شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تركیه 2

تركیه 2

تركیه نقطه تلاقی دو قاره مهم آسیا و اروپایی می باشد تركیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است و بین ۵ ۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ و ۴۵ درجه طول شرقی در نیمكره شمالی قرار گرفته است

۷- ایزنیك : شهر موزه میراث دوران هیلینستیك
نظیر تمام شهرهای دیگر هلنستیك ، ایزنیك نیز اثر طراح شهرها و معمار مشهور هیپودوموس است. ایزنیك در دوران گسترش مسیحیت جزو شهرهای پیشتاز محسوب می شود. این اثر تاریخی كه در آنادولو جزو مهمترین آثار رومیاست مهمترین بنای باقیمانده از دوران بیزانس است كه كلیسای محل جمع شدن ۷ مشاور سوفیا می باشد. بدنبال فتح قلعه های اطراف شهر بدست عشیرت كایی بویو ، امید فرمانده نیكارا از بیزانس قطع شده و درسال ۱۳۳۱ ایزنیك به اورهان بی تسلیم می شود وشهر یك مدتی مركز آقایی بوده است. اورهان بی بعدا از طرف كارا خلیل پاشا بعنوان كدخدای ایزنیك منصوب شد و ایزنیك دراین دوره بصورت یك مركز علمی در آمد. اسم شهر كه قبلا نیجه (نام گل) بوده بعدا از طرف تركها به ایزنیك تغییر یافته است .

۸ – آسوس : ۲۰۰۰ سال بعد نیز پابرجاست و از آن استفاده می شود.
بنای تئاتر آنتیك آسوس بدنبال چهار سال فعالیت و تلاش هویدا شد. در مناطق حفاری شده فكروپول سفال و جعبه های متعلق به صدای پنج و ششم قبل از میلاد در قبور یافت شد. باقیمانده های انسانهای داخل مزار و هدایای داخل مزارها به موزه چان قلعه تسلیم شد. پس از ۲۰۰۰ سال از بنای تئاتر به منظوراستفاده مجدد در سال ۱۹۹۶ بازسازی و ظرفیت آن ۱۵۰۰ نفر است. بازسازی موزائیكها ، سقف و ستونهای زیر مقبره آتفا هنوز هم ادامه دارد. آسوس كه بدنبال حفاریهای سال ۱۹۹۵ پدیدار شد در تاریخ ۲۶ ایلول ۱۹۹۸ بعنون محل اپرا و باله ویزه دولت به مجموعه های فرهنگی و هنری اضافه شد.

آسوس در فاصله ۴۰۰ كیلومتری استانبول ، ۳۰۰ كیلومتری بورسا ، ۲۷۰ كیلومتری ازمیر و ۱۰۰كیلومتری چاناك قلعه قرا ر دارد.

۹- برگاما : قرار گاه نظامی برخی دورانها
تاریخ شهر برگاما در حوزه بكیر چای به حدود ۳۰۰۰سال پیش از میلاد می رسد.اسكندر به دویست و سیزده سال استقلال پرسها خاتمه دارد و تاریخ برگاما تغییر یافت . پس از مرگ اسكندر زنرال او لی سی ملخوس این شهر را به شكل یك اردوگاه نظامی در می آورد. تاریخ برگاما پر از فتوح در جنگ عیه گالاتها و سوری ها است.

مقبره آتفا پر است از بناهای یاد بود این پیروزیها ، كتابخانه بنا شده در زمان ایومنس دوم حاوی كتابهای معروفترین دانشمندان آن زمان ارسطو و تئوپنیروستو است كه از كتابخانه های باستانی شناخته شده دنیاست. قدیمی ترین مقبره شناخته شده برگاما، مقبره آتناست كه مربوط به چهار صد سال پیش از میلاد مسیح است. مقبره هائی كه امروز فقط پایه های آنها باقی است زمانهایی محل نمایش كلكسیون های هنری پادشاهان برگاما ، اشیاء وقفی و سلاحهای دشمنانشان یعنی گالاتها بود.

برگاما از استانبول ۵۵۰ كیلومتر ، از آنكارا ۵۳۰ كیلومتر فاصله دارد. میتوان از استانبول از طریق قایق و باندریها به آنجا رسید. فاصله باندریما تا بالیكسیر ۲۵۰ كیلومتر است .

۱۰- مقبره آپولون سمینتئوس Apollon Amntheus Tapnagموزه زمستانها بسته است ولی مقبره همیشه باز است.
مقبره آپولون سمینتئوس كه در گل پینار چاناك قلعه واقع است ، اثر مهمی چه از جهت معماری آن و چه از جهت هیكل تراشهای آن است. پروزه بازسازی بنا واطراف مقبره از سال ۱۹۹۸ شروع و ادامه دارد. پروزه را پروفسور دكتر جوشكون اوز گونل استاد باستانشناسی دانشكده زبان ، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنكارا اجرا می كند.

بدنبال حفاریهای سال ۱۸۶۶ مقبره همینطوری رها شده و بر روی آن كارخانه روغن زیتون بنا شده است و بعنون باغچه از حوزه مقبره استفاده شده و مرمرها بعلت شستشوی مكرر سفید شده و حكاری های آنها از بین رفته است.

مقبره آپولون سمینتئوس گل پینار در طول سال برای دیدار عموم باز است .اما موزه مقبره فقط در طول كارهای باستانشناسی در تابستان از ساعات ۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برای بازدید باز است.

●جمعیت :
در یك نگاه كلی جمعیت تركیه همانند ایران جوان و پویا می باشد . نرخ رشد سالیانه جمعیت در تركیه بطور تقریبی در حدود ۱۷/۲درصد میباشد. كه در شهر میزان تولید بالا (۲۰ در هزار) و متوسط میزان مرگ و میر (۸ در هزار) است، پرجمعیت ترین شهر های تركیه به ترتیب عبارتند از :

استابنول (۱۰۰۳۳۴۷۸ نفر ) آنكارا (۴۰۰۷۸۶۰ نفر) ازمیر (۳۳۸۷۹۰۸ نفر) آدانا ( ۱۸۵۴۲۷۰نفر ) قونیه (۲۲۱۷۹۶۹ نفر) بورسا ( ۲۱۰۶۶۸۷نفر) دیاربكر ( ۱۳۶۴۲۰۹ نفر ) ارزروم ( ۹۴۲۳۴۰ نفر) غازی آنتپ ( ۱۲۹۳۸۴۹ نفر) قیصریه ( ۱۰۴۹۶۵۹ نفر) شانلی اورفا ( ۱۴۳۶۹۵۶ نفر) ترابزون ( ۹۷۹۲۹۵ نفر)

▪تركیب سنی جمعیت:
به دنبال نرخ رشد بالای جمعیت ، جوانی جمعیت نیزیكی دیگر از ویزگیهای ساختار جمعیتی تركیه به شمار میروند.

●دین و زبان تركیه
نخستین قانون اساسی جمهوری تركیه كه در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده است دین رسمی جامعه را اسلام تعیین نموده است . لیكن در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاكید بر جدایی دین از سیاست ، تركیه كشوری با دولت وحكومت لائیك (تفكیك دین از سیاست) معرفی گردیده است. بنابر آخرین آمار موجود در تركیه حدود ۹۸% جمعیت این كشور را مسلمان و ۲% را مسیحیان و كلیمیان و دیگر ادیان تشكیل مید هند.

مسلمانان تركیه اكثرا تابع مذهب تسنن می باشند كه از میان آنها حنفی ها بزرگترین گروه محسوب می گردند كه عمدتا در مركز و غرب تركیه ساكن هستند . شافعی ها با جمعیتی كمتر در مناطق شرقی تركیه مستقر واكثرا كرد هستند. شمار پیراوان مذاهبی دیگر بسیار كم می باشد.

▪روی هم رفته پیروان ادیان در تركیه به دو قسمت تقسیم می شوند :

الف ) پیرامون اسلام كه خود به چندین فرقه و مذهب تقسیم می شوند و اهم آنها عبارتند از :

۱- حنفی ها ، جمعیت قابل ملاحظه ای از اهل سنت تركیه را تشكیل میدهند.

۲- شافعی ها ، شاخه ای از اهل سنت است كه پیروان آن را بیشتر كردها تشكیل می دهند.

۳- پیراوان سایر فرق اهل سنت و طریقتها

۴- علویان (به چهار دسته با نامهای رافÖی، باطنی؛ Íروفی و بكتاشی تقسیم و بنا بر آمار رسمی دولت تركیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد )

۵- شیعیان ، پیرو مذهب جعفری بوده و نزدیك به یك میلیون و دویست هزار نفر هستند.

ب ) پیروان سایر ادیان :

۱- مسیحیان شامل فرق پروتستانها ، كاتولیكها ، ارامنه ...... و

۲- یهودیان (حدود ۳۰ هزار نفر در این كشور سكونت دارند )

●زبان:
تركی زبان رسمی و مادری ساكنان تركیه است و یكی از قدیمی ترین زبانهای دنیا به شمار می رود. بخشی از مردم كشورهای مشترك المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه به این زبان صحبت می كنند. آذری (آذربایجان) ، قفقازی و تركمنی نیز شاخه هایی از زبان تركی محسوب می شوند. زبان تركی از گروه زبانی اورال - آلتانی است و به گروههای كوچكتر ذیل تقسیم می شود:

۱- گروه آسیای مركزی مانند گرگ تورك ، ازبك و قرقیز

۲- گروه جنوب غربی مانند تركی عثمانی ، تركی آذری و تركمنی

۳- گروه شمال غربی مانند تاتار و قزاق

۴- گروه سیبری جنوبی مانند اویرات ، آبكان و تروا.

۵- گروه سیبری شمالی مانند یاكوت

۶- گروه جرواش (شمالی ) در ناحیه و لگا
زبان تركی جدید كه امروزه تحت عنوان « تركی آناتولی» شناخته می شود از ریشه تركی عثمانی است كه به وسیله سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است . به تدریج لغات و دستور زبان فارسی و عربی به میزان قابل توجهی به این زبان وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال ۱۹۲۳) ، الفبای لاتین جایگزینی الفبای عربی گردید. (۱۹۲۸) و پس از تغییر الفبا اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد . ویزگی زبان تركی را حروف صدا دار آن می دانند (حروف áÈí æ ßáÇãí ).

در الفبای لاتینی كه از سال ۱۹۲۸ به بعد در تركیه مورد استفاده قرار گرفته است . بیشتر حروف و صدای كم و ییش مانند معادل انگلیسی شان تلفظ می شوند.

▪از نظر تاریخی زبان وادبیات تركی را می توان به سه دوره متمایز تقسیم نمود :

۱- دوره تركی قدیم (قبل از پذیرش دین اسلام توسط تركها) قرن ۸ تا ۱۱ میلادی

۲- دوره فرهنگ اسلامی (دوره تاثیر عربها وایرانیان ) از قرن ۱۱ تا اواسط قرن ۱۹ میلادی

۳- دوره مدرن (از زمان سلطنت سلطان عبدالمجید اول در سال ۱۸۳۹) دوره تاثیر تفكرو ادبیات غربی

بعد از تشكیل جمهوریÊ در سال ۱۹۲۳ در تاریخ ۲۰ می۱۹۲۸ طبق دستور نخست وزیر¡ وزارت معارف انجمن زبان را تشكیل داد و به تعویض الفباء می پردازد و زبانهای غربی (فرانسه ، آلمانی ، ایتالیایی و مجاری) را مورد تحقیق قرار میدهد . در ۸ آگوست ۱۹۲۸ آتاتورك آغاز «انقلاب حروف» را اعلام می دارد و در ۱۱ آگوست ۱۹۲۸ اولین كلاس در ارتباط با حروف جدید زبان تركی افتتاح میشود قانون الفبای لاتینی در سال ۱۹۲۸ در یازده ماده تصویب و به مورد اجرا گذاشته می شود.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.