شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نگاهی به ایران 2

نگاهی به ایران 2

کشور ایران با وسعتی بیش از ۶ ۱ میلیون کیلومتر مربع هفدهمین کشور جهان از نظر مساحت در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و جزو کشورهای خاورمیانه است ایران در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بین ۲۵ درجه و ۰۰ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۷ دقیقه ی عرض شمالی از خط استوا و ۴۴ درجه و ۰۲ دقیقه تا ۶۳ درجه و ۲۰ دقیقه ی طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد

●جمعیت و نیروی انسانی ایران
جمعیت ایران در سال ۱۳۷۵ ( براساس آخرین سرشماری انجام گرفته ) ۶۰۰۵۵۴۸۸ نفر بوده و تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع ۷ / ۳۶ نفر است . از کل جمعیت ایران۳ / ۶۱ درصد در نقاط شهری و ۳ / ۳۸ درصد نیز در نقاط روستایی سکونت دارند .

۸ / ۵۰ درصد جمعیت کشور را مردان و ۲ / ۴۹ درصد را زنان تشکیل می دهند . همچنین وضعیت توزیع گروههای سنی بدین شرح است:

- اطفال ( کمتر از یک ساله ) ۷۰ / ۱ %
- نوباوگان ( ۵ تا ۱ ساله ) ۲۱ / ۱۱ %
- کودکان ( ۱۰ تا ۶ ساله ) ۶۰ / ۱۴ %
- نوجوانان ( ۱۴ تا ۱۱ ساله ) ۹۹ / ۱۱ %
- جوانان ( ۲۴ تا ۱۵ ساله ) ۵۴ / ۲۰ %
- میانسالان ( ۶۴ تا ۲۵ ساله ) ۵۸ / ۳۵ %
- بزرگسالان ( ۶۵ ساله و بیشتر ) ۳۲ / ۴ %
- نامشخص .......... ۰۵ / ۰ %

در سال ۱۳۸۳ تعداد موالید در كل كشور ۹۶۱۵۷۲ نفر بوده است كه از این تعداد ۶۳۸۸۴۷ نفر در نقاط شهری و ۳۲۲۷۲۵نفر در نقاط روستایی متولد شده اند. همچنین در سال مورد بررسی تعداد ۲۹۵۴۲۷ نفر در كل كشور فوت شده اند كه از این تعداد ۲۰۰۱۶۶ نفر در نقاط شهری و ۹۵۲۶۱ نفر در نقاط روستایی فوت كرده اند.

در سال ۱۳۸۳ تعداد ۶۰۲۳۴۷ مورد ازدواج در كل كشور انجام گرفته است كه از این تعداد ۴۴۳۴۶۶ ازدواج در نقاط شهری و ۱۵۸۸۸۱مورد ازدواج در نقاط روستایی صورت گرفته است. همچنین تعداد طلاق ثبت شده در كل كشور تعداد ۶۳۱۲۵ مورد بوده كه از این تعداد ۵۴۵۶۳ مورد در نقاط شهری و ۸۵۶۲ مورد طلاق در نقاط روستایی انجام گرفته است.

جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر فعال کشور در سرشماری عمومی سال ۱۳۷۵ معادل ۱۶۰۲۷ هزارنفر بوده که از این مجموعه ۱۴۵۷۲ هزار نفر ( ۹ / ۹۰ درصد) آن شاغل و۱۴۵۶ هزارنفر (۱ / ۹ درصد) آن بیکار گزارش شده است . همچنین از میان ۲۸۸۲۲ هزار نفر جمعیت غیرفعال ۱۲۶۳۳ هزارنفر ( ۸ / ۴۳ درصد) را محصلان، ۱۳۱۹۳ هزارنفر ( ۸ / ۴۵ درصد) آن را زنان خانه دار و ۱۲۹۸ هزار نفر ( ۴ / ۱۰ درصد) آن را بازنشستگان و افراد دارای درآمد فاقد کار تشکیل داده اند .

●کشاورزی ایران
در سال ۱۳۸۳ میزان تولید گوشت قرمز ۷۸۵هزار تن ، گوشت مرغ ۱۱۵۲هزار تن ، تخم مرغ ۶۵۵هزار تن و شیر ۶۷۲۰هزار تن می باشد. مساحت جنگل های کشور درسال ۱۳۸۳، ۱۴۲۲۰۲۵۵۹هکتار و مساحت مراتع ۸۶۱۰۳۹۴۰هکتار بوده است.

●صنعت و معدن ایران
عمده ترین صنایع کشور عبارتند از : صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، شیمیایی ، غذایی ، خودرو سازی ، الکتریکی و الکترونیکی و ....

همچنین صنایع مهم دستی و خانگی و سنتی کشور عبارتند از : فرش و قالی ، گلیم و زیلو ، منبت کاری ، خاتم کاری و سفال سازی. در سال ۱۳۸۲ تعداد ۳۱۲۵ معدن در حال بهره برداری در کشور وجود داشته است که از این تعداد ۳۷۸ معدن آن توسط بخش عمومی و ۲۷۴۷ معدن نیز بوسیله بخش خصوصی اداره شده است .

▪مهمترین معادن کشور عبارتند از :
معادن ذغال سنگ و کانی‌های فلزی ، شن و ماسه ، معدنی شیمیایی ، نمک و ... همچنین بیشترین معادن در حال بهره برداری در استان خراسان وجود دارد .

در سال ۱۳۸۱ تعداد ۴۸۰۳۱۶ كارگاه صنعتی در كشور وجود داشته است كه از این تعداد ۳۶۳۴۲۸ كارگاه در نقاط شهری و ۱۱۶۸۸۸ كارگاه در نقاط روستایی مشغول فعالیت بوده‌اند.

●انرژی ایران
ایران یکی از نفت خیزترین کشورهای جهان بوده و از نظر ذخایر منابع گازی نیز دومین کشور جهان می باشد . در پایان سال ۱۳۸۳ ظرفیت تولید نفت خام ایران ۱۵۳۳ میلیون بشکه در سال بوده است و ۹ پالایشگاه در کشور فعالیت دارند .

میزان تولید گاز غنی کشور در سال ۱۳۸۳ معادل ۵/۴۰۷میلیون متر مکعب در روز بوده است . تا پایان سال ۱۳۸۳ به ۶۱۴ شهر کشور گاز رسانی شده و یا در حال گاز رسانی بوده است .

میزان تولید برق کشور در پایان سال ۱۳۸۳ معادل ۱۶۴۴۸۱هزار مگاوات ساعت بوده است . همچنین تاکنون بیش از ۴۹هزار روستا در کشور از نعمت برق برخوردار شده اند .

●بازرگانی ایران
مهمترین محصولات صادراتی ایران پس از نفت ، گاز و فرآورده های نفتی و پتروشیمی، محصولات غذایی، فرش پسته، ،خاویار، پوست، چرم، صنایع دستی، پوشاک و ... می باشد.ارزش صادرات غیرنفتی ایران در پایان سال ۱۳۸۳، ۵۸۲۰۲۰۷۱ میلیون ریال بوده است. مهمترین کالاهای وارداتی نیز شامل ماشین آلات سنگین ، فلزات معمولی ، وسایل نقلیه ، محصولات شیمیایی چربیها و روغن های حیوانی و نباتی و موادپلاستیکی می باشد . ارزش کل واردات ایران در پایان سال ۱۳۸۳، ۳۰۰۸۰۲۷۰۰ میلیون ریال بوده است .

●حمل و نقل و ارتباطات ایران
در سال ۱۳۸۲ معادل ۸۰۷۱۱ کیلومتر راه خشکی در کشور وجود داشته است که ۸۷۸ کیلومتر آن آزادراه ، ۲۹۲۴۴ کیلومتر آن راه اصلی و ۳۵۵۴۵ کیلومتر آن راه فرعی آسفالته بوده است .

درسال ۱۳۸۳ طول راه آهن سراسری ایران۷۵۸۴ کیلومتر بوده است . همچنین در سال مذکور ۱۷۳۹۷ هزار نفر و بیش از ۲۹ هزار تن بار در شبکه سراسری راه آهن ایران جابجا شده است .

در سال ۱۳۸۳ بیش از ۹۳۵۵ هزار نفر مسافر داخلی از طریق خطوط هوایی کشور جابجا شده اند.

شایان ذکر است در سال ۱۳۸۳ بیش از ۵۴ فرودگاه کشور در خدمت حمل و نقل مسافر بوده است . تا پایان سال ۱۳۸۳ تعداد ۲۱۴۳۹۵۴۹ خط تلفن در کشور نصب شده است . همچنین در سال مورد بررسی۴۳۸۰۰ روستا دارای امکانات ارتباط تلفنی بوده اند .همچنین در سال ۱۳۸۳ تعداد مشتركان تلفن‌های همراه مشغول به كار ۵۰۷۵۶۷۸ می‌باشد.

●آموزش ایران
براساس نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۷۵ از میان ۵۲۲۹۵ هزار نفر جمعیت ۶ ساله و بالاتر کشور ۴۱۵۸۲ هزار نفر باسواد بوده اند و بدین ترتیب میزان باسوادی در کشور معادل ۵ / ۷۵درصد می باشد. از مجموعه باسوادان کشور ۵۴ درصد را مردان . و۴۶ درصد را زنان تشکیل می دهند

در سال تحصیلی ۸۴ - ۱۳۸۳ ، ۱۵۸۱۵۶۳۸ نفر دانش آموز در کشور وجود داشته است . در سال مورد بررسی تعداد ۲۱۱۷۴۷۱ نفر در مراکز آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی در حال تحصیل بوده اند که از این تعداد ۱۰۷۹۵۶۳نفر را زنان و ۱۰۳۷۹۰۸ نفر را مردان تشکیل داده اند .

همچنین در سال تحصیلی مورد بررسی ۵۸۹۳۰۸ نفر در مقطع کاردانی ، ۱۳۸۹۷۵۱ نفر در مقطع کارشناسی ، ۸۰۳۶۶ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۸۰۴۶ نفر در مقطع دکترای حرفه ای و تخصصی مشغول به تحصیل بوده اند .

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.