . در سال های پربرف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر بدیع و دل انگیزی را برای علاقه مندان به طبیعت و گردشگران بوجود می آورد.

▪ موقعیت :
دریاچه گهر محصور شده در بین رشته کوههای اشترانکوه که از سمت شمال به قله ازنادر،کول،شاکول،دره دائی،قله سن بران از شمال غرب به کوه گزرسون و پریز کوه بزرگ از شمال شرق به پریز کوه کوچک از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایلون و مالره محدود میشود . بسیاری از کوهنوردان در تمامی فصول سال به قلل مرتفع این کوه ها از جمله قله های متنوع اشترانکوه صعود می کنند و از طبیعت شکوهند این منطقه لذت می برند.

▪ پوشش گیاهی:
پوشش گیاهی مرتعی و گونه های متنوع درختان جنگلی شامل: بلوط، بید، بادام، پسته وحشی و اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی در آورده است. جنگل های منطقه اشترانکوه با گونه غالب بلوط ایرانی و گونه های دیگر کیکم، بادام کوهی ، پسته وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، چنار ، نارون، بلوط مازو و دار گردو انجیر ، زبان گنجشک ، سیب، زالزالک، ارژن ، کنار، کهور، انار، گز و مو وحشی می باشند .

▪ مراتع مرغوب وسیع شامل:
گونه های گیاهی خانواده غلات، بقولات و چتریان، لاله های واژگون، گل شقایق ، زنبق، لاله وحشی، تاج خروس و اختر می باشند و محصولاتی که از این مراتع بدست می آیند عبارتند از : موسیر، گزانگبین، کتیرا،نی،جلبک، آویشن ،علف گاوزبان

▪ حیات وحش
منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی از قبیل : بز،قوچ،آهو،کل،پلنگ،گرگ ،گراز،خرس قهوه ای ،کفتار،روباه،شغال،خرگوش و انواع پرندگان مانند: عقاب،کبک،شاهین،تیهو و دیگر پرندگان بومی یک پارک وحش طبیعی به وسعت منطقه فراهم آورده است. مارماهی،لاک پشت، قورباغه، ماهی قزل آلا، ماهی رنگین کمان و ماهی خال قرمز از دیگر جانورانی هستند که به لحاظ شرایط مساعد محیطی در این دریاچه زیست می نمایند .

▪ جاذبه های دریاچه
واقع شدن دریاچه در ارتفاع ۲۳۵. متری از سطح دریا،محصور بودن آن در میان کوهساران اشترانکوه، رویش متنوع گل ها و گیاهان دارویی مانند گل های لاله واژگون، شقایق ،اختر،زنبق وحشی ،لاله وحشی و در فصول مختلف سال به ویژه فصل بهار و تابستان چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. کوهنوردی، ماهیگیری باقلاب،شنا، قایقرانی،امکان اسکی روی آب ، دیدن حیات وحش، راهپیمایی در کنار رودخانه های آن، از جمله جذابیت هایی است که خاطرات خوشی را برای هر بازدید کننده به یادگار خواهد گذاشت.

▪ راههای دسترسی به دریاچه
عمومی ترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر دورود به طرف روستای درب آستانه (امام زاده پیروالی)و سپس چشمه خیه(خرم)است.از شهر دورود تا چشمه خیه حدود ۱۷ کیلومتر جاده آسفالته و از چشمه خیه تا دریاچه گهر به مسافت ۱۸ کیلومتر مالرو می باشد.با استفاده از چهارپایان که توسط افراد بومی جهت حمل بار و سواری کرایه داده می شود ، می توان به دریاچه رسید ، علاوه براین مسیر، از طریق شهرستان الیگودرز به سمت جاده شول آباد ، کناره رودخانه مورزرین و گردنه تاپله را می توان با وسیله نقلیه طی کرد و از آنجا تا دریاچه را که مسافت آن حدود ۱۲ کیلومتر می باشد راهپیمایی نمود . مسیر دیگری که مسیر کوهنوردان با تجربه می باشد از طریق روستای تیان مابین شهر دورود و ازنا و صعود به قلعه ۴۱۵. متری اشترانکوه (سن بران)و سپس فرود به سمت مسیر شن اسکی آبشار و دریاچه گهر می باشد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.