شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر به سرزمین خالق پری دریایی شهر كپنهاگ

سفر به سرزمین خالق پری دریایی شهر كپنهاگ

شهر كپنهاگ با جمعیتی در حدود ۲میلیون نفر كه اكثریت آنها را پیروان مذهب پروتستان تشكیل می‌دهند، پایتخت كشور دانمارك است.

نرخ بی‌سوادی در این كشور صنعتی پیشرفته اروپایی تقریبا به صفر رسیده و از آنجا كه دانماركی‌ها به اخلاقیات، بسیار توجه دارند این كشور، یكی از هشت عضو اتحادیه مبارزه با قاچاق زنان است. طبق قوانین این اتحادیه، مجازات قاچاق انسان، ۸سال حبس است.در كپنهاگ نیز همچون سایر شهرهای دانمارك، مردم ترجیح می‌دهند برای رفتن به محل كارشان یا حتی خرید ساده روزانه منزل، از دوچرخه استفاده كنند.

به منظور توجه به دوچرخه‌سواران و حمایت بیش از پیش دولت از محیط زیست، در اكثرخیابان‌های كپنهاگ راه مخصوص تردد دوچرخه‌سواران طراحی شده و در این راه مخصوص، تابلوهایی وجود دارد تا به اتومبیل‌رانان یادآوری كند كه به دوچرخه‌سواران توجه داشته باشند.

در كپنهاگ - بر خلاف سایر شهرهای اروپایی - مزاح و شوخی، نقش به‌سزایی در روابط مردم دارد؛ آنها بسیار به یكدیگر متلك می‌گویند. شاید این نوع شیوه تعامل به‌ویژه در محل كار، تند و غیرقابل‌ تحمل به نظر برسد ولی این طرز رفتار، برخاسته از رفاقت و احترام متقابل آنهاست و اصلا در حكم بی‌احترامی و تخلیه عقده‌های روانی برداشت نمی‌شود. یكی از جالب‌ترین خصوصیات مردم كپنهاگ، علاقه وافر آنها به برپایی جشن است.

پیش‌پا‌افتاده‌ترین مناسبت از جمله خرید خانه نو، اتمام تحصیلات و... یك كپنهاگی را بر آن می‌دارد تا مهمانی برگزار كند و طی آن دوستان و آشنایان خود را دعوت كند. اگر روزی به یكی از این مهمانی‌ها در كپنهاگ دعوت شدید، از دیدن پرچم كشور دانمارك روی میز پذیرایی خانه میزبان، اصلا تعجب نكنید؛ آنها به پرچم كشورشان علاقه وافری دارند زیرا معتقدند این پرچم از آسمان برای آنها به زمین افتاده است.

شب‌ها بهترین موقع برای برپایی یك مهمانی است زیرا مردم دوست دارند بعد از پایان كارهای روزانه‌شان، به تفریح و جشن بپردازند. در این مهمانی‌ها، دوستان، فامیل و همكاران برای صرف غذا و نوشیدنی دعوت می‌شوند و گاهی تا پاسی از شب به پایكوبی می‌پردازند. میزبان این جشن‌ شبانه از شما به عنوان یك مهمان انتظار دارد كه حتما با یك دسته‌گل یا جعبه شكلات حاضر شده و به پاس زحمت میزبان، آن را به او تقدیم كنید.

یكی از باشكوه‌ترین این جشن‌ها، در شب كریسمس برگزار می‌شود كه در آن، خانواده‌ها دور یكدیگر جمع شده، غذا می‌خورند و به یكدیگر هدیه می‌دهند. اكثر آنها دور درخت كریسمس تزئین‌شده با ستاره‌ای در بالای آن، می‌رقصند و سرودهای مختص این شب را می‌خوانند و گروه زیادی نیز در مراسم دعای كریسمس در كلیسا شركت می‌كنند.

ماه نوامبر در دانمارك، ماه بی‌خوابی مردم تا سپیده‌دم است. در این ماه و پیش از رسیدن سال نو میلادی، خیابان‌ها و مغازه‌ها با شاخه‌های درخت كاج مزین می‌شود. بسیاری از مغازه‌ها اجناس خود را حراج می‌كنند - آن هم با قیمت‌های بسیار پایین - و عمده مشتریان آنها را دانشجویان و افراد كم‌درآمد جامعه تشكیل می‌دهند.

ویترین مغازه‌ها با انواع و اقسام لامپ‌های رنگارنگ روشن است و اگرچه در این ماه در دانمارك برف می‌بارد اما مردم - بی‌اعتنا به برف - شب‌ها به خیابان می‌آیند، خرید می‌كنند و خود را برای استقبال از سال جدید میلادی آماده می‌كنند. تعداد زیادی از كودكان و دانش‌آموزان این كشور، تقویم كریسمس دارند و كانال‌های مختلف تلویزیونی نیز برنامه‌های تقویم كریسمس را پخش می‌كند.

این برنامه‌ها در ۲۴روز برای اقشار مختلف جامعه دانمارك پخش می‌شود و آنها نیز با اشتیاق فراوان، این برنامه‌ها را مشاهده می‌كنند. روزهای ۲۵ و ۲۶دسامبر، روزهای اول و دوم كریسمس به شمار می‌رود و خانواده‌ها سعی می‌كنند آیین‌های خاص این دو روز را به جا آورند. یكی دیگر از اعیاد مردم دانمارك، عید پاك است كه هر سال در ماه مارس یا آوریل برگزار می‌شود. زمان برپایی عید چهلم مسیح نیز ماه ژوئن است.

علاوه بر رسوم مذهبی و جشن مسیحیان به مناسبت احیای مسیح در عید پاك، رسم است كه مردم به یكدیگر تخم‌مرغ عید پاك بدهند كه معمولا یك تخم‌مرغ شكلاتی است. تخم‌مرغ از روزگاران قدیم در دانمارك سمبل باروری و بهروزی به شمار می‌‌رفته است. برخی مسیحیان نیز رسم دارند كه در عید چهلم مسیح، صبح بسیار زود از خواب بیدار شده و به تماشای رقص خورشید بنشینند و جشن ناهار عید را در طبیعت برپا كنند.

گفتنی است كه در دانمارك، مستی ناشی از نوشیدن مشروبات الكلی هنگام رانندگی، جریمه‌های سنگینی به همراه دارد و حتی در مواردی گواهینامه رانندگی شخص خاطی برای همیشه باطل می‌شود. هنگام رانندگی با اتومبیل یا موتورسیكلت، میزان الكل خون نباید از ۰۵/۰درصد بیشتر باشد.

جالب است بدانید مردم دانمارك و به‌ویژه كپنهاگی‌ها اهمیت ویژه‌ای برای وقت خود قائلند؛ آنها طبق ساعت كار می‌كنند و انتظار دارند كه شما دقیقا سر ساعت قرار - نه زودتر و نه دیرتر - حاضر باشید. در مورد قرارهای خصوصی و كاری و همچنین قرار با پزشكان و دندانپزشكان نیز همین‌طور است؛ تاخیر یا غیبت بدون دلیل موجه، مطمئنا باعث نامحبوب‌شدن شما می‌شود. اساسا هر دانماركی به دلیل خلف وعده، به‌شدت عصبانی می‌شود و برای زدوده‌شدن دلگیری حاصل از آن، به زمانی طولانی نیاز است.

والدین كپنهاگی، علاقه زیادی دارند كه برای فرزندان‌شان جشن تولد بگیرند. تهیه كیك تولد، نان، شیركاكائو، نوشابه و برگزاری بازی‌های دسته‌جمعی، از برنامه‌های ثابت جشن تولد كودكان در دانمارك است.

سال‌هاست كه نام كشور دانمارك با نام هانس كریستین آندرسن - خالق رمان خواندنی «جوجه اردك زشت» و قصه «پری كوچك دریایی» - گره خورده است. هنوز هم این دو قصه زیبا نه‌تنها در دانمارك بلكه در سراسر جهان، محبوب همه كودكان است. هرساله هزاران جهانگرد از سراسر جهان برای دیدن موزه آندرسن كه خانه مسكونی او بوده به شهر ادینس سفر می‌كنند.

در مراسم بزرگداشت این نویسنده فقید كه هر سال برپا می‌شود، خانواده سلطنتی دانمارك و بازیگران و چهره‌های معروف ادبی جهان حضور می‌یابند. دانماركی‌ها به خاطر هم‌وطن‌بودن با این نویسنده، بسیار به خود می‌بالند و هرساله گروه انبوهی از دانماركی‌ها با گردهمایی در خیابان‌های شهر ادینس، یاد او را گرامی می‌دارند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

 

 

 

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.