شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زندگی روزمره در كشور فرانسه 2

زندگی روزمره در كشور فرانسه 2

استراحت ناهار یعنی از ساعت ۵ ۱۲ الی ۲ بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم بوده و معمولاً واحدهای بسیار معدودی از ظهر تا ساعت ٢ باز هستند

● پست و مخابرات
فرانس تله كوم شركتی دولتی است و مدیریت تلفن، تلكس،‌فاكس و اینترنت را بر عهده دارد.

بخش تلفن از سال ١٩٩٨خصوصی سازی و رقابتی شده است. غیر از فرانس تله كوم موسسات دیگری نیز اشتراكهای تلفنی برقرار می كنند: سژتل (شماره تلفن ٧)، تله كوم (شماره تلفن ٩). شرایط و قیمتهای اشتراك را با دقت توجه نمایید كه در نهایت هزینه ها شما را غافلگیر نكند.

در فرانسه، شماره تلفن ۱۰ رقمی است و دو عدد اول كد منطقه جغرافیایی مربوطه می باشد.

كد برقراری ارتباط تلفنی از فرانسه به خارج از این كشور ۰۰ و پیش شماره كشور مورد نظر می باشد.

برای برقراری تماس از خارج با فرانسه باید پیش شماره ۰۰۳۳ و بعد شماره مورد نظر باحذف ۰ اول را گرفت.

▪ تلفن عمومی در فرانسه
در اكثر معابر عمومی فرانسه كابین های تلفن سكه ای (كه در حال برچیده شدن هستند) و همچنین كابین های تلفن كارتی وجود دارد. برای تهیه كارت تلفن می توان به پست ، دفاتر سیگار فروشی، ایستگاههای قطار و متروی پاریس مراجعه نمود. قیمت كارتهای تلفن ۵۰ واحدی ۶۲/۷ یورو می باشد. همچنین برای تماس با بعضی از كشورها می توان از كارتهای پیش خرید استفاده نمود.

▪ تلفن های خانگی
اشتراك تلفن خانگی در فرانسه با مراجعه به دفتر فرانس تله كوم منطقه محل سكونت و ارایه درخواست انجام می شود. شما همچنین می توانید از تلفن استیجاری نیز استفاده نمایید. حق اشتراك (آبونمان) تلفن در سراسر فرانسه یكسان و ۴۹/۱۰ یورو در ماه می باشد.

▪ مینیتل
دستگاهی است كه اختصاص به فرانسه داشته و علیرغم ظهور اینترنت كه در حال جایگزین شدن آن می باشد، هنوز مورد استفاده بسیاری از مردم می باشد. مینیتل دسترسی شخصی به بانكهای اطلاعاتی ، مراجعه به راهنمای تلفن فرانسه و راهنمای تلفن بعضی كشورها و خدمات متعدد دیگری را نظیر رزروهای مختلف ، اطلاعات كاربردی ، كاتالوگها و خرید از راه دور را ممكن می سازد. درخواست مینیتل همزمان با درخواست تلفن صورت می گیرد. كه مدلهای مختلف رایگان و پرداختی را دارا می باشد.

ـ تذكر:
اگر در میزان و نحوه استفاده دقت نشود ممكن است هزینه های تلفن را به طور محسوس افزایش دهد.

▪ تلفن همراه
در فرانسه سه موسسه بازار تلفن همراه را در اختیار دارند. آورانژ (فرانس تله كوم)، SFR و بویوگ كه اشتركها و تعرفه های متعددی (میزان تماس رایگان، انواع بدون اشتراك، تلفن كارتی، ...) را ارائه می نمایند. در هر منطقه به عملكرد موثر هر یك از شركت ها توجه نمایید و سپس بر اساس نیازهای خود مشترك شوید. اگر با تلفن همراه خود به فرانسه می آیید، از همخوانی آنها با سیستم فرانسوی مطلع شوید.

▪ پست الكترونیك
می توان از نشانی پست الكترونیك شخصی در كافی نت ها و یا مراكز اینترنت استفاده نمود . هنوز هزینه ها (۵۰/۱ تا ۹ یورو در ساعت) گران به نظر می رسد. برخی از موسسات آموزشی نشانیهای پست الكترونیك در اختیار دانشجویان می گذارند. و نهایتاً اینكه بعضی از وب سایتها امكان استفاده از E-mail را به صورت رایگان در اختیار می گذارند مانند Hotmail , yahoo , …..

▪ مراكز اینترنت مخابرات فرانسه

www.stalion-iternet.com

۴۲۸ كافی نت مرجع در همه فرانسه در روی سایت زیر معرفی شده اند.

www.emailerie.com/internet.htm

▪ پست
تنها واحد خدمات رسانی پستی دولتی در فرانسه ، اداره ‌پست می باشد و نماد آن تصویر پرنده ای آبی در زمینه یی زرد می باشد. تعرفه های پستی بر مبنای مسیر، وزن و نحوه ارسال مرسولات محاسبه می شوند.

حدود ۱۷۰۰۰ دفتر پستی در سراسر فرانسه وجود دارد.

خدمات پستی شامل ارسال نامه ها و بسته ها ، خرید تمبر، دریافت مرسولات پستی رستانت، تلگرام، تلفن های عمومی، استفاده رایگان از مینیتل ، ‌ارسال یا دریافت حواله می شوند.

▪ انفورماتیك و مولتی مدیا
اگرچه كامپیوتر ابزاری تخصصی است كه توسط ۴۶% از فرانسویان استفاده می شود اما استفاده از آن به داخل خانه ها هم (كه ۲۳% از آنها مجهز به آن هستند) راه یافته است.

چهار میلیون فرانسوی در خانه، در محل كار و در مدارس از اینترنت استفاده می كنند كه این امر نشانگر سرعت فراگیر شدن آن در فرانسه می باشد. هر موسسه ، روزنامه، اداره ،‌شركتی دارای یك سایت اختصاصی است. سایتهای اینترنتی موضوعات مختلفی از قبیل (ورزش، آموزش، سینما، خدمات، … را پوشش می دهند. سایتهای مرجع، سایتهای واسطه دسترسی به اینترنت مانند سایت wanadoo گروه فرانس تله كوم و سایتهای خدماتی رایج ترین سایتها برای مراجعه هستند.

● سلامتی
در فرانسه، پزشكی آزاد است و هركس می تواند پزشك خود را انتخاب نماید. معهذا به شما توصیه می شود تا از پزشكانی كه با بیمه تامین اجتماعی قرارداد دارند و تعرفه های ثابت تامین اجتماعی را به كار می بندند مراجعه نمایید. این تعرفه برای پزشكان عمومی ۲۰ یورو و برای پزشكان متخصص حداقل ۲۴ یورو می باشد. ٧٠ درصد این مبلغ مسترد می گردد.

ویزیتهای پزشكی كه در خانه انجام می شود، ویزیتهای آخرهفته (تعطیلات) و ویزیت روزهای خاص تعطیل گرانتر است.

▪ دستور پزشك و برگه بیماری
دستور پزشك نسخه تجویز دارو یا دستور انجام آزمایش است كه باید به داروخانه و یا به آزمایشگاه ارائه گردد. برگه بیماری سندی است كه نشانگر هزینه هایی است كه شما متحمل شده اید مانند ویزیت پزشك، داروهای تجویز شده، آزمایشات و ارائه آن همراه با كپی نسخه (دستور پزشك) به مركز بیمه امكان استرداد هزینه هایی پرداختی از سوی بیمه را به شما فراهم می كند.

▪ carte vitale
سیستم carte vitale از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد. این كارت كه به صورت رایگان به همه بیمه شدگان اجتماعی تعلق می گیرد، این امكان را برای پزشك یا داروساز فراهم می كند تا به هنگام ویزیت و به روش الكترونیك درخواست استرداد هزینه ها را ثبت نمایند. به این ترتیب نیازی به ارسال برگه بیماری نبوده و استرداد هزینه ها سریعتر انجام می شود.

▪ بخش پزشكی دانشگاهی
این بخش در دانشگاه در خدمت شما است. یك چكاپ كامل پزشكی را برای شما انجام می دهد. بخش طب پیشگیری دانشگاهی، مجموعه ای از خدمات رایگان از قبیل، تشخیص بیماری، تشخیص بیماری دهان و دندان و مشاوره های اختصاصی پزشكی را ارائه می نماید.

▪ بیمارستانها
در فرانسه انواع مختلفی از واحدهای بیمارستانی وجود دارند كه از نظر مراقبتهای پزشكی با یكدیگر تفاوتی نداشته و تفاوت آنها فقط به نحوه استرداد هزینه ها بر مبنای جایگاه آنها می باشد. این بیمارستان ها عبارتند از بیمارستانهای دولتی یا كلینیكهای خصوصی طرف قرارداد با بیمه با ۸۰% استرداد هزینه ها و كلینیك های خصوصی كه با بیمه قراداد نداشته و ۱۰% هزینه ها را مسترد می نمایند.

در هر بیمارستانی یك واحد فوریتهای پزشكی بصورت شبانه روزی فعال است.

در بیمارستانها پرداخت سهم بیمار از تعرفه پرداخت گردد. هزینه بستری چه در بیمارستان های عمومی و چه در كلینیك های خصوصی به ازای هر روز ۶۷/۱۰ یورو است كه باید توسط بیمار پرداخت گردد. كه این هزینه در صورتی قابل استرداد است كه بیمار تحت پوشش بیمه تكمیلی باشد. اگر شما بیمه تكمیلی نشده باشید، هزینه مراقبتهای چشم پزشكی و دندانپزشكی به سختی مسترد می شود. در واحدهای آموزشی پزشكی مربوط به دانشگاهها و مراكز آموزشی می توان از خدمات درمانی رایگان كه توسط دانشجویان سال آخر این موسسات انجام می گیرد، استفاده كرد.

برای دسترسی به لیست مراكز رایگان واكسیناسیون اجباری و مراكز پیشگیری می توانید به شهرداری شهر خود مراجعه نمایید.

▪ داروخانه ها
انحصار فروش دارو در فرانسه در اختیار داروخانه ها است كه با ارائه نسخه پزشك انجام می گیرد. ساعت كار داروخانه ها از ۹ صبح تا ۷ شب و بعضاً تا ۱۱ شب می باشد. روزهای یكشنبه، دوشنبه صبح و روزهای تعطیل داروخانه ها تعطیل می باشد.اما داروخانه كشیك در نظر گرفته می شود. داروساز دارای گواهی دكترای داروسازی و همچنین عضو نظام ملی داروسازان است. داروسازمی تواند مشاوره دارویی به شما را ارایه نماید.

▪ فوریتهای پزشكی و خدمات شبانه
لیست پزشكان و داروخانه های كشیك شبانه در داروخانه ها و نشریات محلی درج می شود. برای استفاده از تلفنهای ضروری

ـ خدمات اورژانس و آمبولانسSAMU : شماره تلفن ۱۵
ـ آتش نشانی: شماره تلفن ۱۸
ـ برای برقراری تماس با این مراكز و از طریق تلفن سیار فقط شماره ۱۱۲

● شهرداری
مدیریت امور عمومی اداری، آموزشی، اجتماعی،‌فرهنگی و ورزشی در فرانسه توسط شهرداری ها صورت می گیرد كه در همه روستاها، شهرها و مناطق مختلف شهرهای بزرگ مستقر می باشند. این شهرداریها مرجع جمع آوری و ارائه اطلاعات عمومی مورد نیاز می باشند. با مراجعه به شهرداری منطقه سكونت خود می توانید به همه اطلاعات و آدرسهای ضروری همچون: سازمانهای ذیصلاح منطقه ای،‌دفاتر مخابراتی، امور برق، مراكز فرهنگی و ورزشی، لیست مراكز واكسیناسیون اجباری رایگان و مراكز پیشگیری دسترسی یابید. برای مراجعه به شهرداری ها با مراجعه به سایت زیر می توانید آدرس مربوطه رااستخراج كنید.

www.amf.asso.fr

به عنوان مثال ذیلاً عناوین بعضی از سازمانهای ذیصلاح معرفی می گردد. لازم به یادآوری است كه آدرس این مراكز بستگی به منطقه سكونت شما داشته و توسط ادارات شهرداری قابل اكتساب است.

فرمانداری ها و بخشداریها: برای دریافت عنوان اقامت. آدرس و اطلاعات بیشتر آنها را می توانید از سایت اینترنتی وزارت كشور بدست آورید. www.intrerieur.gouv.fr

- ادارات منطقه ای كار و امور آموزش فنی و حرفه ای:‌برای دریافت مجوز موقت كار، آدرس و اطلاعات بیشتر را از سایت ویژه وزارت كار دریافت نمایید. www.emploi-solidarite.gouv.fr

- صندوق كمكهای خانوادگی CAFكمك مسكنwww.caf.fr

ـ صندوق بدوی بیمه بیماری : جهت استرداد هزینه های درمانی

● قوانین و مقررات زندگی روزمره در فرانسه
▪ مفقود یا دزدیده شدن مدارك
در صورت بروز چنین اتفاقی مراتب را به نزدیكترین اداره پلیس اعلام نمایید. این اعلامیه را كه شاهد مدعای سرقت یا مفقود شدن مدارك است جهت مراحل كنترل مدارك و قانونی كردن آن در فرمانداری در مراحل بعد نزد خود نگهدارید.

در صورت مفقود شدن گذرنامه مراتب را به سفارت كشور متبوع خود اعلام نمایید تا گذرنامه جدید برای شما صادر شود. با دریافت گذرنامه جدید و ارائه آن به همراه نسخه اعلامیه پلیس، فرمانداری قادر به انجام مراحل بعدی اقامت و... خواهید بود.

در همه مواقع از تمامی مدارك اداری خود یك نسخه كپی نگهدارید تا در زمانی كه احتمالاً مدركی از شما مفقود گردید، سند شناسایی شما باشد.

- سرقت یا مفقود شدن كارت بانكی یا دسته چك

در چنین مواقعی مراتب باید به بانك مربوط اعلام گردد تا حساب مسدود شود.

در ساعات غیراداری با بخشهای زیر تماس بگیرید:

- جهت دسته چك از طریق شماره تلفن ۰۸۳۶۶۸۳۲۰۸ با بخش چكهای سرقت یا مفقود شده بانك فرانسه

- -جهت كارت بانك از طریق شماره تلفن ۰۸۰۳۳۹۳۹۳۹ بخش كارتهای بانكی

مسدود كردن حساب متضمن هزینه می باشد. اكثر موسسات بانكی بیمه هایی را برای سرقت یا مفقود شدن مدارك ارائه می نمایند كه هزینه پیگیری و استرداد هزینه های دریافت مجدد و همچنین ارائه مدارك جدید را پوشش می دهد.

▪ كنترل شناسایی
با توجه به اینكه پلیس می تواند هر فردی را به ویژه در معابر عمومی مورد شناسایی و كنترل قرار دهد،‌ مدارك شناسایی فردی و مدارك قانونی اقامت خود در فرانسه را كه شامل گذرنامه ،‌كارت اقامت و كارت دانشجویی می باشد، همیشه همراه داشته باشید. چراكه در صورت همراه نداشتن مدارك، پلیس می تواند شما را جهت احراز هویت، بازداشت كند. حداكثر زمانی كه پلیس می تواند فردی را جهت شناسایی هویت ساده در بازداشت نگهدارد،۴ ساعت می باشد.

▪ قانون ممنوعیت كشیدن سیگار
كشیدن سیگار در وسائل نقلیه و معابر و اماكن عمومی ممنوع می باشد. در كافه ها ورستورانها نیز قسمتهایی وجود دارد كه در آن سیگار كشیدن ممنوع می باشد.

▪ كنترل بلیط های حمل و نقل
كنترل بلیط در وسائل نقلیه عمومی كه به كرات صورت می گیرد. مبلغ جریمه سوارشدن بدون بلیط در مترو و اتوبوس حدود ۱۱/۳۸ یورو می باشد. برای بلیط قطار مبلغ جریمه در صورت پرداخت فوری معادل قیمت بلیط و جریمه ۲۴/۱۵ یورو می باشد كه اگر فوراً پرداخت نگردد به این مبلغ ۱۱/۳۸ یورو اضافه می شود. تمامی بلیطهای حمل و نقل باید در دستگاه مخصوص سوراخ شوند. هرگونه بلیط سوراخ نشده فاقد اعتبار بوده و مشمول جریمه می شود.

 

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.