شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تاریخ سنت پیترزبورگ

تاریخ سنت پیترزبورگ

 شهر سن پترزبورگ پایتخت سابق امپراطوری روسیه و در بر دارنده ی شکوه و افتخار کشور روسیه است، که در 27 ماه مه سال 1703 میلادی بنا شد. تاسیس این شهر یک شاهکار جسورانه است.
پترکبیر برای تحقق اهداف خود،  به سنّت روس باستان پشت کرد و نسل جدید را فراخواند  و با اعتماد به نفس قوی خود و مشخصه جوانی، به استقبال طرح‌های بلند پروازانه خود رفت. سن پترزبورگ تبدیل به نمادی از عصر جدید و تاریخ  و سرگذشت  پر آب و تاب و بی نظیر روسیه شد . همچنان که طبیعت خود را به چالش می‌کشد، امپراطور مصمم شد که یک بهشت شمالی بر روی زمین‌های باتلاقی ایجاد کند، که به نظر می‌رسید دائما با تاج گل‌های پلکانی پوشیده شده است. در واقع ، ساختمان پایتخت جدید، نیاز به یک تلاش جمعی و متمرکز و یک قدرت زیاد داشت. زندگی هزاران انسان در طی این روند از بین رفت و این شاید به این دلیل باشد که تاریخ سنت پترزبورگ سرشار از تاریکی و وقایع غم انگیز است. در طول سیصد سال وجود آن، بیشتر از سهم منصفانه خود فجایای تاریخی و طبیعی را تحمل کرد.
در زمان‌های جنگ، فشارهای دشمن بارها تکرار می‌شد تا شهر را تصرف کند و به این فکر می‌کرد که آن را از روی زمین پاک کند، امّا حتی یک بار هم  ارتشی موفق نشد تا پایش را از مرز فراتر بگذارد. حتی ترسناک‌ترین محاصره اقتصادی در تاریخ بشر که 872 روز ادامه داشت و از 8 سپتامبر 1941 تا 27 ژانویه 1944 بود، نتوانست روح و جان اهالی شهر را خرد کند و شکست دهد.
در پاییز عناصر بی‌رحم ، از آشکار کردن غارت و ویرانی صخره‌های کم ارتفاع "رود نوا"  به مدت طولانی خبر دادند. سه سیل و طوفان هولناک رخ داده که به طور منظم هر صد سال یک بار شکل گرفته است. (1724، 1824، 1924) و دیگر سیل‎های کم اهمیت‎تر به دنبال تخریب این شهر حیرت انگیز بوده‎اند که توسط انسانها ساخته شده است، با این حال همچنان شهر بر روی زمین استوار است.
سن پترز بورگ از تمام شهرهای روسیه قوی‎تر است . این شهر یک وجود بی‎همتاست که دارای هویتی معلوم و مشخص است. و دارای یک روح لطیف وپیچیده است که زندگی رمزآلود و مهیجی را پیش می‎برد. هیچ یک از دیگر شهرهای روسیه  موضوع افسانه‎های اسطوره‎ای نمی‎باشند. هیچ شهر دیگری چنین واکنش‎های درهم آمیخته‎ای از اوّلین لحظات ظهور و تولد بر نمی‎انگیزد. این شهر هم مورد عشق قرارگرفته هم نفرت. هم ستایش شده و هم نفرین شده، امّا هیچ کس را بی‎اهمیت نکرده است. ((چه شهری! چه رودخانه‎ای! یک شهر بی‎همتا! یک نفر باید نقاط سن‎پترزبورگ را به مدت کوتاهی تفکیک کند و پایتخت‎های کهن راببیند، پاریس متزلزل، لندن سیاه و دوده‎ای، تا قدر ارزش سن پترزبورگ را بداند. نگاه کنید چه هارمونی وجود دارد! چه طور تمام قسمت ها مکمل کل هستند! چه عمارت‎های زیبایی، چه سلیقه‎ای، و چه تنوعی از یگانگی آب‎ها و ساختمان‎ها وجود  دارد!)) اینها کلمات کنستانتین شاعر معروف روسی است مردی که سرشار از احساس زیبایی سنت پترزبورگ است.
دلیل اینکه چرا این شهر با تدبیر تا این حد قابل توّجه و چشمگیر می‌باشد این است که ظاهر آن دربردارنده‎ی  نشانه‎های خلاّقیت سنجیده و همراه با اندیشه انسانی است.  این شهر با افکار و اندیشه‌های هدفمند بنا شده است. امتداد زمین‎های خشک و خطوط نِوا و کانال‌ها تبدبل به عناصر تشکیل دهنده در طراحی سن پترزبورگ شدند. اینجا تاکید کمتری بر ساختمان‌های افراشته و قائم نسبت به خلق کلّی مناظر باز و وسیع و چشم اندازها شد. معماران دقت داشتند تا مناظر و چشم اندازهای وسیعی را تعبیه کنند. طبیعت ویژه از طراحی پایتخت شمالی به طور واضح از نمای چشم پرنده قابل دیدن است. (( همه چیز صاف به نظر می‌رسد. ناهمواری‌های شهر پاک شده‌اند و قبل از ما به راحتی مانند یک نقشه، تعیین شده است. با این حال بیننده قادر است شهر را در چهارچوب طبیعت ببیند. مثل این است که طبیعت به شهر در حال نزدیک شدن است در حالی که شهر انعکاس خود را بر روی مناظر طبیعی که آن را احاطه کرده، پراکنده است.)) Nikolai Antsiferov .
سن پترزبورگ همچنین بی‌همتایی خود را مدیون مکان جغرافیایی‌اش است. این شهر برکناره سرزمین وسیع روسیه قرار گرفته، و به راستی پنجره‌ای به روی اروپا است. از سمت غرب نه تنها توسط آب‌ها  از سیل‌های پاییز ضربه می‌خورد بلکه همچنین در برابر ضربات فجایع تاریخی غرب بردباری می‌کند. ایده‌های اروپایی و شادی‌ها و اندوه‌های این اقلیم پیر بر روی بادهای دریای بالتیک زاده شده است.
سن پترزبورگ درهای خود را به روی همه کسانی که دعوت را پذیرفته‌اند تا سهمی در خلق جاه‌طلبانه و تجارت تقریبا پر مخاطره آن داشته باشند، گشوده است. شهر جوان از این نظر قابل توجّه بود که قدرت پذیرش موفقیت‌های سنّتی اروپایی و دانش و مهارت‌های مهمانان خارجی را داشت. در دیگر کشورها، نخست مدارس تاسیس شدند و به دنبال آنها دانشگاه‌ها و تنها یک بار تعدادی قابل توجه از پژوهشگرانی بیرون آمدند که از دانشگاه‌های تاسیس شده بودند. در سن پترزبورگ اولین مدارس روسیه به وجود آمدند و یک دانشگاه وجود نداشت. با این حال تزار تصمیم گرفته بود تا دانش آموختگان خارجی را دعوت کند (به خصوص از آلمان) تا یک دانشکده علوم را تاسیس کنند. هنرمندان، معماران، مجسمه سازان، و کنده کاران نیز به روسیه دعوت شدند تا دانه‌های هنرهای زیبای اروپایی را در سرزمین دلمرده بر روی زمین‌های نِوا بپاشند. آلمانی‌ها، سوئدی‌ها،  ایتالیایی‌ها ، هلندی‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها در ابتدا ظهور خود را نشان داده و آثاری ساختند.
در طول زمان کوتاهی، یک ملیّت بی‌همتا به وجود آمده بود. ملیّت پترزبورگ، که در آن محلی‌ها و  خارجی‌های روسی شده  با هم در هارمونی زندگی می‌کردند. برای بسیاری از کسانی که به پترزبورگ آمدند، شهر برای آنها به خانه دوم تبدیل شد که آنها انرژی و استعداد خود را به آن اختصاص دادند. همراه با کارشناسان روسی، آنها برای ساخت یک شهر و ساختن کشوری با شکوه، محل سکونتی برای برگزیدگان حکومت کار کردند. برخی از مردم معتقدند که سن پترزبورگ حتی اندکی اصالت ندارد: (این شهر یک نوع ساده از تجسم همگانی از خیال پایتخت است و نقطه‎ای از خشکی است که تصویر هر شهر بزرگ دیگری در جهان است.)
Vissarion Belinsky.
تا کنون هیچ چیزی نتوانسته است فراتر از حقیقت برود. اشکال معماری اروپایی تحت تاثیر معماری روسی تغییر شکل داده‌اند، که نتیجه آن ساختمان‌های بزرگ و فوق‌العاده  شده است. در هنر، مانند جامعه و در هر لحظه از زندگی شهر، سنّت‌های اروپایی و روسی در هم ترکیب شده‌اند تا به طور کلی یک پدیده طبیعی - سنت سن پترز بورگ را ایجاد کنند.
سن پترزبورگ در قرن بیست و یکم با تمام زیبایی باشکوه خود دیده شد. که به عنوان یک موزه بی همتا از نقشه‌های شهری و معماری بر آن تاکید می‌شود. برای ساکنان سن پترزبورگ شهر ادامه داشته است و در درجه نخست خانه آنها بوده است. اولاد و نسل صنعت گرانی که شروع به ساخت سن پترزبورگ کردند تحت نظر پترکبیر اینجا زندگی و کار کردند. با تلاش آنها شهر به رشد ادامه داد و بنابراین اقامتگاه‌های جدیدی پدیدار شد.
فرقی که  سن پترزبورگ با دیگر پایتخت‌های اروپایی دارد این است که فقط برای سیصد سال است که روی نقشه وجود دارد. زیبایی آن با این که به مدت طولانی از زمانی که آن را بدست آورده است می‌باشد، توسط تمام جهان تحسین می‌شود و با مراکزی مثل پاریس و لندن در شهرت رقابت می‎کند. توریست‎ها اغلب می‎توانند عناصری را که در دیگر شهرهای اروپایی در سن پترزبورگ وجود دارد، تشخیص دهند. خاکریزی‎های آن یادآور پاریس است و کانال‎های زیاد آن یادآور آمستردام است. پل‎های بی‎شمار آن و حس ملموس نزدیکی به دریا شهر ونیز را به خاطر می‌آورد، درحالی که سایه‌هایی از لندن در مه و پارک‌های سبز شهر پیدا می‌شود. هنوز برای تمام این شباهت ها سن پترزبورگ مانند نقطه مقابل بی‌همتا و شگفت آور است. حتّی پس از تنها یک بازدید کوتاه، غیر ممکن است که شکوه آثار کلّی معماری آن، حالت ویژه زیبایی خیابان‎های آن و خانه‎های خصوصی سن پترزبورگ، افسون روح و روان شب‎های طولانی و مهتابی، فواره‎های درخشان آن در روزهای آفتابی تابستان، یا روشنی خیره کننده برف‎های زمستانی آن، فراموش شود.

ترجمه شده توسط سایت نازنیوز
در صورتیکه از این مطلب استفاده می‌کنید، منبع آن را ذکر نمایید.

دسته ها: روسیه

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.