شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

توریسم امتحانی

توریسم امتحانی

حدود ۴۰۰ دانشجوی ایرانی برای سال تحصیلی ۰۶/۲۰۰۵ وارد ایتالیا شدند تا پس از امتحان معمار، پزشك یا داروساز شوند.

«ایتالیا» یكی از كشورهایی است كه هر ساله برای پذیرش دانشجوهای خارجی در رشته‌های مختلف تحصیلی ظرفیت مشخصی در نظر می‌گیرد.

بسیاری از علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در ایتالیا با شنیدن نام این كشور احساس می‌كنند حتما باید معمار شوند یا پزشكی و داروسازی بخوانند. به همین دلیل در رشته‌هایی كه متقاضی زیادی دارند و هم‌چنین رشته‌هایی كه تحصیل در آنها نیازمند شناخت و اطلاعات كافی است، امتحان ورودی برگزار می‌شود.

برای تحصیل در سایر رشته‌ها تنها یك امتحان زبان برای تعیین سطح زبان متقاضیان خارجی كافی است.

هر دانشگاهی تاریخ مشخصی را برای امتحان تعیین كرده و بسته به ظرفیت و نیاز خود از بین شركت‌كنندگان، افرادی را كه بیشترین امتیاز را به دست آورده باشند، انتخاب می‌كنند.

یكی از رشته‌هایی كه اجازه تحصیل در آن حتی برای خود ایتالیایی‌ها بعد از امتحان ورودی صادر می‌شود، رشته «ارتباطات میان فرهنگی و رسانه‌های جمعی» یا “Cammunication; Inter cultural and Multimedia” است كه در ایتالیا آن را «چیم» - CIM- می‌نامند.

امتحان ورودی این رشته برای دانشگاه Pavia،‌ كه از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا است و مدرك آن توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هم تایید می‌شود، در روز چهارشنبه هفتم سپتامبر- شانزدهم شهریور برگزار شد.

بیش از دویست نفر در این آزمون شركت كرده بودند كه از میان آنها صد و پنجاه نفر از ماه اكتبر- مهر ماه- به كلاس خواهند رفت.

من به عنوان تنها شركت‌كننده خارجی همراه با سایر شركت‌كنندگان در محل امتحان حاضر شدم.

حدود دو ساعت طول كشید تا نام تك‌تك متقاضیان خوانده شد. خانمی جلوی درب ورودی سالن ایستاده بود. نام شركت‌كننده‌ها را یكی یكی صدا می‌زد، برگه‌ای را كه نام و شماره او در آن درج شده بود به دستش می‌داد. از او می‌خواست موبایلش را خاموش كند، ژاكت، چتر، كیف و مداد یا خودكارش را در سمت چپ سالن بگذارد، سپس به سمت راست برود، شناسنامه و رسید بانكی خود را تحویل دهد و با خودكار بیك سیاهی كه به او می‌دهند جلوی اسمش را امضا كند. بعد او را به صندلی خودش راهنمایی می‌كرد.

این مراحل به ترتیب برای تمام حاضران تكرار شد و در كمال تعجب من، هیچ كس به انتظار طولانی و سر پا ایستادن اعتراض نكرد.

بعد از اینكه همه در جای خود قرار گرفتند، پاكت سئوال‌ها توزیع شد. داخل پاكت هفتاد سئوال بود، یك برگه پاسخ و یك پاكت زرد رنگ كوچك كه باید برگه مشخصات خود را كه هنگام ورود گرفته بودیم در آن می‌گذاشتیم.

مسئول دانشكده به همه خوشامد گفت و اعلام كرد كه سئوالات از اطلاعات عمومی هستند و از هیچ منبع مشخصی استفاده نشده است. بنابراین از اینكه نمی‌توانید به همه سئوالات پاسخ بدهید ناراحت نباشید و آرامش خود را حفظ كنید. چون كناردستی شما هم وضعیت مشابه شما را دارد.

البته وضعیت من و كنار دستیم متفاوت بود. چون من معنی بعضی از كلمه‌ها را نمی‌دانستم و یا سئوالاتی مثل «نام پرفروش‌ترین رمان امسال ایتالیا» را.

بعضی سئوال‌ها برایم هیجان‌انگیز بودند. هیچ وقت فكر نمی‌كردم كه سئوال امتحان كنكور می‌تواند این باشد كه آهنگ «نیمه تاریك ماه» اثر كدام گروه راك است. یا موضوع یك سئوال ادبیات تیم فوتبال یوونتوس باشد.

بعد از اتمام ۹۰ دقیقه زمان، ابتدا خودكارها و سپس برگه سئوال‌ها جمع شدند. مسئول دانشكده بار دیگر برای همه آرزوی موفقیت كرد و اعلام آمادگی كرد تا اگر كسی سئوالی دارد،‌ به آن پاسخ دهد.

برای خروج، همه به ترتیب ورود از جای خود بلند شدند. برگه پاسخ و پاكت زرد رنگ خود را تحویل دادند،‌ كارت شناسایی خود را تحویل گرفتند، وسایل‌شان را برداشتند و به دوستان‌شان اشاره كردند كه بیرون از دانشگاه منتظرشان خواهند بود.

باز هم در كمال تعجب من نه كسی به انتظار زیاد اعتراض كرد، نه زودتر از موقع از جای خود تكان خورد. البته ایتالیایی‌ها بدون صدا و از راه دور هم می‌توانند با دوستان‌شان حرف بزنند و بفهمند بقیه امتحان را چطور داده‌اند. كافی است به دست‌های هم نگاه كنند!

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.