شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زندگی روزمره در كشور فرانسه 1

زندگی روزمره در كشور فرانسه 1

استراحت ناهار یعنی از ساعت ۵ ۱۲ الی ۲ بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم بوده و معمولاً واحدهای بسیار معدودی از ظهر تا ساعت ٢ باز هستند

● تقویم
سال رسمی در فرانسه اول ژانویه و سال تحصیلی در سپتامبر آغاز می شود.

▪ هفته :
ـ ساعات كار معمولی
هفته كاری در فرانسه ۳۵ ساعت است كه ساعات كار برحسب نوع حرفه متغیر است. برای ادارات از ۹ صبح الی ۵/۱۲ و از ۱۴ لغایت ۱۸ می باشد.

▪ تذكر: استراحت ناهار یعنی از ساعت ۵/۱۲ الی ۲ بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم بوده و معمولاً واحدهای بسیار معدودی از ظهر تا ساعت ٢ باز هستند.

تعطیلات آخر هفته شامل شنبه و یكشنبه می باشد، هر چند دانش آموزان شنبه صبح به مدرسه می روند.

▪ تعطیلات تحصیلی
این تعطیلات هر دو ماه حدود دو هفته می باشند: Toussaint در ماه نوامبر، No?l در ماه دسامبر، تعطیلات زمستانی در ماه فوریه،‌ تعطیلات بهار در ماه آوریل و تعطیلات دو ماهه تابستانی (ماههای ژوییه و اوت)

حقوق بگیران در فرانسه بین ۲۵ تا ۳۰ روز تعطیلات دارند كه این تعداد روز بدون احتساب ایام تعطیل رسمی است.

▪ تعطیلات رسمی
تعطیلات رسمی در فرانسه ۱۱ روز است، در صورتی كه این ایام به عنوان مثال روز پنج شنبه باشد با توجه به تعطیلی شنبه می توان روز جمعه از بین التعطیلین استفاده كرد.

ـ اول ژانویه روز اول سال
ـ اول مه عید كار
ـ هشتم مه پایان جنگ سالهای ۱۹۴۵-۱۹۳۹
ـ چهاردهم ژویه روز ملی فرانسه (انقلاب فرانسه)
ـ ۱۵ اوت عروج حضرت مریم
ـ اول نوامبر گرامیداشت مردگان (اموات)

ـ یازدهم نوامبر آتش بس جنگ سالهای ۱۹۱۸-۱۹۱۴

ـ بیست و پنجم دسامبر نوئل

ـ سه جشن عید پاك در ماه آوریل، پنج شنبه عروج حضرت مسیح درماه مه، روز نزول روح القدس بر حواریون یكشنبه یا دوشنبه در ماه مه یا ژوئن تعطیلات رسمی هستند كه تاریخ آنها متغیر است.

● تغذیه و ساعات كار فروشندگان (مغازه داران) در فرانسه
وعده های غذایی مردم فرانسه، ‌۳ بار در روز می باشد

صبحانه هنگام برخاستن از خواب، ‌ناهار نزدیك ظهر و شام حدود ساعت ۲۰ . مهمترین وعده های غذایی فرانسویان ناهار و شام می باشد.

▪ خرید
- سوپرماركتها و فروشگاههای بزرگ معمولاً دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز بوده و فعال هستند. (فروشگاههای بزرگ معمولاً در حاشیه شهرها هستند)

- فروشندگان محلی:
نانوایی ها، قصابی ها، فروشندگان مواد پروتئینی،‌ سبزی فروش ها و سوپرماركتهای كوچك معمولاً ۶ روز در هفته و از ساعت ۸ یا ۹ الی ۱۹ و اغلب یكشنبه صبح ها نیز باز هستند. و معمولاً دوشنبه ها بیشتر مغازه ها تعطیل می باشند.

- دوبار در هفته نیز بازار روز در بعضی محلات برپا می شود كه اطلاعات مورد نیاز در مورد روز برپایی وساعات كار آنها را در همان محل بازار باید بدست آورد.

- مضافاً بر اینكه بعضی از سوپرماركتهای كوچك یا خواربار فروشی ها شبها تا ساعت ۲۰ یا ۲۲ فعال هستند.

▪ رستورانها
علاوه بر رستورانهای دانشجویی، شما می توانید برای Fast Food (بین ۵ تا ۶ یورو) كافه ها،‌كافه رستوران ها و رستوران های محلی را انتخاب نمایید.( یك ساندویچ ۳ یورو و غذای روز ۱۰یورو)

▪ كافه ها
كافه ها یكی از اماكن مهم زندگی اجتماعی هستند كه شما به تنهایی یا به صورت گروهی در تمام ساعات روز برای استراحت می توانید به آنها مراجعه كنید. كافه ها در تمام محله ها وجود دارند و با توجه به این كه محلی برای آمد و شد هستند كه شما خیلی زود در آنها شناخته خواهید شد.

به غیر از كافه های محله های مد روز، دیگر كافه ها كار خود را معمولاً صبح زود برای سرو قهوه صبح آغاز كرده و معمولاً تا ساعت ۲۰ باز هستند.

▪ سیگار فروشی ها
سیگار فروشی ها اغلب درون كافه های محله قراردارند و به غیر از فروش سیگار و? محلی برای فروش تمبرهای پستی، تمبرهای مالیاتی( روشی برای پرداخت جریمه ها، یا تهیه برگه های اداری، كارت و بلیط های متر و كارت های تلفن، باطری،‌فندك، بلیط های بخت آزمایی، برگه های شرط بندی مسابقات اسب دوانی ( P M V- Pari Mutuel Urbain ) می باشند. این غرفه ها از ۹ صبح تا ۵/۷ شب باز بوده و با علامت لوزی نارنجی "هویج" قابل شناسایی هستند.

▪ عكس و فتوكپی
در حین انجام مراحل ثبت نام و به هنگام درخواست كارت اقامت به چند قطعه عكس نیاز می باشد. عكس را می توان در شهرداری های، ‌ایستگاهها و بعضی از سوپرماركتها توسط دستگاههای عكاسی اتوماتیك گرفت. هزینه ۴ قطعه عكس ۵۰/۳ یورو می باشد.

ضمناً می توانید در برخی فروشگاههای تخصصی از اسناد خود فتوكپی بگیرید. (در محله های دانشجویی و برخی سوپرماركتها و موسسات آموزشی نیز این فروشگاهها وجود دارند).

● حمل و نقل
▪ حمل و نقل عمومی شهری
عملیات حمل و نقل در بسیاری از شهرستانهای فرانسه توسط اتوبوس و تراموا صورت می گیرد. شهرهای پاریس، مارسی، لیون، لیل و تولوز مترو دارند.

متروی پاریس پیشرفته ترین مترو و ارجح ترین وسیله حمل و نقل عمومی است. مترو با شبكه سریع اسیر ناحیه یی از پاریس خارج می شود و پاریس را تا حومه در شعاع ۳۰ كیلومتری پوشش می دهد.

بلیط های حمل و نقل بصورت عددی یا دسته های ۱۰ تایی عرضه می شود و قیمت آنها در شهرهای مختلف متغیر است و به طور متوسط ۳۰/۱ یورو برای هر بلیط می باشد. تهیه بلیط های كوپن های هفتگی، ‌ماهانه و یا حتی سالیانه بر حسب نیاز مقرون به صرفه تر است.

به طور مثال: كارت نارنجی یا كارت imagineR برای ایل دوفرانس (پاریس و حومه آن)

▪ تاكسی ها
تعرفه حمل و نقل تاكسی ها بشدت كنترل می شود و تمامی آنها مجهز به تاكسی متر می باشد. برای مثال : مسیر فرودگاه شارل دوگل تا مركز شهر پاریس بیش از ۴۰ یورو می باشد. و یك كورس متوسط در پاریس حدود ۱۵ یورو، توجه داشته باشید كه كرایه ها به هنگام شب، روزهای یكشنبه و ایام تعطیل افزایش می یابد.

▪ قطار
شبكه راه آهن بسیار توسعه یافته است و حتی با قطار فئق العاده سریع TGV تلاش می كند تا با هواپیما رقابت نماید. شبكه راه آهن توسط شركت ملی راه آهن SNCF اداره می شود. بر حسب مدت اقامت ، ‌سن و تاریخ دریافت بلیط، تعرفه های تخفیفی متعددی وجود دارد.

جهت كسب اطلاعات بیشتر می توان با شماره ۰۸۳۶۳۵۳۵۳۵ یا با سایت اینترنتی WWW.sncf.com تماس حاصل نمود.

▪ هواپیما
هواپیما به همه شهرهای فرانسه پرواز دارد و می توان بلیطهایی با قیمتهای بسیار مناسب را تهیه نمود. اطلاعات را می توان از آژانس های مسافرتی یا با سایتهای اینترتی تخصصی كسب نمود.

▪ اتومبیل
كیفیت خوب شبكه جاده یی در فرانسه اتومبیل یك از وسایل حمل و نقل مورد انتخاب مردم است. هر اتومبیل باید بیمه شده باشد و بستن كمربند ایمنی در اتومبیل، و استفاده از كلاه ایمنی در وسائط نقلیه دوچرخ الزامی است.

اتوبانها شهرهای بزرگ را به هم ارتباط میدهند. برای عبور از اتوبانها باید عوارض پرداخت كرد و حداكثر سرعت مجاز در آنها ۱۳۰ كیلومتر در ساعت است.

- جاده های ملی و دپارتمانی در تمامی فرانسه كشیده شده اند و استفاده از آنها رایگان و حداكثر سرعت مجاز بین ۹۰ تا ۱۱۰ و در مناطق مسكونی ۵۰ كیلومتر در ساعت می باشد.

● بانك
برای گشایش یك حساب بانكی می توانید با ارایه گذرنامه ، گواهی تحصیلی و یك مدرك مسكن می باشد (مانند قبض برق یا تلفن، رسید پرداخت اجاره بها) كمتر از ۶ ماه، به بانك مراجعه نمایید.

اگر شما در یك خانواده سكونت دارید، باید علاوه بر مدارك فوق الذكر یك مدرك شناسایی از صاحبخانه و گواهی او را نیز به بانك ارایه نمایید.

گشایش حساب بانكی شما را مجاز به دریافت دسته چك و یا كارت اعتباری می نماید. دریافت دسته چك رایگان است، در مقابل دریافت كارت بانكی بر حسب نوع كارت و بانك مورد نظر هزینه ای معادل ۱۵ تا ۴۰ یورو برای متقاضی خواهد داشت.

با استفاده از كارتهای بانكی در همه ساعات شبانه روز می توان از طریق باجه های خود پرداز برای برداشت یا واریز وجه (به شرط واریز بیش از ۱۰ یورو) اقدام نمود.

چك بانكی یكی از روشهای پرداخت است كه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

RIB با دسته چك و با تقاضای از بانك تحویل می شود و برای پرداخت یا برداشت پول از حساب بانكی (واریز حقوق، مجوز برداشت مستقیم قبوض، ...) ضروری است.

▪ حساب منفی
با گشایش حساب، بانك مبلغ كسری موجودی مجاز (حساب منفی) را مشخص می نماید. كسری موجودی از میزان تعیین شده بیشتر نباید بشودو هزینه آن را باید پرداخت. اگر میزان كسری موجودی از حد مجاز بیشتر شود حساب شما بسته و دسته چك و كارت بانكی باطل می گردد.

● مالیاتها
▪ مالیات بر درآمد
اگر در مدت اقامت در فرانسه مشغول به كار هستید باید مالیات بردرآمد بپردازید. این مالیات یك بار در سال و به درآمدی كه شما در طی یكسال رسمی به دست آورده اید، تعلق می گیرد. این مالیات را باید در پایان سال كاری اظهار و پرداخت شود.

▪ مالیات مسكن
مالیات بر مسكن به صورت سالانه و به نام اشخاصی كه ، در اول ژانویه سال مالیاتی، دارای مسكن یا بهره مند از یك مسكن مبله هستد، تعلق می گیرد. این مالیات جهت تامین بودجه شهر اخذ می شود. مبلغ این مالیات به محلی كه در آن سكونت دارید، بستگی دارد.

▪ مالیات استفاده از رادیو و تلویزیون
مالیات رادیو و تلویزیون مهمترین منبع مالی خدمات دولتی رادیو و تلویزیون است. این مالیات حدوداً ۳/۲ مجموع منابع مالی گروه تلویزیون فرانسه، آرته فرانسه، رادیو فرانسه، RFO ، RFI , INA را تامین می نماید. در صورتی كه شما از یك دستگاه تلویزیون و یا هر دستگاه دیگری كه برنامه های تلویزیون را دریافت می كند، استفاده می كنید باید این مالیات را یكبار در سال بپردازید.

این مالیات توسط واحدهای مالیاتی دیداری شنیداری اخذ می گردد. هزینه تقریبی این مالیات ۱۲۰ یورو در سال می باشد.

▪ مالیات ارزش افزوده
این مالیات ،‌مالیاتی عمومی است كه بر مصرف سرانه تعلق می گیرد. رایجترین نرخها٦/١٩ % می باشد.

 

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.