شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

مهارت های لازم سفر که دانستن آنها لذتبخش ترش می کند

مهارت های لازم سفر که دانستن آنها لذتبخش ترش می کند

خیلی از ما به سفر فکر می‌کنیم و این مقوله در برنامه زندگی‌مان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اما گاهی نشناختن مهارت‌های مربوط به سفر، باعث می‌شود از این تفریح سالم و سفارش‌شده در دین و آیین ما، خاطرات بدی برایمان بماند و رغبت و شوق ما را به مسافرت‌های بعدی کم کند.در این نوشته، به مانند مطالب دیگری که هفته‌های گذشته در این صفحه خوانده‌اید، سعی می‌کنیم شما را با بخشی از این مهارت‌ها آشنا کنیم تا از مسافرت خود لذت بیشتری ببرید.

● رویا‌هایی نه چندان دور و دراز
ممکن است شما رویا‌های دور و درازی برای گذراندن هرچه بهتر تعطیلات داشته باشید، مثلاً دلتان بخواهد به یکی از کشور‌های زیبای دنیا مثل چین یا مصر، سفر کنید و یا تعطیلات را در جزایر قناری بگذرانید، ولی شرایط اقتصادی خانواده شما اجازه چنین مسافرت‌هایی را به شما ندهد. قرار نیست که زانوی غم بغل بگیرید و وقت‌های خوشی را به کام خود و خانواده‌تان، تلخ کنید. قبل از رسیدن تعطیلات با اعضای خانواده مشورت کنید و ببینید هر یک چه پیشنهادی برای لذت بردن از تعطیلات دارند. سپس شرایط مالی و اقتصادی خانواده و امکانات در دسترس خود مثل داشتن اتومبیل شخصی و ... را در نظر بگیرید و بر اساس این شرایط یک برنامه مناسب برای لذت بردن از تعطیلات بریزید. مسافرت به یکی از شهر‌های دیدنی کشور خودمان و یا حتی مناطق خوش آب‌وهوای اطراف شهر هم تعطیلات شاد و خاطره‌انگیزی برایتان خلق خواهد کرد، به شرط این‌که بدانید فقط خود شما خالق لحظه‌هایتان هستید.

● هر سال فقط یک تعطیلات عید دارید
شما نیاز به استراحت دارید تا بتوانید انرژی فعالیت را در هفته آینده یا روز‌های پس از تعطیلات ذخیره کنید، پس در سفر، دور کار و فعالیت‌های شغلی و حرفه‌ای خود یک خط بزرگ بکشید! ممکن است با کار کردن در این چند روز، مقداری بیشتر پول در بانک ذخیره کنید، ولی فرصت خوش‌گذراندن را از خود و همسفرانتان سلب کرده‌اید.

● مسافرت با یک کوچولو
شما ممکن است به تازگی صاحب فرزند شده باشید و کوچولوی دو، سه ساله شما اولین باری باشد که بخواهد با شما به مسافرت بیاید. شاید هم خواهر و یا برادر کوچکتری داشته باشید که باید هنگام مسافرت و درون اتومبیل با او همسفر شوید. به او اجازه دهید تا اسباب‌بازی‌‌های کوچک و دلخواهش را همراه بیاورد. در طول مسیر می‌توانید با او درباره مناظر بیرون از اتومبیل صحبت کنید و درباره حیوانات، گیاهان و طبیعت اطراف برایش توضیح دهید. حتی می‌توانید موسیقی‌های مورد علاقه‌ او و شاد که سایر اعضا خانواده نیز آن را دوست دارند، در اتومبیل گوش کنید و در مسیر همراه کودک، شعر این موسیقی‌ها را زمزمه کنید. این کار به ایجاد فضایی شاد و خودمانی در طول سفر کمک می‌کند و خاطره سفر را برای کودکتان همیشه ماندگار می‌سازد.

● یاد بگیرید «نه» بگویید
اختلاف سلیقه‌ها درباره مسیر مسافرت، محل اقامت، فعالیت‌ها و گردش‌هایی که باید در سفر انجام داد طبیعی است؛ برای این‌که به همه خوش بگذرد و کسی از کسی دلخور نشود تا می‌توانید با نظر جمع کنار بیایید و تک‌روی نکنید. گاهی پدر‌ها و مادر‌ها تمایل دارند به یک مکان دیدنی بروند و جوان‌تر‌ها می‌خواهند، ساعاتی از تعطیلات را به گونه‌ای دیگر بگذرانند. اصلاً اشکالی ندارد. شما می‌توانید دو دسته شوید و هر گروه آن چند ساعت را به تفریح مورد علاقه خود بپردازید، مثلاً شاید بزرگترها دوست داشته باشند در منزل بمانند و در حالی که یک عصرانه میل ‌کنند و با هم گپ بزنند. در این شرایط جوان‌تر‌ها می‌توانند همراه با یکدیگر به دیدن مناطق دیدنی شهر بروند و یا سوغاتی بخرند. ولی به خاطر داشته باشید شما مجبور نیستید فعالیتی را که اصلاً میلی به آن ندارید، انجام دهید. می‌توانید خیلی محترمانه «نه» بگویید؛ به جای این‌که چندین ساعت را در رنج و عذاب و ناراحتی و دلخوری سپری کنید، این حق شماست که از سفر همان‌طور که می‌خواهید لذت ببرید.

● امنیت در هتل
یکی از مواردی که می‌توانید همه چیز را در سفر خراب کند، این است که پول یا وسایلتان را به سرقت ببرند! در مناطق توریستی افرادی در کمین هستند تا از فرصت استفاده کرده و به سرقت اموال مسافران بپردازند. در اتاق هتل و یا ویلایی را که اجاره کرده‌اید به روی افرادی که نمی‌شناسید، باز نکنید.اگر این افراد خود را مستخدم هتل معرفی کردند، با پذیرش هتل تماس بگیرید و ببینید که گفته آن‌ها صحت دارد و برای چه هدفی قصد دارند وارد اتاق شوند. هنگامی که قصد دارید محل سکونتتان را ترک کنید درب‌ها و پنجره‌های اتاقتان را قفل کنید و درب کمدی را که اشیاء قیمتی، مدارک و پول‌هایتان در آن است را به دقت کنترل کنید. کلید اتاق هتل خود را بر روی میز رستوران و یا محلی که به راحتی می‌تواند دزدیده شود نگذارید. اشیای قیمتی خود را به صندوق امانات هتل تحویل دهید و رسید دریافت کنید. اگر با اتومبیل خودتان سفر می‌کنید این اشیا قیمتی را در اتومبیلتان نگه ندارید، مخصوصاً جلوی دید دیگران.

● فرصتی برای آشنایی
اگر با هواپیما قطار یا اتوبوس مسافرت می‌کنید می‌توانید سر صحبت را با مسافر کنار خود باز کنید. صحبت کردن با یک همسفر خوب می‌توانید مسیر را برایتان کوتاهتر کند و به شما ایده‌های خوبی بدهد. البته این بستگی به جاذبه‌های شما و همسفرتان دارد و این‌که آیا شما می‌توانید با هم رابطه خوبی برقرار کنید یا نه. اگر او را آرام جذابی نیافتید، خســـتگی را بهانه کنید و لحظاتی را به خواب بگذرانید؛ خیالتان راحت که به احتمال زیاد او را دیگر هیچ‌گاه در عمرتان ملاقات نخواهید کرد! ولی گاهی جذاب‌ترین و موفق‌ترین دوســتی‌ها در همین سر صحبت بازکردن‌های طول مســــیر آغــاز می‌شوند.

● راضی کردن همه ممکن نیست
بیهــــــوده تلاش نکنید در طول تعطیلات و مسافرت، همه را از خود راضی نگه‌ دارید. این هدفی است که هیچ‌گاه به دست نمی‌آید، بنابراین فشار و استرس بر خود وارد نکنید و شادابی را از خودتان سلب نکنید. به جای آن تلاش کنید با همسفران خود به گفت وگو بنشینید و با دلیل و استدلال با هم کنار بیایید. این بهترین کاری است که شما برای شاد بودن همه اعضا خانواده یا جمع دوستان می‌توانید انجام دهید.

● خودتان را فراموش نکنید
خیلی‌ها عادت دارند در تمام اوقات تعطیلات با دیگران باشند و به رفت‌و‌آمد و مهمانی و خوش‌گذرانی بپردازند ولی فراموش نکنید شما به خودتان نیز نیاز دارید. بنابراین ساعاتی از سفر را به خودتان اختصاص دهید. برنامه روز‌های آینده‌تان را در یک دفتر‌چه یادداشت کنید، نیایش کنید، تمرینات ریلکسیشن را انجام دهید و به فعالیت‌های مورد علاقه خودتان بپردازید.

● تنهایی به مسافرت نروید
معمولاً هنگامی که تنهایی در تعطیلات به مسافرت می‌روید، چندان خوش نمی‌گذرد. اگر دور و بر خود چندین خانواده را سراغ دارید که با شما هماهنگی دارند، بد نیست که از آن‌ها برای یک مسافرت دسته‌جمعی دعوت کنید. در این مسافرت‌ها هر یک از اعضای خانواده می‌تواند هم سن و سال خود پیدا کند که اوقات مسافرت را با آن‌ها به خوشی و شادی بگذراند. به علاوه شما می‌توانید در مخارج سفر و یا پرداخت‌ هزینه‌ محل اقامت با هم شریک شوید و در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.