شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

درباره استان کرمان 2

درباره استان کرمان 2

استان کرمان پهناورترین استان ایران است که در جنوب خاوری ایران واقع شده و از لحاظ تاریخی, سابقه سکونت در این ناحیه به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد

● دیدنیهای استان
▪ مسجد جامع كرمان
یكی از زیباترین مساجد كشور است كه دارای سر در رفیع صحن ایوان و شبستان می باشد. تاریخ بنا، بر اساس كتیبه سر در اصلی، سال ۵۷۰ هجری قمری است. ارزشمند ترین قسمت بنا كاشیكاری معرق و محراب و سر در شرق مسجد است.

▪ مسجد گنج علی خان
مجموعه گنج علی خان كه مشتمل بر میدان، مدرسه، كاروانسرا، حمام، آب انبار، ضرابخانه، مسجد و بازار است. در این مجموعه چند كتیبه به چشم می خورد كه نشاندهنده دقیق تاریخ بنای هر یك از این مجموعه است.

▪ حمام گنج علی خان
ورودی این حمام در بازار جنوبی واقع شده است. این حمام مجموعه ای زیبا از تلفیق هنر در معماری با فضایی مناسب می باشد. حمام گنج علی خان اثری بدیع با كاشیكاری ها، نقاشی ها، گچ بری ها، مقرنس كاریها و كادربندیهای زیبا با بكار گرفتن سنگها و تزئینات بسیار ظریف در مسجد حدود گرمخانه تشكیل شده و در قسمت رختكن با ایجاد قرینه سازی در ایوانها و ایوانچه ها و ستون های سنگی بوجود آمده است.

▪ مجموعه وكیل
مجموعه وكیل یكی از دیگر از ارزشمندترین یادگارهای كهن است كه سال ۱۲۷۵ ه.ق بنا شده و شامل بازار، حمام، مسجد و كاروانسرا می باشد.

▪ آستانه ماهان
آستانه ماهان در ۳۵ كیلومتری جنوب شرقی كرمان و در مسیر راه كرمان- بم واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این شهرك زیبا كه در دامنه ارتفاعات قرار گرفته و وجود چشمه ها و آبهای نسبتاً فراوان موجب آبادانی این بخش شده است.

آستانه از هنر معماری شش قرن اخیر با فضای معماری مقبول و باغ سازی بسیار و طراوات انگیز است. مجموعه آستانه شامل سردر و گلدسته ها، چله خانه و صحن می باشد.

▪ باغ تاریخی ماهان
باغ تاریخی ماهان باغ ”شاهزاده“ در شش كیلومتری ماهان قرار دارد. این باغ دارای قسمتهای مختلف از جمله عمارت شاه نشین و حمام است. از قسمتهای ارزشمند باغ ماهان شبكه آبرسانی و حوض های آب آن می باشد.

▪ ارگ بم
ارگ بم در شمال شرقی بم بر بالا و دامنه صخره های عظیم قلعه ای ماندگار را پی افكنده اند كه اهالی محل ارگش نامند. این بنای سترگ شهر قدیم بم است. سه طرف قلعه را باغ و خانه های مسكونی و زمین های كشاورزی فراگرفته است.

● صنایع دستی و سوغاتی ها
صنایع دستی شامل قالی دستباف، شال بافی، پته دوزی، سرامیك، محصولات مسی، چادر شب بافی، حصیر بافی، نمد، گلیم و …

سوغاتی مشهور پسته رفسنجان، معجون، حنا، زیره، كلمپه(نوعی شیرینی)، مسقطی، سیرجان، سوهان، زرند، خرمای بم، بادام كوهی و گردوی بافت.

● جاذبه های فرهنگی استان کرمان
جاذبه های فرهنگی استان کرمان که شامل صنایع دستی، موسیقی، نمایش های محلی و لباس های رنگارنگ می شود، یکی از غنی ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می آیند. فرهنگ استان کرمان متشکل از ترکیب فرهنگ های بلوچ، زرتشتی و کرمانی است. صنایع دستی از قدیمی ترین فعالیت های بشری و از هنری ترین و قابل توجه ترین جاذبه های فرهنگی محسوب می شوند. قالی معروف ترین صنعت دستی استان کرمان است که بازتاب های روحی هنرمندان در طی زمان و پیش آمد حوادث در نظم‌های شكوه مندی كه بر آن خلق می كنند، نمایان گر است. آن چه به وضوح در طرح و نقش قالی‌های این منطقه دیده می شود؛ جای پای هنرهای دیگر است. لباس های محلی رنگارنگ زنان و لباس های خاص مردان این خطه؛ تنها نماد هویت فرهنگی و اجتماعی جامعه ی کرمانی ها نیست بلکه نشان دهنده ی هویت و تعلقات قومی آنان نیز هست و از این نظر همواره برای بازدیدکنندگان جالب ودیدنی است.

● صنایع دستی استان کرمان
صنایع دستی استان کرمان از جاذبه های مهم فرهنگی و سوغاتی های با ارزش ایرانی است و محصولات تولیدی تبلور روحیه هنری و اصالت فرهنگی مردم این دیار است. قالی کرمان از شهرت جهانی برخوردار بوده و آوازه ی مرغوبیت آن تا دوردست ها رفته است. پته دوزی، مس تزیینی (قلم زنی روی مس)، گلیم بافی، جاجیم بافی و عریض بافی نیز از معروف ترین و مرغوب ترین صنایع دستی استان کرمان به شمار می روند.

قالی كرمان از گذشته های دور به عنوان نفیس ترین و ظریف ترین قالی ایران و جهان شناخته شده است. پشم تولیدی در كرمان از كیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و مركز تهیه آن كرمان، بم و رفسنجان است. شهرت قالی كرمان در رنگ آمیزی رنگ و طرح آن است. در تمایز و تشخیص قالی دو عامل طرح و رنگ بسیار موثر است و طرح و رنگ قالی كرمان یكی از نفیس ترین، زیباترین و خوش سبک ترین بافته های جهان است. قالی کرمان از شهرت داخلی و خارجی برخوردار بوده و سال های زیادی است كه در جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

در مورد طرح ها و نقش های قالی کرمان باید گفت: بی‌شک اوج تجلی این هنر به زمان صفویان می رسد، تركیب های دل نشینی كه هنرمندان این دوره از رنگ و نقش و نگاره بر روی قالی پدید آورده‌اند با آن همه شكوه و زیبایی هرگز فراموش نمی‌شود. گرچه ایران در طول تاریخ، چندین بار مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته است، لیكن فرهنگ و سنت و ملیت و هنر ایرانی هرگز دستخوش دگرگونی و رنگ ‌پذیری از این مهاجمین بیگانه نشده و اصالت خود را با قدرت و عظمت حفظ كرده است.

برای قالی كرمان نقشه‌های خاص كرمان وجود دارد. البته تأثیرپذیری طرح‌های قالی كرمان را از نقشه‌های اصفهان مانند:شاه عباسی كه اوج طرح و نقشه در دوران صفویان، یعنی درخشان ترین دوران قالی در ایران و نیز نقشه شیخ صفی كه پویایی خاصی در بین طرح های قالی ایران دارند، نباید از نظر دور داشت. بنابراین اگر در كرمان قالی‌بافان از نقشه‌های دیگری استفاده كنند، غیرمعمول و خارج از عرف خواهد بود. البته این بدان معنی نیست كه در كرمان از نقشه‌های مناطق دیگر استفاده نمی‌شود، بلكه این موضوع كم تر از جاهای دیگر اتفاق می افتد. درگذشته؛ بزرگان فرش‌بافی كه سرمایه‌گذاران و صاحبان كارگاه‌های بزرگ بودند، برای خود نقشه‌های خاصی داشتند و فرش‌های بافت آنان به سبب نقشه مخصوص شان به آسانی شناخته می شد و این مسئله نوعی گواهی مرغوبیت بود.

در حال حاضر نیز در بعضی موارد این رسم رعایت می شود. طراحان كرمانی معمولا حاشیه را كه مشتمل بر ۵ نوار است طوری طرح می كنند كه حاشیه اصلی دو برابر پهنای حاشیه فرعی را داشته باشد.

آخرین رشته ی بیرونی حاشیه، شبیه نوار بسیار باریكی است كه اغلب به رنگ سرخ میخكی بافته می شود.

قالی‌بافان كرمان در نقشه‌های خود بیش از هر چیز به نگاره‌های گل دار روی می آورند، علت این امر شاید علاقه‌ای باشد كه مردم این منطقه از گذشته‌های دور به گل دارند.

اشكال گوناگونی از گل آفتاب‌ گردان كه نشانه‌ای از آیین زرتشت است، در قالی های كرمان دیده نقشه های معروف قالی های استان کرمان عبارت اند از:

لچک ترنج، افشان با لچک ترنج، افشان سراسری بدون لچک ترنج، درختی، گنجشكی، نقشه آمریكایی یا باب آمریكا، نقشه كوپلن یا شكارگاهی، چمنی، اردبیلی ( آمیخته‌ای از طرح‌های قالی اردبیل آذربایجان با تغییراتی مختصر)، بازوبندی( طرح هایی شبیه گردنبند و بازوبند آن)، كف ساده (در وسط آن نقش مدال‌گونه‌ای دیده می شود)، كف‌ساده مرغی (همان نقشه كف ساده است همراه با تصاویری از پرندگان)، خشتی (طرح‌هایی شبیه الماس)، سعدی دشت‌گلی (نموداری از خرمن‌های گل و نشانه‌ای از لطافت طبع این مردم)، سلسله‌ای( گونه‌ای پیوستگی زنجیری را در نظام نقشه نشان می دهد)، شاه عباسی نقره‌ای، شاه عباسی درشت‌گل، ستونی، كف ساده لچک ترنج، راوری و نقشه‌های بته‌ای بسیار زیبا كه بهترین بافت اش در كرمان صورت می گیرد، موارد بسیار قابل توجه نقشه‌های قالی كرمان هستند.

گلیم بافی یکی دیگر از هنرهای استان کرمان است. یكی از انواع گلیم كه در واقع استان كرمان مركز اصلی تولید آن محسوب می شود «گلیم شیریكی پیج» است. این گلیم چون نگینی بر تارک گلیم ایران می درخشد شیریكی پیچ، نامی است كه بافندگان ایلیاتی و روستایی استان كرمان به نوع خاصی از گلیم نهاده اند كه این نوع گلیم را از لحاظ بافت مادر قالی نام نهاده اند. بافت این گلیم به طور انحصاری در اختیار دختران و زنان عشایری و روستایی است چه آن هایی كه زندگی عشایری دارند و چه آن ها كه اسكان یافته اند.از مراكز اصلی تولید این گلیم می توان به شهرهای بافت و حومه و سیرجان و حومه اشاره نمود. می توان گفت: به طور كلی سه نوع گلیم در استان كرمات تولید می شود:

۱) گلیم شیریكی پیچ یل سوزنی

۲) گلیم چهل ماشوله یا سینه ریز

۳) گلیم كف ساده.

پته دوزی به معنای دوختن نخ های پشمی بر روی یک پارچه پشمی است. پته دوزی رشته ای از سوزن دوزی است كه در كرمان، سیرجان، رفسنجان و گوشه و كنارهای دیگر این استان دوخته می شود. شهرت آن كم تر از قالی نیست و پیدایش آن به درستی بر هیچكس معلوم نیست. یكی از قدیمی ترین قطعات پته دوزی شده، روپوش مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان است كه اكنون در موزه ای جداگانه نگه داری می شود، این پته یكی از پركارترین پته هایی است تا كنون تهیه شده است و گفته می شود در سال ۱۲۸۵ ه.ق توسط ۱۶ نفر پته دوز زن و طی زمان دو سال دوخته شده است. پته برای موارد مختلف از قبیل: زیر لیوانی، كوسن، پشتی، پرده ای، جانماز، سجاده، شارپ، رومیزی، روتختی، جلدقرآن، جلدجعبه دستمال كاغذی، کیف و كفش و بقچه استفاده می شود. عریض بافی یکی دیگر از صنایع دستی مختص استان کرمان است که در گذشته بیش تر رایج بوده است..

مس تزیینی (قلم زنی روی مس) از دیگر هنرهای دستی این استان است. به دلیل وجود منابع غنی مس در منطقه كرمان صنایع دستی تزیینی در این منطقه از رونق خاصی برخوردار است.قلم زنی روی مس یكی از هنرهایی است كه از دیرباز در این استان فعالیت چشم گیری داشته و مسافرین و جهانگردان جهت خرید سوغات سفر از كرمان قطعه های مس قلم كاری شده به همراه می برند و در گوشه و كنار هر مهمان خانه و سالن پذیرایی قطعه ای مس قلم زده جلوه گری می كند. از انواع مصنوعات دستی این هنر می توان به بشقاب، سینی در اندازه ها و اشكال مختلف، ساعت های دیواری، جلد آیینه و آباژورها اشاره کرد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.