شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

برج طغرل، یادگاری از گذشتگان

برج طغرل، یادگاری از گذشتگان
برج طغرل، تنها يادگاري از گذشتگان نيست. برج طغرل گنجينه ايست زنده و عجين شده با زندگي مردم وساکنان يکي از محله هاي ري. بااينکه غالب بازديد‌کنندگان اين برج گردشگران خارجي هستند اما از داشتن حتي يک بروشور معرفي بنا و يا يک راهنماي تمام وقت محروم است.
برج طغرل درشرق آرامگاه ابن بابويه درمحوطه اي کوچک اما سرسبز جاي گرفته است. برجي خاموش و سنگين درحصار خانه هايي پرهياهو. اغلب بازديدکنندگان اين برج سرگردان بدون آنکه جايي براي نشستن پيدا کنند در محوطه کوچک قدم مي زنند جذب سوراخ هاي برج که حالا ديگر لانه پرندگان شده است مي شوند. البته شرايط عده‌اي محدودي از گردشگران که هدفدار وارد برج مي‌شوند بهتر از کساني که براي تفرج آمده اند نيست. آنها نه راهنمايي مي‌بينند براي کسب اطلاع و نه بروشوري در خصوص معرفي بنا.


زني کنار درب ورودي محوطه برج جدول حل مي کند و با فروش بليت 300 توماني انجام وظيفه مي کند.حوصله سوال هاي پي درپي بازديد کنندگان را ندارد. از برج و گذشته اش که مي پرسي چيزي نمي داند. سراغ راهنما را که مي گيري مي گويد بعدازظهر مي آيد. با درخواست بروشور عصباني مي شود و با صداي بلند مي گويد،نداريم. مي پرسم چرا؟ اينبار ادامه مي دهد و مي‌گويد امسال بدليل اينکه بودجه نداشتند به ما بروشور ندادند. قصد رفتن مي کنم که صدايم مي زند. اگر دانشجو يا محققي مي توانم يکسري اطلاعات در اختيارت بگذارم. وقتي کشوي ميزش را بيرون مي کشد دو برگ کهنه در اختيارم مي گذارد مي گويد اين اطلاعات برج است راهنماي اينجا نوشته تا اگر به دانشجوياني که براي تحقيق آمده اند بدهم تا از روي آن بنويسند. برگه هايش را برمي گردانم و به راز طغرل که خواست خود و دخترش در برج پنهان بمانند مي انديشم.
 يکي از بازيدکنندگان که محدوده برج طغرل را به دقت مي نگريست گفت: من شغلم رانندگي است و بسياري از توريست هاي خارجي را جابجا مي کنم. آنها باوجود داشتن اطلاعات کامل بسيار علاقمندند که درموقع بازديد از بنا و آثار تاريخي کسب اطلاع کنند. اين درحالي است که دربسياري از بناها و سايت هاي تاريخي که ثبت جهاني هستند راهنمايي که مسلط به زبان انگليسي باشد و درمحوطه حضور داشته باشد نمي بينيم.
 گفته مي شود برج طغرل  آرامگاه موسس سلسله سلجوقيان است اما اينکه طغرل و دخترش لابلاي ديوار برج آرميده اند تنها واقعيت اين برج تاريخي نيست.
 گفته مي شود برج طغرل محل سخنراني بوده است به طوري که هنگام سخنراني در مرکز برج برگشت صدا و ايجاد حالت اکو، صدا زيباتر و بلندتر به گوش مي رسد. ضمن اينکه برج طغرل را رصد خانه اي دانسته اند که با قرص کامل ماه و قرار گيري در نقطه مرکز برج ماه به ما نزديکتر خواهد شد. اتفاقي که در سال تنها 2 بار در ارديبهشت و دي ماه با عبور قرص ماه از بالاي برج رخ مي دهد.
 
همسايگان طغرل ساعت خود را باساعت آفتابي طغرل تنظيم مي کنند
اطلاعات و اتفاقاتي که درباره برج طغرل وجود دارد چون قصه اي جذاب است که اين پتانسيل را دارد تا گردشگران بي شماري را راهي ري کند و مهمان طغرل. نه تنها گردشگران حتي همسايگان اش هم نمي دانند که اين برج بي نظيرترين ساعت آفتابي دنيا است. طبق گفته باستان شناسان و کارشناسان يونسکو از نماي بيروني برج، 24 ستون و پره خواهيد ديد چنانچه هر ستون يک ساعت است. که درواقع عقربه کوچک يا همان دقيقه شمار است. سوراخ هاي داخل که لانه گفته مي شود عقربه بزرگ يا همان ساعت شمار خوانده مي شود. که با استفاده از فرمول جبر و مثلثات و تابش نورآفتاب روي ستون ها ساعت بدست مي آيد.
 اين درحالي است که سردابي به ارتفاع 4 متر وجوددارد که به دليل عدم حفاري با دربي آهني قفل و زنجير شده است. همچنين درب چوبي روي بدنه برج به چشم مي خورد که گفته مي شود بادخورد و هواخور برج است.
 بازديد از برج طغرل يکي از جاذبه هاي ري محسوب مي شود، با اينکه مسير برگشت از برج يک طرفه است وهمراه با پياده روي طولاني است اما بدون راهنما، بروشور، وسايل حمل ونقل يکي از جاذبه هاي ري محسوب مي شود به طوري که نمي توان ري را شناخت بدون آنکه طغرل را نديد.
 
 منبع : CHN.ir
دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.