شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

توصیه ساده و مفید برای در سفرهاي همراه با كودكان

توصیه ساده و مفید برای در سفرهاي همراه با كودكان

مسافرت با ماشین می تواند برای بچه ها خاطره ای شاد و مفرح شود ویا برعكس باعث خستگی و كسالت آنها شده و بیقراریشان سفر را برای شما هم تلخ سازد. در این مطلب تلاش كرده‌ایم نكاتی مفید را برای مسافرت طولانی مدت به همراه بچه‌ها در ماشین ذكر كنیم. این نكات كمك می‌كنند هم به بچه‌ها و هم به خود شما بیشتر خوش بگذرد!

● قبل از حركت
سعی كنید برای بچه‌ها لباسی تهیه كنید كه آزاد و راحت باشد. شلوارك‌های كتانی و تی‌شرت برای روزهای گرم و شلوار بلند برای روزهای خنك‌تر مناسبند. از پوشاندن لباس‌های جین به كودكان در سفرهای درازمدت بپرهیزید چون برای آنها خشك و سفت بوده و آنها را محدود می‌كند. پارچه‌های شمعی و پلاستیكی و لباس‌های آستردار عایق، سبب تعریق بیش از حد كودك در هوای گرم می شوند.

پاهای بچه ها را با دمپایی یا كفشی كه به سادگی و بدون كمك می توانند از پایشان در آورند، بپوشانید. درست است كه بچه‌ها جثه كوچكتری نسبت به یك بزرگسال دارند، اما دقت داشته باشید كه آنها تحرك كمتری داشته و كمتر از بزرگسالا‌ن صبوری می‌كنند. بنابراین برای نشستن یك كودك همان فضایی را در نظر بگیرید كه برای یك بزرگسال در نظر می گیرید. بعضی از كودكان به یك شیئی خاص به ویژه بالش‌شان وابستگی دارند و دوری از این وسایل می تواند روحیه آنها را كمتر كرده باعث بهانه گیری آنها شود. به این علاقه توجه كنید و آنها را به همراه ببرید.

● گرماها و نورهای آزاردهنده
به این نكته دقت كنید كه هوا در ماشین به سمت عقب حركت می‌كند و به همین دلیل باز بودن پنجره‌های جلویی ماشین برای كودكان شما ناراحت‌كننده است چون نفس كشیدن را برای آنها مشكل می كند. در صورتی كه تمایل به عوض شدن هوا دارید، كمی لای پنجره‌های عقبی ماشین را باز بگذارید. همیشه از سایبان‌های كوچك قابل نصب به شیشه استفاده كنید.حتی وقتی كه دمای داخل ماشین با كولر به میزان دلخواه خنك شده است، باز هم نور شدید آفتاب برای چشم‌های كودكان نامناسب است.همیشه به یاد داشته باشید كه برای دست و پای كوچك آنها لازم است كه هر از چند گاهی تكانی به آنها بدهند. نشستن طولانی‌مدت، هم برای روحیه بچه‌ها خسته‌كننده است و هم جسمشان. سعی كنید صبور باشید و گاه گاه برای اینكه آنها چند دقیقه بدوند و جست و خیز كنند، در مكانی امن توقف كنید.

● خوراكی های كودكانه
سعی كنید توقف‌هایتان را همزمان با برنامه ای كه كودكتان به آن عادت كرده تنظیم كنید. اگر هر روز عادت دارد ساعت ۱۰ چیزی بخورد، سر این ساعت برای چند دقیقه توقف كرده و میوه یا خوراكی دیگری به عنوان میان وعده به او بدهید. برای كودك خوراكی هایی تهیه كنید كه چسبناك نبوده و در هنگام گاز زدن توسط او خرد نمی شوند. به این ترتیب لباس‌های آنها و روكش صندلی‌های ماشین تمیز تر می ماند. در ضمن كودكان را تشویق كنید كه تنها در زمان‌های توقف چیزی بخورند. اگر كودكی دارید كه با شیشه شیر می‌خورد، به جای برداشتن یك شیشه بزرگ برای او، چند شیشه كوچكتر را به همراه بیاورید. شیشه‌هایی كه با دست‌های كوچكتری قابل برداشتن و نگه داشتن باشند، حتی برای بچه‌های بزرگتر هم بهتر و استفاده آنها راحت‌تر و احتمال افتادن و ریختن آنها كمتر است.

● اسباب بازی های سفری
برای كودك تعدادی اسباب بازی به همراه بیاورید. البته این اسباب بازی‌ها باید چیزی باشند كه توجه و حواس كودك را به خودشان معطوف كنند. مثلا اسباب بازی‌هایی كه می توان با خم كردن و شكل دادن به آنها چیزهای جدید ساخت، مدت‌ها كودك را سرگرم می‌كنند. از آوردن اسباب بازی های حجیم و غیرقابل انعطاف كه خستگی كودك را از محدود بودن در فضای ماشین تشدید می‌كنند، بپرهیزید و اطراف آنها را با اسباب‌بازی پر نكنید.

بعضی از والدین به ویژه پدرها عادت دارند هنگام رد شدن ماشین از مناظر و اتومبیل‌های اطراف،همه چیز را برای كودك توضیح دهند. بهتر است كودك خود مناظر اطراف را دیده و درك كند تا شما با این كار كودك را بمباران اطلاعاتی كنید!اگر او به اندازه كافی بزرگ شده باشد خودش در مورد چیزهای مورد كنجكاویش سوال می‌كند. بهتر است از موسیقی در ماشین استفاده ببرید. وقتی بچه‌ها از طی یك مسافت طولانی خسته شدند و شما امكان كنار زدن ماشین را برای رفع خستگی آنها ندارید، از یك موسیقی مورد علاقه آنها استفاده كنید. این كار آنها را برای مدتی سرحال می‌آورد.صدای موسیقی را طوری تنظیم كنید كه امكان صحبت كردن را از شما نگیرد. از موسیقی‌های ملایم و آرامش بخش استفاده كنید.

● سرگرمی های ساده
مسافرت طولانی مدت در محیط محدودی مانند ماشین،بچه‌ها را خسته و بی‌حوصله می‌كند. برای حل این مشكل می‌توانید از بازی‌های داخل ماشین استفاده كنید. این بازی‌ها حواس راننده را پرت نمی‌كنند و در عین حال برای بچه‌ها به صورت خاطرات جالبی در می‌آیند.

یكی از این بازی‌ها این است كه توجه كودك را به یك یا چند موضوع خارج از ماشین جلب كنید و مثلا از او بخواهید تا آن جا كه می‌تواند ماشین‌هایی را كه از كنار شما عبور می‌كنند، نام ببرد به شرط آنكه حواسش باشد نام‌ها تكراری نشوند. یك بازی دیگر كه برای مسافرت‌های كوتاه مناسب است بازی پیش بینی است. مثلا اینكه در عرض نیم ساعت چند ماشین قرمز خواهیم دید؟ البته در این بازی هر كس به یك امتیاز جداگانه دست پیدا می كند و نباید برای بچه‌ها برد و باخت تعریف كنید چون در غیر این صورت بچه ها بر سر اینكه كدامشان اول ماشین قرمز را دیدند سرو صدا و دعوا به راه می اندازند! می توانید برای پیشگیری از این اتفاقات رنگ های متفاوتی را برای هر فرزندتان انتخاب كنید.

شب‌ها كه نور بیرون برای دیدن مناظر اطراف كافی نیست می توانید از بازی‌های شمارش مثل هوپ یا بازی با اسم‌ها و یا پیش‌بینی تعداد چراغ‌های رنگی استفاده كنید.

یكی دیگر از بازی‌های شبانه، بازی <مادربزرگ تو انباریش چی داره> است. در این بازی نفر اول یك شیئی را كه با الف شروع می شود نام می‌برد: <مادربزرگ تو انباریش آلوچه داره> نفر دوم با حرف ب:‌<مادر بزرگ تو انباریش آلوچه و بادبزن داره> و به همین ترتیب تا آخرین حرف. نكته مهم این است كه باید همه چیزهایی را كه قبلا گفته شده نام ببرید. این بازی حتی برای بزرگتر ها هم تمرین ذهنی محسوب می شود! اگر بچه ها حروف الفبا را بلد نیستند، حرف اول كلمه‌ای را كه نوبت آنهاست به آنها بگویید.

بعد می‌توانید بازی را از آخر به اول ادامه دهید و بگویید:‌<من از انبار مادر بزرگ یاس هایش را برداشتم.> نفر بعد می‌گوید: <من از انبار مادربزرگ یاس ها و هندوانه هایش را برداشتم.> و الی آخر.

برای بچه‌های بزرگ‌تر بازی بیست سوالی، ریاضی، یا هجی كردن سریع كلمات هم سرگرم كننده خواهد بود. خلاق باشید، آواز بخوانید، صدای حیوانات را تقلید كنید. سعی كنید فرصت بودن با هم در یك فضای نزدیك را برای خود و كودكتان به خاطره تبدیل كنید،نه شرایط بدی كه كودك انتظار پایان آن را بكشد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.