شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

مشكل گردشگری كجاست 2

مشكل گردشگری كجاست 2

واقعیت این است, مشكلات گردشگری جدا از دیگر مشكلات نیست, منتهی یك خرده بیشتر است و آن هم به علت تعدد مراجع ذیربط و تعدد سلیقه و اعمال این سلیقه هاست

در این محل اشیای ارزشمندی از عصر هخامنشی كشف شد كه به فرانسه حمل شد و هم اكنون در موزه لوور نگهداری می‌شود.

به گفته كارشناسان محوطه باستانی شوش ابنیه و سازه‌های معماری با ارزشی از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است.

▪ پرونده «شهر سوخته» با ۹ فصل كاوش كه طی ۴۰ سال انجام گرفته برای ثبت جهانی آماده می‌شود. شهر سوخته كه در حاشیه‌ی جاده زابل- زاهدان، در ۵۵ كیلومتری زابل واقع شده ۱۵۰ هكتار وسعت دارد.

شهر سوخته با پیشینه‌ی ۵ هزار ساله و موقعیت اقلیمی خاص، مركز ارتباطات تمدن‌های بزرگ چین و هند، ماورالنهر، بین‌النهرین و نبض تجارت بین‌المللی زمان خود بوده، ولی پس از ۹۰۰ سال به طور ناگهانی در ۳ هزار و ۲۰۰ سال قبل از میلاد منهدم شده است.

خسروی با اشاره به شاخصه‌های لازم برای ثبت یك اثر در فهرست جهانی گفته است، شهر سوخته از جمله آثاری است كه تمامی شاخص‌های مورد نظر یونسكو را دارا می‌باشد و پرونده‌ای كه برای ثبت جهانی آماده شده، شامل اطلاعاتی پیرامون موقعیت، تاریخچه، دوره‌های مهم گذشته و موقعیت فعلی آن، وضعیت مالكیت و ارتباط این شهر با باورها و اندیشه‌ها و فرهنگ بشری است.

▪ اینها نمونه‌هایی از تلاشی است كه برای كشف دهها و صدها اثر ارزشمند باستانی و معرفی آنها به جهانیان انجام گرفته، و از دهها خبر كاوش و كشفیات و آثار چند هزار ساله به دست آمد، از دل خاك، كه هر روز در مطبوعات و رسانه‌ها گزارش داده و می‌دهند می‌گذریم و تنها به ذكر خبری از بیستون كه آخرین اثر ثبت شده ایران در فهرست جهانی است بسنده می‌كنیم.

این خبر كه همین یكی دو هفته پیش در روزنامه‌ی قدس انتشار یافت، از این قرار است كه خانم ملیحه مهدی‌آبادی مدیر پایگاه میراث فرهنگی بیستون از اختصاص مبلغ ۲۵ میلیون تومان برای ساماندهی این اثر جهانی خبر داده است:

به گفته خانم ملیحه مهدی‌آبادی قبل از ثبت جهانی بیستون، قرار بوده رقمی معادل ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص یابد ولی بعد از ثبت فقط ۲۵ میلیون تومان در این زمینه اختصاص داده شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی همچنین توضیح داده كه یك سری اعتبارات هم از سوی استان كرمانشاه در قالب طرح ساماندهی این محدوده اختصاص یافته كه با توجه به اولویت‌بندی باید صرف مرمت پل خسرو شود.

وی مرمت پل خسرو را ضروری خوانده و گفته است یكی از دهانه‌های پل خسرو فرو ریخته و طبق نظر كارشناسان اگر امسال هم مانند سال گذشته بارندگی و سیل در منطقه باشد احتمال دارد بستر این دهانه نیز فرو ریزد. و توضیح داده است اعتباری كه برای مرمت این پل برآورد شده حدود ۱۰۰ میلیون تومان است و این در حالی است كه ما حتی اعتبارات شش ماهه دوم را نیز دریافت نكرده‌ایم.

به طوری كه ملاحظه می‌كنید خبرها وقتی كنار هم قرار می‌گیرد معنادارتر می‌شود و در ذهن این سوال را مطرح می‌سازد كه اگر لازم نباشد ما از اثری باستانی به درستی نگهداری و محافظت كنیم یا امكانات لازم را برای بازدید كنندگان و علاقه‌مندان، آن گونه كه شایسته و ضرورت دارد فراهم بكنیم این چه حكمتی است كه میلیون‌ها تومان خرج حفاری و كاوش و كشف می‌كنیم و چرا باید وقتی حفاری‌ها به نتیجه می‌رسد شرایطی فراهم شود كه خدای نكرده به حال خود رها شود تا آنچه قرن‌های متمادی از گزند حوادث جوی مصون مانده به مرور زمان به وسیله باد و برف و باران و سیل و دیگر حوادث از بین برود یا فرصتی فراهم شود تا غارتگران آثار باستانی و گنجینه‌های فرهنگی با چشم باز و به حفاری و شكار میراث كهن بپردازند. و خبر دیگر به روایت خبرگزاری دانشجویان ایران از بیستون حاكی است كه جشن ملی بیستون طی مراسمی در محوطه تاریخی بیستون برگزار گردیده است.

در این مراسم كه رحیم مشایی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، نماینده دایم ایران در یونسكو، مدیر دفتر یونسكو در ایران و جمعی از مسوولین استان حضور داشتند و در حالی كه هزاران نفر علاقه‌مند این مجموعه‌ی بی‌نظیر و ارزشمند باستانی در اطراف آن گرد آمده بودند، مجید عفوری استاندار كرمانشاه، پیام رییس‌جمهوری را قرائت كرده است و در این پیام آمده، بیستون یكی از آثار بی‌بدیل كشور است و من اطمینان دارم كه این مجموعه با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، جایگاه جهانیان، آسایش و سعادت مردم محل نقش اساسی ایفا خواهد كرد.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم درباره‌ی اهمیت این اثر جهانی و لزوم حفاظت از آن سخنانی ایراد كرده در ادامه مراسم نورپردازی آثار جهانی بیستون گشایش یافته است.

این خبر هم متاسفانه این سوال ذهنی را به وجود می‌آورد كه آیا هزینه برای ساماندهی این اثر جهانی ضروری بوده، یا برگزاری جشن…

و شاید مصاحبه‌ی اخیر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به گونه‌ای بتواند روشنگر بعضی از سوالات به جا یا نابجا یا ذهنیت‌ها باشد. اسفندیار رحیم مشایی با تشریح معضلات و دشواری‌های پیش روی صیانت از آثار و مواریث فرهنگی كشور گفته است:

یكی از دلایل اصلی همه‌ی مشكلات در این حوزه، نهادینه شدن این تفكر غلط است، كه حفظ میراث فرهنگی را تنها از یك دستگاه دولتی بخواهیم.

وی آمار ۱۶ هزار بنای ثبت شده تاریخی را با كل بناهای دارای ارزش میراثی كشور كه بالغ بر یك میلیون و ۲۰۰ هزار بنا می‌باشد مقایسه كرده گفت:

اگر در دفاع از میراث فرهنگی كوتاه بیایم حقوقی كه می‌گیرم بر من حرام است، و باید توجه داشت حتی اگر اعتبارات سازمان ۱۰۰ درصد افزایش یابد هم ذره‌ای از مشكل ما را رفع نخواهد كرد.

مشایی فشارهای وارد شده بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را سنگین توصیف كرده و گفته است:

اگر بناهای تاریخی را ثبت نكنیم، نمی‌توانیم از مزایای آنها استفاده كنیم. و اگر قصد ثبت بناهای تاریخی به شكل كنونی و با اعتبارات فعلی را داشته باشیم حداقل ۲۰۰ سال زمان لازم داریم.

راهكار پیشنهادی وی برای برون رفت از چالش‌های موجود، مشاركت دادن همه‌ی نهادها و دستگاه‌های دولتی در امر حفظ میراث فرهنگی است.

وقتی قرار باشد با بودجه فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت بناهای تاریخی ۲۰۰ سال زمان لازم باشد با توجه به هزینه و مخارج جشن‌ها، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، سفرهای تحقیقاتی و پژوهشی معمول برای احداث راه و امكانات رفاهی علاقه‌مندانی كه آثار تاریخی و باستانی دیدن می‌كنند و اقدامات حفاظتی جهت نگهداری و حفط این آثار چند صد سال زمان لازم دارد؟

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.