شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

استان اصفهان, پایتخت فرهنگی جهان اسلام

استان اصفهان, پایتخت فرهنگی جهان اسلام

اصفهان در منطقه ای واقع شده كه مردم آن را جلگه می نامند ادامه این جلگه های رسوبی به دشت های نسبتاً وسیع ختم می شود

● اولین نمایشگاه بین المللی جهانگردی و صنایع دستی
چند سال است كه نمایشگاه‌های مختلف گردشگری در كشور برپا می‌شود؟

و چند سال است كه برگزاركنندگان این قبیل نمایشگاه‌ها نسبت به انتقال تجربه به دیگران اقدام كرده‌اند؟ این سوال را اینگونه هم می‌شود مطرح كرد كه چرا برگزار كنندگان نمایشگاه‌های گردشگری حاضر به كسب تجربیات دیگران نیستند؟

اولین نمایشگاه بین‌المللی جهانگردی و صنایع وابسته (صنایع دستی) در استان اصفهان در حالی برگزار شد كه به خاطر جایگاه خاص اصفهان در زمینه‌ی گردشگری و همچنین برگزیده شدن این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتظار می‌رفت شركت كنندگان در این نمایشگاه هم از نظر تعداد و هم از نظر شركت‌های حاضر، از كمیت و كیفیت بیشتری برخوردار باشند، اما آنچه كه برگزار شد- با همه‌ی احترامی كه به برگزاركنندگان آن می‌گذاریم- نه در شأن و مقام كشورمان بود و نه در حد و اندازه‌های یك شهر توریستی مثل اصفهان.

البته وقتی تبلیغات و بازاریابی برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی چنین باشد كه حتی بسیاری از شركت‌ها و هتل‌ها و… بعد از اتمام نمایشگاه از آن مطلع شوند نباید هم انتظار زیادی داشت.

به هر تقدیر برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی علی رغم همه‌ی كاستی ها و ضعف‌ها می‌تواند دارای نكات مثبت فراوانی هم باشد كه با پر رنگ كردن آنها برای بهتر برگزار شدن در سالهای آتی امیدوار بود.

● افتتاحیه:
ما عادت كرده‌ایم كه هیچ وقت به موقع در جایی كه دعوت می‌شویم حاضر نباشیم. انگار دیر آمدن به معنی مهم بودن ماست! هرچه مقامت بالاتر باشد، دیرتر باید در مراسمی كه دعوت شده‌ای حاضر شوی و یا اصلاً حاضر نشوی. چه عیب دارد؟ دیگران مدتها انتظار می‌كشند؟ خب بكشند مگر اهمیتی هم دارد؟ مثل بسیاری از مراسم افتتاحیه‌ها و اختتامیه‌ها آیین گشایش اولین نمایشگاه جهانگردی اصفهان هم با حدود یك ساعت تاخیر آغاز شد. مرسوم است كه ابتدا دبیر جشنواره یا مدیر نمایشگاه گزارشی كوتاه از روند فعالیت نمایشگاه ارایه دهد و پس از آن چند سخنران به ایراد سخن بپردازند و مختصر پذیرایی و در پایان آیین گشایش با قیچی‌كردن روبانی و تمام. و این نمایشگاه هم از این قاعده مستثنی نبود. با این تفاوت كه چهار سخنران اول از همه كسانی كه در مراسم حضور داشتند با بردن نام آنها تشكر و قدردانی كردند و چند دقیقه‌ای هم در خصوص اهمیت جهانگردی و صنایع وابسته (صنایع دستی) و شاید هم جهانگردی و صنایع دستی (صنایع وابسته) سخنرانی كنند.

● برنامه‌ریزی
اینكه می‌نویسیم برگزاركنندگان هر نمایشگاهی باید از تجربه‌ی دیگران استفاده كنند تا نمایشگاه به بهترین شكل خود فعالیت كند بی‌دلیل نیست. نمایشگاه جهانگردی اصفهان هر روز از ساعت ۲ بعد از ظهر فعالیت خود را آغاز و در ساعت ۸ شب به كار خود خاتمه می‌داد. اینكه برنامه‌ریزان این نمایشگاه با چه استدلالی آغاز و پایان نمایشگاه را در این ساعت‌ها قرار دادند جای سوال دارد. چرا كه بیشتر كسانی كه به بازدید از نمایشگاه می‌پرداختند از قشر كارمند بودند و در این ساعت همه آنها سر كار خود و یا در حال عزیمت به منزل بودند و تقریباً از ساعت ۵ بعد از ظهر افراد برای بازدید به نمایشگاه مراجعه می‌كردند و در ۳ ساعت ابتدایی نمایشگاه تنها غرفه‌داران حضور داشتند كه از روز دوم تعدادی از غرفه‌داران هم در نمایشگاه حضور نداشتند! از ساعت ۵ بعد از ظهر به بعد كم كم با حضور مردم نمایشگاه رونق می‌گرفت و غرفه‌دارانی كه هدایایی برای مردم داشتند با ازدحام جمعیت مواجه می‌شدند. البته نباید از حق گذشت كه برپایی چنین نمایشگاهی در اصفهان باعث ایجاد تحرك در بخش گردشگری این شهر شده بود. بازدید كننده‌ها حداقل توانستند از فعالیت‌های سایر استانها در زمینه‌ی گردشگری و صنایع دستی آگاه شوند. طبق آماری كه كتاب نمایشگاه ارایه كرد حدود ۲۰ استان با برپایی غرفه‌هایی به معرفی جاذبه‌های گردشگری آن استان پرداختند و همچنین حدود ۲۰ شركت هم از بخش خصوصی و دولتی و ۵ غرفه هم به كشورهای تركیه، عربستان سعودی، مالدیو، هندوستان و اندونزی اختصاص داشت. در میان كشورهای شركت كننده تركیه و پس از آن اندونزی فعالیت بهتر و بیشتری داشتند و ۳ كشور دیگر به چسباندن چند پوستر اكتفا كرده بودند.

از شركت كنندگان غیر دولتی، هتل آسمان و هواپیمایی قشم وابسته به موسسه ثامن‌الائمه (ع) فعالیت بیشتر و بهتری داشتند.

باور بفرمایید بیش از این نمی‌توان از این نمایشگاه نوشت. و در پایان ذكر این نكته هم لازم است برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در هر جای از این كشور كار مفید و پسندیده‌ای است و صد البته شایسته تقدیر و برگزاری آن در اصفهان با توجه به اینكه اولین نمایشگاه هم بود بسیاری از ضعف‌ها و كاستی‌های آن با توجه به همه‌ی زحماتی كه كشیده شد قابل چشم‌پوشی بود، به شرط آنكه دومین نمایشگاه با برنامه‌ریزی بهتری صورت گیرد.

● در حاشیه
اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۰۶ نام گرفته است و همه‌ی تلاش ما برای كسب اطلاعات بیشتر از این موضوع بی‌نتیجه بود. غرفه‌ای در نمایشگاه، با ماكتی بزرگ از كره‌ی زمین احتمالاً مربوط به همین موضوع بود كه مسوولین غرفه هم از آنچه كه ما می‌دانستیم اطلاعات بیشتری در اختیار نداشتند! تلاش ما برای گفتگو با مسوولین رده بالای این غرفه هم بی‌نتیجه بود. آنطور كه غرفه‌داران می‌گفتند مسوول این كار معاون خبر صدا و سیمای اصفهان است اما از قرار معلوم شماره تلفن همراه ایشان محرمانه بود و چند بار تماس با صدا و سیمای مركز اصفهان هم برای گفتگو با ایشان به نتیجه نرسید.

خوشبختانه برخلاف بعضی از نمایشگاه هایی كه در سایر نقاط كشور برگزار می‌شود از فروش آش كشك و … خبری نبود. هر چند به عقیده‌ی تعدادی از بازدیدكنندگان فروش تنقلات و غذاهای مختلف می‌توانست به جذب بیشتر بازدیدكنندگان كمك كند. رضا ارحام صدر بازیگر قدیمی و مشهور سینما و تاتر كه در حال حاضر ۸۲ سال دارد با حضور دایم خود در نمایشگاه باعث شده بود تا بازار گرفتن عكس یادگاری با این هنرمند محبوب داغ باشد. خوب است بدانید كه ارحام صدر ۵۰ سال است كه در زمینه‌ی گردشگری فعالیت مستمر دارد و یكی از پیشكسوتان این صنعت در اصفهان است. او از موسسین آژانس‌های پرستیژ و شكیبا نیز می‌باشد.

در پایان نمایشگاه غرفه‌های شركت هتل‌های پارسیان و غرفه سازمان توریسم تركیه به عنوان غرفه‌های برتر برگزیده شدند. این دو غرفه با دكورهای بزرگ و مناسب باعث جذب بازدیدكننده‌های زیادی بودند. به خصوص غرفه تركیه كه با اهداء نشریات فارسی زبان كه به معرفی تركیه می‌پرداخت اقبال بیشتری در جذب مخاطب داشت.

ساعات نامناسب بازدید باعث شده بود چند ساعت ابتدایی نمایشگاه را در سكوت و سكون ببرد ولی به جای آن هنگام انجام زمان بازدید جمعیت حاضر به ترك نمایشگاه نبودند. در نهایت هر شب تعداد بیشماری از بازدیدكننده‌ها مجبور بودند در خاموشی مطلق نمایشگاه را ترك كنند چرا كه پس از چند نوبت اعلان با بلندگو مسوولین نمایشگاه اقدام به خاموشی چراغ‌های نمایشگاه می‌كردند.

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.