شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

افغانستان 4

افغانستان 4

افغانستان یكی از كشورهای آسیای میانه به شمار می آید كه از غرب به ایران, از جنوب و شرق به پاكستان و از شمال به تركمنستان, ازبكستان و تاجیكستان می رسد

عواملی كه باعث ضعف دفاع كابل و مساعد كردن اوضاع برای تجاوز طالبان به این شهر شد آن بود كه سازمان ‌ ها و تشكیلات مجاهد ا ن بیشتر بر پایه ‌ی علایق شخصی و قومی و منطقه ‌ ای شكل گرفته بود نه بر پایه‌ی مبانی عقیدتی و رهبران گروه ‌ ها در پی منافع شخصی خود بودند نه حفظ موقعیت شهر كابل. افراد بر پایه‌ی منافع خود از یك حزب و دسته می ‌ گسستند و به حزب دیگری می پیوستند ، كم‌كم مردم كابل اغلب از مجاهدان فاتح كابل ناراضی شدند به طوری كه برای آن ‌ ها تفاوت نداشت كه چه گروهی فاتح آینده كابل باشد.

در میان تشتت آرا و اختلاف عقید ه‌ا ی كه بین رهبران موجود در كابل وجود داشت ، ناگهان در ۲۷ سپتامبر ۱۹۹۶ گروه طالبان به رهبری ملامحمد عمر ، كابل را فتح كردند و برهان الدین ربانی همراه حكمتیار كه تا روز پیش بر سر اشغال پست ‌ های حساس با یكدیگر نبرد می ‌ كردند، دسته جمعی از كابل متواری شدند.

● طالبان در كابل
ملامحمد عمر رهبر طالبان شخصیت ناشناخته ‌ ای بود كه نخست در بطن جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی در جنگ با اشغالگران شوروی شركت كرده و در جریان این مبارزات یك چشم خود را از دست داد بود . او كه رهبر جنبش طالبان است، اتوانست چندصد طلبه افغانی و پاكستانی را در منطقه ‌ی پیشاور پاكستان با عقاید بسیار افراطی تربیت كند و آنان را تحت آموزش‌های سخت نظامی قرار دهد. او پس از آن‌ كه كابل را فتح كرد خود به عنوان یك رهبر روحانی كشور در پشت صحنه ایفای نقش كرد و ریاست افغانستان را به ملا محمد ربانی كه هیچ نسبتی با برهان الدین ربانی ندارد سپرد.

به دستور ملامحمد عمر همه‌ی زنان ی را كه در دستگاه ‌ های اجرایی كار می ‌ كردند از كار بركنار كردند. آرشیوها و كتاب‌های موجود در كتابخانه‌های كابل و همچنین فیلم ‌ های موجود در آن را بیرون ریخت ند و آتش زدند. آثار موجود در موزه كابل را به بهانه‌ی آن كه نمایانگر كفر و بت پرستی است ، از میان بردند. با آنكه سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسكو) درباره حفظ مجسمه ‌ های بودا در منطقه ‌ی بامیان به طالبان هشدار داد ، ولی آنها با شلیك ده ‌ ها گلوله بازوكا این یگانه اثر تاریخی بسیار قدیمی در این منطقه را نابود كردند. آن ‌ ها حتی چند دیپلمات ایرانی مقیم مزارشریف را نیز به قتل رسانیدند. شیعیان مزارشریف و هزاره بیش از هر قوم دیگر دچار آسیب آنها شدند. آنها اكثر شیعیانی كه در این مناطق در مقابل آنها مقاومت كردند قتل عام كردند و حتی دست نوجوانان مخالف خویش را از مچ قطع كردند تا قادر به حمل سلاح نباشند. نمایش دادن هرگونه فیلم را ممنوع كردند. حتی رهبر آن ‌ ها یعنی ملامحمد عمر اجازه نداد كه از او عكس بگیرند و تاكنون بیش از دو تصویر از او منتشر نشده است . مدرسه‌های نسوان (دخترانه) را نیز تعطیل كردند.

● آمریكا در افغانستان
پس از استقرار طالبان در كابل، شایع شد كه اسامه بن لادن یك تبعه سعودی كه شایع بود در انفجار مقر آمریكایی ‌ ها در كنیا و دیگر مناطق شركت كرده ، وارد افغانستان شده است. پس از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ كه هواپیماهای ربوده شده برج ‌ های نیویورك را نابود كردند، خبرنگار CNN اظهار داشت كه این كار فقط از عهده اسامه بن لادن بر می آید كه در كوه های توره بوره من او را دیده ‌ ام و اكنون در افغانستان است. جورج بوش اعلام كرد كه باید ریشه تروریسم را در افغانستان خشكانید. پس از این واقعه اعضای اروپایی ناتو به اتفاق ایالات متحده آمریكا اقدام به بمباران شدید كوه ‌ های افغانستان كردند ولی حتی پس از فتح كابل در ۱۳ نوامبر ۲۰۰۱ اثری از ملامحمد عمر و اسامه بن لادن پیدا نكردند.

پس از فتح كابل حامد كرزی به كمك نیروهای آمریكا و انگلستان وارد كابل شد و حكومت را به دست گرفت. حامد كرزی از طرفداران پیشین محمدظاهر شاه بود كه در جریان كنفرانس بن در آلمان در دوم دسامبر ۲۰۰۱ با رای روسای ۲۸ گروه ضدطالبان نامزد ریاست جمهوری افغانستان شد.

● سال‌شمار رویدادهای مهم افغانستان
▪ ۱۹۱۹، افغانستان پس از سه نبرد با نیروهای انگلیسی به استقلال رسید.
▪ ۱۹۲۶ امان الله خان خود را پادشاه خواند و به اصلاحات اجتماعی دست زد، اما با مخالفت‌هایی رو به رو شد.
▪ ۱۹۲۹، امان الله خان در پی شورش مخالفان اطلاحاتش، از كشور فراری شد. بچه سقا بر كابل مسلط شد. نادرخان بچه سقا را شكست داد و شاه افغانستان شد.
▪ ۱۹۳۳، محمد ظاهر شاه فرزند محمد نادر خان، شاه افغانستان شد و حكومت سلطنتی تا چهار دهه در افغانستان بر پا بود.
▪ ۱۹۵۳، ژنرال محمد داودخان نخست وزیر شد و با شوروری قراردادهای اقتصادی و نظامی امضا كرد.
▪ ۱۹۶۳، ژنرال محمود داودخان از پست‌نخست وزیری ناچار به كناره‌گیری شد.
▪ ۱۹۶۴، بحث سلطنت مشروطه مطرح شد و به كشمكش‌های سیاسی انجامید.
▪ ۱۹۷۳، محمد داودخان در پی یك كودتا، ظاهرشاه را بركنار كرد و رژیم جمهوری اعلام كرد. او به شوروری نزدیك شد و با احزاب چپ افغانستان متحد شد.
▪ ۱۹۷۸، احزاب خلق و پرچم در كودتایی بر ژنرال داوود چیره شدند و او را كشتند. آن‌ها یك رژیم كمونیستی با عنوان جمهوری خلق افغان به رهبری نورمحمد تركی تشكیل دادند. در همین زمان نیروهای اسلام‌گرا مسلح شدند.
▪ ۱۹۷۹، بین رهبران چپ‌گرا، حفیظ الله امین و نور محمد تره‌كی، اختلاف افتاد. سرانجام حفیظ الله امین بر نورمحمدتركی چیره شد و او را كشت. نیروهای نظامی شوروی به درخواست حفیظ الله امین وارد افغانستان شدند.
▪ ۱۹۸۰، ببرك كارمل یكی از رهبران چپ‌گرای حزب پرچم در یك كودتا حكومت را به دست گرفت و حفیظ الله امین را كشت. مجاهدان افغان به پشتیبانی مالی و نظامی آمریكا، پاكستان، ایران، چین و عربستان سعودی بر ضد حكومت كابل مبارزه خود را آغاز كردند.
▪ ۱۹۸۵، مجاهدان افغان در پاكستان گرد هم آمدند و برای بیرون راندن نیروهای شوروی هم‌پیمان ‌شدند. نزدیك نیمی مردم افغان‌ آواره شدند كه بیشتر آن‌ها به ایران و پاكستان كوچ كردند. رهبر جدید شوروی، میخائیل گورباچف، گفت كه نیروهای شوروی از افغانستان بیرون خواهند رفت.
▪ ۱۹۸۶، ایالات متحده‌ی آمریكا، مجاهدان را به موشك‌های استینگر مجهز كرد و در نتیجه نیروهای شوروی آسیب زیادی دیدند. محمد نجیب الله رهبر جدید كمونیست افغانستان نیز نتوانست از پس مجاهدان برآید.
▪ ۱۹۸۸، در موافقت‌نامه‌ای كه بین شوروی، دولت كمونیست افغانستان، آمریكا و پاكستان امضا شد، شوروی موظف شد كه نیروهای خود را از افغانستان بیرون ببرد.
▪ ۱۹۸۹، آخرین نیروهای شوروی نیز از افغانستان بیرون رفتند، اما مجاهدان نبرد با رژیم نجیب الله را ادامه دادند.
▪ ۱۹۹۱، شوروری و آمریكا توافق كردند كه از كمك به هر دو طرف درگیر پرهیز كنند.
▪ ۱۹۹۲، نجیب الله از حكومت بركنار شد.
▪ ۱۹۹۳، مجاهدان افغان،كه از قوم‌های مختلف بودند، توافق كردند رهبر تاجیك‌ها، برهان‌الدین ربانی، به ریاست جمهوری برسد.
▪ ۱۹۹۴، طالبان قدرت گرفتند و چالش بزرگی برای دولت برهان‌الدین ربانی شدند.
▪ ۱۹۹۶، طالبان به كابل وارد شدند و سخت‌گیری‌هایی را به نام اسلام بر مردم تحمیل كردند. آن‌ها زنان را از كار بركنار كردند. ربانی به نیروی ضد طالبان در شمال افغانستان پیوست.
▪ ۱۹۹۷، پاكستان و عربستان سعودی، طالبان را به رسمیت شناختند. اما بیشتر كشورها همچنان ربانی را رهبر افغانستان می‌دانستند. طالبان بر دو سوم افغانستان مسلط بودند.
▪ ۱۹۹۸، زمین‌لرزه هزاران نفر را كشت. دولت ایالات متحده‌ی آمریكا پایگاه‌های اسامه بن‌ لادن را در با موشك هدف گرفت، زیرا او را در بمبگذاری در سفارت آمریكا در آفریقا دخیل می‌دانست.
▪ ۱۹۹۹، سازمان ملل متحد تحریم‌های هوایی و اقتصادی برای افغانستان در نظر گرفت تا طالبان مجبور شوند اسامه بن لادن را برای محاكمه تحویل دهند.
▪ ۲۰۰۱(ژانویه)، سازمان ملل متحد تحریم‌های بیشتری برای افغانستان در نظر گرفت تا بن لادن را تحویل دهند.
▪ ۲۰۰۱(مارس)، به فرمان رهبر طالبان، ملامحمدعمر، به پیكره‌های سنگی بودا آسیب زیادی زدند.
▪ ۲۰۰۱،(۹ سپتامبر) احمد شاه مسعود رهبر گروه‌های ضد طالبان به دست دو تروریست كه به لباس خبرنگاران درآمده بودند، كشته شد.
▪ ۲۰۰۱(اكتبر)، پس از این كه طالبان از تحویل اسامه بن لادن( متهم به دست داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر به ساختمان تجارت جهانی در آمریكا) سرباز زدند، آمریكا و انگلیس حمله‌های هوایی را به افغانستان آغاز كردند.
▪ ۲۰۰۱( نوامبر)، نیروهای متحد ضد طالبان از مزار شریف به سوی كابل پیشروی كردند. دیگر نیروهای متحد شمال نیز به آن‌ها پیوستند.
▪ ۲۰۰۱(۵ دسامبر)، نشست بن در آلمان برای تعیین رژیم جدید افغانستان تصمیم گرفت و حامد كرزای، از دوستان ظاهر شاه، به رهبری افغانستان برگزیده شد.
▪ ۲۰۰۱(۲۲ دسامبر)، حامد كرزای رهبر پشتون‌های طرفدار ظاهرشاه، به عنوان رییس جمهور افغانستان به كابل وارد شد و ملامحمدعمر فراری شد.
▪ ۲۰۰۲(آوریل)، پادشاه پیشین افغانستان، محمدظاهر شاه، به كابل وارد شد.
▪ ۲۰۰۲(ژوئن)، لوی‌جرگه در نشستی به ریاست جمهوری حامد كرزای رسمیت داد.
▪ ۲۰۰۲(ژولای)، حاج عبدالقادر، معاون رییس جمهور، در كابل به دست مردام مسلح ترور شد.
▪ ۲۰۰۲(سپتامبر)، حامد كرزای از ترور نافرجامی در خانه‌ی خود در قندهار گریخت.
▪ ۲۰۰۲(دسامبر)،نمیاندگان تركمنستان و پاكستان موافقت‌نامه‌ی احداث لوله‌ی گاز از تركمنستان به پاكستان را در حضور حامد كرزای امضا كردند.
▪ ۲۰۰۳(آگوست)، ناتو امنیت كابل را برعهده گرفت. این نخستین عملیان ناتو در بیرون از اروپا بود.
▪ ۲۰۰۳(اوت)، نیروهای ناتو برای سركوبی طالبان و القاعده به افغانستان یورش آوردند.
▪ ۲۰۰۴(ژانویه)، لوی‌جرگه در نشست خود قانون اساسی افغانستان را تصویب كرد كه بر پایه‌ی آن رییس جمهور شخص نخست كشور است.
▪ ۲۰۰۴(سپتامبر)، موشكی به بالگرد حامدكرزای برخورد كرد، اما او جان به در برد.
▪ ۲۰۰۴(اكتبر- ‌نوامبر)، حامد كرزای با به دست آوردن ۵۵ درصد آرا، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.
▪ ۲۰۰۵(فبریه)، صدها نفر در سرمای زمستانی بی‌سابقه جان باختند.
▪ ۲۰۰۵(می)، گزارش‌هایی از بدرفتاری نیروهای آمریكایی با زندانیان منتشر شد.
▪ ۲۰۰۵(دسامبر)، پس از انتخابات پارلمانی در سراسر افغانستان، مجلس افغانستان گشایش یافت.
▪ ۲۰۰۶(می)، حمله‌ی شدیدی به نیروهای آمریكایی در كابل شد كه از زمان سقوط طالبان بی‌سابقه بود.
▪ ۲۰۰۶(اكتبر)، ناتو امنیت همه‌ی افغانستان را به دست گرفت.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.