شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جنگل های ارس

جنگل های ارس

آیا تا به حال با اتومبیل به ارتفاعات ۳۰۰۰ متری سفر كرده اید به نظرم چنین ماجراجویی هایی را فقط در برنامه های تلویزیونی دیده باشید.

اگر لذت و هیجان سفر به كوهستان ۳۰۰۰ متری با اتومبیل و عبور از رودخانه های پرآب را نچشیده اید سفر به ارتفاعات هزار مسجد استان خراسان رضوی را به شما پیشنهاد می كنم. برای رسیدن به جنگل های خودروی ارس ساعت ۵ صبح از مشهد به سمت كلات حركت و از میان باغهای گردو عبور كردیم. صبحانه را در یكی از باغها خوردیم و نزدیك ظهر به منطقه جنگلی در ارتفاع ۳۰۰۰ متری رسیدیم. ارس نوعی درخت از گونه برگ سوزنی و همیشه سبز مثل كاج است كه دارای میوه های ریز آبی رنگ است. چوب آنها بسیار مقاوم و سازگار با آب و هوای نیمه مرطوب و خاك اسیدی است. بعد از طی تقریبا ۷ ساعت مسیر آسفالت و سپس خاكی و سنگلاخ به ایستگاه تحقیقاتی و مهمانسرای منابع طبیعی رسیدیم؛ جایی با هوای بی نظیر و مناظر زیبا. در طول مسیر آن قدر گله های گاو و گوسفند و بز دیدیم كه اصلا احساس نمی كردیم روی كوه هستیم. بوی عطر گیاهان كوهستانی نه تنها پروانه های منطقه را مست كرده بود بلكه نشاط خاصی به ما بخشیده بود تا كوفتگی بدن ناشی از تكانهای شدید ماشین را فراموش كرده و به جای استراحت برای كشف زیبایی های كشف نشده پیاده به راه افتادیم. ناهار و شام را با غذاهای محلی از جمله یخنی خوردیم.

یخنی غذای محلی است كه با گوشت تازه گوسفند و پیاز فراوان در روغن روی آتش هیزم پخته می شود. در ضمن طی مسیر حداقل تا نیمه های راه ارتفاعات خانه هایی از سنگ رودخانه ای دیده می شد.

در كنار خانه محصولات سبزی صیفی و درختی به چشم می خورد اما خبری از ساكنان نبود. كمی بعد متوجه شدیم كه همه ساكنان صبح زود برای چرای دامها به ارتفاعات رفته اند. به عنوان یك شهرنشین برایمان جای تعجب داشت كه این مردم چگونه بدون امكانات رفاهی امروزی در اینجا با این شرایط آب و هوایی سخت زندگی می كنند. با این اوضاع و احوال شبكه برق تهران تا آخرین منزل كوهستانی كشیده شده بود و به قول خودشان هم سرموقع قبض برق هم دریافت می كنند. عصر همان روز بعد از عبور از آب رودخانه به طور پیاده و سوار بر الاغ میهمان چادر عشایر ارتفاعات شدیم. حتی در آخرین نقطه كوهستان هم آثار حیات و زندگی انسان به چشم می خورد. عشایر بسیار ساده صمیمی و دوست داشتنی با هر ظرف كوچك كه در بساط داشتند با چای از ما پذیرایی كردند و بعد از آن با نان و ماست ساخته دست خودشان ما را سیر كردند. در طول سفر حیوانات وحشی كوهستان مانند كبك و شاهین هم فراوان به چشم می خوردند. البته شنیدیم كه گراز و پلنگ هم وجود دارند و دیده شده بود كه یك پلنگ كره اسبی را بلعیده است. از پوشش گیاهی ارتفاعات هزارمسجد می توان به غیر از ارس از گونه های مختلف پلاخور، زرشك، نسترن، دغدغك، قره قات و شیرفت نام برد.

آنجا همچنین زیستگاه منحصر به فرد قره قات محسوب می شود. در ادامه سفر به قصد سیاحت كلات نادری كه جدیدا به شهرهای استان اضافه شده و پایتخت نادرشاه افشار بوده است از دره ها و شالیزارهای خارق العاده مسیر گذر كردیم. تصور كنید منطقه كلات كه به غیر از خاك چیز دیگری به چشم نمی خورد شالیزارهای برنج مانند سراب ما را متحیر كرده بود. بوی عطر برنج تمام شهر را فراگرفته بود و بعد از چشیدن و دیدن متوجه شدیم كه یكی از بلندقدترین برنج های ایران است و ما هم برای اولین بار بود كه دیدیم در یك منطقه نیمه خشك برنجی با این كیفیت عالی به بار می نشیند. در بدو ورود به شهر كلات با دیدن رشته كوه هایی كه به شكل بارو و حصار دور تا دور شهر را محصور كرده بود می توانستیم بعد از گذشت قرنها هنوز قدرت نادرشاه افشار را حس كنیم. بعد از سیاحت قسمتهای مختلف شهر و آثار تاریخی آنجا از قصر تاریخی خورشید كه به فرم ۶ ضلعی و به شكل خورشید بود دیدن كردیم.

در مسیر بازگشت به مشهد از پسته های روغنی و بسیار ریز و جالب جنگل های خواجه دیدن كرده و سفر را با زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) به پایان رساندیم. طبیعت آن منطقه و تاریخ كلات نادری و شالیزارهای برنج كلات از دیدنی های زیبای ایران است كه جای لطفش در اذهان سفرنكرده ها خالی است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.