شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

مامن شورانگیز نادره های آسمان 2

مامن شورانگیز نادره های آسمان 2

استان آذربایجان غربی از نظر طبیعی و تاریخی از مناطق برجسته ایران است پیشینه تاریخی و سابقه کهن فرهنگی استان سبب وجود اماکن تاریخی, مذهبی و فرهنگی بسیاری درمنطقه شده است

استان آذربایجان غربی طولانی ترین مرز داخلی را با استان آذربایجان شرقی دارد. این مرز از پیوستن رود آق چای به ارس در باختر جلفا شروع شده، پس از عبور از خاور رود مزبور و قطع راه مرز به بازرگان و ناحیه ولدیان خوی و راه آهن ایران - تركیه، دریاچه ارومیه را كه مرز طبیعی دو استان است، در جهت شمال باختری به جنوب خاوری پشت سر گذاشته، در جنوب دریاچه، این امتداد در جهت جنوب خاوری مسیر زرینه رود «جغتو» از میان مراغه و میاندوآب، چاراویماق هشترود و صایین قلعه و تكاب عبور نموده و در مرز زنجان خاتمه می یابد. مرز آذربایجان غربی و كردستان جهت باختری - خاوری داشته و از دره رود كلوی زاب کوچک شروع شده و پس ازعبور از میان نواحی سردشت، بانه، بوكان، سقز و قطع شاخه های سیمینه رود و دریاچه زرینه رود و عبور از جنوب تكاب در چهار طاق در نقطه اتصال سه استان زنجان، كردستان و آذربایجان غربی خاتمه می یابد. استان آذربایجان غربی كم ترین طول مرز را با استان زنجان دارد كه از طریق منطقه تكاب به ماه نشان از استان زنجان اتصال پیدا می كند و جهت آن شمال باختری - جنوب خاوری است و بیش تر این ناحیه نیز از كوه های مرتفع پوشیده شده است.

استان آذربایجان غربی که مرکز آن شهر تاریخی ارومیه است، براساس آخرین تقسیمات كشوری دارای ۱۴ شهرستان بوده كه عبارتند از:

۱) ارومیه

۲) اشنویه

۳) بوكان

۴) پیرانشهر

۵) تكاب

۶ چالدران (سیه چشمه)

۷ خوی

۸) سردشت

۹) سلماس

۱۰) شاهین دژ

۱۱) ماكو

۱۲) مهاباد

۱۳) میاندوآب

۱۴) نقده

این استان در بر گیرنده شهرستان ها, شهرها, دهستان ها و روستاهای متعددی بوده و بر اساس آخرین سرشماری سراسری سال ۱۳۷۵ كشور, جمعیت آن ۲۴۹۶۰۸۰ نفر برآورد شده است.

● جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی
استان آذربایجان غربی در شمال باختر جمهوری اسلامی ایران واقع شده است. در این استان می توان علاوه بر جاذبه های متعدد تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، جاذبه های طبیعی و کمیابی را مشاهده نمود. استان آذربایجان غربی به لحاظ طبیعی در برگیرنده شورترین و بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران و بزرگ ترین آبگیر دایمی آسیای غربی است.

این استان از جاذبه های منحصر به فرد طبیعی چون: دریاچه ارومیه، پستی و بلندی های طبیعی فراوان همراه با دره های سرسبز و نشاط بخش، چشم انداز زیبای پرندگان مهاجر در کرانه های دریاچه ارومیه، جزیره های متعدد و زیبا، پوشش گیاهی دل انگیز، جنگل های پراكنده، كشتزارهای سرسبز، جاذبه های ژئوتوریستی، انواع باغ های میوه، رودخانه های روان، دشت گل های طبیعی، چشمه های جوشان و... برخوردار است که مجموع آن ها در فصل های مختلف سال؛ تابلوهای بدیعی از شگفتی های زیبای طبیعت این استان را به نمایش می گذارند.

شهرستان های متعدد استان آذربایجان غربی هر یک از ویژگی های خاصی برخوردارند و هر کدام به دلیل موقعیت طبیعی و ساختار توپوگرافیک خود؛ رودخانه ها، تالاب ها، مرداب ها، دریاچه های كوچک و بزرگ و سواحل زیادی را در بر گرفته است. به همین لحاظ استان آذربایجان غربی به عنوان یكی از زیستگاه های مهم حیات وحش و گونه های جانوری كشور نیز شناخته شده است. جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی قادر است در کنار سایر جاذبه های این استان سفری خاطره انگیز را در ذهن گردشگران به جای گذارد.

● رودخانه ها، چشمه هاو آبشارهای استان آذربایجان غربی
رودخانه ها، چشمه ها و آبشارها از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی به شمار می روند و در بین طبیعت دوستان ازجایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

استان مرتفع آذربایجان غربی چون دیواری درجهت شمال و جنوب و جنوب خاوری امتداد یافته، منبع سرشاری از نزولات جوی را به صورت برف در خود ذخیره كرده و حوزه های پر آب و متعددی را ایجاد کرده است. محدوده شمالی دریاچه ارومیه تا رود ارس، محدود باختر و جنوب دریاچه ارومیه و محدوده كرخه كه در منتهی الیه جنوب و جنوب باختری استان قرار دارد از این جمله هستند. در جنوب دریاچه ارومیه، در نواحی مرتفعی كه سرچشمه شاخه های اصلی سیمینه رود، مهاباد رود، زرینه رود و قزل اوزن است، رودها به طرف دریاچه ارومیه جاری می شوند.

این رودخانه ها از یک سو وارد دریاچه ارومیه می شوند و از سوی دیگر در قسمت مهاباد به دلیل جهت برخی از كوه های سردشت به طرف عراق سرازیر می شوند. رودهای این استان كه از كوه های مرتفع سرچشمه می گیرند، از دره های عمیق و دشت های وسیعی عبور می كنند كه هر كدام به نحوی دارای جاذبه های طبیعی - توریستی قابل توجهی هستند.

آبشار شلماش مهم ترین و مشهورتری آبشار سراسر استان آذربایجان غربی است که در منطقه سردشت واقع شده و به شدت مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان است. هم جواری این آبشار با دره ای سرسبز و زیبا و جنگل های پراكنده، ‌زیبایی ویژه ای به آن بخشیده و از دلایل اصلی شهرت آن است. چشم انداز آبشار قلعه جوق ماکو نیز از منظره های زیبای طبیعت است که ارتفاعی حدود ۸۰ متر دارد و فضای سبز اطراف آن یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی به شمار می آید. آبشار كوه های دالاپر، فرتگی، راندوسر، شوند، شهیدان، ستاره لوند و بروینه نیز از دیگر جاذبه های طبیعی این استان به شمار می روند.

در نقاط مختلف استان آذربایجان غربی آب های گرم متعددی با خواص ویژه وجود دارد كه در طول هزاران سال مورد استفاده مردم قرار گرفته است. این چشمه ها یكی از منابع مهم صنعت جهانگردی منطقه به شمار می آیند.

چشمه زندان سلیمان، چشمه (استخر) بوكان، چشمه گراو، چشمه معدنی زنبیل، چشمه های معدنی ویشلق، چشمه های معدنی ایواوغلی، چشمه شوربولاغ بیلوار، چشمه معدنی زارعان (زوران)، چشمه معدنی دسته دره، چشمه معدنی كلوانس، چشمه معدنی شگفتی، چشمه معدنی میناس برخی ازچشمه های مهم این استان به شمار می روند که قادرند اوقات فراغت گردشگران زیادی را پر کنند.

● ژئوتوریسم (گردشگری جغرافیایی) استان آذربایجان غربی
ژئوتوریسم كه در ابتدا گردشگری زمین شناسی نامیده می شد در آخرین مطالعات محققان «گردشگری جغرافیایی» نام گرفته است كه مفهوم آن بازدید و بهره برداری از جاذبه های جغرافیایی بدون لطمه زدن به طبیعت معنی شده كه مفهومی فراگیرتر و گسترده تر از پیش داشته و دامنه وسیعی را در بر می گیرد. بازدید از جاذبه های جغرافیایی كه یكی از مهم ترین آن ها جاذبه های ژئومورفولوژی و زمین شناسی است؛ امروزه یكی از شاخه های اصلی ژئوتوریسم را تشكیل می دهد.

سرزمین آذربایجان در دوره ترشیاری (دوران سوم زمین شناسی) تحت تاثیر فشارهای وارده بر قفقاز و تركیه قرار گرفت كه این امر سبب پیدایش شكاف ها و گسله هایی در این ناحیه شده است. وجود آب های گرم معدنی در آذربایجان غربی نشان گر آن است كه این منطقه در گذشته از كانون های فعال آتشفشانی بوده و اكنون دوره خاموشی خود را سپری می سازد، از جمله این چشمه های آب گرم می توان آب گرم ایستی سو و سوط را نام برد.

دریاچه ارومیه یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های ژئوتوریستی استان آذربایجان غربی است که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بوده و خاصیت های درمانی و طبیعی بسیاری دارد. به طور كلی بخش شمالی منطقه آذربایجان یكی از مراكز بزرگ حركات درونی زمین و لرزش های شدید است. حوالی ارومیه چنان نظم طبقات به هم ریخته كه طبقات رسوبات جدید از محل اولیه پرتاب و به ارتفاع قابل ملاحظه ای بر رسوبات عهد اول (پر كامبرین) جای گرفته است.

مواد اولیه تولید كننده ی خاک و عوارض پستی و بلندی بیش از سایر عوامل خاك شناسی، در تولید خاك های آذربایجان شرقی و غربی تاثیر داشته است. توزیع انواع خاك ها بستگی زیادی به عوامل خاك شناسی دارد. در نواحی باختر دریاچه ارومیه عوامل آب وهوا نیز بیش از سایر نقاط آذربایجان غربی در تولید خاك های مربوطه موثر بوده است. خاك های حوزه آبگیر رودخانه ارس در شمال و ارتفاعات شور بلاغ در باختر و جنوب باختری و كوه های میشو داغ در جنوب و جنوب خاوری را شامل می شود.

خاک جلگه و دشت ها و نواحی اطراف رودخانه از مواد رسوبی رودخانه ای تشكیل شده است و از این قبیل جلگه ها می توان پلدشت، ماكو و خوی را نام برد. خاک هایی كه منحصرا در این قسمت از استان به مقدار زیاد یافت می شوند عبارتند از: خاك های لیتوسل متشكل از خاک های خروجی در ناحیه خاک های براون و سیروزم - خاک های چمنی مرطوب، خاک های چسنات و خاک های لیتوسل آهكی در ناحیه خاک های بیابانی و سیروزم. منطقه حوزه دریاچه ارومیه به خصوص اراضی اطراف دریاچه كه متشكل از خاك های باتلاقی شور، رسوبی شور و خاك های شور قلیایی است، از سایر مناطق آذربایجان متمایز است.

تشكیلات گچی و نمكی واقع در حوزه های آبده رودخانه های واقع در خاور و شمال دریاچه توام با مواد رسوبات قرمز هم چنین تاثیر آب شور دریاچه در زمین های اطراف دریاچه كه احتمالا قسمتی از آن ها (جلگه زرینه رود و مهاباد) زمانی زیر آب دریاچه بوده اند، مجموعا در تولید این خاک ها تاثیر داشته است. چون جلگه های زرینه رود و مهاباد و ارومیه از مواد رسوبی می باشند، لذا نقاطی كه تحت تاثیر آب دریاچه واقع نشده اند و سطح آب زیر زمین آن ها در عمق مناسبی قرار دارد از بهترین خاک های ناحیه به شمار می آیند. بعد از زمین های شور و باتلاقی كنار دریاچه به سمت تراس های مرتفع و ارتفاعات بلند، خاک های مرطوب (Hydromorphic) و بعد خاک های رسوبی (Alluvial) و سپس خاک های تراس های مرتفع مركب از خاک های رسوبی قدیمی و خاک های براون قرار گرفته و بالاخره خاک های براون توام با لیتوسل آهكی كه حد نهایی خاک های ارتفاعات منطقه ای را تشكیل می دهد، قرار گرفته اند.

مطالعات زمین شناسی این منطقه را می توان در دو بخش اصلی تقسیم و مطالعه نمود. یکی زمین شناسی تا دوره چهارم و دیگری زمین شناسی دوران چهارم. تا قبل از پایان دوره چهارم در این منطقه تشكیلات لیتولژیكی وجود داشته است، چنان چه برآمدگی های خاور ارومیه عموما از سنگ های آذرین و به خصوص از آندزیت و بازالت قلیایی مركب بوده است، بیش تر فرورفتگی های شمال خاوری ارومیه از سنگ های گرانیت مخلوط با گنیس تشكیل یافته و ضمنا این سنگ ها از فلدسپات تشكیل شده اند.این خاک ها از لحاظ پتاسیم و طبیعتا كشاورزی نیز اهمیت دارند. ماسه، ماسه ریز، رس و هم چنین تركیبات «اولترابازیك» از قبیل شیست به مقدار کافی در خاور و شمال خاوری ارومیه یافت می شود، به طور كلی مواد رسوبی و ته نشستی اطراف ارومیه خواص مواد شیمیایی تركیبات قلیایی و نمكی تشكیلات قرمز و كوه های نمک واقع در حوزه رودخانه مربوطه را منعكس می نماید.

 

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.