شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زندگی شرقی در شهر آتن

زندگی شرقی در شهر آتن

كشور <یونان> در سرزمین‌های اروپایی واقع است اما از نظر فرهنگی جزو كشورهای شرقی محسوب می‌شود. این كشور مردمانی مهربان و باعاطفه و به دور از خودپرستی‌ها و جاه‌طلبی‌های دیگر كشورهای اروپایی دارد. آنان بسیار خونگرم و مهمان‌نواز و عاشق‌پیشه هستند، به وطن خود افتخار می‌كنند و به دین و مذهب پایبند می‌باشند. <آتن> با جمعیتی حدود سه میلیون و ۱۲۰ هزار نفر، پایتخت یونان و در نزدیكی خلیج <سالونیك> از شهرهای مهم و تاریخی جهان است. این شهر زادگاه سقراط، افلاطون، ارسطو، دموستون و دیگر فلاسفه یونانی می‌باشد. آثار بی‌نظیر تاریخی این شهر از جمله <آكروپلیس> هر ساله هزاران جهانگرد را به سوی خود جذب می‌كند. موزه باستان‌شناسی آتن یكی از پربیننده‌ترین موزه‌های جهان است.

به طور كلی كشور یونان به كشور <هزار جزیره> معروف است كه هر یك از مناطق آن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر آب و هوا، زیبایی و طبیعت است لذا سالانه بیش از ۱۲ میلیون توریست از این كشور به ویژه مركز آن (آتن ) بازدید

می‌كنند كه بیش از نه میلیارد دلار برای این كشور درآمد دارد.

● ارزش برای سنت
مردم یونان به كارهای سنتی هنوز ارزش و بها می‌دهند. در بازارهای قدیمی، به وفور می‌توان شاهد مردانی بود كه به شیوه سنتی مشغول كار هستند.مردم این كشور به خانواده اهمیت زیادی می‌دهند و معتقدند خوشی و تفریح بدون خانواده معنایی ندارد.

● مذهب
مذهب در این كشور از جایگاه خاصی برخوردار است. حدود ۹۴ درصد مردم، پیرو كلیسای ارتدوكس هستند.مردم یونان عقایدی مذهبی دارند و نسبت به مردم سایر كشورهای اروپایی، پایبندی بیشتری به مذهب دارند.ورود اسلام به كشور یونان، سابقه هزار ساله دارد. هم اكنون نیز حدود دویست هزار نفر مسلمان در این كشور زندگی می‌كنند. حتی در پارلمان یونان دو نماینده از مناطق مسلمان‌نشین حضور دارند.

● موسیقی یونانی
موسیقی سنتی یونان حتی در میان جوانان، طرفدار زیادی دارد. البته در سال‌های اخیر دستخوش تغییراتی شده است كه به مذاق جوانان بیشتر خوش آمده است و تلفیق موسیقی سنتی یونانی با موزیك اسپانیایی، سبك جدیدی را خلق كرده. در حقیقت موسیقی ایران و یونان از لحاظ ریتم و گوشه و ردیف شباهت‌های زیادی به هم دارند. حتی شبیه سازهای ایرانی همچون دف، تنبك، كمانچه، سنتور، عود، شیپور، نی و سرنا در موسیقی سنتی یونان كاربردهای زیادی دارد. از این رو ایرانی‌ها و یونانی‌ها از شنیدن موسیقی یكدیگر لذت می‌برند. رسانه‌ها نیز از مراكز پرنفوذ این كشور محسوب می‌شوند. زبان اكثریت مردم یونان محلی است اما در مدارس و دانشگاه‌های این كشور، زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تدریس می‌شود لذا دو روزنامه و یك هفته‌نامه به نام‌های <كانی مرینی> و <آتن نیوز> به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.در یونان دو كانال دولتی و بیست كانال خصوصی فعال می‌باشند. همه ساله تعدادی از فیلم‌های ایرانی از كانال‌های دولتی یونان پخش می‌شود و مورد استقبال مردم قرار می‌‌گیرد.

● مناطق دیدنی آتن
مجموعه تاریخی آكروپلیس در مركز آتن، دانشگاه قدیمی آتن، و موزه باستان‌شناسی و حیات‌وحش آتن، موزه موسیقی و كوه مقدس آتوس. این مناطق باستانی، مشتاقان زیادی را هر ساله به سوی خود می‌كشاند و به این ترتیب از مركز دانش و فلسفه و ادب جهان باستان دیدن به عمل می‌آورند.

● زندگی شرقی
مردم یونان بیشتر به روش شرقی زندگی می‌كنند. خلق و خوی آنها مانند مردمان دیگر كشورهای اروپایی خشك نیست، دایما می‌خندند و به طور كلی زندگی را آسان می‌گیرند. به مسافرت و معاشرت با یكدیگر بسیار توجه می‌كنند. در خیابان‌های آتن، رستوران‌های خیابانی زیادی به چشم می‌خورد كه میز و صندلی‌های این رستوران‌ها در پیاده‌روها می‌باشد. از طرفی یونانی‌ها سعی می‌كنند كارهایشان را بیشتر به سبك گروهی انجام دهند تا فردی چون همان طوركه گفته شد از معاشرت، بسیار لذت می‌برند. از لحاظ تیپ و قیافه، بیشتر شبیه آسیایی‌ها هستند تا اروپایی‌ها... این را از روی رنگ‌ چشم، مو و پوست صورتشان به راحتی می‌توان متوجه شد.

در تعطیلات شنبه و یكشنبه، دولت در پارك‌های بزرگ شهرهای یونان به ویژه آتن، میز و صندلی‌های زیادی می‌چیند و امكانات رفاهی را برای مردم شهر فراهم می‌كند. از این رو در تعطیلات آخر هفته، این پارك‌ها مملو از جمعیت است و همین امر باعث می‌شود كه افراد هر محله به یكدیگر نزدیك‌تر شوند و بیشتر با یكدیگر انس بگیرند.

● کوتاه از یونان
▪ یونان اساسا كشوری كوهستانی است و چغندرقند، زیتون، غلات و انگور از فرآورده‌های مهم كشاورزی آن محسوب می‌‌شود. پرورش دام به ویژه گوسفند و بز نیز در نواحی كوهستانی این كشور متداول است.

▪ آب و هوای این سرزمین در تابستان، گرم و خشك و در زمستان، معتدل، مرطوب و پرباران است.

▪ در سال ۱۹۸۲ روابط یونان و تركیه تیره شد و تظاهرات ضدآمریكایی ادامه یافت. یونان به حمایت از اعراب در سیاست خارجی تمایل یافت و سازمان آزادیبخش فلسطین را به رسمیت شناخت. در سال ۱۹۸۳ مردم یونان تظاهرات وسیعی انجام دادند و انزجار خود را از وجود پایگاه‌های ناتو و آمریكا در یونان اعلام داشتند و خواستار خروج یونان از ناتو گردیدند.

▪ یونان از تاریخی بسیار قدیمی برخوردار است كه از حدود چهار هزار سال پیش از میلاد (عصر حجر جدید)، آغاز می‌‌شود و پس از طی عصر مفرغ به عصر تمدن‌های معروف به اژه‌ای، از جمله مینوسی و میسنی می‌‌رسد.

▪ پس از پایان جنگ‌های ایران و یونان كه در سده ششم قبل از میلاد صورت گرفت، درخشانترین فصل تاریخ یونان آغاز شد و فرهنگ و تمدن این كشور و شهرهای آن به ویژه آتن ‌چنان ترقی كرد كه در تاریخ جهان كمتر نظیر داشته است.

▪ در جنگ اول جهانی، یونان در ابتدا بی‌‌طرفی خود را حفظ كرد اما در نهایت به نفع متفقین وارد جنگ شد.

▪ از شهرهای مهم این كشور می‌‌توان به سالونیك، پیرایوس، پاترای، كاوالا و لاریسا، اشاره كرد.

▪ مردم این كشور به فوتبال علاقه ویژه‌ای دارند و مثل سایر نقاط جهان فوتبال پرطرفدارترین ورزش در این كشور است. همچنین ورزش دوومیدانی، از ورزش‌های پرطرفدار این كشور است.

▪ اولین المپیك تاریخ به سال ۱۸۹۶ میلادی در این كشور انجام شد، به همین‌خاطر آتن را مهد المپیك می‌‌دانند.

▪ شكل و شمایل ساختمان‌های این كشور بسیار زیبا و سنتی است، به‌ ویژه شهرهای بندری آن كه از معماری زیبایی برخوردار است.

▪ مساحت این كشور ۱۳۱/۹۵۷ كیلومترمربع و جمعیت آن نزدیك ۱۱ میلیون نفر است. در این كشور نزدیك به دو میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو وجود دارد، ۱۵۶ روزنامه در یك میلیون و هفتصد هزار نسخه ۱۵۴( نسخه برای هر هزار نفر) چاپ می‌شود اما تعداد مجلات ادواری، پنج نوع بیشتر نیست.

▪ یونان در جنوب شرقی اروپا و كرانه شمال خاوری دریای مدیترانه قرار دارد، از شمال به مقدونیه و بلغارستان از شمال شرقی به تركیه، از شرق به دریای اژه، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب به دریای یونیانی (بخشی از دریای مدیترانه، درمیان ایتالیا و یونان) و از شمال غربی به آلبانی محدود است.

▪ كشور یونان علاوه بر سرزمین اصلی از تعداد زیادی جزیره كه عمدتا در دریای اژه قرار دارند، تشكیل شده كه عمده‌ترین آنها عبارتند از كرت، اوبا، رودوس، تاسوس، لسبوس، فیوس.

▪ پسوند اسامی یونانی‌ها، به <یس> و <وس> ختم می‌شود و اصولا اسامی زیبا اما سختی دارند.

▪ مردمان این كشور عاشق فوتبال هستند. از معروف‌ترین تیم‌های باشگاهی یونان باید به اولمپیاكو، پاناتینایكو، آ.ا.ك آتن و سالونیكا اشاره داشت.

▪ این كشور تاكنون یك بار در جام‌جهانی ۱۹۹۴ آمریكا، شركت داشته اما در سال ۲۰۰۲ در كشور پرتغال در كمال تعجب قهرمان جام ملت‌های اروپا شده است، قهرمانی‌ای كه در باور كسی نمی‌گنجد.

▪ مردمان این كشور از دیرباز با تركیه، مشكل داشته‌اند، این مشكل زمانی نمود پیدا كرد كه اهالی كشور قبرس را یونانی‌ها و ترك‌ها تشكیل دادند؛ به این ترتیب همیشه بین آنان مشكلاتی وجود داشته و دارد. در ضمن هفتاد درصد جمعیت قبرس را یونانی‌ها تشكیل می‌دهند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.