شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

استان مازندران

استان مازندران

شهرستان های مازندران
چالوس به دلیل اعتدال هوا و مناظر زیبای طبیعی، جنگل، دریا و رودخانه از اهمیت جهانگردی خاصی بر خوردار است.مراکز تفریحی این شهرستان عبارتند از:پارک جنگلی فین همراه با مجتمع ایرانگردی و جهانگردی، تله کابین نمک آبرود، دره رود بارک، عَلَم کوه، دریاچه ولشت یا سما

● شهرستان رامسر
▪ موقعیت جغرا فیایی
رامسر در منتهی الیه غرب استان مازندران قرار دارد واز شمال با دریای مازندران،از جنوب با ارتفاعات البرز میانی(استان قزوین)،از غرب با شهرستان رودسر(گیلان)،و از شرق با شهرستان تنكابن همسایه است.ارتفاع شهر رامسر از سطح دریای آزاد۲۰-متر است.

▪ جمعیت
تعداد جمعیت شهرستان رامسر در سال ۱۳۷۵حدود۶۴هزار نفر بوده است.

▪ تقسیمات سیاسی
شهرستان رامسر طبق آخرین تقسیمات كشوری از یك بخش مركزی و۴دهستان و دو شهر تشكیل شده است.

▪ سابقه تاریخی
آنچه مشخص است این منطقه بیش از ده قرن آباد بوده است و خاندانهای بزرگی در آن زیسته اند كه بیشتر آنها از سادات بزرگ می باشند قدیمیترین اسمی كه در این مورد در تاریخ رویان و مازندران ذكر شده است همان سخت سر میی باشد.در جواهر ده رامسر،مسجد آدینه با بیش از ۷۰۰سال قدمت ساخته شده است و بقعه متبركه آقا سید ابوالحسن در این شهرستان قرار دارد.

▪ جاذبه جهانگردی
رامسر با داشتن مناظر طبیعی بسیار زیبا،از جمله مجاورت با دریا،كوه های پوشیده از جنگلهای انبوه،آب وهوای معتدل،آب های معدنی،باغهای مركبات و فرودگاه،نقش مهمی در جذب جهانگرد دارد و از این طریق در آمد سرشاری عاید مردم و ساكنان این منطقه میشود.

● شهرستان ساری
▪ موقعیت جغرافیایی
شهرستان ساری از شمال و شمل شرقی به دریای مازندران و شهرستان بهشهر،از جنوب و جنوب شرقی به رشته كوههای البرز و استان سمنان،از مشرق به شهرستان بهشهر و نكا و از مغرب به شهرستانهای قائم شهر،سواد كوه و جویبار محدود است.

▪ جمعیت
بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵،شهرستان ساری حدود۴۲۴هزار نفر بوده كه تقریباً۴۷ درصد آن شهر نشین و بقیه روستا نشین بوده اند.

▪ تقسیمات سیاسی
برابر آخرین تقسیمات سیاسی كشور،شهرستان ساری از چهار بخش،شامل(مركزی،چهار دانگه،میانرود و دودانگه) و چهار دهستان تشكیل شده است.شهر ساری مركز استان مازندران،از نظر اداری و بازرگانی نقش مهمی در سطح استان دارد.

▪ سابقه تاریخی و جاذبه های جهانگردی
شهر ساری را در قرن اول هجری سپهبد فرخان حاكم تبرستان،به نام پسر خود سارویه،بنا كرد و پس از آن یزدبن مهلب سردار اموی این شهر را ویران كرد.منصور،خلیفه عباسی،شهر ساری را فتح كرد و مسجدی در آن بنا نمود.از آن پس،ساری مركز سادات زندیه و مرعشی گردید.در سال ۲۶۰ هجری قمری،یعقوب لیس صفاری این شهر را تصرف كرد.سپس شهر به دست اسماعیل سامانی افتاد و زمانی هم آل زیار و آل بویه به ساری دست یافتند در ۴۲۴ هجری قمری محمود غزنوی وارد ساری شد.

سپس مرعشیان بر ساری مسلط شدند ودر سال۷۹۵تیمور لنگ مردم مازندران و از جمله مردم ساری را قتل عام نمود و بعد ها در زمان صفویه،بناهایی در شهر ساری ساخته شد.مهمترین آثار تاریخی و اماكن مذهبی این شهرستان،مقبره ملا المجد الدین،امامزاده یحیی،امامزاده عباس،مسجد جامع و بناهای خزر آباد(مربوط به دوره صفویه) و قلعه مازیار در چهار دانگه است.

جاذبه های شهرستان ساری،بیشتر به خاطر مركز استان بودن،سواحل دریای مازندران،دشت ناز ساری و جنگلهای سرسبز است.

● شهرستان سواد کوه
▪ موقعیت جغرافیایی
شهرستان سواد کوه منطقه ای کوهستانی است که از شمال به شهرستان قائم شهر،از مغرب به شهرستان بابل،از مشرق به دودانگه ساری و از جنوب از طریق خط الرأس کوههای البرز، به استان تهران و سمنان محدود است.

▪ جمعیت
بر اساس سر شماری سال ۱۳۷۵، جمعیت شهرستان سواد کوه،۶۹هزار نفر بوده است.۴۴ در صد جمعیت آن روستانشین و بقیه شهر نشین هستند.از نظر پراکندگی جمعیت،هر چه از سمت جنوب به شمال پیش می رویم،به تراکم جمعیت افزوده می شود.

▪ تقسیمات سیاسی
شهرستان سواد کوه برابر آخرین تقسیمات کشوری،شامل دو بخش مرکزی و شیرگاه، شش دهستان و چهار شهر (پل سفید، زیرآب،شیرگاه آلاشت) می باشد.این شهرستان تا سال ۱۳۵۹یکی از بخشهای شهرستان قائم شهر به شمار می رفت، ولی با توجه به موقعیت ارتباطی، و استخراج معادن، به صورت شهرستان مستقل در آمده است.

▪ اماکن مذهبی،آثار تاریخی،جاذبه های جهانگردی
از اماکن مذهبی شهرستان سواد کوه،به بقعه امامزاده عبد الحق می توان اشاره کرد که در زیرآب قرار دارد.همچنین آرامگاه امامزاده زکریا،امامزاده یحیی،و امامزاده صالح در این شهرستان قرار دارند.

از آثار تاریخی مهم شهرستان سواد کوه،برج لاجیم است. پل ورسک، تونل گدوک، سه خط راه آهن ورسک معروف به سه خط طلا، و غارهای مختلف پل شاپور نزدیک شیرگاه،از دیدنیها و آثار تاریخی شهرستان سواد کوه می باشد.به طور کلی، شهرستان سواد کوه با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، کوهستانها، مناظر زیبای طبیعی، اعتدال آب و هوا در تابستان، پوشش گیاهی انبوه ،رود خانه ها و چشمه سارهای متعدد، یکی از مناطق دیدنی استان مازندران به شمار می رود و می تواند جهانگردان زیادی را جذب نماید.

● شهرستان قائم شهر
▪ موقعیت جغرافیایی
شهرستان قائم شهردر جلگه ساحلی دریای مازندران و در دامنه شمالی رشته کوههای البرز شرقی قرار دارد و از مشرق به شهرستان ساری، از مغرب به شهرستان بابل، از جنوب به شهرستان سواد کوه و دامنه شمالی رشته کوههای البرز،از شمال به جویبار محدود می شود.

▪ جمعیت
جمعیت شهرستان قائم شهر در سر شماری سال ۱۳۷۵حدود ۳۲۸ هزار نفر بوده است.جمعیت شهری بیش از ۴۸در صد می باشد.از لحاظ پراکندگی جمعیت،هر چه از جنوب به سمت شمال پیش می رویم،با توجه به هموار بودن زمین، حاصلخیزی خاک و سایر عوامل طبیعی مناسب، به تراکم جمعیت افزوده می شود.

▪ تقسیمات سیاسی
طبق آخرین تقسیمات کشوری،شهرستان قائم شهر دارای دو بخش مرکزی و کیاکلا و شش دهستان و دو شهر (قائم شهر و کیاکلا)است.

▪ سابقه تاریخی
شهرستان قائم شهر در گذشته محل زندگی اقوامی به نام تپوری بوده که ساکنان اصلی مازندران را تشکیل می دادند.شهر قائم شهر حدود ۶۰ سال قبل روستایی به نام علی آباد بود که از توابع ساری به شمار می رفت و جمعیت آن چند صد نفر بود و روزهای چهار شنبه در آن بازار هفتگی برگزار می شد از سال ۱۳۰۸ به تدریج کارخانه های صنعتی در این شهر احداث شد. و این عوامل و نیز احداث راه آهن سراسری موجبات توسعه آن را فراهم آورد.در سال ۱۳۱۴ علی آباد به شاهی تغییر نام یافت.در سال ۱۳۵۷ در جریان انقلاب اسلامی قائم شهر نامیده شد.

▪ آثار باستانی و جاذبه های جهانگردی
از آثار تاریخی و اماکن مذهبی شهر قتئم شهر، می توان چندین امامزاده از جمله امامزاده محمد در جاده کیاکلا، آرامگاه شیخ طبرسی در دهستان بالا تجن و تپه های باستانی به ویژه تپه باستانی گرد کوه در جمنان را نام برد که همراه با پوشش جنگلی جنوب رودخانه ها و سواحل دریا،جاذبه های چشمگیری ایجاد کرده اند.

● شهرستان نور
▪ موقعیت جغرافیایی
شهرستان نور از شمال به دریای مازندران،از جنوب (از طریق كندوان و قله دماوند)به استان تهران،از شرق به شهرستان آمل و از غرب به شهرستان نوشهر محدود است.

▪ جمعیت
طبق سر شماری سال۱۳۷۵،جمعیت شهرستان نور، حدود ۹۵هزار نفر بوده است.

▪ تقسیمات سیاسی
شهرستان نور دارای سه بخش(مركزی،چمستان،بلده) و نه دهستان می باشد.نقاط شهری آن،شامل شهرهای نور و رویان است.

▪ سابقه تاریخی و جاذبه جهانگردی
نور قبل از صفویه به رستم دار معروف بوده و یكی از قدیمی ترین شهرهای مازندران غربی است.تا چند سال قبل آن را سولاره می نامیدند.در مورد وجه تسمیه این شهر،نظرات گوناگونی وجود دارد.می گویند این اسم از صافی و روشنایی رود نور كه نور آفتاب را منعكس می نماید،گرفته شده است.

▪ آثار تاریخی
از آثار تاریخی و باستانی این شهرستان،می توان روستای ناتل،دلیران سرا و قلعه های تاریخی متعدد،از جمله قلعه نور در بلده را نام برد.كاخ تمیشان،سواحل دریا و پارك جنگلی نور،از مناظر دلپذیر و آب و هوای معتدل و ملایم از جاذبه های این شهرستان به شمار می روند.

● شهرستان نوشهر
▪ موقعیت جغرافیایی
این شهرستان از شمال به دریای مازندران.از جنوب وجنوب غربی به رسته كوههای البرزغربی و مذكزی (قزوین)،از شرق به شهرستان نور واز غرب به شهرستان چالوس محدود می شود.ارتفاع شهر نوشهر۲۰-متر از سطح دریای آزاد است.

▪ جمعیت
برابر آمار سال ۱۳۷۵جمعیت شهرستان نوشهر۲۱۵هزار نفر بوده است.

▪ تقسیمات سیاسی
این شهرستان از دو بخش(مركزی و كجور)وپنج دهستان تشكیل شده است.نقاط شهری آن نوشهر است.

▪ سابقه تاریخی وجاذبه جهانگردی
نوشهر در گذشته دهكده ای به نام(خاچك)بود كه به علت واقع شدن در كنار دریا و رفت وآمد كشتیهای تجاری،مورد توجه حبیب الله خان خلعتبری،پدر محمد ولی خان تنكابنی قرار گرفت و به نام حبیب آباد معروف شد.

در سال ۱۳۰۵ به نام دهنو خوانده شد از آن پس،با احداث ساختمان های تازه و خیابانهای جدید توسعه شهر آغاز شد.سر انجام در سال ۱۳۱۱(شمسی)یك شركت هلندی تاسیسات متعدد بندری در این محل احداث كرد در سال ۱۳۱۸عملیات بندر سازی به پایان رسید و نام محل از دهنو به نوشهرتبدیل شد.

در سال ۱۳۲۷،نوشهر به صورت شهرستان درآمد. امامزاده یحیی و بقعه سّید محمد بنامام جعفر صادق(ع)از اماكن متبركه شهرستان می باشد.

نوشهر با برخورداری از شرایط خاص جغرافیایی و داشتن سواحل مناسب،هر ساله شمار زیادی از مسافران داخلی و خارجی را جلب می نماید.وجود بندر نیز بر اهمیت این شهر افزوده است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.