شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه اشكورات , سرزمینی زیبا و دیدنی

منطقه اشكورات , سرزمینی زیبا و دیدنی

اشكورات، در رحیم آباد شهرستان رودسر یكی از دیدنی ترین نقاط كشور محسوب می شود. این منطقه با وجود جنگل ، تپه، كوهپایه، دشت، مرتع و قله های بسیار زیبا و از همه مهمتر مردمی ساده دل ، مهمان نواز و خونگرم سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است.

نان كماچ، چای و پنیر محلی ازجمله غذاهایی است كه در هرخانه ای برای پذیرایی به خصوص به وقت عصرانه بر سر سفره عزیزان این خطه دیده می شود.

هوای پاك و زمین مساعد برای كشاورزی باعث شده تا انواع درخت های میوه از قبیل سیب، اخته و به، كه همه از طعم خاص ییلاقی برخوردارند در این مناطق دیده می شوند. درختان تنومند گردو، فندق و درختان زرشك از دیگر فراورده های مردم اشكورات است.

وجود بیش از ۵هزار هكتار زمین زراعی در اشكورات باعث شده كه مردم مبادرت به كشت سیب زمینی ، فندق، گندم، جو ، لوبیا، عدس ، گوجه فرنگی ، بادمجان ، گل گاوزبان، یونجه و... داشته باشند. البته در میان این محصولات، فندق سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است.

دراین زمینه سازمان جهاد كشاورزی استان گیلان اعلام كرده است كه تسهیلات طرح طوبی، لوله كشی عمومی ، انتقال آب، ایجاد سدهای مخزنی، ایجاد باغهای گردو و فندق نمایشی و راه اندازی ایستگاه تحقیقات فندق از جمله تسهیلاتی است كه این سازمان در اختیار كشاورزان این مناطق قرار داده است.

مراتع وسیع منطقه اشكورات بطور كل در حوزه شهرستان رودسر قرار گرفته كه مساحتی حدود ۴۰هزارهكتار را به خود اختصاص داده است.

این مراتع دارای قدمت دامداری طولانی بوده و در سنوات قبل از ملی شدن جنگل ها و مراتع «۱۳۵۱» مدیریت آن به صورت ارباب ، رعیتی بوده و دامداران در قبال بهره برداری از ییلاقات، بهره مالكانه و عوارض به اربابان پرداخت می كردند.

بعد از ملی شدن جنگل ها و مراتع برای مرتعداران درمناطق مشجر مرتعی، پروانه چرا صادر شد و از سال ۱۳۶۳ پروانه چرای مرتعداران برای حدود ۸۰ مرتع و ۱۰۰هزار واحد دامی مجاز و حدود یك هزار دامدار صادر شد، با توجه به اینكه دامداران به صورت سنتی دارای مشاغل مختلف بسته به فصول سال هستند مانند فعالیتهای كشاورزی«باغ چای، زراعت برنج، باغ مركبات و فندق كاری» از قدیم رایج بوده است. بنابراین برای حفظ و احیا و بهره برداری به موقع و مناسب (مدیریت اصولی) نیاز به برگزاری كلاسهای آموزشی و ترویجی بوده كه در این راستا اداره كل منابع طبیعی استان گیلان با برپایی دوره های مختلف ترویج و مشاركتی آموزش دامداران را در اولویت قرار داد و نیزبا به كارگیری قرقبان یا دشتبان و مشاركت همه جانبه مرتعداران سعی در ایجاد تعادل بین دام و مرتع كرده است.

درگاه، كلایه، كلرود، چكرود، قاضی چاك، عروس محله، زیار، گرمابدشت، سجیران، جیركل، ویشكی ، شاهراج از محله های معروف منطقه اشكورات هستند كه دیدن هركدام از آنها كه در نقاط مختلفی با چشم اندازهای متفاوت از یكدیگر قرار دارند روح انسان را شاد و نفس را پاك می كند.

البته هنوز هم مردم این مناطق به سختی زندگی می كنند، هرچند با ساخت راههای مختلف و رساندن برق و سوخت و دیگر امكانات این سختی نسبت به سالهای گذشته تا حد زیادی هموار شده است، امید است ساخت این راهها فقط برای بهبود وضعیت این مناطق باشد زیرا همانطوری كه تا كنون این مناظر، زیبا و بكر باقی مانده، مطمئناً با رفت و آمد بیشتر مردم و به خصوص مسافران و گردشگران و بروز مشكلاتی از قبیل زباله و آتش سوزی این طبیعت زیبا دستخوش نامهربانی ها خواهد شد.

ریختن زباله معضل بزرگی است كه علی رغم تولید آلودگی چهره زیبای این طبیعت را خراب خواهد كرد.

وجود چشمه های متعدد، چشمه هایی كه آب خنك آنها زبانزد همه است تا حدودی مشكل آب شرب را در این مناطق حل كرده است. چشمه های آب معدنی طبیعی نیز در جای خود دیدنی است.

بهار ، تابستان، پاییز و حتی زمستان نیز در اشكورات از زیبایی خاص خود برخوردار است. در بهار و تابستان سرسبزی خاص و در پاییز و زمستان زردی برگ درختان وحتی بارش برف های سنگین علی رغم اینكه مشكلات زیادی را به همراه دارد اما زیبایی خاصی را به این مناطق می دهد.

هرچه از زیبایی مناظر و پاكی هوای این مناطق بگوییم كم است. امید است هر ایرانی بتواند حداقل یكبار به این منطقه كوهستانی گیلان و ایران سفر كند.اشكورات در شهرستان رودسر و در شرق استان سرسبز گیلان واقع شده است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.