شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

توصیه هایی جدی برای انتخاب لوازم سفر

توصیه هایی جدی برای انتخاب لوازم سفر

در فيلم «روي هوا» جناب جورج كلوني نكته‌اي راجع به زندگي مي‌گويد:‌«بايد طوري رفتار كنيد كه همه زندگي‌تان در يك ساك كوچك سفري جا شود وگرنه هميشه معطل خواهيد شد.» آقاي كلوني كمي تند رفته است اما حداقل مي‌شود حرفش را براي زندگي هم كه نه، براي مسافرت كاملا درست دانست. همراه داشتن حداقل وسايل يعني فراغ بال بيشتر، يعني دست و بال‌تان همه‌اش‌ گير اين‌ور و آن‌ور كردن ساك و چمدان و باراني نيست و مي‌توانيد با يك دست دوربين را بگيريد و از مناظر عكس بيندازيد. يا معطل اين‌كه اينجا چه بپوشم و چه نپوشم نخواهيد شد. 2دست لباس ديگر كه اين بازي‌ها را ندارد. با توجه به اين موضوع انتخاب لباس مناسب براي هر سفر، اهميت بيشتري پيدا مي‌كند؛ اين‌كه لباس‌هايي انتخاب كنيد كه حداكثر ميزان استفاده و راحتي را براي شما داشته باشند.

 


 

اگر مي‌خواهيد به شمال ايران سفر كنيد
 هم لباس گرم، هم راحـت •  به هواي شمال اعتماد نكنيد؛ هم لباس گرم برداريد، هم لباس راحت. مي‌توانيد لباس‌هايي همراه داشته باشيد كه بتوان چند لايه روي هم پوشيد و درصورت گرم شدن هوا آن را كم و زياد كرد. شلوار جين بهترين انتخاب براي هواي ابري شمال است تا با نخستين قطرات باران نگران لك شدن آن نباشيد.
 •  باراني يا كاورهاي نايلوني نازك، همراه‌تان باشد. حتي در روزهاي معمولي هم هواي كنار دريا سرد است. گول روزهاي آفتابي را نخوريد.
 •  بهتر است در هواي باراني شمال، لباس‌هاي نخي نپوشيد. لباس‌هاي نخي تا مدت‌ها سرما و رطوبت را در خود نگه مي‌دارند. بهترين انتخاب، لباس‌هايي است كه كمي الياف صنعتي داشته باشند. بالاپوش مناسب را فراموش نكنيد.
 •  چتر همراه داشته باشيد.

 


 

اگر مي‌خواهيد به جنوب ايران سفر كنيد
 دور شلوار جين را خط بكشيد

 
 •  صندل بهتر از كفش چرمي است. اگر كفش ورزشي مي‌پوشيد، بايد هر روز جوراب‌تان را عوض كنيد چون در هواي شرجي جنوب، كاملا داخل كفش بو مي‌گيرد.
 •  چند دست لباس تابستانه يا پاييزه؛ بهتر است. شلوار جين با خودتان برنداريد تا در گرماي غيرمنتظره جنوب، عرق سوز نشويد. شلوار جين هم بعد از شست‌وشو خيلي طول مي‌كشد تا خشك شود. لباس‌ها و شلوارهاي نخي يا كتان بهترين انتخاب هستند.
 •  با خودتان لباس‌هاي غيرمحبوب‌تان را برداريد تا درصورت اضافه بار، بتوانيد به راحتي از شرشان خلاص شويد.
 •  اگر براي مسافرت به جايي مثل كيش يا قشم مي‌رويد، بهتراست با خودتان كمترين ميزان لباس را برداريد و لباس‌هاي مورد نيازتان را آنجا تهيه كنيد.
 •  لباس‌هايي با خود ببريد كه بتوان با يك چنگ زدن در آب ساده عرقش را گرفت و سه سوت در آفتاب خشك كرد. اگر اهل شنا كردن هستيد، مايو را فراموش نكنيد.

 


 

وسايل ضروريباتري قلمي، شارژر موبايل، آي‌پاد با موزيك‌هاي متنوع، دوربين عكاسي، راديو، چراغ قوه، چاقو سوئيسي چندكاره، چاي كيسه‌اي، بيسكويت دايجستيو، فلاسك آب‌جوش و سرد، نقشه، داروهاي موردنياز، وسايل كمك‌هاي اوليه، شماره تلفن‌هاي ضروري و كارت‌هاي شناسايي. 
 

اگر مي‌خواهيد به كوهستان برويد
 چگونه همه چيز را در كوله جا بدهيد؟ •  كفش‌هاي محكم، ساق بلند و كفش‌هايي كه زياد نگران خراب شدن‌شان نباشيد.
 •  كاپشن بادگير، بالا پوش‌هاي نايلوني، دستكش و باراني.
 •  شما بايد لباس‌هاي گرم و چسبان زير لباس‌هاي‌تان بپوشيد و لباس رو بهتر است الياف مصنوعي باشد كه باد را به داخل راه ندهد.
 •  كرم مرطوب‌كننده لب، كرم ضد‌آفتاب، كلاه پشمي و دستكش را فراموش نكنيد. شال گردن كاربردي‌ترين لباس در هواي سرد است. هم گردن‌تان را گرم نگه مي‌دارد و هم درصورت لزوم مي‌توانيد صورت‌تان را با آن بپوشانيد.
 •  لباس‌هايي با رنگ شاد و روشن يا با تكه‌هاي براق بپوشيد. اين براي زمان گم شدن در كوهستان يا براي جا نماندن از اكيپ دوستان مفيد است.
 •  اگر قرار است با كوله پشتي به مسافرت برويد، وسايل‌تان را جمع كنيد و يك مدت با كوله‌پشتي همان نزديكي‌هاي خانه‌تان قدم بزنيد و ببينيد مي‌توانيد براي مدت طولاني آن همه وسايل را حمل كنيد يا نه. بهتر است شلوارهايي بپوشيد كه پايين‌شان كمي تنگ‌تر است يا اين‌كه مي‌توانيد از «مچ‌پيچ» استفاده كنيد. عينك آفتابي هم با خودتان برداريد.

 


 
اگر مي‌خواهيد به جنگل برويد
چه كفشي بپوشيد؟
 •   لباس‌هاي جيب‌دار بپوشيد تا وسايل مختلف را در آن‌ها جا دهيد. بالاپوش‌تان حتما بايد طوري باشد كه حداكثر سطح بدن‌تان را بپوشاند. اين‌طوري هم از سرما و رطوبت جنگل و هم از نيش حشرات و شاخ و برگ درختان در امانيد.
 •  كفش‌هاي راحت و محكم مثل بوت يا چكمه بپوشيد. كفشي را انتخاب كنيد كه نگران خراب شدن آن در گل و لاي نباشيد. به‌طور كلي، شلوار ضد‌آب براي كوه و جنگل مناسب است.
 •  لباس گرم هم با خودتان برداريد. شب‌هاي جنگل سرد و نمناك است.

 


 

با چه وسيله اي سفر مي‌كنيد؟


 • با ماشين شخصي مسافرت مي‌رويد؟


  لباس سبك بپوشيد با بالاپوش گرم تا بعد از مدتي كه داخل ماشين گرم شد، فقط آن ‌را در بياوريد و دوباره موقع پياده شدن بپوشيد. هواي ماشين ممكن است به دليل گرماي موتور كه به داخل مي‌آيد، گرم باشد.
  شلوارهاي كتاني و راحت براي نشستن‌هاي طولاني در ماشين، مناسبند. سعي كنيد شلوار جين نپوشيد. • با قطار مسافرت مي‌رويد؟

   كفش راحت بدون بند بپوشيد كه بتوانيد به راحتي آن را بپوشيد و بعد براي خوابيدن در تخت طبقه بالا آن را از پا دربياوريد و بعد هم سريع دوباره بپوشيد.
  لباس قطار بايد لباس سبك و راحتي باشد تا براي خوابيدن مجبور به عوض كردن آن نباشيد. مي‌توانيد از گرمكن‌هاي ورزشي تيره استفاده كنيد كه ظاهري نيمه‌رسمي دارند و ديگر لازم نباشد براي استفاده از رستوران قطار يك‌بار ديگر لبا‌س‌تان را عوض كنيد.
  با خود يك روانداز سبك برداريد. بالش‌هاي دور گردني لايكو كه هم براي زمان نشستن خوبند و هم براي زمان خواب.
 • با اتوبوس مسافرت مي‌رويد؟

  وضع اتوبوس با قطار و ماشين كاملا فرق مي‌كند. گاهي ممكن است خيلي گرم و گاهي خيلي سرد باشد. لباس گرم همراه ببريد. كفش راحت با جوراب تميز بپوشيد تا زماني كه خواستيد كفش‌تان را درآوريد، بوي كفش و جوراب باعث آزار ديگران نشود.
  يك بالش كوچك يا يك پتو سفري براي زماني كه در جاده‌هاي سرد مسافرت مي‌كنيد، مي‌تواند كمك كند تا به‌خوبي از زمان داخل اتوبوس براي استراحت استفاده كنيد.
 • با هواپيما به مسافرت مي‌رويد؟

لباس دست و پاگير نپوشيد. پوشيدن لباس‌هاي شل‌وول و چند تكه در هواپيما با آن راهروهاو صندلي‌هاي تنگ در مواقع ضروري اشكال ايجاد مي‌كند. از لباس‌هاي بدون زيپ و قطعات فلزي استفاده كنيد تا موقع عبور از گيت معطل نشويد. اما بهتر است لباس‌هاي چند لايه بپوشيد، چون هواي كابين هواپيما دمايش گاهي تغيير مي‌كند.


 
نكاتي كه حتما بايد بدانيد
 •    اول اين‌كه مقصدتان، جاهايي كه قرار است برويد و لباس‌هايي كه احتمالا مجبوريد، بپوشيد را كاملا درنظر بگيريد. اگر مهماني خاصي بايد برويد، اول لباس آن ‌را كنار بگذاريد. متناسب با فرهنگ منطقه‌اي كه به آنجا سفر مي‌كنيد لباس‌تان را انتخاب كنيد.
 •    بهتر است دركل لباس كم همراه ببريد يا لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه جاي كمي مي‌گيرند، مثل لباس‌هاي نخي و ابريشمي. از لباس‌هايي استفاده كنيد كه كاربردهاي مختلفي داشته و براي آب‌وهواي مختلف مناسب باشند و بتوان با تركيب آن‌ها با هم مدل متفاوتي به‌دست آورد.
 •    كفش كم برداريد. كفش جاگير و براي بسته‌بندي بسيار سخت است. كثيف بودن آن باعث مي‌شود نتوانيد راحت آن را كنار هر لباسي بگذاريد. كفش پاشنه بلند و لژدار با خود نبريد. اول اين‌كه جاگير هستند و هماهنگ كردن لباس با آن‌ها سخت است و ديگر اين‌كه راه رفتن با آن‌ها مشكل است. بهترين انتخاب، كفش اسپرت مشكي است كه با همه لباس‌ها مي‌آيد. اگر احتمال دارد يك مهماني نيمه‌رسمي هم برويد، بهتر است يك كفش نيمه‌رسمي هم همراه داشته باشيد. كفش نو را قبل از مسافرت چندبار بپوشيد تا در سفر پاي‌تان را اذيت نكند.
 •    در كل كسي از شما به‌عنوان مسافر انتظار ندارد كه لباس رسمي در جاهاي مختلف داشته باشيد. از كساني كه در مسافرت‌ها ناگهان يك ست كامل لباس رسمي با كفش واكس خورده در يك مهماني رو مي‌كنند، جاي تعجب دارد.
 •    لباس‌هاي نخي و ابريشمي و لباس‌هايي با الياف مصنوعي معمولا كمترين جاي ممكن را مي‌گيرند. لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه مي‌توان آن‌ها را درصورت لزوم با دست شست.
 •    براي بسته‌بندي لباس‌ها آن‌ها را تا نكنيد، چون پف مي‌كنند و بيشتر جا مي‌گيرند يا زير فشار لباس‌ها چروك مي‌شوند. بهتر است لباس‌ها را مثل سوسيس بلغاري لوله كنيد. چيدن اين لوله‌هاي لباس كنار هم راحت‌تر است و برداشتن هركدام ترتيب همه لباس‌ها را به هم نمي‌زند. براي بسته‌بندي، لباس‌هايي را كه ابتدا يا حين سفر احتياج داريد، روي ساك بگذاريد تا مجبور نشويد همه ساك را به هم بريزيد. موقع بسته‌بندي يك نظم كلي را رعايت كنيد تا بدانيد، مثلا كجاي چمدان بايد دنبال جوراب بگرديد.
 •    اگر خيلي اصرار به بردن لباس‌هاي مختلف داريد و در مقصدتان هم دسترسي به اتو بخار داريد، مي‌توانيد از كيسه‌هاي وكيوم استفاده كنيد. اين كار براي بسته‌بندي لباس‌هاي پشمي كه جاي زيادي مي‌گيرند، ايده‌آل است.
 •    هميشه به تعداد مناسب، لباس زير همراه داشته باشيد. بهترين حالت به اندازه نصف تعداد روزهايي است كه در مسافرت هستيد. كيسه مخصوص لباس‌هاي چرك را هم فراموش نكنيد. داشتن ساك‌هاي چند لايه و چند قسمت كه بتوان لباس‌ها را دسته‌بندي كرد براي مسافرت‌هاي نيمه‌طولاني عالي است.

 


 

در چه جايي اقامت مي‌كنيد؟
 • هتل: لباس خواب مناسب با خود ببريد؛ با گرمكن ورزشي مي‌توانيد به لابي هتل برويد اما با شلوارك نه. به خاطر امكان استفاده از خشك‌شويي هتل مي‌توانيد خيلي از لباس‌هاي رسمي را هم بدون ترس از چروك ماندن با خود ببريد.
 • خانه اقوام: يك لباس نيمه‌رسمي براي اين‌كه هميشه با لباس راحتي نباشيد. يك شلوار جين يا شلوار كتان گشاد با تي‌شرت مناسب براي مواقعي كه نمي‌خواهيد لباس مهماني بپوشيد، با خود ببريد. مي‌توانيد خيلي از لباس‌هاي‌تان را اينجا بشوييد. به همين دليل امكان بردن لباس‌هاي مختلف را داريد.
 • چادر: لباس‌هاي گرم و ضد‌آب با خود ببريد. زيرانداز و پتو به اندازه لازم همراه داشته باشيد. لباس‌هايي با خود ببريد كه بتوانيد 2روز بدون عوض كردن، بپوشيد.

منبع : مجله سیب سبز

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.