شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تابستان ایرانی

تابستان ایرانی

● گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه، بزرگترین گنبد آجری جهانی، با داشتن بیش از ۵۴ متر ارتفاع شگفتی معماری دوره ایلخانی است. این بنای تاریخی که در ۳۰ کیلومتری شهر زنجان جای گرفته بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد. این گنبد هشت‌ضلعی از لحاظ تزئینات آجرکاری، کاشی‌کاری و معماری جزء منحصربه‌فردترین آثار دوره اسلامی محسوب می‌شود. گنبد سلطانیه هفتمین اثر باستانی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. داخل این گنبد پوشیده از کتیبه‌های مختلفی است که با رنگ روی گچ ترسیم شده. بعد از سال ۱۳۵۰ در چند سالی متوالی قسمت‌هائی از کچ روی دیوار توسط کارشناسان ایتالیائی از جای خود برداشته شد و پس از برداشتن گچ، روی دیوار توسط کارشناسان ایتالیائی از جای خود برداشته شد و پس از برداشتن گچ، تزئینات آجری زیبائی زیر گچ کشف شدند. بنای گنبد سلطانیه در سال ۷۰۲ هجری قمری براساس طرح آرامگاه غازان‌خان که آن نیز از بنای آرامگاه سلطان سنجر در مرو الهام گرفته شده، به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شد با این تفاوت که پلان آرامگاه سلطان سنجر مربع و پلان گنبد سلطانیه هشت‌ضلعی است. معماری این گنبد را شخصی به‌نام سید علی شاه انجام داده است.

● گهر
گهر یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که با حدود یک و نیم کیلومتر طول و ۷۰۰ متر عرض و ۲۸ متر عمق در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی دورود با ارتفاع دو هزار و ۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده ”اشترانکوه“ واقع شده است. طبیعت این منطقه به‌خصوص در بهار و تابستان بسیار زیبا است.

دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است که ساحل آن به‌جز قسمت مدخل دریاچه که ساحلی ماسه‌ای دارد و به‌تدریج عمیق می‌شود در کلیه نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا اصلاً مناسب نیست. در قسمت پائین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که متأسفانه به‌دلیل عدم رعایت کوهنوردان و برخی گردشگران در شرف نابودی است. در قسمت بالای دریاچه نیز که دارای ساحلی ماسه‌ای است جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پائین) رسید که یکی از زیباترین آکواریوم‌های طبیعی است. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به‌خوبی دید. تا چند سال پیش‌‌کوه‌های اطراف دریچه چراگاه دام عشایر بوده است.

با توجه به گستردگی منطقه و دیدنی‌های بی‌شمار آن برنامه سفر باید دست کم سه روزه باشد.

● کلاردشت و ولشت
کلاردشت شهر ییلاقی و خنک غرب استان مازندران است. به خاطر ارتفاع زیاد از سطح دریا هوای شرجی ندارد و به همین خاطر برای سفر در تابستان مناسب است. رود بارک یکی از مناطق زیبای کلاردشت است که به خاطر جازی بودن رود در آن سرسبزتر از سایر مناطق شهر و بهترین انتخاب برای پیاده‌روی سبک است. کارگاه‌های فرش‌بافی کلاردشت فرصتی مناسب برای شناخت صنایع دستی این شهر است. یکی از زیباترین دریاچه‌های کوچک مازندران در ۳۵ کیلومتری جنوب‌غربی چالوس در کلاردشت قرار دارد. دریاچه ولشت با عمق تقریبی ۱۷ تا ۲۸ متر یک هزار متر از سطح دریای خزر مرتفع‌تر است. این منطقه آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد و پوشیده از بوته‌زار و محل رشد درختان بلوط پاکوتاه است. جاده دسترسی به این دریاچه ۱۴ کیلومتر طول دارد و از کیفیت چندانی برخوردار نیست.

● عباس‌آباد
عباس‌آباد بزرگترین بخش شهرستان تنکابن است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمانشهر (متل قوی سابق) متصل است. جاده‌ای که کلاردشت را به عباس‌آباد وصل می‌کند یکی از زیباترین جاده‌ای شمال است. این جاده جنگلی و بیشتر اوقات پوشیده از مه است. مناظر سرسبز، سواحل زیبای دریای خزر و دامنه‌های پرگیاه کوه در عباس‌آباد باعث شهرت و زیبائی آن شده است. شهر عباس‌آباد رستوران زیاد دارد اما برای یافتن ساحل آزاد در آن باید تلاش کرد چون سراسر احل را ویلاهای شخصی و مجتمع‌های رفاهی دربرگرفته‌اند. مشهدی‌سرا، سید محله، کاظم کلا، پلنگ کلا، لنگاه ماشال‌آباد، هر دو آبرود، امرجکلا، شجاع محله، شهید محله و پسنده روستاهای خوش‌ آب‌وهوای عباس‌آبادند. این شهر پر است از باغ‌های کیوی، پرتقال و نارنگی. پرورش گل و گیاه نیز در این شهر رونق بسیاری دارد.

● نمک‌آبرود
شهرک جدید نمک‌آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شد، ۶۵۰ هکتار وسعت دارد. حد شمالی این اراضی را در دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن (از ارتفاعات سلسله جبال البرز) تشکیل داده است. شمال نمک‌آبرود را پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد پوشانده‌اند. در حاشیه جنوب‌شرقی شهرک نمک‌آبرود، با ۹۷۰ متر ارتفاع مرتفع‌ترین تله‌کابین‌ کشور قرار دارد. این تله‌کابین مسافران را در مدت ۱۲ دقیقه به قله کوهستان مدوبن می‌رساند. سبزی جنگل و آبی دریا از این تله‌کابین به‌خوبی مشخص است. دریاچه مصنوعی با پدالو، زمین تنیس، پیست دوچرخه‌سواری خانم‌ها و آقایان، زمین اسکیت، پاور هنگ گلایدر و اسکای واکز، شهربازی کودکان، پرواز با هواپیمای دو نفره، مراکز خرید، رستوران‌ها، غرفه‌های لباس و صنایع‌دستی، مرکز تفریحی، ساحل دریا و سایر امکانات تفریحی و رفاهی نمک‌آبرود هستند. برای سفر به کلاردشت، دیدن دریاچه ولشت، پیاده‌روی در جنگل‌های عباس‌آباد و دیدن دریای خزر برنامه‌ریزی سفری دو روزه در تیر ماه یا مردادماه مناسب است. اگر برنامه سفر طولانی‌تر باشد می‌شود سری هم به شهر توریستی نمک آبرود زد. همراه داشتن لباس گرم را برای گذران شب‌های سرد کلاردشت نباید از یاد برد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.