شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کیپ تاون Cape Town

کیپ تاون Cape Town

کیپ تاون (Cape Town) سومین شهر پرجمعیت در آفریقای جنوبی است. این شهر پایتخت ایالتی وسترن کیپ (Western Cape) و همچنین پایتخت قوه مقننه آفریقای جنوبی است که مقر مجلس شورای ملی و بسیاری از مراکز و دفاتر دولتی است.

شهرت کیپ تاون به خاطر بندرگاه و همچنین مناظر طبیعی آن است که شامل نقاطی چون Table Mountain و کیپ پوینت (Cape Point) میشود. این شهر به خاطر جغرافیای خاص خود در میان زیباترین شهرهای جهان دسته بندی شده است و محبوبترین مقصد توریستی در آفریقای جنوبی به شمار میرود.

بندر کیپ تاون به عنوان ایستگاه سوخت گیری برای کشتیهای هلندی که به مقصد آفریقای شرقی، هند و آسیا در حرکت بودند ایجاد شد و شهر در ابتدا در اطراف این بندر شکل گرفت.

کیپ تاون در سال ۱۶۵۲ به عنوان اولین کلونی دایم اروپایی در بخشهای جنوب صحرا تاسیس شد و به سرعت از پایگاه مرزی اروپاییان در قلعه امید نیک (Castle of Good Hope) وسیعتر گشت و تا زمانی که شهر جدید ژوهانسبورگ با کشف معادن طلا و الماس در ۱۸۸۷ از آن پیشی گرفت، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی باقی ماند.

فرودگاه بین المللی کیپ تاون که دومین فرودگاه شلوغ آفریقای جنوبی و مسیر اصلی رفت و آمد جهانگردان است نیز از جمله تسهیلاتی است که در این شهر وجود دارد.

● تاریخچه
اولین ساکنان شناخته شده منطقه وسترن کیپ (دماغه غربی) در حدود ۱۰۰,۰۰۰ سال قبل از میلاد به آنجا رسیدند. قبل از اینکه در سال ۱۴۸۶، کاشف پرتغالی بارتولومیو دیاز (Bartholomew Diaz) به منطقه ای که امروز به نام کیپ تاون شناخته میشود اشاره کند، هیچ تاریخ مکتوبی از این شهر وجود ندارد.

دومین گزارش ثبت شده از آن نیز در سال ۱۴۹۷، توسط کاشف مشهور پرتغالی واسکو دوگاما (Vasco Da Gama) انجام شده است. این منطقه تا ۱۶۵۲ هیچ تماس مداوم قانونی به اروپاییان نداشت تا اینکه یان ون ریبیک (Jan van Riebeeck) و کارکنان دیگر کمپانی هلندی هند شرقی (Company Dutch East India) برای تاسیس یک ایستگاه بین راهی، به آنجا فرستاده شدند.در سال ۱۶۷۹ شخصی به نام سیمون ون در استل (Simon van der Stel) که شهر استلنبوخ (Stellenbosch) به یاد او نام گذاری شده است، به عنوان فرماندار جانشین ون ریبیک شد.

در سال ۱۷۸۰، فرانسه و انگلستان بر علیه یکدیگر وارد جنگ شدند و هلند نیز به نفع فرانسه به این نبرد پیوست. با این وجود در سال ۱۷۹۵، هلند مورد هجوم فرانسه قرار گرفت و کمپانی از نظر مالی کاملا ویران شد. در این بین شاهزاده پرتقال (Prince of Orange یک لقب اشرافی وابسته به پرنس نشین orange در جنوب فرانسه) به انگلستان رفت.

نیروهای بریتانیایی مجبور بودند تا پایان جنگ از دماغه در مقابل فرانسویان محافظت کنند. بالاخره بریتانیا موفق شد در نبرد مویزنبرگ (Muizenberg) دماغه را فتح کند.

بر اساس موافقتنامه صلح، دماغه در سال ۱۸۰۲ دوباره به هلند تحول داده شد.هر چند سه سال بعد، جنگ از سر گرفته شد و در سال ۱۸۱۴، با پیروزی بریتانیا به پایان رسید و بریتانیا دماغه را به طور دائم از هلند گرفت.

در ۱۹۴۸، هیات ملی (National Party) با سیاستی مبنی بر تبعیض نژادی که بعدها با نام آفریقایی آن آپارتهاید (Apartheid) نامیده شد، داوطلب شرکت در انتخابات شدند. در ۱۹۶۶، منطقه شش (District Six) که محلی پر جنب و جوش بود، با خاک کسان شد و منطقه مخصوص سفید پوستان اعلام شد. این اتفاق و بسیاری از ادعاهای مشابه زیر نظر Group Areas Act موجب شد تا کل جامعه از محل اصلی خود ریشه کن شود و در قسمت فلات دماغه مسکن بگیرد.

تحت تسلط آپارتهاید دماغه منطقه ای با تبعیض بین نیروهای انسانی رنگین پوست بود که در آن آفریقاییان سیاه پوست از حقوق خود محروم بودند.

نلسون ماندلا (Nelson Mandela) چند ساعت پس از آزادی در سال ۱۹۹۰، اولین سخنرانی عمومی خود در طی چند دهه را بر روی ایوان ساختمان شهرداری کیپ تاون ایراد کرد و آغاز دوره ای جدید برای آفریقای جنوبی را اعلام نمود.

عده بسیاری از اهالی کیپ تاون هنوز با محدودیتهای نژادی از یکدیگر جدا هستند و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سلامتی در همه جا دیده میشود. کیپ تاون با مشکلات عمده ای چون بیماری ایدز، سل و جنایات وابسته به مواد مخدر درگیر است و دارای بالاترین درجه قتل در جهان است.

● جهانگردی
علی رغم مشکلات مذکور، آب و هوای گرم کیپ تاون، زیبایی چشمگیر مناظر، ورزشهای در هوای آزاد و تنوع فرهنگی این شهر را به یکی از مراکز بسیار محبوب جهانگردی در آفریقای جنوبی مبدل کرده است. تعدادی از مهمترین جاذبه های توریستی کیپ تاون اینها هستند :

▪ Table Mountain که پس زمینه چشم نواز شهر است و میتوان پیاده یا با تراموای برقی به آن رسید.

▪ کیپ پوینت (Cape Point) یک دماغه تماشایی در انتهای کیپ پنینسولا.

▪ اسکله ویکتوریا و آلفرد (Victoria & Alfred Waterfront) یک مرکز خرید معروف با صدها فروشگاه، هتلهای خوب، یک تفرج گاه ساحلی و آکواریوم.

▪ جزیره روبن (Robben) که بیشتر به خاطر وجود زندان نلسون ماندلا در آن شهرت دارد.

▪ باغهای گیاه شناسی کیرستنبوخ (Kirstenbosch) که در منطقه ای حیرت آور در زیر کوه قرار دارد.

● فعالیتهایی در هوای آزاد
کیپ تاون دارای سواحلی متعدد پوشیده از شنهای سفید رنگ است. ساحل بلوبرگ (Blouberg) دارای منظره کلاسیکی از کوهستان Table Mountain و در ماههای بین سپتامبر تا فوریه یکی از مکانهای مهم موج سواری با بادبان و موج سواری با کایت در سطح جهانی است. این ساحل به خاطر اینکه زیستگاه پنگوئن ها است هم شهرت فراوانی دارد.

کرجی رانی به منظور تماشای مناظر زیبای شهر که از بندر ویکتوریا و آلفرد، هوت بی (Hout Bay) و سیمون تاون (Simon Town) آغاز میشود و تورهای محلی به جزیره روبن نیز بسیار مورد توجه جهانگردان هستند.

گردشگاههای متعدد و مسیرهای زیبای مناسب برای پیاده روی در اطراف و مرکز شهر وجود دارند و کوهستانهای اطراف نیز امکانات بیشتری برای گشت و گذار فراهم میکنند. ورزشها و تفریحات دیگر شامل موج سواری، قایق رانی، ماهیگیری، گردشگری، کوه نوردی، دوچرخه سواری کوهستانی، گلایدر رانی و چتربازی با قایق و تماشای جانواران منطقه از جمله فوکها، پرندگان و نهنگها است.

● فعالیتهای فرهنگی
امکانات گردشگری به منظور شناخت فرهنگ و آداب و رسوم کیپ تاون از تنوع بسیاری برخوردار است.موسیقی جز محلی، تورهای شهرستان گردی و بازدید از اماکن باستانی و تاریخی از آن جمله اند.

کارناوال سالیانه خنیاگران کیپ تاون که همه ساله در ۲ ژانویه برگزار میشود، در واقع یک جشنواره است که گروههای مختلفی از نوازندگان و خوانندگان با البسه ای به رنگهای درخشان و شاد در رژه آن شرکت میکنند و هر یک چتری رنگین یا یک ساز در دست دارند. محل اصلی برگزاری هنرهای نمایشی مرکز تئاتر آرت اسکیپ (Artscape) نام دارد.

 

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.