شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ثروت آنها, تفكر آنهاست

ثروت آنها, تفكر آنهاست

در میان كشورهای همسایه، آن تعداد كه به جای مرزهای خاكی از نعمت فراوانی آب برخوردارند، ترفندهای نوین و شیوه‌های جدید جذب توریست از طریق گردشگری آبی به سرعت منتقل و سبب ارتقای چشمگیر گردشگری در این مناطق می‌شوند.

در این میان كشور تركیه و امارات متحده عربی جزو موفق‌ترین كشورهای شرقی در زمینه استفاده و ترفیع این شاخه از گردشگری به حساب می‌آیند. انعكاس این پیروزی سبب به بارنشستن طرح‌های گوناگون و مشابه در كشورهایی همچون مالزی، اندونزی، هند، سنگاپور، هنگ‌كنگ، چین و ژاپن نیز شده است، چنانچه درصدد ساخت پارك‌های دریایی همچون تركیه و یا ساخت جزیره‌های مصنوعی همانند دوبی برآمده‌اند. كشورهای فوق از پرداخت هزینه‌های گوناگون در پرورش این شاخه ابایی ندارند و خواستار این هستند تا از حداقل آب‌های موجود در كشورشان نهایت استفاده را ببرند چرا كه گردشگری دریایی جزو آن دسته از مواردی است كه چنانچه امكان اولیه یعنی دریا و آب وجود داشته باشد، می‌توان با سازه‌های گوناگون همچون ده‌ها مركز تفریحی، ورزشی و فرهنگی به آن رونق و توسعه بخشید.

طبق گزارش‌های جهانی گردشگری (WTO‌) هزینه سالانه گردشگری در دنیا بیش از ۲ میلیارد دلار است كه سهم قابل توجهی از آن گردشگری دریایی است. بنابراین رقم

۵۰ میلیون مسافر خارجی در سال برای كشوری مانند اسپانیا یا ۲۱ میلیون نفر برای تركیه غیرقابل تصور نخواهد بود چرا كه قطعا برنامه‌ریزی و تدبیر، رموز این موفقیت بوده است. بررسی تفاوت فاحش میان درآمد ۵/۱۸ میلیارد دلاری تركیه از توریست در مقابل سهم یك‌صدم درصدی ایران از حجم كل و حتی ربودن ۹۴۰ هزار گردشگر ایرانی در سال به این كشور نشان‌دهنده استفاده از شیوه‌های مدرن گردشگری، نظم و برنامه‌ریزی در جذب انبوه گردشگر است ... به‌همین منظور در ادامه به بررسی چند شیوه برگزاری تورهای تركیه در زمینه گردشگری دریایی پرداخته می‌شود.

● ورزشكار یك روزه
یكی از مراكز تبلیغاتی ـ توریستی در تركیه مدعی است كه همه دارایی كشورش از فكر و اندیشه‌شان و استفاده از آنچه دارا بوده‌اند، به وجود آمده است و این جمله را به‌راحتی می‌توان پس از بازدید از مراكز تفریحی گوناگون و جاذبه‌های متنوع آن ـ به‌ویژه در بخش دریایی ـ بار دیگر مرور كرد. به عنوان مثال برگزاری تورهای ورزشی كه به آب مرتبط هستند، دال بر این مدعاست چرا كه افراد برای یك بار هم كه شده، می‌توانند ورزش‌های خاصی را تجربه و در ازایش برگه‌های دلار را تقدیم كنند. تور «رافتینگ» به معنای قایقرانی در رودخانه وحشی از جمله خلاقیت‌های مسوولان گردشگری در همین زمینه است. در چنین تور تفریحی‌ای افراد می‌توانند پس از آموزش‌های لازم و كوتاه‌مدت توسط مربیان حرفه‌ای و گرفتن تجهیزات لازم به ارتفاعات كوهستان روند و در امواج متلاطم رودخانه حس هیجان و ترس را با هم تجربه كنند.

● یك یا چند هدف
گاهی اوقات تورها تنها به یك هدف تشكیل می‌شوند، به‌گونه‌ای كه می‌توان چند نمونه تور این‌چنینی را در یك تور گنجاند. از موارد مشابه می‌توان به تور «یات گوگ‌اورا» اشاره كرد كه این بار افراد را به دریا دعوت می‌كند تا به تماشای روستاهای زیبا و مناظر بكر بكشاند. به این ترتیب مهمان دریا شدن به بهانه‌های گوناگون شكل می‌گیرد و همچنان بارها تكرار می‌شود. ...از جمله تورهای تك‌هدفی دیگر می‌توان به تور «یات آلانیا» اشاره كرد كه تنها به هدف تماشای غارهایی است كه محل اختفا و زندگی دزدان دریایی بوده است! بنابراین به تك‌انگیزه‌ای، بار دیگر گردشگران سوار بر كشتی گردشگری خواهند شد تا لذت‌ بودن در آب‌های نیلگون را اینك به هدف دیگر تجربه كنند. به این ترتیب تفكیك تورها، سبب درآمدزایی مضاعف خواهد شد.

● دنیای بكر طبیعت
...علاوه بر تورهای گردشگری آبی ذكر شده می‌توان به دسته امكاناتی پرداخت كه جزو نعمات معدنی و طبیعی این سرزمین به حساب می‌آیند و در واقع ساخته دست بشر نیستند. به عنوان مثال تور «پاموك كاله» افراد را به تماشای «قلعه پنبه‌ای» می‌برد كه دارای طبیعتی معجزه‌آسا و رویایی است. این قلعه در حقیقت دامنه كوهستانی است كه آبی سرشار از كریستال‌های كلسیم از آن جاری است و گردشگران به سبب خاصیت‌های درمانی به بازدید آن می‌آیند كه به صورت طبیعی و بكر نگه داشته شده است. چنین امكانی را می‌توان با آب گرم‌ها و آب‌های معدنی كشورمان مقایسه كرد! با مرور همه تورهای دریایی برخی از ترفندها و زیركی‌های گردشگری به وضوح قابل مشاهده‌اند. در این میان چنانچه امكانات بكر منطقه را با وضعیت جغرافیایی ایران مقایسه كنیم به موارد متعدد و مشابهی می‌رسیم كه در حد استعدادی بالقوه باقیمانده‌اند تا شاید پس از شكوفایی اینك نوبت به ترفندها و شیوه‌هایی از نوع خودمان رسد!

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.